Конспект заняття з формування звукової культури мовлення, розвитку лексико - граматичної будови та зв'язного мовлення у дітей середньої групи із ЗНМ за лексичною темою "В світі фарб та форм"
Дата проведення:
Вікова група: середня
Розділ програми: звукова культура мовлення + лексико-граматична будова + зв'язне мовлення
Вид заняття: тематичне
Тип заняття: фронтальне
ТЕМА: В СВІТІ ФАРБ ТА ФОРМ
Програмовий зміст:
Корекційно-розвивальні завдання:
- розвивати дрібну моторику, зорово-просторовий гнозис;
-формувати узгодженість мови з рухом;
- розвивати слухову увагу, фонематичний слух
- розвивати мовне дихання і інтонаційну виразність мови
Корекційно - навчальні завдання:
- познайомити з артикуляцією звуку [О];
-закріплювати артикуляцію звуків [У], [А];
-формувати вміння виділяти звук [О] з ряду звуків;
- продовжувати формувати вміння виділяти перший голосний звук в словах;
- формувати узагальнююче поняття «геометричні фігури»;
- формувати вміння узгоджувати іменники з кількісними числівниками;
- закріплювати основні кольори відтінки;
- продовжувати формувати вміння давати відповіді на питання повним реченням
Корекційно-мовленнєві завдання:
- вправляти в утворенні зменшувально-пестливих форм іменників;
- вправляти в утворенні іменників множини родового відмінка;
- вправляти у вживанні прийменників НАД, ПІД, МІЖ
Корекційно - виховні:
- виховувати самостійність, акуратність при роботі в зошиті.
Матеріал:
Розвиваюче середовище: навчальна зона, сектор застосування коректурної таблиці
Демонстраційна наочність: картинки по темі, фігурки з артикуляцією звуку [а], [у], [о], коректурна таблиця, Незнайка
Роздавальний матеріал: зошити, олівці, пропуск за кількістю дітей
Художнє слово: вірш для орг. моменту, пальчикової гімнастики і фізхвилинки, загадки про геометричні фігури
Хід заняття
I. Організаційна частина
1. Привітання.
Для того, щоб у нас був гарний настрій давайте назвемо своїх друзів лагідно.
2."Назви сусіда лагідно" - діти передають осінній листочок і називають сусіда лагідно»
Сідають за столи.
II. Основна частина
До нас сьогодні прийшов в гості Незнайка. Вітаються. Незнайка знайомиться з дітьми.
1. По дорозі до нас в дитячий сад Незнайка знайшов цікаві об'єкти, а що це таке він не знає
"Вгадай на дотик н назви геометричну фігуру»
2. «Назви предмети одним словом» - узагальнююче поняття.
3. "Що буває кругле, квадратне, трикутне, овальне.
4.«Чим відрізняються фігури?»
• Різні за розміром *Різного кольору
• Є кути – немає кутів *Говорять різні звуки
5."Скажемо разом" - діти вимовляючи звуки [а], [у] по заданій артикуляції (тихо, голосно, беззвучно). Закріплення артикуляції цих звуків.
6. Знайомство з артикуляцією звуку [О]
5.«Будь уважний» - виділення звуку [О] з ряду звуків.
6."Подаруємо фігурці слова на звук [О]" - діти виділяють в словах перший голосний звук і дарують тільки слова на звук [О]
Незнайка запрошує нас в будинок геометричних фігур
Але спочатку трошки відпочинемо.
Динамічна пауза: логопед по черзі показує геометричні фігури – діти виконують рухи:
Трикутник – прокрокуй,
Квадрат – присідай,
Ну, а якщо коло – дружок,
Виконуй скоріш стрибок
В будинок потрапить той, хто правильно порахує фігури на своєму пропуску.
7. "Разом порахуємо" тупни ніжкою стільки разів, скільки фігур на картинці.
8. Робота з коректурною таблицею: «Відгадай і назви» -
Я без сторін і без кутів,
Як звуся, відгадай.
І на малюнках дітлахів
У сонечку впізнай. (Круг)
Він давно знайомий мій,
Кожен кут у нім прямий.
Всі чотири сторони
Однієї довжини. (Квадрат)
Він не круг і не квадрат
І не прямокутник.
Має тільки три кути
Звуть його ... (Трикутник)
«На квадрат я дуже схожий,
Маю теж чотири сторони.
Тільки дві з них протилежні –
Однієї довжини,
А сусідні – різні» (Прямокутник).
Назвіть відгадки, одним словом.
9. «Один – багато» В будинку багато кругів, квадратів, трикутників, овалів …
10. "Назви лагідно»
11. "Де фігура?» - вживання прийменників.
Пальчикова гімнастика " долоньки вгору, долоньки вниз»
12. Робота в зошитах «Розфарбуй геометричні фігури за зразком»
III. Заключна частина
1. Рефлексія: хто приходив в гості? Що робили? Що було складно? Що сподобалося? Скажімо, до побачення сім'ї геометричних фігур і Незнайку.