Конспект занятя для дітей старшого віку "Зимові свята та традиції"

Про матеріал
Програмовий зміст: продовжувати ознайомлювати дітей з традиційними святами українців, що вони відзначають узимку; розширювати знання про виникнення цих свят і традицій, пов’язані з їхнім святкуванням; збагачувати словник дітей піснями та віршами; прищеплювати любов і цікавість до народних свят.
Перегляд файлу

 

Тема: «Зимові свята та традиції»

Програмовий зміст: продовжувати ознайомлювати дітей з традиційними святами українців, що вони відзначають узимку; розширювати знання про виникнення цих свят і традицій, пов’язані з їхнім святкуванням; збагачувати словник дітей піснями та віршами; прищеплювати любов і цікавість до народних свят.

Обладнання: скриня, у якій лежить дзвіночок, скатертина, хлібні колоски та цукерки для колядників, тематичні ілюстрації, дид. гра «Добрі та погані вчинки», коректурна таблиця «Зимові свята»

Хід заняття:

1.Привітання

«Доброго  ранку!»

Ми друзів вітаємо

Доброго ранку!

Ми друзям бажаємо

Доброго ранку, тобі і мені.

Щирі слова нехай линуть рясні.

2.Психогімнастика.

-Дітки, скажіть, мені будь ласка, а що це у мене  в руках? (смайлик) А який він? (Усміхнений, веселий) А які обличчя у вас? Подивіться один на одного і станьте такими як смайлик.

3. Сюрпризний момент.

Вихователь: Погляньте що я знайшла сьогодні на підвіконні. (Демонструє чарівну скриньку)  Як ви думаєте хто нам її приніс? Ця скринька не проста, ця скринька чарівна. Хто у неї заглядає, диво дивне споглядає. Вихователь відкриває скриньку у  якій лежать ялинкові прикраси, цукерки, колоски.

Діти, як ви думаєте, що це за предмети? Про що вони нам нагадують?

Якщо всі гуртом збираються

Веселяться, посміхаються,

Якщо скрізь лежать пакунки,

А в пакунках -  подарунки.

Всі танцюють і співають,

І найкращого бажають,

Привітань, якщо багато –

Значить -  що настало? (Свято)

 

Так, малята, ці предмети нам нагадують про свято.

Яка пора року у нас? (Зима)  В народі кажуть: «Зима прийшла – праздничків навела». Взимку ми зустрічаємо багато свят. Чарівниця Зима подарувала нам цю скриньку, щоб ми сьогодні з вами дізналися про виникнення цих свят та їх традиції.

4. Розповідь про Святого Миколая.

Нічого не бракувало малому Миколі – ні одежі, ні смачної їжі. Та він був сирота, мама померла рано, за нею тато. Хлопчик ріс під опікою чужих людей. Він часто виходив на вулицю погратися з дітьми. Це були діти небагатих батьків. Жили вони в глиняних хатках, спати вкладалися без вечері. Миколай їх жалів, але не знав, як їм допомогти.

Був у Миколи старий вчитель. Одного разу вони читали святе Письмо: «Коли ти робиш добро, то нехай твоя правиця не знає, що робить лівиця..."

- Як це розуміти? - спитав учителя замислений Микола.

- Коли робиш добро, то не треба про це говорити, голосно розповідати іншому. Краще не хвалитися своїми добрими вчинками.

З того часу Микола часто робив  дарунки бідним сусідам. Люди молили Бога за невідомого, який допомагає їм. Та ніхто не здогадувався, що то був Микола.

Минули роки. Микола, вивчився, став священником. Усе своє майно роздав бідним людям і служив їм, як тільки міг.

А коли він помер і постав перед Богом, Бог промовив до нього: «Багато, Миколо, ти зробив добра за своє життя. За це я виконаю будь-яке твоє бажання. Чого ти хочеш?»

Миколай не довго думав і відповів: «Дай мені, Боже, бодай один раз на рік сходити на землю та обдаровувати діточок» 

Відтоді кожного року у ніч з 5 на 6 грудня Святий Миколай сходить з небес на землю і робить кожному з нас подарунки, хто робив добрі вчинки тому – гостинці, а хто погані вчинки – тому різочку під подушку.

5. Д/гра «Добрі та погані вчинки» ( продовжувати формувати уявлення дітей про моральні якості людини, добрі та погані вчинки, характеризувати  та  оцінювати  вчинки)

6. Розповідь про свято Різдва. Розгляд ілюстрації з зображенням Різдва.

 Різдво Христове – це найдавніше наше свято. Різдво починається Святвечором. На свят - вечір господині готують на стіл дванадцять страв, бо в Христа було 12 учнів – апостолів, але най головніша страва це - кутя. Головною прикрасою дому є дідух. Це сніп пшеничних колосків які є символом добробуту, оберегом роду. Це вечір останнього дня перед Різдвом. В оселі запалюють свічки, бажають одне одному щастя. У цей вечір ходять колядники -  переодягнені хлопці та дівчата.  Головна мета колядників - не тільки звеселити хазяїв і самим отримати щедру нагороду, а ще й накликати щастя і достаток для господаря у наступному році. Обов’язково на Свят - вечір виготовляли зірку-вертеп.

7. Слухання уривка колядки в аудіо записі.

8. Вивчення колядки за мнемотаблицею.

8.Фізкультхвилинка

Пада, пада, пада сніг

І лягає нам до ніг.

Вітерець легкий літає

І сніжинки підіймає.

Ось вони усі гуртом

Закружляли за вікном.

Ми також часу не гаєм

Разом з ними закружляєм.

Підіймемось в гору всі,

І присядемо до землі.

9. Розповідь про Новий рік.

Вихователь демонструє ілюстрацію із зображенням новорічного свята.

Бесіда за змістом картини.

Ой! Струнка ялинка в нас!

Скільки сяє тут прикрас,

Ми зібралися юрбою             

Разом з піснею дзвінкою

Рік Новий стрічать!

10. Розповідь про Щедрий вечір.

Стіл у цей вечір був щедрим та багатим. Люди вірять, що багатий  стіл приведе достаток та благополуччя в  дім в новому році. В цей вечір співають щедрівки. Щедрувальники переодягаються за ролями, та ходять з хати до хати водять козу, щедрують, бажаючи достатку господарю.

11. Слухання аудіо запису уривка щедрівки.

12. . Розповідь про свято Водохреща.

 Хрещення або Водохреща, - значне християнське свято. Воно пов’язане з обрядом освячення води. На річці або біля струмка чи криниці вирубували на льоду великий хрест. Священник занурював у воду хрест, після чого вона ставала освяченою і мала чудодійні властивості. А потім набирали цю освячену воду в глечик і зберігали цілий рік до наступного свята Водохреща. Цією водичкою освячували оселю, умивали обличчя, якщо людина занедужувала

12.Робота з коректурною таблицею для закріплення матеріалу

C:\Users\Саша\Downloads\photo_5465472560381679566_x.jpg

13. Підсумок.

 

docx
Додано
3 липня
Переглядів
76
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку