Методичний матеріал містить систематизовані конспекти корекційно-розвивальних занять з корекції мовлення для учнів 1 класу з порушеннями мовленнєвого розвитку (фонетико-фонематичне недорозвинення, загальне недорозвинення мовлення I–III рівнів, дизартрія, дислалія). Конспекти розроблені відповідно до вимог Нової української школи, чинних освітніх програм та сучасних науково-методичних підходів до логопедичної роботи з молодшими школярами
Заняття №1
Дата: 01.09 – 05.09.2025
Тема: Діагностика мовлення. Ознайомлення з правилами занять. Розвиток уваги та дихання.
Мета:
Хід заняття
I. Організаційний момент (3 хв)
Вчитель зустрічає дітей, вітається.
— Добрий день, діти! Сьогодні до нас у гості завітав Їжачок. Він хоче познайомитися з вами і дізнатися, як ви вмієте слухати, говорити і дихати.
Гра «Хто тихо сяде — той почне». Діти сідають на стільчики півколом.
II. Ознайомлення з правилами занять (5 хв)
Їжачок приніс картки-правила:
III. Діагностичні ігри (15 хв)
IV. Розвиток слухової уваги (5 хв)
Гра «Впіймай звук».
— Якщо почуєш звук А — плесни в долоні.
Вчитель вимовляє: А, М, О, У, А, І, П, А, Е, А, К, А.
Потім ускладнення: серед складів МА, ТА, АМ, СО, АП, УТ, АК.
Діти плескають лише коли чують А. Їжачок заохочує фішками.
V. Розвиток мовленнєвого дихання (5 хв)
Контроль: плечі не підіймаються, видих без напруги.
VI. Підсумок Заняття (2 хв)
— Їжачку дуже сподобалося з вами грати. Пригадаймо правила занять.
— Що ми сьогодні робили? (Грали, слухали, дули на пір’їнку).
— Молодці! Їжачок залишає вам сонечко за старанність.
Заняття №2
Дата: 08.09 – 12.09.2025
Тема: Артикуляційні вправи. Формування фонематичного слуху (голосні звуки).
Мета: розвивати артикуляційну моторику; вчити виділяти голосні звуки з потоку звуків, складів; формувати тривалий ротовий видих.
Обладнання: дзеркала, картки з голосними А, О, У, пір’їнки, екран, фішки.
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Привітайся очима, носиком, ручками». Повторення правил занять.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв) (перед дзеркалами):
III. Дихальна вправа (3 хв)
«Дуй на пір’їнку» (спокійний вдих носом, тривалий видих ротом).
IV. Гра «Впіймай голосний звук» (8 хв)
V. Промовляння голосних перед дзеркалом (5 хв)
— Подивися, як працюють губки. А — широко, О — як бублик, У — трубочкою.
VI. Підсумок (2 хв)
Їжачок хвалить. Які звуки вчилися ловити? (Голосні).
Заняття №3
Дата: 15.09 – 19.09.2025
Тема: Ігри на розпізнавання звуків. Розвиток дрібної моторики.
Мета: розвивати фонематичне сприймання; удосконалювати дрібну моторику пальців рук; вчити розрізняти звуки на слух.
Обладнання: пазли з літерами А, О, У, картинки на звуки, пластилін, фішки, іграшка-помічник.
Хід заняття
I. Оргмомент (3 хв)
Пальчикова гра «Замок» (На дверях висить замок…).
II. Повторення (5 хв)
Які звуки вчили минулого разу? (А, О, У). Гра «Хто почув — підніми картку».
III. Гра «Знайди однаковий звук» (5 хв)
Вчитель називає слова: Аня, аист, Оля, осінь, Уля, вулиця. Діти визначають перший звук.
IV. Складання пазлів (5 хв)
Зі звуковими позначками: кожен складає літеру А, О або У.
V. Пальчикова гімнастика (4 хв)
«Літери в повітрі»: малюємо пальчиком А, О, У.
VI. Ліплення літер із пластиліну (5 хв) (за можливості).
VII. Підсумок (3 хв)
Що робили пальчики? Які звуки впізнавали?
Заняття №4
Дата: 22.09 – 26.09.2025
Тема: Складання простих слів із голосними. Розвиток мовленнєвого дихання.
Мета: формувати навичку звукоскладання; закріплювати тривалий ротовий видих; розвивати фонематичний синтез.
Обладнання: кубики з літерами А, О, У, свічка (безпечна), картки, дзеркала.
Хід заняття
I. Оргмомент (3 хв)
Дихальна вправа «Погаси свічку» (різкий короткий видих, потім плавний).
II. Читання складів (5 хв)
АУ, УА, ОА, АО. Вчитель показує, діти читають хором, потім по одному.
III. Складання слів з кубиків (7 хв)
АУ, УА, ОА (пояснюємо, що це теж слова).
IV. Гра «Ехо» (5 хв)
— Я скажу голосно — ви тихо. АУ — ау, ОА — оа, УА — уа.
Потім навпаки.
V. Вправа на дихання (4 хв)
«Повітряна кулька»: вдих — руки вгору, видих — вниз зі звуком А.
VI. Підсумок (1 хв)
Які слова складали? Чим відрізняються склади?
Заняття №5
Дата: 29.09 – 03.10.2025
Тема: Автоматизація звуків [а], [о], [у]. Вправи на темп мовлення.
Мета: закріпити чітку вимову голосних звуків у складах, словах; розвивати темпоритмічну сторону мовлення.
Обладнання: предметні картинки (мак, сом, кіт, дуб, рак, муха), картки з ритмічними схемами.
Хід заняття
I. Артикуляційна гімнастика (4 хв)
«Посмішка-хоботок», «Вітерець» (тривалий видих на А).
II. Гра «Знайди звук» (6 хв)
— Де сховався звук [а]? (мак, рак). [о]? (сом, кіт). [у]? (дуб, муха).
III. Вимова рядів звуків (4 хв)
А—О—У (повільно), А—О—У (швидко), ААА—ООО—УУУ (розтягнуто).
IV. Ритмічна гра (6 хв)
Вчитель плескає ритм: А__А, АА__А, А__АА. Діти повторюють голосом і плесканням.
V. Промовляння складів у різному темпі (5 хв)
МА—МО—МУ, ТА—ТО—ТУ.
VI. Підсумок (2 хв)
Які звуки сьогодні співали? Як вони звучать швидко і повільно?
Заняття №6
Дата: 06.10 – 10.10.2025
Тема: Формування складів із вивченими звуками. Читання простих складів.
Мета: формувати навичку складання та читання прямих і обернених складів; розвивати фонематичний аналіз.
Обладнання: розрізна азбука, таблиця складів, фішки, іграшка.
Хід заняття
I. Повторення звуків (3 хв)
[а], [о], [у], [м], [п], [т].
II. Гра «Звуковий ланцюжок» (7 хв)
Вчитель називає звуки: М…А — діти зливають у склад МА. Аналогічно: А…М, О…М, М…О, У…Т.
III. Складання складів із розрізної азбуки (7 хв)
МА, АМ, МО, ОМ, ТУ, УТ.
IV. Читання складів за таблицею (6 хв)
Стовпчики МА, МО, МУ, АМ, ОМ, УМ; ТА, ТО, ТУ, АТ, ОТ, УТ.
V. Підсумок (2 хв)
Які склади вчилися читати? Який склад найлегший?
Заняття №7
Дата: 13.10 – 17.10.2025
Тема: Ігри на розпізнавання приголосних. Артикуляція [і], [е].
Мета: вчити розрізняти приголосні звуки; знайомити з артикуляцією звуків [і], [е]; розвивати фонематичне сприймання.
Обладнання: дзеркала, картки зі звуками, предметні картинки, фішки.
Хід заняття
I. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Голочка» (язик вузький, напружений), «Парашутик» (дути на язик).
II. Гра «Вгадай звук» за артикуляцією (5 хв)
Вчитель беззвучно артикулює [а], [о], [у], [і], [е]. Діти вгадують.
III. Вимова [і], [е] перед дзеркалом (5 хв)
— Подивись, як посміхаються губки на [і], як широко відкривається рот на [е].
IV. Гра «Впіймай приголосний» (6 хв)
Серед звуків: А, М, О, П, У, Т, І, К, Е. Діти плескають на приголосні.
V. Розпізнавання приголосних у словах (4 хв)
— Де почуєш [м]? (мак, сом, кіт). Де [п]? (павук, суп, рак).
VI. Підсумок (2 хв)
Які нові звуки вчили? Чим вони відрізняються від [а], [о], [у]?
Заняття №8
Дата: 20.10 – 24.10.2025
Тема: Складання слів зі знайомими буквами. Розвиток словникового запасу.
Мета: вчити складати слова з вивчених літер; активізувати та збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення.
Обладнання: розрізна азбука, предметні картинки, картки зі словами, іграшка.
Хід заняття
I. Гра «Мовленнєвий конструктор» (7 хв)
Складання слів із літер: МАК, СУП, КІТ, ТОК, МУХА.
II. Складання коротких речень за малюнками (6 хв)
— Хто це? (кіт). Що робить? (спить). Склади речення: Кіт спить.
III. Пояснення значення нових слів (5 хв)
Ток, муха, сом, рак. Де це бачили? Навіщо потрібне?
IV. Пальчикова гра «Літери в долоньках» (4 хв)
Пишемо літери пальцем на долоньці сусіда, той вгадує.
V. Підсумок (3 хв)
Які слова складали? Яке слово найдовше?
Заняття №9
Дата: 03.11 – 07.11.2025
Тема: Вправи зі звуками [м], [в]. Формування правильних артикуляційних позицій.
Мета: закріпити правильну вимову звуків [м], [в]; розвивати артикуляційний праксис; вчити виділяти звуки в словах.
Обладнання: дзеркала, ватні палички для масажу, предметні картинки, фішки.
Хід заняття
I. Артикуляційний масаж (5 хв)
(за потреби — кругові рухи на губах, легке поплескування).
II. Вимова [м], [в] ізольовано, в складах (6 хв)
— Подивись у дзеркало: [м] — губки стулені, носик дзвенить. [в] — верхня губка піднімається, вітерець.
Склади: МА, ВА, МУ, ВУ, АМ, АВ.
III. Гра «Повтори за мною» (5 хв)
Ланцюжки складів: МА-МО-МУ, ВА-ВО-ВУ, МА-ВА-МА.
IV. Знаходження предметів зі звуками [м], [в] (6 хв)
Картинки: мак, муха, вовк, вода, мило, вікно. Діти піднімають сигнал.
V. Підсумок (3 хв)
Де працюють губки на [м]? А на [в]?
Заняття №10
Дата: 10.11 – 14.11.2025
Тема: Вправи з короткими реченнями. Автоматизація звуків у словах.
Мета: вчити будувати прості речення; автоматизувати звуки [м], [в], [п], [т] у словах; розвивати фразове мовлення.
Обладнання: сюжетні картинки, картки з реченнями, фішки.
Хід заняття
I. Читання простих речень (5 хв)
Мама мила. Вова вмивався. Тома пила. Папа пас.
II. Складання речень за картинкою (7 хв)
— Хто? Що робить? (Кіт спить. Собака біжить.)
III. Гра «Склади історію» за двома картинками (6 хв)
Наприклад: дівчинка грається — дівчинка вмивається.
IV. Автоматизація звуків у словах (5 хв)
Вимова слів із [м], [в], [п], [т] з дзеркалом: мило, вовк, павук, ток.
V. Підсумок (2 хв)
Які речення складали? Які звуки повторювали?
Заняття №11
Дата: 17.11 – 21.11.2025
Тема: Ігри на розвиток слухової уваги. Повторення голосних і приголосних.
Мета: розвивати фонематичне сприймання; закріплювати знання про голосні та приголосні звуки; вчити диференціювати їх.
Обладнання: картки-символи (червоний — голосний, синій — приголосний), музичні інструменти, фішки.
Хід заняття
I. Гра «Хто почув звук?» (5 хв)
Вчитель вимовляє звук, діти піднімають відповідну картку.
II. Ритмічні вправи (6 хв)
Плескання ритму слів: МАК, МУ-ХА, КО-ТИ, СО-ЛО-МА.
III. Диференціація голосних і приголосних (6 хв)
Вчитель називає звуки: А, М, О, П, У, В, І, Т. Діти — голосний чи приголосний?
IV. Гра «Будь уважний» (6 хв)
— Якщо почуєш голосний — присідай, приголосний — стрибай.
V. Підсумок (2 хв)
Чим голосні відрізняються від приголосних?
Заняття №12
Дата: 24.11 – 28.11.2025
Тема: Звуковий аналіз коротких слів. Складання речень за картинками.
Мета: формувати навички звукового аналізу; вчити складати речення за серією малюнків; розвивати зв’язне мовлення.
Обладнання: звукові лінійки, фішки (червоні, сині), серії картинок, картки.
Хід заняття
I. Гра «Знайди зайве слово» (5 хв)
За звуковим складом: МАК, РАК, СУП, ТАК (зайве СУП — інший голосний).
II. Звуковий аналіз слів (8 хв)
АУ: А — голосний, У — голосний.
МАК: М — пригол., А — гол., К — пригол.
III. Складання речень за серією малюнків (7 хв)
3-4 картинки: Дівчинка прокинулась. Вона вмивається. Дівчинка снідає.
IV. Вимова речень із логічним наголосом (4 хв)
— Виділи головне слово голосом.
V. Підсумок (1 хв)
Що показують червоні фішки? А сині?
Заняття №13
Дата: 01.12 – 05.12.2025
Тема: Диференціація близьких за звучанням звуків. Робота над темпом мовлення.
Мета: вчити розрізняти опозиційні звуки; розвивати темпоритмічну сторону мовлення; удосконалювати фонематичне сприймання.
Обладнання: картки з парами звуків [п]-[б], [т]-[д], картинки, метроном (умовно).
Хід заняття
I. Диференціація [п] — [б], [т] — [д] у складах (7 хв)
ПА-БА, ТА-ДА, ПО-БО, ТО-ДО, ПУ-БУ, ТУ-ДУ.
II. Гра «Впіймай правильний звук» (6 хв)
Слова: ПАР, БАР, ТОЧКА, ДОЧКА, ПУХ, БУХ. Діти піднімають картку.
III. Вимова скоромовок у повільному темпі (5 хв)
Від тупоту копит пил по полю летить.
IV. Промовляння з прискоренням (5 хв)
Повторення складів усе швидше: ПА-БА-ПА-БА.
V. Підсумок (2 хв)
Які звуки вчилися розрізняти? Як звучать дзвінкі?
Заняття №14
Дата: 08.12 – 12.12.2025
Тема: Вправи на ритм і виразність. Розвиток граматичних конструкцій.
Мета: формувати інтонаційну виразність; удосконалювати граматичну будову мовлення; розвивати відчуття ритму.
Обладнання: вірші, картки з інтонаціями, сюжетні картинки.
Хід заняття
I. Читання віршиків із плесканням ритму (6 хв)
Наша Тома голосно плаче — Упустила в річку м’ячик.
II. Вправи на інтонацію (6 хв)
— Скажи Мама вдома? (питально). Мама вдома! (радісно). Мама вдома… (сумно).
III. Складання речень із прийменниками (6 хв)
За картинками: кіт на дивані, мишка під столом, сонце над будинком.
IV. Гра «Закінчи речення» (5 хв)
— Мама купила смачне… (молоко, яблуко). Хлопчик грається з… (м’ячем, котом).
V. Підсумок (2 хв)
Як змінюється голос у питанні? А в радісній відповіді?
Заняття №15
Дата: 15.12 – 19.12.2025
Тема: Складання зв’язних висловлювань. Розвиток дихання.
Мета: формувати навички зв’язного мовлення; закріплювати діафрагмальне дихання; вчити складати розповіді за серією картинок.
Обладнання: серії сюжетних картинок (3-4), іграшка, свічка.
Хід заняття
I. Дихальна вправа «Кулька» (4 хв)
Вдих — живіт надувається, видих — здувається. Рука на животі.
II. Складання коротких розповідей за серією сюжетних картинок (10 хв)
Наприклад: Хлопчик знайшов цуценя. Він погодував його. Цуценя стало гратися.
III. Відповіді на питання повним реченням (5 хв)
— Хто знайшов цуценя? Що зробив хлопчик? Як гралося цуценя?
IV. Гра «Продовж історію» (4 хв)
Вчитель починає: Одного разу… Дитина продовжує.
V. Підсумок (2 хв)
Яку історію складали? Що допомагає говорити довго? (дихання).
Заняття №16
Дата: 22.12 – 26.12.2025
Тема: Підсумкова діагностика І семестру. Індивідуальні рекомендації.
Мета: визначити рівень сформованості мовленнєвих навичок; проаналізувати динаміку; надати рекомендації батькам.
Обладнання: діагностичні картки, предметні картинки, звукові лінійки, протоколи обстеження.
Хід заняття
I. Перевірка вимови звуків (5 хв)
Ізольовано, в складах, у словах. Фіксація у протоколі.
II. Складання звукових ланцюжків (5 хв)
— Виклади фішками звуки у слові МАК, СУП, КІТ.
III. Повторення складів (4 хв)
ПА-ТА-КА, БА-ДА-ГА, МА-НА-ВА.
IV. Складання речень за картинкою (4 хв)
Одна сюжетна картинка, дитина складає 2-3 речення.
V. Індивідуальна бесіда з батьками (за потреби) (2 хв)
Надання усних рекомендацій.
VI. Підсумок семестру (2 хв)
— Ви багато навчилися! Похвала дітей. Вручення наклейок.
ІІ семестр
Дата: 12.01 – 16.01.2026
Тема: Розрізнення звуків Е-О, Е-У. Слова, що вказують на ознаку предмета. Слова, протилежні за значенням. Багатозначні слова.
Мета:
Хід заняття
I. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Повторення правил занять. Гра «Хто згадає — той сяде».
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Посмішка», «Хоботок», «Колечко» (для [о]), «Голочка» (для [е]).
III. Розрізнення звуків [е]-[о] (7 хв)
IV. Розрізнення звуків [е]-[у] (6 хв)
V. Слова, що вказують на ознаку предмета (8 хв)
VI. Слова, протилежні за значенням (5 хв)
Гра «Скажи навпаки» з м’ячем:
великий — малий, високий — низький, добрий — злий, гарячий — холодний.
VII. Багатозначні слова (5 хв)
— Слово ключ: що це? (ключ від дверей, скрипковий ключ, ключ — джерело води).
— Ручка: у дитини, у дверей, кулькова. Діти малюють або показують картинки.
VIII. Підсумок (3 хв)
— Які звуки вчилися розрізняти? Що таке слова-ознаки? Наведи приклад слів-протилежностей.
Заняття№84-88
Дата: 02.02 – 06.02.2026
Тема: Звуки [п], [п'] та буква П. Речення. Узгодження слів у словосполученні, реченні.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Плесни, як почуєш [п]».
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Грибочок», «Парашутик», «Подуй на кульку» (губно-зубна артикуляція).
III. Знайомство зі звуками [п], [п'] (8 хв)
IV. Диференціація [п]-[п'] у словах (6 хв)
Слова: павук, півень, пил, піца, пух, пюре. Діти визначають твердий чи м’який.
V. Речення. Узгодження слів (8 хв)
VI. Розмовна тема «Я — дослідник, я — винахідник» (5 хв)
— Що можна винайти? Діти фантазують: «Я винайшов павутиноліт», «Я придумав пилосос-невидимку».
VII. Підсумок (3 хв)
— Який звук сьогодні вчили? Чим відрізняється [п] від [п']? Як правильно складати речення?
Заняття№89-93
Дата: 09.02 – 13.02.2026
Тема: Звуки [б], [б'] та буква Б. Однина — множина іменників.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Відчуй голос»: рука на горлі — [б] дзвенить, [п] — ні.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Барабанщик», «Грибочок», «Подуй на кульку».
III. Знайомство зі звуками [б], [б'] (7 хв)
IV. Диференціація [б]-[п] (6 хв)
Гра «Впіймай дзвінкий»: слова баба, папа, білка, пілка, булка, пулька.
V. Однина — множина іменників (8 хв)
VI. Розмовна тема «Спорт» (5 хв)
— Які види спорту знаєте? Назвіть зі звуком [б]: баскетбол, біг, бокс. Складаємо речення: Я люблю грати в баскетбол.
VII. Підсумок (3 хв)
— Як перевірити, чи звук дзвінкий? Як утворити множину?
Заняття№94-98
Дата: 23.02 – 27.02.2026
Тема: Звуки [т], [т'] та буква Т. Звуки [д], [д'] та буква Д. Однина — множина прикметників, дієслів.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Розрізни звуки»: [т] — глухий, [д] — дзвінкий.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Голочка», «Почистимо зубки», «Барабанщик».
III. Звуки [т], [т'] (6 хв)
IV. Звуки [д], [д'] (6 хв)
V. Диференціація [т]-[д], [т']-[д'] (6 хв)
Гра «Впіймай звук»: том — дом, тік — дік, тато — дадо.
VI. Однина — множина прикметників (5 хв)
червоний — червоні, гарний — гарні, теплий — теплі.
VII. Однина — множина дієслів (5 хв)
біжить — біжать, спить — сплять, летить — летять.
VIII. Розмовна тема «Мої улюблені книги» (4 хв)
— Назви улюблену книгу. Склади речення: Моя улюблена книга — «Троє поросят». Там веселі герої.
IX. Підсумок (3 хв)
— Як змінюються прикметники? А дієслова? Наведи приклад.
Заняття№99-103
Дата: 02.03 – 06.03.2026
Тема: Звуки [в], [в'] та буква В. Узгодження прикметників з іменниками.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Почуй [в]»: серед звуків, складів.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Подуй на сніжинку», «Вітерець», «Голочка».
III. Знайомство зі звуками [в], [в'] (7 хв)
IV. Диференціація [в]-[в'] у словах (5 хв)
ваза — в’яз, віл — вул, вовк — в’юн.
V. Узгодження прикметників з іменниками (8 хв)
VI. Розмовна тема «Професії» (6 хв)
— Назви професії зі звуком [в]: водій, вчитель, лікар-ветеринар.
— Склади речення: Водій водить машину. Вчитель вчить дітей.
VII. Підсумок (3 хв)
— Як узгодити прикметник з іменником? Наведи приклад.
Заняття№104-108
Дата: 09.03 – 13.03.2026
Тема: Звуки [ф], [ф'] та буква Ф. Узгодження іменників з дієсловами.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Впіймай [ф]»: серед слів фото, вата, фарби, вода.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Подуй на кульку», «Грибочок», «Голочка».
III. Знайомство зі звуками [ф], [ф'] (7 хв)
IV. Диференціація [ф]-[в] (5 хв)
Гра «Дзвінкий — глухий»: фа — ва, фо — во, фу — ву, фи — ви.
V. Узгодження іменників з дієсловами (8 хв)
VI. Розмовна тема «Час» (6 хв)
— Що таке час? Назви слова з [ф] про час: февраль, хвилина, секунда, фото (спогад).
— Склади речення: Хвилина минає швидко. Фото зберігає спогади.
VII. Підсумок (3 хв)
— Як узгоджується дієслово з іменником? Наведи приклад.
Заняття№109-113
Дата: 16.03 – 20.03.2026
Тема: Звуки [к], [к'] та буква К. Розрізнення дієслів за родами.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Почуй [к]»: серед звуків, складів.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Кішечка», «Грибочок», «Голочка».
III. Знайомство зі звуками [к], [к'] (7 хв)
IV. Диференціація [к]-[г] (5 хв)
Гра «Дзвінкий — глухий»: ка — га, ко — го, ку — гу.
V. Розрізнення дієслів за родами (8 хв)
VI. Розмовна тема «Весна» (6 хв)
— Назви весняні слова з [к]: крапля, квітка, кошик, красуня-весна.
— Склади речення в минулому часі: Сніг розтав. Крапля капала. Сонце світило.
VII. Підсумок (3 хв)
— Як змінюються дієслова минулого часу? Наведи приклад.
Заняття№114-118
Дата: 30.03 – 03.04.2026
Тема: Звуки [х], [х'] та буква Х. Узгодження числівників з іменниками.
Мета:
Хід заняття
I. Оргмомент (2 хв)
Гра «Впіймай [х]»: серед звуків к, х, т, х, п, х.
II. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
«Зігрій ручки», «Грибочок», «Голочка».
III. Знайомство зі звуками [х], [х'] (7 хв)
IV. Диференціація [х]-[к] (5 хв)
Гра «Повтори правильно»: ка — ха, ко — хо, ку — ху, ки — хи.
V. Узгодження числівників з іменниками (8 хв)
VI. Розмовна тема «Мультфільми» (6 хв)
— Назви улюблені мультфільми зі звуком [х]: «Холодне серце», «Хом’як Фредді».
— Склади речення з числівниками: Я подивився три серії «Холодного серця». У мультфільмі було два хом’яки.
VII. Підсумок (3 хв)
— Як змінюються іменники з числівниками? Наведи приклад один — два — п’ять.
План-конспект корекційно-розвивальних занять (5 уроків)
Дата проведення: 06.04.2026 – 10.04.2026
Тема: Звуки [г], [г'] та буква Г. Уживання прийменникових конструкцій в словосполученнях, реченнях.
Розмовна тема: «Навіщо їсти»
Корекційні цілі:
УРОК 1 (06.04.2026)
Тема: Знайомство зі звуками [г], [г'] та буквою Г. Артикуляційна гімнастика.
Мета:
Обладнання: дзеркало, картки з буквою Г, предметні малюнки (гора, гусак, гілка, гітара), аудіозапис.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Психологічне налаштування на роботу. Вправа «Посмішка».
2. Артикуляційна гімнастика (7 хв)
3. Знайомство зі звуками [г], [г'] (10 хв)
4. Знайомство з буквою Г (5 хв)
5. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Гуси» — учні імітують ходу гусака, вимовляють [г-г-г].
6. Розвиток фонематичного слуху (7 хв)
7. Розмовна тема «Навіщо їсти» (3 хв)
8. Закріплення (3 хв)
9. Підсумок уроку (2 хв)
Які звуки вивчали? Чим вони відрізняються? Навіщо потрібно їсти?
Очікувані результати: учні знають артикуляцію [г], [г'], розрізняють їх на слух.
УРОК 2 (07.04.2026)
Тема: Розрізнення звуків [г] – [г'] за твердістю-м'якістю. Слуховий контроль.
Мета:
Обладнання: картки синього та зеленого кольорів, предметні малюнки, фішки.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Вправа «Настрій».
2. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
3. Розрізнення [г] – [г'] (12 хв)
4. Розвиток слухового контролю (8 хв)
5. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Гноми» — учні присідають (гноми маленькі), піднімаються (великі).
6. Розмовна тема «Навіщо їсти» (5 хв)
7. Закріплення (3 хв)
8. Підсумок уроку (2 хв)
Як розрізнити твердий [г] і м'який [г']? Які корисні продукти запам'ятали?
Очікувані результати: учні розрізняють твердий і м'який [г], контролюють власну вимову.
УРОК 3 (08.04.2026)
Тема: Уживання прийменникових конструкцій в словосполученнях, реченнях.
Мета:
Обладнання: предметні малюнки, схеми прийменників, картки з реченнями.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Вправа «Який настрій?».
2. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
3. Повторення звуків [г], [г'] (5 хв)
4. Знайомство з прийменниками (10 хв)
5. Складання словосполучень і речень (8 хв)
6. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Де предмет?» — учні показують рухами (руки вгору — над, вниз — під, в сторони — біля).
7. Розмовна тема «Навіщо їсти» (5 хв)
8. Закріплення (3 хв)
9. Підсумок уроку (2 хв)
Які прийменники вивчили? Для чого вони потрібні?
Очікувані результати: учні вживають прийменники в словосполученнях і реченнях.
УРОК 4 (09.04.2026)
Тема: Закріплення розрізнення звуків [г], [г'] у зв'язному мовленні. Прийменникові конструкції.
Мета:
Обладнання: сюжетні малюнки, картки з реченнями, м'яч.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Вправа «Передай посмішку».
2. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
3. Робота зі зв'язним мовленням (10 хв)
4. Гра «Виправ помилку» (7 хв)
5. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Гуси-лебеді» — учні бігають, махають крилами.
6. Розмовна тема «Навіщо їсти» (7 хв)
7. Закріплення (3 хв)
8. Підсумок уроку (2 хв)
Які звуки вчилися вимовляти? Які прийменники використовували?
Очікувані результати: учні розрізняють [г], [г'] у мовленні, правильно вживають прийменники.
УРОК 5 (10.04.2026)
Тема: Узагальнення вивченого. Діагностика розрізнення звуків [г], [г'] та вживання прийменників.
Мета:
Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, малюнки, фішки.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Налаштування на роботу.
2. Артикуляційна гімнастика (5 хв)
3. Діагностичні завдання (15 хв)
4. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Гноми та велетні» — учні присідають (гноми), піднімаються навшпиньки (велетні).
5. Аналіз помилок (5 хв)
6. Підсумкове узагальнення (5 хв)
7. Підсумок уроку (2 хв)
Що найкраще вдалося? Над чим ще треба попрацювати? Які продукти корисні для здоров'я?
Очікувані результати: учні демонструють уміння розрізняти [г], [г'], правильно вживати прийменники, розповідати про користь їжі.