Ознайомити учнів з оповіданням,актуалізувати знання учнів про живу природу (птахів),формувати вміння виразного читання, давати повні відповіді на запитання, корегувати орієнтацію у просторі, виховувати бережливе ставлення до природи.
Урок: Літературне читання
Тема: Степан Пушик “Горличка”
Мета: актуалізувати чуттєві уявлення дітей, формувати вміння, навички виразного читання, поповнювати словниковий запас учнів; вчити розуміти прочитане; розвивати і корегувати увагу, фонематичний слух, емоційно-образне мислення, пам’ять, усне зв’язне мовлення; виховувати співчуття, бережне ставлення до природи.
Обладнання: добірка книжок про птахів, малюнки птахів, таблиця “Птахи на східцях”, записи на дошці, ТЗО (мультимедійний проектор), підручники.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
- Любі діти! У наш клас завітали гості щирі. Привітаймо в добрий час гостей посмішкою і миром.
Діти:
Ми вам раді, люди добрі
І вітаємо щиро Вас
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
Вчитель: Сіли, діти, зручно і перевірили, як приготувалися до уроку. На партах у вас повинні лежати щоденники і підручник з читання.
ІІ. Нервово-психологічна підготовка.
- На уроці ви повинні бути уважними, вчитися слухати вчителя, не заважати один одному при роботі, давати відповіді вчителю з піднятою рукою.
ІІІ. Логопедичні вправи.
1. Гра “Веселий язичок”.
- Жив “Веселий язичок”. Вранці він прокинувся, виглянув на вулицю: чи не має дощику, подивися ліворуч, праворуч чи не має машин, і вирішив погуляти. Став язичок бігати по вулиці, високо стрибати, далі своєї вулиці побоявся йти, нагулявся, повернувся до своєї хатинки. (Вчитель показує рухи язика, діти повторюють)
2. Скоромовка.
Півдня проходив павучок,
приніс павутинок пучок.
Почав помаленьку привчати
панчішки плести павучаток.
IV. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
1. Ознаки осені.
- Яка зараз пори року ? (Зараз осінь)
- Куди ховається сонечко ? (Сонечко ховається у хмари)
- Тепло на вулиці чи холодно ? (На вулиці холодно)
- Чи бувають восени дощі ? (Восени бувають дощі)
- Які вони ? (дощі часті, холодні, дрібні)
- Що твориться з деревами ? ( дерева скидають листя, листя змінило окрасу: стали жовтими, червоними)
- Чому з дерев падають листочки ? (дерева готуються до зими)
- Куди поділися комахи ? ( комахи сховалися у затишні місця)
- Які птахи відлетіли у теплі краї ? (Стрижі, лелеки, солов’ї, зозулі, шпаки, ластівки відлетіли у теплі краї).
2. Народні прикмети.
- Народ здавна спостерігав за явищами в природі і передавав свої знання іншим.
- Які ви знаєте народні прикмети ?
(осінь — ясна зима — люта; пізній листопад — буде сувора зима; восени голуби воркують — буде тепла, гарна погода).
Доповнення вчителя:
- Яке свято було 14 жовтня ? (свято Покрова)
Вчитель:
- Не покрив Покров землю снігом, не покриє і Різдво.
- Яка погода на Покров така і зима.
3. читання учнями вірша О. Олеся “Восени” (с. 36).(домашнє завдання)
V. Тема, мета уроку.
- Про кого ми будемо розмовляти на уроці ви здогадаєтесь, коли прослухаєте запис.
(вчитель включає грамзапис “співи пташок”).
- Як ви гадаєте, про кого у нас буде урок ? (про птахів)
- Так, ми будемо розмовляти про птахів, будемо вчитися виразно читати віршик.
VI. Головна частина.
1. Розповідь вчителя:
Птахи — це пісня і політ. Це голоси наших лісів, полів, гір та пустель. Пісні птахів звучать на землі цілий рік, їх голоси ми чуємо вдень і вночі. Птахи — це таємниця і краса. Птахи — друзі нашого дитинства. Про птахів складені чудові пісні і вірші, легенди і казки.
2. Розглядання учнями добірки книжок.
- Без птахів нам не обійтися. Неможливо нам навіть уявити нашу землю без птахів. Ось що таке птахи.
2. Робота за малюнками.
Впізнавання, називання учнями птахів.
(лелека, шпак, синиця, голуб, ворона)
3. Робота за таблицею.
- Допоможіть птахам піднятися східцями до саду.
4. Фізхвилинка.
а) Гра “Зайчик”. Учні присідають біля своїх парт. На слова вчителя: “Сірий зайчик сів і жде, спритно вушками пряде” — вихованці приклавши кисті до вух, то розгинають, то згинають їх.
Потім класовод пропонує “зайчикам ніжки погріти”:
Зимно зайчику стоять,
Треба трошки пострибать:
Скік-скік(3 рази)
Треба трошки пострибать,
Пострибавши відпочить.
“Зайчики” займають місце за партою.
б) Гра “Хто що промовляє?” Учитель починає, а діти продовжують:
Вчитель: Учні:
Зозуля кує: “Ку-ку ! Ку-ку!”
Голуб воркує: “Гу-гу, гу-гу, гу-гу!”
Півень кукурікає: “Ку-ку-рі-ку! Ку-ку-рі-ку!”
Сова кричить: “Угу, угу, угу”.
Риба мовчить, ні пари з уст.
5. Проблемне питання:
- Про якого птаха йдеться мова ?
В небі кружляли красиві білі птахи.
Вони вітали своїми: гуль-гуль-гуль
А в нас до Ганнусі
Гулі прилітають
Крильцями тріпочуть,
Біля ніг сідають.
- Хто такі “гулі” ?(голуби)
Домашні голуби живіть біля своїх господарів. Але є такий вид диких голубів — горлиці.
(Вчитель показує малюнок)
В народі “горлицею” називають молоду дівчину, є український народний танок “Горлиця”, а в нашому місті є хор “Горлиця”.
6. Первинне читання вчителем.
- А зараз ми познайомимося з віршиком горлицю. Заплющте очі і послухайте уважно, уявіть, щоб ви намалювали до цього віршика.
Складові структури, складні слова записані на дошці. Учні з вчителем читають (друковані):
гор-ли-чка бо-їш-ся
ран-ня пта-ши-но
па-ра-соль-ко-ю зроб-лю
вий-шла трем-тиш
пе-ре-ста-не
( при вимовлянні руки прикладають до підборіддя, рахують склади).
6. Словникова робота:
пояснення вчителя словосполучення, слів:
7. Вторичне читання вчителем, учні слідкують, вчитель пояснює, як читати вірш ( по рядкам), звертає увагу на розділові знаки, інтонацію читання.
8. Хорове читання.
9. Самостійне читання учнями.
10. Індивідуальна робота:
Голубкова Є, Балакарь А, Чухно Н.
11. Вибіркове читання (за бажанням) і хорове читання ( змагання 2 команд).
12. Питання до учнів.
- Яка пори року описана в цьому вірші ?
- Як ставиться дівчинка до пташки ? Що ви відчуваєте до неї ? Як ти допомагаєш птахам у важку годину ?
VII. Заключна частина.
1. Закріплення матеріалу.
VIII. Підсумки.
1. Оцінювання учнів роботи.
Домашнє завдання: с. 37 С. Пушик “Горличка” вчитися виразно читати.