I семестр |
клас |
дата проведення |
Урок 10
Тема: Контроль і корекція навчальних досягнень учнів з теми: “Організм людини, як біологічна система”.
Мета уроку: узагальнити, систематизувати, проконтролювати та відкоригувати набуті учнями знання з теми «Вступ. Організм людини як біологічна система»; розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання; створювати атмосферу співробітництва та співдружності, виховувати потребу у здоровому способі життя.
Очікувані результати: учні дають визначення біологічним наукам, що вивчають людину; учні характеризують раси людей, клітинну будову організму людини, типи тканин; учні пояснюють роль біологічних і соціальних факторів в еволюції людини, принципи регуляції функцій організму.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Хід уроку
Організаційний етап.
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Найважчий крок у житті — оцінити себе.
Слово вчителя
Сьогодні на уроці ви продемонструєте свій рівень знань з теми «Вступ. Організм людини як біологічна система», і не тільки продемонструєте, а й самостійно виставлятимете собі бали за кожне завдання. Усього пропонується 5 завдань (останнє завдання — за бажанням учня). Бали за виконані завдання ви будете виставляти в результаті взаємоперевірки, паралельної перевірки всім класом, оцінювання однокласниками чи вчителем у залежності від змісту завдання.
Картка самооцінювання
Назва завдання |
Максимальний бал |
Мій бал |
1. «Термінологічне лото» |
1 бал |
|
2. «Так — ні» |
2 бали |
|
3. Тестові завдання |
2 бали |
|
4. «Німий малюнок» |
3 бали |
|
5. «Творча лабораторія» |
4 бали |
|
Загальна сума балів: |
12 балів |
|
Узагальнення і систематизація знань.
Вправа «Термінологічне лото».
На дошці прикріплені аркуші з номерами, на зворотному боці яких записані терміни. Учні виходять до дошки, вибирають аркуш і дають визначення терміну.
Приклади термінів: анатомія, фізіологія, медицина, валеологія, орган, тканина, нейрон, аксон, дендрит, клітина, фізіологічна система органів, функціональна система органів, раса, антропогенез, здоров’я, хвороба тощо.
Вправа «Так — ні».
Учитель зачитує твердження, а учні погоджуються або не погоджуються з ними.
• Гістологія вивчає будову і функції клітин. (Ні.)
• В основі поділу людей на раси лежить така ознака, як об’єм головного мозку. (Ні.)
• У комплексі Гольджі формуються лізосоми. (Так.)
• Крім органел у цитоплазмі клітин є включення. (Так.)
• В організмі людини є клітини, здатні до руху. (Так.)
• Міжклітинна речовина хрящової тканини міцна і тверда. (Ні.)
• Сульфур належить до органогенних елементів. (Ні.)
• Нуклеїнові кислоти належать до органічних речовин. (Так.)
• До травної системи належать слинні залози. (Так.)
• Функціональна система складається з однієї фізіологічної системи. (Ні.)
Тестові завдання.
1. Будова епітеліальної тканини характеризується:
А чітким виділенням міжклітинної речовини
Б розташуванням клітин щільно одна до одної
В видовженістю клітин
Г наявністю у клітин тіла і відростків
2. В основі поділу людей на раси лежить ознака:
А культура
Б колір шкіри
В територія проживання
Г спільна мова
3. Укажіть органелу клітини, у якій відбувається синтез білка:
А мітохондрія
Б ядро
В рибосоми
Г лізосоми
4. Укажіть структуру, яку не містить клітина людини:
А клітинний центр
Б комплекс Гольджі
В пластиди
Г ядро
5. Кров — це:
А епітеліальна тканина
Б сполучна тканина
В до тканини не належить
Г нервова тканина
Позначте органи, які є складовими опорно-рухової системи:
а) вени; б) кістки; в) хрящі; г) головний мозок.
Виберіть функції, які виконує кровоносна система:
а) транспортну; б) опорну; в) секреторну; г) захисну.
Укажіть фізіологічну систему, яка забезпечує транспорт поживних речовин до кожної клітини організму:
а) дихальна; б) кровоносна; в) видільна; г) травна.
Знайдіть відповідність між фізіологічними системами та їхніми функціями:
Дихальна Травна Кровоносна Видільна
|
А . гуморальна регуляція Б. газообмін В. забезпечення органів поживними речовинами Г. постачання клітин поживними речовинами і киснем Д. виведення з організму продуктів обміну |
12. Укажіть орган, який не належить до видільної системи:
А стравохід
Б нирка
В сечовий міхур
Г сечовидільний канал
Укажіть орган, який не належить до кровоносної системи:
А артерія
Б вени
В серце
Г трахея
Укажіть орган, який не належить до дихальної системи:
А легені
Б носова порожнина
В бронхи
Г капіляри
13. Укажіть орган, який не належить до травної системи:
А печінка
Б гортань
В шлунок
Г підшлункова залоза
14. Укажіть орган, який не належить до нервової системи:
А головний мозок
Б спинний мозок
В жовтий кістковий мозок
Г нерви
15. Основним структурним і функціональним елементом нервової системи є:
А мозок
Б нейрон
В нерви
Г нейроглія
Вправа «Німий малюнок».
«Творча лабораторія».
(Учні відповідають на запитання підвищеного рівня складності.)
1. Поясніть твердження: «Рука є не лише предметом праці, а й продуктом праці».
2. Поясніть твердження: «Людиноподібні мавпи — не наші предки, а, скоріше, рідні або двоюрідні брати, які зберегли багато рис спільного предка».
3. У чому полягає багатофункціональність органів і фізіологічних систем? Наведіть приклади.
4. Чому людина може жити в усіх географічних зонах, навіть у космосі?
5. У чому полягає біосоціальна природа людини?
6. Як ви думаєте, які клітинні органели повинні бути в усіх клітинах, а які — тільки в деяких? Відповідь поясніть.
7. Яка роль мови в становленні виду Людина розумна?
8. Чи відрізняється будова клітин людини від будови клітин тварини? Чи мають специфічні ознаки клітини людини? Відповідь обґрунтуйте.
1 група — Нервова регуляторна система.
Запитання для групи
• Що таке нервова регуляція?
• За допомогою чого вона здійснюється?
• Які принципи нервової регуляції ви знаєте?
• Яке значення для організму має дана регуляторна система?
• Чи існує взаємозв’язок даної системи з іншими регуляторними системами?
2 група — Гуморальна регуляторна система.
Запитання для групи
• Що таке гуморальна регуляція?
• За допомогою чого вона здійснюється?
• Які принципи гуморальної регуляції ви знаєте?
• Яке значення для організму має дана регуляторна система?
• Чи існує взаємозв’язок даної системи з іншими регуляторними системами?
3 група — Імунна регуляторна система.
Запитання для групи
• Що таке імунна регуляція?
• За допомогою чого вона здійснюється?
• Які принципи імунної регуляції ви знаєте?
• Яке значення для організму має дана регуляторна система?
• Чи існує взаємозв’язок даної системи з іншими регуляторними системами?
Підбиття підсумків уроку.
Учні самостійно підбивають підсумки уроку, підраховують та вносять до картки кількість балів, які вони отримали протягом уроку
Домашнє завдання
Індивідуальні та творчі завдання.
Підготувати цікаві факти про опорно-рухову систему людини.