Тема уроку:
Копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема, що містять формули. Автозаповнення та автозавершення.
Мета уроку:
сприяти формуванню ключових компетентностей:
вмінню вчитися – розумінню мети навчальної діяльності, умінню виділяти головне, проведення аналізу, оцінюванню, використанню на практиці;
соціальної – умінню адаптуватись і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі і функції в колективі; підтримувати взаємини;
загальнокультурної – дотримуванню норм мовленнєвої культури, зв'язному висловлюванню в контексті змісту самостійно опрацьованого матеріалу підручника й додаткової літератури;
здоров'язбережувальної – знанню правила безпечної роботи з комп'ютером, умінню безпечно поводитися в комп'ютерному класі, формуванню режиму роботи;
інформаційно-комунікаційної – умінню раціонально використовувати комп'ютер для пошуку та опрацюванню інформації, умінню спостерігати та робити логічні висновки;
сприяти формуванню предметної компетентності:
формуванню навичок вводити дані у комірки та редагувати їх вміст, копіювати, переміщувати й вилучати вміст комірок і діапазонів комірок; сприяти формуванню поняття автозаповнення, розвивати вміння чітко й лаконічно висловлювати свої думки, збагачувати мовлення учнів; формуванню вміння застосовувати знання та навичок в різних ситуаціях; виховуванню старанності, акуратності під час роботи з документами; інтересу до народної творчості.
Тип уроку. Комбінований урок
Хід уроку
Інструктаж із БЖД
Обговорення відеоролика з безпеки праці (скрайбінг).
https://drive.google.com/file/d/1D2a9mOTbAes22idf1b-HgIGiq9gGQyZT/view
І. ОРІЄНТАЦІЯ, МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ
Урок зорієнтовано на створення сприятливої атмосфери. Прийом: інтелектуальна
розминка – розв’язування логічних задач, заздалегідь підготовлених учнями.)
Мотивація:
Вивчаючи тему „Електронні таблиці”, ми, з одного боку, наблизилися до розгляду основних понять статистики та економіки, а з іншого – навчимося значно полегшувати роботу зі статистичними даними, застосовуючи табличний процесор. Сьогодні ми закріпимо знання з роботи з програмою EXCEL .
При вивченні прикладної програми EXCEL існує тісний взаємозв’язок з економікою та математикою. Елементарна математична логіка потрібна при створенні обчислювальних формул, а при створенні таблиці обчислень є змога уявити себе економістами.
Запитання до учнів:
ІІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ
Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Тема уроку: Копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема, що містять формули. Автозаповнення та автозавершення.
Мета уроку (освітня, розвиваюча):
Сприяти поглибленню навичок роботи з програми опрацювання електронних таблиць;
зчитування до середовища табличного процесора табличної інформації, що зберігається на зовнішніх носіях; зберігання табличної інформації на зовнішніх носіях;
сприяти поглибленню вмінь при роботі з числовою, формульною та текстовою інформацію за допомогою програми опрацювання електронних таблиць, виконувати основні операції над об’єктами табличного процесора, використовувати операції та функції програми опрацювання електронних таблиць;
сприяти формуванню знань про способи копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема, що містять формули, сприяти формуванню вмінь застосовувати способи автозаповнення та автозавершення;
сприяти розвитку логічного мислення, уваги, виховування стараності, активності при вивченні нового матеріалу, вмінню проводити аналогії, сприяти самостійній роботі за комп’ютером.
Завдання уроку: навчатись застосовувати способи автозаповнення та автозавершення з метою полегшення роботи з електоронними таблицями.
Мотивація навчальної діяльності.
В різних ситуаціях фахівця можуть цікавити як самі числові дані, їх зміни, закони, які їх пов’язують, так і засоби, якими можна полегшити набір нумерації, однотипної числової інформації в громіздких електронних документах. Постають проблемні запитання:
Як полегшити роботу з числовою інформацією, особливо із змінними даними з метою застосування їх у майбутньому в навчанні та різних галузях в житті?
Якими засобами можна спростити набір нумерації, однотипної цифрової інформації в громіздких електронних документах?
Як полегшити роботу з числовою інформацією, особливо із змінними даними?
Що відбувається із формулою під час її копіювання в ЕТ?
Які є способи копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема, що містять формули?
Які є способи автозаповнення та автозавершення в ЕТ?
Очікувані результати: учні розуміють способи виділення, копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема, що містять формули, способи автозаповнення та автозавершення;
Очікувані навчальні результати:
Уміння характеризувати способи виділення, копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, ;
Уміння розуміти ввід числової, формульної та текстової інформації за допомогою програми опрацювання електронних таблиць, способи автозаповнення та автозавершення, виконання основних операцій над об’єктами табличного процесора;
Уміння дотримуватися правил безпечної роботи.
Результат уроку: з’ясувати способи копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема, що містять формули, навчатись застосовувати способи автозаповнення та автозавершення.
ІІІ. ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЯ
Перевірка виконання домашнього завдання. Актуалізація знань учнів.
Продовжити речення, вставляючи необхідні поняття або терміни:
Прикладна програма, яка призначена для опрацювання даних, поданих в електронних таблицях – це… ( табличний процесор ).
Комп’ютерний варіант звичайної таблиці. Вона складається з рядків і стовпців, на перетині яких розташовуються клітинки. Це - електронна … ( таблиця).
Вираз, який задає порядок обчислення в електронній таблиці в MS Excel – це…(Формула ).
У клітинках електронної таблиці можуть зберігатись текстові, числові дані та … (формули).
Введені дані відображаються і в поточній клітинці, і в Рядку… (формул).
Формула в ЕТ починається знаком … (дорівнює).
Для відокремлення цілої та дробової частин десяткового дробу, за замовчуванням використовується…( кома) .
Звичайні дроби потрібно вводити, указуючи цілу частину та відділяючи її від дробової частини… (пропуском).
Вивчення нового матеріалу.
Короткі теоретичні відомості:
Під час введення даних програма намагається самостійно розпізнати тип даних.
Розрахунки за введеними формулами виконуються автоматично. Тобто, зміна вмісту якоїсь комірки призводить до перерахунку значень усіх комірок, пов’язаних з нею формульним співвідношенням. Адреси, які використовуються в формулах, називаються посиланнями.
Постановка задачі:
План:
матеріал таблиці на стор.90 «Виділення об’єктів ЕТ» та теоретичний матеріал на стор.91 – 92 «Копіювання, переміщення та видалення даних».
Фізкультохвилинка (комплекс вправ для зняття зорового напруження).
Практична робота (за картками з диференційованим підходом) (15-20 хв.)
Завдання у повному обсязі виконують учні, які мають рівень знань 10-12 балів. Тут використовується метод послідовного ускладнення завдання.
Учні, які мають рівень знань 9-7 балів, виконують завдання за карткою завдання № 1-5.
Для слабких учнів з рівнем 4-6 балів виконання завдання обмежується створенням таблиці завдання за матеріалом картки завдання № 1-3.
Завдання для практичного виконання «Збери портфель школярику»:
План розрахування вартості шкільного приладдя:
2. В комірці D2 застосувати формулу.
3. Для діапазону D3:D7 застосувати метод копіювання формули (режим авто заповнення - чорне перехрестя в правім нижнім куткові).
4. В комірці D8 застосувати формулу: = D2+D3+D4+D5+D6+D7
5. Змінюючи ціну одиниць, простежити зміну розрахунків. Записати висновок у зошит.
6. Використовуючи способи копіювання, утворити візерунок за зразком:
Додаткове завдання:
Виконати завдання 13 підручника на стор. 94
IV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮЮЧИЙ ЕТАП
Підведення підсумків уроку
Аналізуємо, чи досягнуто поставлену на початку уроку мету. Чи навчилися того, про що планували.
Рефлексія
(усно, кожен учень вибирає по 1-2 пропозиції і закінчує їх). Проводити таку рефлексію можна усно, а можна і письмово (на листочках або прямо в зошиті).
Пояснення домашнього завдання.
Повторити матеріал підручника на стор.90-92, дати відповіді на запитання на стор. 96 (усно).
1