Корекційно-розвивальне заняття з елементами пісочної та кріотерапії “Подорож казковим водяним світом”
Тема: Корекційно-розвивальне заняття з елементами пісочної та кріотерапії “Подорож казковим водяним світом”
Спрямування: практичним психологам, працюючим з дітьми старшого дошкільного віку з емоційними порушеннями
Мета: розвиток емоційної сфери дитини, зняття емоційної напруги, створення позитивної атмосфери, розвиток уяви, фантазії, розвиток дрібної мототрики рук.
Здоров’язберігаючі технології: логоритміка, пісочна терапія, кріотерапія, гімнастика для очей, музикотерапія.
Обладнання: пано розвивально-дидактичного посібника «Водяний світ»,указка, лід, ємкість для льоду, серветки, пісок та клейончасті клейонки на кожну дитину, різнокольорові медузи з картону на кожну дитину по дві, різнокольорові шнурівки, «Чарівне скло», пензлі, вода, гуаш, зубні щітки для малювання, ганчірки та рушнички.
Хід заняття
Психолог: Діти, скажіть мені будь ласка яка пора року почалася? А давайте уявимо теплу пору і сьогодні на нас чекає незвичайна подорож казковим водяним світом, а щоб її розпочати, потрібно всім спочатку привітатись один з одним
Один до одного поверніться, привітайтесь (вітаються) посміхніться.
І пошліть усім в дарунок повітряний поцілунок.
Психолог: Ну що, готові в дорогу. А допоможе нам відкрити чарівні двері до водяного світу це пано. (показую на дидактичний. посібник «Водяний світ») Але спочатку потрібно вимовити чарівні слова (проводиться пальчикова гімнастика)
Море я біжу до тебе, (стискати і розтискати кулачки)
Наді мною безхмарне небо, (розводять руками над головою)
На берег хвилі набігають (хвилеподібні рухи кистями рук)
І зі мною вони грають(пальчики розставлені віялом і робимо рухи вліво, вправо)
(діти сідають півколом біля посібника)
Психолог: Діти уявимо що це море, вода в ньому – синьо-блакитна, прозора, тепла. Тут проживає багато мешканців. Риби, медузи, восьминіжки, равлики, та багато інших ще ростуть водорості це все жива природа. А на дні морському знаходиться пісок і морські камінці вони жовтого кольору але це нежива природа.
Я вам загадаю загадку про одного мешканця, а ви слухайте уважно і скажете про кого вона. У річках, морях, ставках проживають.
Мовчать, хоча рота весь час відкривають.
Хто це? (риби)
Психолог: Так. Це звичайно риби. Марійко підійди і покажи рибку. Які частини тіла є у неї. Ваня, покажи верхні і нижні плавники. Настуня а рулем яку вважають частину тіла? Давайте пограємо в гру
Дидактична гра «Що є в золотої рибки?»
Вихователь: Які молодці і все ви знаєте.
(Звучить шум моря і заходить Морська царівна)
Психолог: Як ви гадаєте хто до нас завітав? (Відповіді дітей) До нас завітала Морська царівна.
Морська царівна: Діти я живу у водяному царстві але море так як і люди може бути добрим і злим. А ви знаєте що таким діткам як ви не можна ходити одним до водойми? – Які ви молодці все знаєте. А чистомовки вимовлять вмієте?
(Діти встають і вимовляють разом з Морською царівною чистомовку, рухами повторюючи їх ритмічний малюнок)
Ше – ше – ше – ше – ше – ше
(ногами протоптати ритмічний малюнок)
Нам на морі хороше.
(руки на поясі, повороти ліворуч і праворуч)
Сок – сок – сок – сок – сок – сок
(ногами протоптати ритмічний малюнок)
Гріє сонечко пісок.
(потягнутися руками вгору і нахилитися, дістати кінчиками пальців до підлоги)
Ас – ас – ас – ас – ас – ас – ас
( ногами протопали ритмічний малюнок)
Повітря морське корисне для нас.
(розвести руки в сторони)
Морська царівна: – Діти, скажіть а яка зараз пора року? А з настанням холодів що утворюється на водоймах? (відповіді дітей – лід) Так. А найкрасивіші мушлі і камінці ховаються на самому дні. Я вам їх принесла. Давайте спробуємо серед крижинок відшукати морські камінчики.
Проводиться кріотерапія (басейн з кубиками льоду та камінцями, діти виконують завдання. Виконавши витирають руки сухими серветками)
Морська царівна: погляньте, скільки чудових красивих камінців ви знайшли. Візьміть їх з собою на згадку про нашу зустріч. Замерзли наші ручки? Давайте скоріше їх зігріємо.
Проводиться пальчикова гімнастика
Ми долоньки всі зігріємо: стануть теплі і м’які (труть долоня об долоню)
Миємо очі, миємо щічки, відженемо думки брудні. (слова імітують рухами)
Психолог: Дякуємо тобі Морська Царівно за чудові подарунки.
Включається звуковий запис шуму моря
Морська царівна: До побачення на мене ще чекає багато справ.
Психолог: До побачення. (діти прощаються) Діти, послухайте шум хвиль. Хто може повторити, як шумлять хвилі (ш – ш – ш ) Хвиля коли котиться на берег: ш – ш – ш , а коли котиться в море шелестить по камінцях: с – с – с .
Проводиться піскотерапія.
Психолог: У вас на столах лежить пісок, давайте намалюємо на піску, як котяться хвилі і як вони йдуть у море.
(На серветці лежить пісок, діти малюють пальцями хвилю, хвилеподібними рухами і промовляють: ш – ш – ш, потім точковими і швидкими рухами всіх пальців стирають хвилю і промовляють: с – с – с . Спочатку правою, потім лівою рукою).
Діти витрушують руки від піску і витирають вологими серветками.
Психолог: Діти давайте пройдемо до нашого «Водяного світу» і розглянемо ще одного мешканця.
На барвистому дні океану, серед рифів, коралів казкових,
Можна мешканців стріти чимало, й серед них – восьминіжок чудових.
Єгорка у нас є восьминіжка? Підійди і покажи. А чому її називають восьминіжкою? (відповіді дітей) А у неї є подружка, ось вона (з’являється помаранчева іграшка – восьминіжка)
Проводиться окорухова вправа.
Психолог: спробуємо простежити за нею, але стежити потрібно тихо, одними очима, щоб не злякати восьминіжку.
Психолог: Діти ви напевне купалися у морі і звичайно бачили медуз. Наталка покажи нам медузу, а що це у неї? Тіло медузи має форму парасольки. З боків звисають щупальця які жалять, як кропива, але у нас медуза казкова.
Побавимось сьогодні ми, ще з веселими медузами.
Та де ж поділись щупальця, кумедних карапузиків.
У кожного з вас є по дві медузи. Але щупальця змішались і вам потрібно знайти і прив’язати відповідного кольору щупальця.
Проводиться дид. гра «Прикріпи медузі щупальця»
(На кожну дитину дається дві медузи різного кольору, півкола з кольорового картону, по нижньому краю кожного півкола зроблено отвори, та набори шнурівок такого ж кольору. Діти добирають шнурівки відповідно кольору своєї «медузи», і прив’язують їх. Це щупальця)
Під час виконання завдання звучить музика моря.
Психолог: А хочете подивитись як щупальця медузи граються в воді, візьміть медузу з двох боків, підніміть і подуйте на щупальця.
Проводиться дихальна гімнастика. Вдих носом, видих ротом.
Я бачу молодці ви, друзі, – допомогли усім медузам.
Море лагідно шумить, до пригод нас всіх манить.
Я хочу щоб ви проявили свою фантазію і намалювали свій «Водяний світ» на «Чарівному склі». Домовтеся хто, що буде малювати. Чим і яким кольором. Якого кольору вода у морі? (прозора)
(Діти домовляються, діляться на дві групи. Одна підгрупа малює з лівої сторони, інша з правої, під час роботи звучить музики)
Психолог: Які ви молодці. Який неймовірний малюнок ви намалювали. Чи сподобалась вам наша подорож водяним світом? Що запам’яталось вам найбільше? А що було важко під час подорожі?
(Діти висловлюють свої враження)
Психолог: Ось і закінчилась наша подорож, але ми з вами ще не раз відвідаємо цей загадковий «Водяний світ», де ми були не просто дітлахами, а маленькими Творцями.