Тема уроку: “Улюблений одяг”
Мета уроку: активізація лексичного матеріалу з теми; розвиток навичок аудіювання, говоріння й читання; розвиток комунікаційних здібностей; стимулювання пізнавальної діяльності, мотиваційної сфери школярів.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
How are you today? I’m fine, thanks.
(діалог учителя з учнями).
(в парах діти вітають один одного)
II Активація лексики й усного мовлення.
Now you turn, please.
(на дошці зображені малюнки з одягом, під кожним малюнком англійське слово.
Учні повторюють види одягу за вчителем, а потім Поєдніють слова з малюнками)
- Take the words from the magic field and put them on the right clothes.
(Учні беруть сховані слова з клумби й поєднують з відповідним одягом)
- And now hang the cloth on a right word. Read the word, please.
(Учні поєднують одяг з відповідними словами на мотузціі - слова читають вголос).
Now look at the board and answer:
What is a boy wearing?
What is a girl wearing?
What are they both wearing?
.
- And now let’s play. I describe one of your classmates and you try to guess.
(Вчитель описує одного з учнів, діти повинні вгадати його. Потім учні роблять те само самостійно, без вчителя)
Listen to the song and fill in the gap in the text of the song.
……, trousers, socks and …….
What are you wearing today?
T-shirt, trousers, ……and shoes
I ‘m wearing …… today.
Sweater, ….., hat, and boots
What are you …… today?
……, scarf, hat and …
I ‘m wearing jacket today.
(T-shirt, trousers, socks and shoes
What are you wearing today?
T-shirt, trousers, socks and shoes
I ‘m wearing dress today.
Sweater, scarf hat and boots
What are you wearing today?
Sweater, scarf hat and boots
I ‘m wearing jacket today.)
Фізкультхвилинка.
- And now let’s have a rest. Listen, sing and do.
I put on my socks,
I put on my shoes,
I put on my shirt,
And my trousers, too.
I put on my jacket,
I put on my hat,
Look! I'm a clown!
And who are you?
(Діти рухаються та співають))
IV.Гра Find the words
- What names of clothes do you know? I like your work today. Thank you.
VI.Домашнє завдання.