Тема: Країни басейну Середземномор’я (Священна Римська імперія.
Італійські торговельні республіки. Іспанія)
Мета:
навчальна: визначити особливості соціально-політичного розвитку італійських земель, окреслити роль Папської області в історії Італії, охарактеризувати наслідки Реконкісти;
розвиваюча: розвивати картографічні, хронологічні уміння та навички учнів, уміння працювати з підручником, аналізувати історичні факти та події, робити висновки, працювати у групах, в парах, доводити або спростовувати твердження, працювати з історичними джерелами;
виховна: виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого людства, толерантне ставлення до інших культур та релігій, прищеплювати інтерес до вивчення історії.
Обладнання: підручник: І. Д. Васильків, В. В. Островський, І. Л. Паршин. — Тернопіль : Астон, 2024., атласи з всесвітньої історії, 7 клас, контурні карти, презентації «Венеція» та «Арабська Іспанія», дидактичний та роздатковий матеріал до теми, стікери, маркери, листи паперу формату А4.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Методи і прийоми: «вправний мандрівник», робота з атласом, «пошук інформації». «спільний проект», робота в групах, словникова робота, робота в парах, «прес», експрес – вікторина».
Хід уроку
І. Організаційний момент ( привітання, організація уваги учнів)
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань
Інтерактивна вправа «Вправний мандрівник». Робота з атласом.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, цілепокладання.
Учитель: Сьогодні ми продовжуємо нашу мандрівку у минуле, довідаємося про період середньовіччя на Апеннінському півострові, охарактеризуємо італійські міста, помандруємо до Іспанії, дізнаємося про те, яким чином вона звільнялася від арабського панування.
ІV. Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу.
Клас ділиться на три групи. Кожна група отримує завдання.
1 група: Висвітлити, що собою являли італійські міста – держави.
2 група: Визначити чинники, які негативно вплинули на розвиток Папської держави?
3 група: Довідатися, які держави утворилися в Іспанії внаслідок Реконкісти.
Після опрацювання підручникового матеріалу, учні роблять схематичні позначення маркерами на папері формату А4. Представники груп виходять до дошки, прикріплюють свою схему і представляють добуту інформацію.
Міста – республіки, дож, гвельфи, гібеліни, тиранія, Реконкіста, кортеси.
Завдання: Користуючись додатковими джерелами інформації, скласти короткий історичний портрет діячам: Козимо Медичі, Джироламо Савонарола, Фердинанд ІІ Арагонський, Лоренцо Медичі.
Завдання: Які факти висвітлює подана інформація? Поділіть її на ту, що вже відома, і на ту, що почули і побачили вперше.
V. Осмислення зв’язків і залежностей між елементами виучуваного.
Інтерактивна вправа «прес»
Завдання: Спростуйте або доведіть твердження: «Реконкіста сприяла політичній організації іспанських держав».
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
Експрес – вікторина
VІІ. Підсумки уроку.
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання.