Вода – основа життя на Землі Вода – це найважливіша на нашій планеті рідина. У воді зароджується життя. Тому не можна оминути тему значення води для здоров’я. Передусім відмітимо, що вода це те, що ми п’ємо. За висновкам Весвітньої організації охорони здоров’я більше 80 % відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води.
Основною метою , яку ми ставили перед собою - це вивчити річковий стік, живлення, водний режим, хімічний склад води, флору і фауну річки, а також ознайомитися із цілющими джерелами і криницями . Завдання роботи: вивчення результатів взаємодії людини та природи; оволодіння навичками екологічно грамотної поведінки в природному середовищі; збереження та відновлення мінеральних джерел нашої місцевості; охороняти водні ресурси села.
Річкова система Воловецького району Всі річки Воловеччини — притоки Латориці, що бере початок на південних схилах Верховинського Вододільного хребта, з-під Верецького перевалу. Вона дала назву селу Латірка, що розкинулося по обидва береги її русла, яке з плином набирає повноводності. До неї вливаються річечки Башта, Славка, що протікають через Верхні Ворота, Верб'яж, Гукливий, Воловець, а також інші водойми, що беруть початок у верхів'ях гір, найбільша з яких — річка Жденівка. Вони мають стрімку течію, круті береги, нещирокі долини. На Воловеччині є 8 мінеральних джерел. Найвідоміше з них в урочищі Занька.
2.Характеристика річки Лазівчанка Основною голубою артерією нашого села є річка Лазівчанка, яка бере свій початок на схилі Вододільного хребта поблизу Верецького перевалу на висоті 800 м. над рівнем моря. Майже 4,8 км протікає звивистим руслом, у Верхніх Воротах впадає в річку Славку, яка є притокою Латориці, а та в свою чергу на території Словаччини в р. Бодрог, що є притокою Тиси.
Річковий стік утворюється за рахунок значного зволоження атмосферними опадами, середньорічна кількість 950 – 1100 мм. Живлення відбувається дощовими, талими і підземними водами, а саме: більший відсоток припадає на дощове живлення , менше на снігове та підземними водами. Водний режим змінюється протягом року, осінні і весняні повені є нетривалі, нестійкі, утворюються внаслідок випадання дощу в осінній сезон і танення снігу навесні. Під час дощів і весняного сніготанення водний потік досягає максимальної енергії і насичений твердими наносами, розмиває не тільки береги, але й переміщує й кам'яні брили. Межень річки спостерігається влітку, в цей період річка живиться переважно підземними водами. Взимку спостерігається льодостав — період нерухомого льоду на річці, а на весні льодохід. Хімічний склад води у водоймах формується під впливом високої зволоженості та поширення бідних на солі флішових порід. Ці умови і визначають гідрокарбонатно-кальцієвий тип води, слабкої мінералізації
3.Цілющі джерела Криниці, джерела та річка символізують достаток, людську доброту, щирість та привітність. Наші предки вміли шукати, де добре б'є джерело, щоб і в посуху черпати з нього цілющу воду. Хоча село Лази невеличке, складається з 300 дворів, але в нас багато славетних легендарних місць.
Романіська криниця Романіському потоці в урочищі Кобза було джерело мінеральної води, з якого селяни лікували ревматизм. Священник Галактович у 1870 році освятив його та побудував над джерелом барак, в якому була ванна, котел для нагрівання води. Тут люди могли приймати цілющі ванни. За переказами старожилів нашого села багато людей зцілювалися в цьому джерелі і після купання виходили здоровими.
Матоліська криниця У Матоліському потоці при дорозі є Матоліська криниця. Ще давним-давно викопав її Матола Федір, гарно обклав камінням, зверху прикрив кришкою, щоб у криницю ніщо не попадало, збоку кухлик , лавичка. Старожили села розповідають, що дана криниця також мала цілющі властивості і люди споживали з неї воду, як лікувальну.
Грибова криниця Розташована в урочищі Вепрович, яке між нашим селом та селом Жупанів Сколівського району Львівської області. Лісник зробив її дуже оригінально: всередині вода, що витікає через дерев’яний жолобок з під каміння буків. І не один прохожий, мисливець чи грибар напився цієї чистої джерельної води.
Когутова криниця Знаходиться в Дербаліському потоці. З розмови господаря ми довідалися, що вона має лікувальні властивості. За смаком віддає запах тухлих яєць, значить насичена сірководнем, сульфатем і сульфітами. На дні криниці є іржа – окис заліза. У відкритому вигляді вода зберігається більше доби, потім з неї випадає залізо і вона набуває жовто-оранжевого кольору. Хто п’є цю воду, той продовжує своє життя, бо вона сприяє поліпшенню обміну речовин в організмі.
Майбутнє гідросфери в наших руках Аналіз стану водних ресурсів нашого села свідчить про те, що останніми роками погіршилася їх екологічна обстановка. Тому слід берегти та відновлювати мінеральні джерела, розчищувати криниці, брати участь у суботниках, адже вода – основа життя. Мабуть, кожен з нас розуміє невичерпність цієї теми. Земля – єдиний будинок людства у безкрайніх просторах Всесвіту. Тому не може бути вибору: зберегти чи зруйнувати свій дім, очищати чи забруднювати його. І ми повинні точно знати, що треба робити сьогодні, щоб зберегти природу на віки.