Культура України в перші післявоєнні роки. Підготувала. Студентка групи 23-ПОБєлова Н.Є.
Номер слайду 2
ПланІсторичні умови розвитку культури. Віднослення системи освіти. Розвиток науки в Україні. Розвиток літератури і мистецтва.«Ждановщина» в Україні. Культурні здобутки української діаспори.
Номер слайду 3
Культура. З одного боку, зміцнення тоталітарного ре- жиму, з іншого — зростання суспільної свідомості народу й поява спроб самостійно замислитися над реаліями життя в «найкращій країні світу», як стверджувала радянська пропаганда.
Номер слайду 4
Складові розвитку культури. Відбудова закладів освіти,науки,культури«Культурна революція» на західно-українських земляхІдеалогічний наступ. «Ждановщина»Відновлення зруйнованих і будівництво нових закладів освіти. Відновлення мережі культурно-мистецьких установ. Ліквідація неписьменності серед дорослого населення. Насаджування комуністичної ідеологіїСтворення мережі освітніх і культурно-мистецьких установ. Боротьба проти проявів українського «буржуазного націоналізму»Кампанія проти космополітизму і «низькопоклонства» перед Заходом у літературі і мистецтві«Лисенківщина» в галузі біологічних наук
Номер слайду 5
Освіта«Метод народної будови»1944 - 1945р. 1669 шкіл. Середина 1950-х р. 16 тис. шкіл Значна кількість цих закладів, особливо в сільській місцевості та робітничих селищах, розташовувала- ся в мало пристосованих для навчання приміщеннях.
Номер слайду 6
Для матеріальної підтримки дітей, яких батьки не могли забезпечити мінімумом необхідного для навчання, ство- рювався фонд «всеόбучу»Були засновані також навчальні курси для дорослих, професійні заочні школи. У 1953 р. було здійснено перехід до обов’язкової семирічної освіти.
Номер слайду 7
У післявоєнні роки розпочався процес скорочення шкіл з укра- їнською мовою викладання. Унаслідок проведеної після війни реорганізації кількість вищих навчальних закладів в УРСР зменшилася порівняно з довоєнним періодом, тоді як кількість студентів зросла з 99 до 325 тис. осіб (на 1956 р.).
Номер слайду 8
Наука. Науково-дослідні установи1945р. - 267 1950р. - 462 Кількість нау- ковців в Україні в 1950 р. досягла 22,3 тис. осіб. Головною науковою установою України залишалася Академія наук УРСР
Номер слайду 9
Під керівництвом С. Лебедєва в Києві в 1948—1950 рр. створили першу в Європі цифрову обчислювальну машину. Значним технічним досягненням стала побудова в 1953 р. найбільшого на той час у світі су- цільнозварного моста через Дніпро завдовжки понад 1,5 км
Номер слайду 10
Значної шкоди розвитку біологічних наук завдала «лисенківщи- на» — явище в радянській науці, яке характеризувалося ідеологіза- цією, засиллям у науці посередностей, людей споживацького ґатунку, авантюристів.
Номер слайду 11
Література і мистецтво. О. Гончар В. Козаченко В. Сосюра
Номер слайду 12
М. Дерегус О. Шовкуненко Т. Яблонська
Номер слайду 13
В УРСР відновлювали свою діяльність заклади культури й ви- никали нові. У 1949 р. у Києві було відкри- то літературно-художній музей Т. Шевченка. У 1951 р. у столиці республіки з’явився пер- ший в УРСР телевізійний центр, а наступного року розпочав роботу планетарій.
Номер слайду 14
«Ждановщина»
Номер слайду 15
Українська діаспора. Наприкінці 1945 р. у західнонімецькому місті Аугсбург виникла Українська вільна академія наук. Мета: обʼєднання інтелектуальних сил української діаспориІз 1949 р. академія працювала в Ка- наді, а з 1950 р. — у США. У 1947 р.