1
Тема: Культура України в перші повоєнні роки.
Мета: охарактеризувати розвиток української культури у повоєнний час;
продовжувати розвивати навики самостійної робот;
формувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу ; виховувати високі моральні якості на кращих зразках національної культури.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: зошит, ручка,мультимедійна презентація, відеоматеріали, інтерактивна гра learningapps.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності.(2хв)
Підготуйте зошит, ручку, смартфон
ІІ. Актуалізація опорних знань.(2хв)
Бесіда Слайд 2
1. Укажіть особливості повоєнної відбудови в Україні.
2. Охарактеризуйте основні ознаки суспільно-політичного життя в Україні в даний період.
3. Зробіть припущення, як всі ці процеси могли вплинути на стан та розвиток культури. Свою думку обґрунтуйте.
Оголошення теми та мети уроку
На сьогоднішньому уроці історії я хочу щоб ми подумки
перенеслись в післявоєнний період. Я часто вам наголошую, що історія, яку
ми вивчаємо є не історією окремих особистостей, чи великих битв, чи
політичних інтриг – перш за все це історія людей. Ми поговоримо та дізнаємося про культуру в перші повоєнні роки, важкі часи коли український народ повинен був самостійно відновлювати культуру.
ІІІ. Вивчення нової теми.(15хв)
Розповідь викладача
Розвиток культурного життя України в післявоєнний період зіткнувся з великими труднощами. Культурне будівництво, як і раніше, фінансувалося за залишковим принципом і перебувало під жорстким ідеологічним тиском. Перемога СРСР у війні посилила розвиток у радянському суспільстві суперечливих процесів: з одного боку зміцнення тоталітарного режиму, а з іншого – зростання суспільної свідомості народу й поява спроб самостійно замислитися над реальним життям
Розвиток освіти (Додаток 1)
Перегляньте уважно відео Слайд 3
Запитання після перегляду
1. Які труднощі були у «нормального» навчання?
2. Який знайшли вихід?
3. Чи відрізнялася післявоєнна культура школи від довоєнної? Чому?
4.Назвіть досягнення?
Перегляньте фотографії зображення школярів післявоєного періоду. Що ви бачите? Слайд 4
Хочу додати, що за парту тоді сідали не лише діти шкільного віку, але й мільйони так званих «переростків» — молодь, що впродовж війни була позбавлена можливості навчатися. Негативним було те, що класи
були перевантажені(40 – 50 учнів у класі).
Хронологічна таблиця Слайд 5
1944-1945рр. відбудували і побудували 1669 шкіл
1953р. впроваджено обов’язкову 7 – річну освіту
Розвиток науки
У післявоєнні роки відновили роботу науково – дослідні установи України, було внесено низку змін в організацію наукових досліджень.
Перегляньте відео Слайд 6
Дайте у чаті відповіді на запитання. Слайд 7
1.Скільки стало інститутів?
2.Хто очолив Академію наук УСРС?
3.Назвіть хто і чим прославив науку того часу?
Хронологічна таблиця Слайд 8
1946 році керівником Академії Наук УРСР було обрано О. Палладіна
1950р. створення в Києві першої в Європі електронної обчислювальної машини під керівництвом С. Лебедєва.
1953 побудовано найбільший цільнозварний міст через Дніпро (1,5 км)
Словникова робота Слайд 9
« Л и с е н к і в щ и н а »- політична компанія з переслідування вчених- генетиків, заперечення генетики, як науки й тимчасова заборона відповідних досліджень у СРСР.
Розвиток літератури та мистецтва
Перегляд відео та бесіда за переглянутим Слайд 10
Робота з фотоматеріалом Слайд 11
Будівлі на фото побудовані в післявоєнний період. Чи впізнали ви їх? Вони побудовані в смт.Голованівськ і збереглися до нашого часу. Під час очного начання ми обов’язково здійснимо до них екскурсію.
Хронологічна таблиця Слайд 12
1949-відкрито у Києві літературно- художній музей Т.Шевченка.
1950р. діяло близько 70 професійних театрів.
Релаксація (Додаток 2)
Віртуальна подорож до картинної галереї Катерини Білокур Слайд 13
Хронологічна таблиця Слайд 14
1951 р. в Києві почав працювати перший телецентр – так було започатковано українське телебачення.
1954р. На Міжнародній виставці в Парижі було представлено картини К.Білокур
Словникова робота Слайд 15
«Ждановщина» — політика масових репресій проти творчої інтелігенції. Дістала назву від імені секретаря ЦК ВКП(б) з ідеології А. Жданова, що з 1946 р. був провідником політики посилення ідеологічного тиску на суспільно-політичне і культурне життя.
Вправа « Займи позицію»
Розвиток культури в повоєнні роки носив суперечливий характер: з одного боку мало місце творче піднесення митців, учених , а з іншого - сталінська система намагалася загнати творчий процес у жорсткі ідеологічні межі . «Жданівщина» завдала величезного удару по розвитку української культури .
-Чи згідні ви з такою думкою, напишіть у чаті так чи ні ? Чому?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу. (4хв)
Хто працює за ноутбуком чи комп’ютером, проскануйте код сматфоном та виконайте гру. (Додаток 3)
Хто працює на смартфоні перейдіть за посиланням,яке я прикріплюю у чаті і виконайте гру
https://learningapps.org/display?v=pntjg5h2j22
V. Домашнє завдання. (2хв)
VІ.Оцінювання.(5хв)
Перейдіть за посиланням, виконайте тестування, прикріпіть фото з результатом(Додаток 4)
https://naurok.com.ua/test/kultura-ukra-ni-v-pershi-povoenni-roki-1062022.html
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
1.https://www.youtube.com/watch?v=xoUwdg7g5-c
2.https://www.youtube.com/watch?v=GSRwdhlnFrs&t=5s
3. https://naurok.com.ua/test/kultura-ukra-ni-v-pershi-povoenni-roki-1062022.html
4. https://learningapps.org/display?v=pntjg5h2j22
5. https://drive.google.com/file/d/1g-EJJf7i6GbSsLbEE9wPMrdxI8XbSHHK/view