Л.Костенко. Інтимна лірика поетеси. Глибина та щирість почуттів ліричного героя

Про матеріал
Мета: - допомогти учням пізнати багатогранний світ інтимної лірики Ліни Костенко; -формувати високий естетичний смак, тонке сприйняття і розуміння поетичних текстів; -удосконалювати навички виразного читання; -розвивати усне зв’язне мовлення, асоціативне мислення, уміння аналізувати ліричні твори; -чітко й відверто висловлювати свої думки; -розвивати творчу й комунікативну компетентність; -виховувати шляхетність почуттів.
Перегляд файлу

Л.Костенко. Інтимна лірика поетеси.

Глибина та щирість  почуттів ліричного  героя

Мета:

- допомогти учням пізнати багатогранний світ інтимної лірики Ліни Костенко;

-формувати високий естетичний смак, тонке сприйняття і розуміння поетичних текстів;

-удосконалювати навички виразного читання;

-розвивати усне зв’язне мовлення, асоціативне мислення, уміння аналізувати ліричні твори;

-чітко й відверто висловлювати свої думки;

-розвивати творчу й комунікативну компетентність;

-виховувати шляхетність почуттів.

 

Обладнання :тексти поетичних творів, мультимедійна дошка, відеофрагменти виступів О.Богомолець, Н.Матвієнко, відеопрезентація

 

Тип уроку: комбінований урок формування компетентностуй

 

 

 

                                                                  ХІД УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ

   Нема на світі поетів, які б не писали про любов – вже надто значне місце вона займає у спектрі людських почуттів. Кажуть, здатність до любові є мірилом людської душі. Любов підносить, ошляхетнює людину навіть тоді, коли несе страждання.

  Може виникнути запитання: вже так багато написано прекрасних поезій про любов, але з’являються все нові й нові твори; то чи ж не загрожує любовній ліриці самоповторення, вичерпність теми? У дійсності тема любові є  невичерпною, бо невичерпним є духовний світ людини. Відомо ж бо, що кожна людина – це неповторний макрокосм.

  Поезії Ліни Костенко, присвячені цій тематиці, є класикою інтимної лірики. У чому ж їх краса? Спробуємо сьогодні з’ясувати на уроці.

 

  Почуття любові,можливо,як жодне інше,прагне висловлення. Ось чому саме воно дає поштовх до творчості,самовираження.

  Скільки вже створено пісень,написано творів про кохання!Здається,усі нюанси любовних почуттів уже зафіксовані в поетичному слові.

  Але в поезії Ліни Костенко ми відкриємо нові,неповторні грані цієї теми.

  Нині ви молоді люди на порозі нового етапу життя. До когось у сердечко вже постукало кохання,чиєсь ще у дорозі,але обов`язково воно досягне вас. Нехай ваше кохання буде щирим,очікуваним та вічним.

  Отож,сьогодні на уроці,звертаючись до перлин інтимної лірики Ліни Костенко, нагадаємо ідейно-художній аналіз поетичного твору,художні засоби творення ліричних образів,адже незабаром ви будете здавати ЗНО. Але ,насамперед,я хотіла б,щоб ви прислухалися до власного серця,створили в класі атмосферу довіри,тепла,затишку. Адже всі ми,рано, чи пізно,переживаємо це прекрасне почуття,і потрібно бути готовим,щоб не втратити,не прогавити свого кохання,зберегти його,або ж,навпаки,не згоріти в ньому.

 

СТВОРЕННЯ СПРИЯТЛИВОГО ПСИХОЛОГІЧНОГО КЛІМАТУ НА УРОЦІ

 Психологи переконані, що наше сприйняття кольору безпосередньо впливає на особливості нашого характеру.
Я пропонуємо вашій увазі тест, який дозволить визначити, який він — ваш колір.

Тест

1. Якби була така можливість, як оком змигнути перефарбувати стіни вашої квартири. Який колір ви б вибрали?
А) Блідо-жовтий — 3
Б) Синювато-сірий — 0
В) Небесно-блакитний — 1
Г) Нефритовий, зелений — 2.

2. Вибираючи машину, якому кольору, ви віддасте перевагу?
А) Синьому — 1
Б) Яскраво-червоної, червоної — 3
В) Чорній — 0
Г) Пурпурного, блідо-рожевою — 2.

3. Вибираючи собі новий светр, який колір ви виберете?
А) Однозначно білий — 0
Б) Малиновий, насичений цегляний — 3
В) Смарагдово-зелений — 2
Г) Гіркий шоколад — 1.

4. Захід якого кольору здається вам найбільш привабливим?
А) Яскраво-оранжевий — 1
Б) Насичено-жовтий — 2
В) Виразний пурпурний відтінок — 3
Г) Ніжно-рожевий — 0.

5. Який колір вам найбільш припадає до душі?
А) Колір стиглого помідора — 3
Б) Ніжний колір бузку — 0
В) Колір персика — 2
Г) Колір лайма — 1.

6. У якому з нижчеперелічених станів ви здаєтеся собі і оточуючим найбільш привабливим?
А) закоханість, пристрасному, збудженому — 3
Б) спокійно, зібраному — 0
В) У піднесеному настрої, оптимістично дивлячись на світ — 1
Г) У саркастичному, іронічному — 2.

7. Найгірше з ваших настроїв — це …
А) Пригнічений, депресивний — 0
Б) Похмурий — 1
В) Коли вас переповнює заздрість або ревнощі — 2
Г) Коли ви буквально готові рвати і метати — 3.

8. Які чином ваші родичі впливають на ваше життя?
А) Надихають на нові звершення — 3
Б) Вони заважають вам здійснювати свої мрії, пов’язуючи по руках і ногах — 2
В) Вони стежать за вашим життям, занадто вимогливо ставлячись до вас — 1
Г) Ви їм байдужі — 0.

9. Як ви себе позиціонуєте у суспільстві добре знайомих людей?
А) Ви для цих людей духовний наставник — 1
Б) Ви — рівноправний партнер, друг — 0
В) Визнаний лідер — 2
Г) Людина, якій віддано все турбота і любов цих людей — 3.

10. Де б ви хотіли оселитися, якщо б була можливість?
А) На березі моря — 2
Б) У горах — 1
В) Краще центру міста важко щось уявити — 3
Г) У лісовій зоні — 0.

11. Які поєднання кольорів ви віддаєте перевагу?
А) Люблю контрастні яскраві кольори — 3
Б) Природничі насичені відтінки — це те, що потрібно — 1
В) Дорогі («багаті») кольору, наприклад, платиновий, золотий і так далі — 2
Г) М’які приглушені відтінки — 0.

12. Якби вам випало щастя мати художнім даром. У якому стилі ви б працювали?
А) Портрет — 1
Б) Пейзаж — 0
В) Абстракція — 3
Г) Натюрморт — 2.

А тепер давайте підрахуємо суму балів.
Якщо ваш результат від нуля балів і менше, то ваш колір — білий.
Ви людина дуже повільна і холоднокровна.
Протягом всього життя ви живете в своєму замкнутому світі, закони якого не всім зрозумілі.
Ви цінуєте гармонію і, як не дивно, вам вдається її досягти.
При цьому, слід сказати, що білий — колір чистоти.
І ви — дійсно чиста людина.
 

Якщо ви набрали від восьми до п’ятнадцяти балів, то ваш колір синій.
Цей колір здавна вважається кольором космосу і філософів.
Ви володієте чудовим даром за лічені секунди розкласти все по поличках, а ваша голова завжди забита величезною кількістю думок..
Ви — неформальний лідер у всьому, що пов’язано з інтелектуальною діяльністю, ви обожнюєте музику і буквально не можете без неї жити.

 

 Ваш результат від шістнадцяти до двадцяти двох балів? Ваш колір зелений.
Ви — тонкий цінитель життя.
Ви її відчуваєте і завжди знаєте, інтуїтивно здогадуючись, чого потребують люди, які знаходяться поруч з вами.
Ви не уявляєте свого життя без рослин, тварин і дітей.

 

Ви набрали від двадцяти трьох до двадцяти дев’яти балів? Ваш колір жовтий.

 Ви — центр життя.
Ви — відкрита людина, навколо якого крутиться все навколо.
Ви налаштовані на позитив і славитесь своїм оптимізмом.
 

Ви набрали тридцять і більше балів?
Ваш колір червоний. Ви справжнісінька вогненна людина.
Ви постійно перебуваєте в русі, гостро відчуваєте і підкоряєтеся своїм почуттям, сліпо їм довіряючи.
Ви пристрасно любите безліч речей і готові на агресію, лише б тільки володіти ними. З роками це пройде.
 

 

 

А  в який колір ви розфарбували кохання? Чи може кохання бути білого кольору? Яке це кохання? А синього? Зеленого? Жовтого? Червоного?

Сьогодні ми розфарбовувати кохання, кожен колір своїм відтінком втілюватиме  неймовірні спектри найсвятішого почуття. Пропоную об’єднатися у групи за кольорами.

(відбувається об’єднання  у  групи)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Коли говорять про Л.Костенко та її творчість, то наголошують на силі характеру поетеси, а поезію вважають сплавом темпераменту та інтелекту. Справді, нас вражає потужна лірика Ліни Костенко. Давайте пригадаємо вивчені вже твори та їх тематику.

ЦИФРОВИЙ ЦИТАТНИЙ  ДИКТАНТ

Давайте пригадаймо вірші та їх тематику, назви яких зараз будуть з’являтися  на екрані

1. "Пастораль ХХ сторіччя"

2."Доля"

3."Страшні слова, коли вони мовчать"

4."Українське альфреско"

5."Життя іде і все без коректур"

6. «Мій перший вірш написаний в окопі»

(за кожну правильну відповідь ви отримаєте 2 бали)

  • Призначення поета і поезії, відповідальності митця перед народом

 

  • Призначення слова в житті людини, суть мистецтва

 

  • Призначення людини на землі та її творчої праці, про невмирущі моральні цінності

 

  • Показ страшної трагедії, породженої відлунням війни

 

  • Роздуми над родинним щастям

 

  • Виразна замальовка із дитинства поетеси

 

  •  

Перевіряймо наші відповіді :

 2 3 5 1 4 6

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

 Притча: Половинками не народжуються, а стають

Філософ підкинув на долоні яблуко, покрутив, розглядаючи з різних сторін, і глибокодумно промовив:
-Люди вважають, що їхні душі подібні яблукам.
-Яким чином?

-поцікавився його учень.
- Точніше, половинки, - поправився філософ. - Ось так приблизно... - Він акуратно розрізав яблуко на дві частини і поклав на стіл.

- У них є таке повір'я, ніби для кожної людини існує ідеальна пара.

Начебто Бог, перш ніж посилати душі в світ, розсікає їх навпіл, на чоловічу і жіночу половинки. Як яблуко. От і бродять ці половинки, шукають один одного. І знаходять? Як ти це собі уявляєш? Яка ймовірність такої зустрічі? Знаєш, скільки у світі людей?
-Багато.
- Саме так. А крім того... ну знайдуть вони один одного, ну і що далі? Думаєш, складуть ціле яблуко і заживуть у мирі та злагоді?
- Мабуть. А хіба не так? - здивувався учень.
- Ні, не так.

Учитель взяв у руки по половинці яблука і підняв їх до свого обличчя.
- Ось дві свіженькі душі ходять по світу. А як світ поводиться з людськими душами?
Філософ з хрускотом відкусив шматок від однієї половинки.
- Світ, - продовжував він з набитим ротом, - не стабільний. І жорстокий. Він все перемелює під себе . Тим чи іншим способом - відрізає по шматочку, або відкушує, або зовсім перемелює в дитяче пюре.
Він відкусив від іншої половинки і на деякий час замовк, пережовуючи. Учень втупився на два недогризка і нервово проковтнув.
- І от, - урочисто проголосив філософ, - вони зустрічаються!
Він поєднав понадкушувані половинки.
- І що, підходять вони один одному? ...... Hі!
- А подивись тепер сюди, - перебив учитель і взяв ще кілька яблук. - Розрізаємо кожне навпіл, складаємо навмання дві половинки від різних яблук - і що бачимо?
- Вони не підходять, - кивнув учень.
-Дивись далі.
Склавши дві різні половинки разом, він куснув з одного і з іншого боку і продемонстрував результат.
- Ну, що бачимо? Тепер вони утворюють пару?
- Та-а, - учень задумливо кивнув. - Тепер вони відповідають один одному ідеально. А все тому, що світ їх обкушував не поодинці, а разом!

Люблячі один одного люди стають одним цілим: разом радіють життю і разом приймають удари долі, вчаться розуміти один одного з півслова, підтримувати один одного і підштовхувати до досягнення успіхів. А з часом деякі пари переймають один у одного навіть звички, стають схожими характерами і гармонійно доповнюють один одного ...Тобто другими половинками не народжуються, а стають. І це - клопітка праця.

 

ІV.  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

                                                        Любов – це, люди, діло неосудне.

                                                        По всі віки. Вовік віков. Амінь.

 

                                                                                Л. Костенко

 

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

На сьогоднішньому уроці ви почуєте багато поезії,пісень про кохання, а також презентуємо ваш міні-проект «Поезія Ліни Костенко у моєму житті».

Отож, розпочнемо.

Ви об’єдналися у групи за кольорами. Домашнім завданням було ознайомитися з поезіями інтимної лірики поетеси. Пропоную кожній групі підібрати відповідну поезію для аналізу, яка відповідає вашому кольору.

Сьогодні ми спробуємо привідкрити найпотаємніше-чуття людського серця. І не просто людини, а поетеси, жінки, котра вміє віддати часточку своєї любові нам- її щирим заочним поціновувачам. Яке кохання в поезії Ліни Костенко? Складемо з вами райдугу кохання та

 кожна група означить за поезією кохання.

Виступ 1групи

 

 "Світлий сонет"

     

Як пощастило дівчині в сімнадцять,
в сімнадцять гарних, неповторних літ!
Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.
Вона ридає, але все як слід.
Вона росте ще, завтра буде вищенька.
Але печаль приходить завчасу.
Це ще не сльози — це квітуча вишенька,
що на світанку струшує росу.
Вона в житті зіткнулась з неприємістю:
хлопчина їй не відповів взаємністю.
І то чому: бо любить іншу дівчину,
а вірність має душу неподільчиву.
Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.
Як пощастило дівчинці в сімнадцять!

 

Яке враження на вас справило прочитання цієї поезії ?

Які кольори відобразили б на полотні цей вірш? Якими фарбами користується поетеса?

(світлі, білі)

Якими б означеннями ви охарактеризували б цю любов?

(світла. хоч і сумна, нерозділена)

Чому ж пощастило дівчинці, якщо в неї нема взаємності?

(людина, яка здатна кохати,уже щаслива, адже не до всіх приходить це почуття)

Чи нема нічого пародоксального,  оксюморонного у цьому вірші?

(пощастило-ридає)

Де шукати розгадку цього парадокса?

(життя іде, і все ще буде гаразд)

З ким пов"язана неприємність?

(не тільки з хлопцем, а й з іншою дівчиною)

Чим обертається для іншої дівчинки ця неприємність?

(вірністю, коханням)

 

Отже,  кохання - ЦЕ ТИХИЙ СУМ

 

 

Виступ 2 групи

"Такий чужий  і раптом- неминучий"

 

 Такий чужий
і раптом – неминучий.
Химери хмар задушать горизонт.
Земля вдихне глибинно і жагуче
на вишняках настояний озон.
Мені нестерпно, душно, передгрозно.
Ліловим чадом туманіє без.
Гудуть ліси, риплять дубові кросна,
парчеву зливу виткавши з небес.
Лягла грози пульсуюча десниця
на золоте шаленство голови.
Мені, мабуть, ніколи не досниться
сліпучий спалах чистої жаги.
Гроза мені погрожує громами, 
закутий біль спинає на диби.
Нехай смакують почуття гурмани,
а ти стихія – любиш, так люби!
Чи ще тебе недоля не намучила?
Чи не сліпить грозою ткана ніч?
Люблю.
Чужого.

Яке враження на вас справило прочитання цієї поезії ?

Які кольори відобразили б на полотні цей вірш? Якими фарбами користується поетеса?

(сині, сірі)

Чи погодитесь ви, що цей вірш про грозу?

Можливо, він про грозу почуттів?

Знайдіть рядок , який відтворює грозову стихію природи і людського почуття.

(Сліпучий спалах чистої жаги"-любов-блискавка")

Чому гроза "погрожує громами, розп"ятий біль спинає на диби?

(Це електричні розряди у природі,а у людини- вибух почуттів)

Чому з грозою пов"язане почуття кохання? Яким означенням можна його охарактеризувати ?

( Стихійне, грозове, шалене)

Чому висновок" Такий чужий і раптом – неминучий"

(Так, як неминуча гроза, адже стихію нічим не стримаєш)

 

Кохання -СТИХІЯ, ШАЛЕНСТВО

 

Виступ 3 групи

(звучить  аудіозапис поезії)


Недумано, негадано
забігла в глухомань,
де сосни пахнуть ладаном
в кадильницях світань.
Де вечір пахне м'ятою,
аж холодно джмелю.
А я тебе,
а я тебе,
а я тебе
люблю!
Ловлю твоє проміння
крізь музику беріз.


Люблю до оніміння,
до стогону, до сліз.
Без коньяку й шампана,
і вже без вороття, —
я п'яна, п'яна, п'яна
на все своє життя!

 

Яке враження на вас справило прочитання цієї поезії ?

Які кольори відобразили б на полотні цей вірш? Якими фарбами користується поетеса?

(зелений, смарагдовий)

Чи схоже це почуття на те,що висловлене у попередній поезії?

Як можна його назвати?

(хміль)

Знову поєднання: природа і кохання, але в цій поезії любов хмільна, як запах м"яти, соснової живиці. Це п"янке почуття сильне і світле, навіть трохи болюче: "  Люблю до оніміння,
до стогону, до сліз."

 

Висновок ЛЮБОВ - ХМІЛЬ 

 

Виступ 4 групи

Звучить мелодія Р.Паулса до кінофільму "Довга дорога в дюнах"

Діти читають  поезії " "Я дуже тяжко Вами відболіла "

 

 

 

Я дуже тяжко Вами відболіла.
Це все було як марення, як сон.
Любов підкралась тихо, як Даліла,
А розум спав, довірливий Самсон.

Тепер пора прощатися нам. Будень.
На білих вікнах змерзли вітражі.
І як ми будем, як тепер ми будем?!
Такі вже рідні, і такі чужі.

Ця казка днів – вона була недовгою.
Цей світлий сон – пішов без вороття.
Це тихе сяйво над моєю долею! –
Воно лишилось на усе життя.

 

Яке враження на вас справило прочитання цієї поезії ?

Які кольори ви зафарбували б це кохання?

(жовтий)

Яка тема  цієї поезії?

(любов, що вже минула і залишила спогади)

Які рядки підкреслюють тему прощання?

Знайдіть у вірші означеня цього почуття

( несподівана печаль, сонечко посвітить,туга продзвенить;

 дивна отрути,  чиста печаль, спрагла жага, зойк у мовчанні, сяйво навкруги, зоряна тиша
безмір в добі;
як сон, тихе сяйво над моєю долею )
Яка стилістичні фігури та художньо-виражальні засоби  допомагають передати чистоту спогадів про щире і величне почуття?

 

Висновок "ЛЮБОВ- ТИХЕ СЯЙВО"

 

 

 

Виступ 5 групи

 

Виходить,що кохання-це хвилинні настрої?

Але перегортаючи сторінки почуттів ми зустрічаємо " ...як спочатку я тебе люблю"

Отже, історія продовжується. Це природно. Людина шукає гармонії буття, а без любові світ був би сірим та неповноцінним.

"Моя любове, я перед тобою...."

Моя любове! Я перед тобою.

 Бери мене в свої блаженні сни.

 Лиш не зроби слухняною рабою,

не ошукай і крил не обітни!

 Не допусти, щоб світ зійшовся клином,

 і не присни, для чого я живу.

 Даруй мені над шляхом тополиним

 важкого сонця древню булаву.

 Не дай мені заплутатись в дрібницях,

 не розміняй на спотички доріг,

 бо кості перевернуться в гробницях

 гірких і гордих прадідів моїх.

 І в них було кохання, як у мене,

 і від любові тьмарився їм світ.

 І їх жінки хапали за стремена,

та що поробиш, - тільки до воріт.

 А там, а там.. жорстокий клекіт бою

 і дзвін мечів до третьої весни.

 Моя любове! Я перед тобою.

Бери мене в свої блаженні сни.

Яке враження на вас справило прочитання цієї поезії ?

Які кольори ви зафарбували б це кохання?

(червоний)

 

-Які настрої переважають?

-Чого боїться героїня?

-Про що думали,коли слухали поезію?Які картини уявляли?

-Якими засобами поетеса досягла глибини змісту?

 

 Ліна Костенко довела, що любов перемагає у будь-якому двобої- така її сила, що перед нею складають зброю всі.

Висновок  Кохання – це зброя

А тепер поглянемо на нашу веселку кохання. Воно різнобарвне, як і світ, що оточує нас.

Любов у поетеси така різна:ніжність і пристрасть, стихія і хміль, невтоленна спрага і тихе сяйво,еміграція і велична переможниця. Яке суцвіття відтінків!

ІV.Презентація проекту.
Так,сила справжньої любові освячує душу назавжди,і глибоке почуття кохання відлунює не в одній поезії Ліни Костенко. Це велика мудрість життя,цілісна історія кохання.

Настав час презентувати ваш міні-проект «Поезія Ліни Костенко у моєму житті». Ви,познайомившись із багатогранністю поезії Ліни Костенко,вибрали для себе ті рядки,що могли б стати вашим життєвим кредо. І,звичайно, вивчили напам`ять зразок інтимної лірики поетеси,що найбільше вразив вашу душу. (див.додатки)
V.Підсумки уроку. 


І як підсумок уроку я вам пропоную  написати резюме до уроку.

Що сподобалось (не сподобалось) вам на уроці?

Які образи, символи виникли у вас під час роботи на уроці? Собі за 10-бальною шкалою. Обгрунтуй її.

Постав оцінку вчителю за 10-бальною школою. Обгрунтуй її.

Постав оцінку  собі за 10-бальною шкалою. Обгрунтуй її.

 

своєрідну вправу «Серце».Прослухавши так багато поезій про кохання, спробуйте узагальнити: які образи,символи цього прекрасного почуття у Ліни Костенко.Зобразити все це ви можете на серцях,у яких одна половина-це сумні сторони,а друга-усе те світле,що несе людям це прекрасне почуття.Діти на паперових заготовках синім маркером вписують:сльози,печаль,розлука,..,а червоним- радість,зустрічі,діти,…Уся ця робота проходить під супровід пісні Наталії Могилевської «А вона..» та підготовлене слайд-шоу. (див.додатки)
VІ.Домашнє завдання.

  Прочитати роман у віршах" Маруся Чурай";

підготувати повідомлення про дівчину-піснетворку .

docx
Додано
30 січня 2022
Переглядів
551
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку