Київське вище професійне училище будівництва і дизайну
Методична розробка лабораторно – практичних робіт з предмета «Матеріалознавство» Професії: 7141 Маляр.
7142 Реставратор
декоративно – художніх фарбувань.
професійно- теоретичної підготовки: Світлана ЛУК’ЯНЕНКО
Лабораторно – практичні роботи
Розглянуто і погоджено на засіданні циклової методичної комісії педагогічних працівників будівельного профілю Київське вище професійне училище будівництва і дизайну, протокол від 01.09.2021 № 10.
Голова ЦК Наталія МАЛЕЦЬ
Схвалено на засіданні Науково – методичної ради Навчально- методичного кабінету професійно-технічної освіти у м. Києві, протокол від 17.11.2022 № 1.
Лабораторно-практичні роботи для здобувачів освіти професії: 7141 Маляр.7142 Реставратор декоративно – художніх фарбувань.
Сучасні вимоги до викладання предмету «Матеріалознавство» передбачають перш за все, підвищення мотивації здобувачів освіти до навчання, зокрема за рахунок використання інтерактивних методів навчання, опорних систем та створення умов самореалізації в процесі отримання знань, умінь та навичок. Виконання лабораторно-практичних робіт надає можливість кожному здобувачу освіти бути активним на уроці.
Матеріалознавство – це предмет, який вивчає зв’язок між складом, структуроюта властивостями будівельних матеріалів. Будівельні матеріали, незалежно відїх складу (неорганічні або органічні), природного або штучного походження мають різноманітні властивості, які необхідні для їх застосування у виробах іконструкціяхзагально-будівельноготаспеціальногопризначення.
Розвиток теоретичних основ матеріалознавства безпосередньо пов’язаний із вивченням характеристик будівельних матеріалів і оцінкою їх поведінки в різних умовах експлуатації, з встановленням фізико- хімічних закономірностей отримання матеріалів із заданими властивостями й розкриттям механізмів їх руйнування.
При контролі якості матеріалів у процесі їх виробництва та експлуатації важливе значення має правильний лабораторний контроль властивостей як вихідних матеріалів, так і кінцевої продукції. У розробці викладено перелік лабораторних робіт відповідно до навчальних програм.
Методична розробка містить методики виконання лабораторних робіт з оцінки якості основних видів будівельних матеріалів і продукції на їх основі, а також необхідні для цього прилади та обладнання, нормативну документацію, контрольні питання для самостійної підготовки здобувачів освіти до виконування лабораторно-практичних робіт.
Визначення маслоємності пігментів.......................................5
Визначення луго-, водо- і маслостійкості пігментів.......................7
Визначення покривності пігментів........................................9
Визначення умовної в'язкості лакофарбових матеріалів..................11
Визначення часу і ступеня висихання лакофарбових матеріалів..........13
Вивчення будови ручного фарбопульта С0-2А...........................15
Визначення властивостей і оцінка якості шпалер.........................18
Визначення міцності фарбового шару шпалер на стирання...............20
Визначення міцності фарбового шару шпалер на викришування.........20
Визначення сорту шпалер...............................................22
Визначення ступеня набрякання шпалер.................................22
Мета:
Зв’язані модульні елементи
Маслоємність — важлива властивість пігменту.
Чим менше маслоємність пігменту, тобто чим меншу кількість олії (г) потрібно додати до 100 г пігменту для одержання однорідної пасти, тим цей пігмент економічній. Щоб переконатися у цьому, виконаємо лабораторну роботу № 1 за темою: «Визначення маслоємності пігментів».
Матеріали: набір пігментів, сира лляна олія, технічні ваги, бюретка на 2 мл з поділом до 0,01 мл, склянка, скляна паличка, зразки щільного або сипкого матеріалу, вода.
Після кожної долитої порції олії пігмент і олію в склянці ретельно перемішують скляною паличкою.