Перша хвиляптахів з’являється задовго до того, як розтане сніг. Цих птахів небагато: граки, чайки, качки, шпаки, жайворонки, зеленушки та коноплянки.
З другою хвилею до нас прилітають зяблики, плиски, зорянки (малинівки), гуси, чаплі. Друга хвиля зазвичай збігається за часом з масовим розливом річок, повінню.
У третій хвилі прилітають птахи, які годуються на землі та у воді жуками-павуками, черв’яками та іншою живністю, яка до того часу прокинеться від зимової сплячки. Зазвичай це вже друга половина квітня, коли прилітають лісові коники, вівчарики-ковалики, варакушки, основна маса куликів, жовті плиски.
Четверта хвилязбігається з часом масової появи комах. Прилітають птахи, які ловлять комах в повітрі: сільські ластівки, горихвістки, мухоловки, різні піночки, карбівки. Це зазвичай перші числа травня.
У п’ятій хвилі прилітають птахи, що живуть далеко, в тропіках і навіть в іншій півкулі: славки, пересмішки, сочевиці, сорокопуди, деркачі.
І нарешті прилітають очеретянки, іволги і золотисті щурки. Настало літо.
ВЕСНА ПРИХОДИТЬ
НА
КРИЛАХ ПТАХІВ
В небі жайворонки в’ються Ластівки-будівники
В небі жайворонки в’ються, Від зорі і до зорі Заливаються — сміються, Все працюють трударі. Грають, дзвонять цілий день, Ліплять гнізда ластівки, І щебечуть, і співають, Ластівки-будівники. І з весною світ вітають Хоч не мають рук, рук — Дзвоном радісних пісень. Дзьобиками стук-стук! Ось вони на землю впали, Носять глину і пісок, Щось шепнули їй, сказали Соломинки і пушок.
І розтали знов у млі… Подивіться, скільки хат І щоб глянути на диво, Для майбутніх ластів’ят!
Виглядають полохливо Грицько Бойко Перші проліски з землі.
Олександр Олесь
Летять великі птахи
Ліси, поля минають
Ту хату де осядуть -
Щасливою вважають.
Лелека-чорногузка
Це - символ України,
Як оберіг у хаті Великої родини.
На білих крилах птаха-
Хвиляста чорна смуга, Неначе розлилася За рідним краєм туга.
Бояться його миші Та пухлі, товсті жаби, Але про нього кажуть Лелека щастя вабить!!!
Раїса Гришина Журавлики
Це хто курличе уночі
І на самім світанку? Летять журавликів ключі, Виспівують веснянку:
– Курли-курли, курли-курли!
Щасливі та веселі,
Ми знову в край наш прибули До рідної оселі! - Скажіть, журавлики, скажіть – Так важко вам летіти! Чому б у вирії не жить І весноньку і літо?
– Курли-курли, курли -курли! Забудемо про втому.
Та ми б і жити не змогли, Щоб не летіть додому.
Марія Познанська
Прилетіли шпаки Світає..
Прилетіли шпаки, Світає, край неба палає;
Дорогі співаки, Соловейко в темнім гаї
Прилетіли весну зустрічати. Сонце зустрічає.
У шпаківнях нових Тихесенько вітер віє,
Скоро будуть у них Степи, лани мріють; Жовтороті малі шпаченята. Між ярами над ставами Прилетіли шпаки, Верби зеленіють. Дорогі співаки, Тарас Шевченко
Поселилися в теплі квартири.
Скрізь лунають пісні —
То співці голосні
За шпаківні нам дякують щиро!
Грицько Бойко
Роздивися «пташиний годинник» на малюнку. Як ти гадаєш, що підказало художнику зобразити «пташиний годинник»? Чи можна ним користуватися і як саме?
Соловей зимує в Африці. Соловей може прожити у неволі 25 років. У світі існує 14 видів, в Україні є 3 види солов’їв. Соловей є символом у поетів. Солов’ї харчуються павуками, комахами, черв’яками і
ягодами. Гніздо соловей будує зазвичай на землі біля коріння кущів, дерев, іноді під кучами хмизу, рідко — невисоко над землею (15 см або дещо вище) у розгалуженні кущів. У соловейків дуже багатий репертуар — ці птахи здатні відтворювати до 1000 різних звуків.
Жайворонки відомі своїм гучним і мелодійним співом. Жайворонки дуже полохливі птахи. Самця жайворонка можна відрізнити від самки по більшим розмірам і за піснею, яка відсутня у самки. Жайворонки живуть у багатьох місцях (гори, луки, поля), але крім
лісів. Пташенята жайворонків ростуть дуже швидко і вже через 10 днів залишають гніздо. Жайворонки відносяться до перелітних птахів, першими прилітають самці (для розвідки). Жайворонки України зимують в північній Африці або в Індії.
Сім’я ластівок за літо знищує близько мільйона різних шкідливих комах. Ластівки приносять корм до 300 і навіть до 600 разів на добу. Ластівка з’їдає за рік близько двох тисяч кілограмів (2 тонни) комах, тобто повний кузов вантажного
автомобіля. Максимальний вік, до якого доживають ластівки – 25 років. Висота польоту – від 100 до 4 000 метрів над землею. Швидкість, з якою літають ластівки, дорівнює 120 кілометрів за годину.
Білі лелеки, що мешкають на території України, на зиму відлітають в Африку та Індію. Ці птахи надзвичайно прив’язані до своїх осель. Найстаріше з відомих гнізд лелек, в якому жило багато поколінь цих птахів, було заселене
ними протягом 381 року. Діаметр гнізда білого лелеки може становити до півтора метрів, а вага до 200-250 кг. Єдина країна, в якій завжди було заборонене полювання на лелек — Японія. Розмах крил білого лелеки може досягати двох метрів. Лелеки сплять, стоячи на одній нозі, причому ноги вони змінюють, не прокидаючись. Чорні лелеки селяться подалі від людей, а білі, навпаки, як найближче.
Більшість видів зозуль не будують гнізд та не висиджують яєць, а підкидають їх іншим птахам.
Зозулине яйце має вагу близько 3 г. Зозуля у багатьох народів є символом страждань, нещастя і туги за минулим. Вважається, що зозуля раніше всіх відлітає на південь і повертається звідти, тому що у неї
знаходяться ключі від Вирію. Кує тільки самець. Голос самки схожий на регіт. Зозуля взимку перелітає в Африку. Летять птахи частіше за все не зграями, а поодинці.
Граки – перші вісники весни. Граки, як і всі птахи сімейства воронових, вельми розумні і кмітливі. Так, в одному з досліджень граки не могли дістатится до хробака, який плавав у вузькій високій склянці з водою. Її
неможливо було перекинути, тому птахи здогадалися кидати камінці у склянку. Граки швидко зрозуміли, що чим більші камінці будуть у воді, тим швидше підійметься її рівень. Завдяки своїй уважності, вони навчилися видобувати масло із молоко, що залишилося в упаковках.
Селяни по жайворонках ворожать на врожай: якщо жайворонки летять високо над землею, то це вони «до Бога летять молитися» — буде врожай на узбіжжя. Якщо ж жайворонки летять над землею низько, то це вони «загубили ціп по дорозі» — буде неврожай.
Коли діти побачать вперше навесні диких гусей, то підкидають угору солому і гукають: «Гуси, гуси, нате вам на гніздечко, а нам на здоров'ячко!» або: «Гуси, гуси, вам на гніздо, а нам на тепло!» Цю солому матері збирають і кладуть на гніздо під квочку — «щоб курчата водились».
Колись на Поділлі, як господар, було, побачить бусла вперше, то простягає до нього шматок житнього хліба і каже: «Бусел, бусел, на тобі гальвоту, дай мені жита копу!» Цим він накликав урожай на своє поле.
15 травня — Борисів день, солов’їне свято: Заспівав соловейко – чекай похолодання на два тижні. Не співав соловейко – не сій гречки, не стрижи овечки.
Співає соловей усю ніч без перерви -на гарний сонячний день. Соловей співає, поки ячмінь колоса не має, а з’явився колос – пропав голос.
«На Ніконов день весна надіслала зяблика – гінця». Вважалося, що саме 5 квітня прилітають зяблики.
Щоб бути при грошах весь рік, треба пограти монетками в момент, коли вперше в році почутий весняний голос зозулі. Ну а якщо грошей не буде, не буде їх і далі — як мінімум рік.