Леся Храплива. Тарас Шевченко.
Мета: Поглиблювати знання учнів про Тараса Шевченка; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати мислення, мовлення учнів; сприяти національному вихованню.
Обладнання: Портрет Тараса Шевченка, картки зі словами.
Хід уроку
І Організаційний момент
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора вам кожного дня!
Нехай буде мир і злагода в нас.
Нехай завжди квіти не в’януть для нас.
Кожному дню безхмарного неба.
Кожній дитині веселощів треба.
Нехай усміхаються люди щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
ІІ Мовленнєва розминка
Для синків-молодців
Мати напекла млинців.
І хвалили молодці
Ті млинці на молоці.
На траві блищать росинки
Мов …
Роси падають на квіти
І блищать …
Засоромилась дівчина,
Мов …
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати? (Д. Білоус)
ІІІ Перевірка домашнього завдання
IV Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні продовжимо знайомство з життям і творчістю Тараса Шевченка. Будемо читати вірш Лесі Храпливої «Тарас Шевченко».
V Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Мовчазне читання статті про Т. Шевченка.
а) Виразне читання вірша вчителем.
б) Словникова робота. (читання «луною» за вчителем та «буксиром» в
парі.
віщого Тараса
картав
нишком
нарід
ховав в халяві
гнобить
кайдани
лукавий
в) Читання вірша учнями мовчки.
г) Вибіркове читання.
- Які події послужили основою для вірша Лесі Храпливої?
д) Гра «Я - тобі, ти – мені». (Читання в парі).
е) Читання вірша по строфах «ланцюжком».
ж) Бесіда за змістом вірша.
- відтворіть в пам’яті життєвий шлях Т. Г. Шевченка.
- прочитайте дві останні строфи вірша. Поясніть, як розумієте їх зміст?
- наведіть приклади вшанування пам’яті Тараса Шевченка у нас в школі.
VI Підсумок уроку
Гра «Продовж речення»
VII Домашнє завдання
Навчитися виразно читати вірш Л. Храпливої «Тарас Шевченко».