Сформувати уявлення про лінійне рівняння з двома змінними та його графік, визначати, що є розв'язком рівняння з двома змінними; навчити знаходити одну змінну через іншу, визначити, чи є пара чисел розв'язком рівняння, будувати графік лінійного рівняння з двома змінними; розвивати увагу, мислення, пам'ять, графічну культуру; виховувати самостійність, організованість, відповідальність, охайність.
Коробочкинський ліцей
Урок алгебри в 7 класі за темою:
«Лінійне рівняння з двома змінними та його графік»
Вчитель: Нечипорук Ірина Олександрівна
2023 рік
Урок № 47
Тема. Лінійне рівняння з двома змінними та його графік
Мета уроку: ввести поняття лінійного рівняння з двома змінними та його графіка, визначити, що є розв'язком рівняння з двома змінними; навчити знаходити одну змінну через іншу, визначати, чи є пара чисел розв'язком рівняння, будувати графік лінійного рівняння з двома змінними; розвивати увагу, мислення, пам'ять, графічну культуру; виховувати самостійність, організованість, відповідальність, охайність.
Тип уроку: засвоєння знань, вмінь та навичок
Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, мультимедійна презентація
Хід уроку.
1.Організаційний етап.1 хв
Привітати учнів, перевірити готовність до уроку, озвучити тему та мету уроку
Слайд 1
-Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке лінійне рівняння з двома змінними, що є його графіком, (тема записана на дошці) і що є рішенням лінійного рівняння з двома змінними, а також його властивості. Слайд 2
Учні записують у зошити
2. Перевірка домашнього завдання. 2 хв
№ 922, № 936 (учні озвучують відповіді з місця до заздалегідь записаним умовам на дошці); № 929 (усно-вибірково) Подивитися наявність, відповісти на питання
3. Актуалізація опорних знань. 2 хв
- Перед тим як починати вивчення нового, повторімо:
Питання до класу:
● Що називається розв’язком рівняння з двома змінними?
● Що значить розв'язати рівняння з двома змінними?
● Чи є пара чисел (4; 1) розв'язком рівняння х – 2у = 2?
● Чи має розв’язок рівняння?
● Властивості рівнянь з двома змінними
4. Мотивація уроку. 1 хв
Слайд 3
Історична справка
Відомий вчений Альберт Ейнштейн сказав:
Мені приходиться розподіляти свій час між політикою та рівняннями. Однак рівняння, я вважаю, набагато важливіше, тому що політика існує лише для даного моменту, а рівняння будуть існувати вічно.
Що ви знаєте з історії рівнянь?
Повідомлення учнів.
4000 років тому в Стародавньому Вавілоні були відомі деякі прийоми розв’язування лінійних рівнянь.
Необхідність розв’язувати задачі за допомогою рівнянь була викликана потребою людей знаходити площі земельних ділянок, з земельними працями військового характеру, з розвитком астрономії та математики.
5. Пояснення нового матеріалу. 8 хв
Слайд 4
1) Означення лінійного рівняння з двома змінними
Лінійним рівнянням з двома змінними називають рівняння виду ах+bу+с=0, де а,b,с -деякі числа, а х,у- змінні. Приклади
(Учні записують у конспект та виконують усне завдання)
Слайд 5
2) Чим є розв'язок рівняння?
Пара значень (х,у) яка перетворює рівняння у вірну рівність
(Учні виконують усне завдання)
(Переглянемо рівняння: х-3у=10. Пари (10;0),(16;2)- є розв'язком даного рівняння, а пара(1;5)- розв'язком не є.)
Слайд 6
3) Властивості рівнянь
Слайд 7
4) Що є графіком лінійного рівняння з двома змінними?
Визначимо вид графіку лінійного рівняння: якщо хоча б один з коефіцієнтів а або b рівняння ax + by + c = 0 не дорівнює 0, шляхом тотожніх перетворень лінійне рівняння приводимо до вигляду y = kx + b та робимо підсумки: графік лінійного рівняння збігається в цьому випадку з графіком лінійної функції, тобто є прямою.
( Учні працюють з таблицею в підручнику – с. 183)
Слайд 8
5) Алгоритм побудови графіку лінійного рівняння з двома змінними
(на кожній парті пам’ятка для учнів з алгоритмом побудови, учні виконують побудови)
1) Побудуємо графік лінійного рівняння з двома змінними у-4х=0
❖ Виразимо змінну у через х. (у= 4х-2)
❖ Побудуємо таблицю значень х и у
❖ Будуємо координатну площину.
❖ Відмічаємо точки на координатній площині.
❖ Проводимо через них пряму.
2) Побудуємо графік рівняння у= -2
Слайд 9
6) Діофантові рівняння
6. Фізкультхвилинка. 1 хв
( ігровий момент « Вірю, не вірю»; якщо вірне твердження, учні хлопають в долоні)
1)Функція – це залежність однієї величини від іншої (так)
2)Вісь У називають віссю абсцис (ні)
3)Графіком лінійної функції є крива (ні)
4)Змінну х називають незалежну змінну (так)
5)Рівність з невідомими називають многочленом (ні)
6)Функцію вигляду у=кх+в називають лінійною (да)
7) 7-А дружний клас
7. Закріплення знань, формування вмінь. 20 хв
Усна робота з приготовленого матеріалу на дошці та в підручнику:
1.Які з рівнянь з двома змінними є лінійними?
а) 3х – у = 17 б) х – 2ху = 5 в) 13х + 6у = 0 г) ху + 2х = 9
2. Чи є пара чисел а) х = - 1,2 , у = 4,8 б) х = 10 , у = - 4 розв'язком рівняння х + у =6 ?
Виконання вправ колективно (робота з підручником, учні розв’язують на дошці):
№ 953(у), №957(2,3,4),№ 959(у),№ 961(2,3), № 964(1), № 972, № 973(2) ,№ 974
8. Самостійна робота з перевіркою в класі. 7 хв
Мінітест:
1. Випишіть лінійне рівняння з двома змінними
1 варіант: а ) 3х + 6у = 5 б) ху = 11 в) ху – 2у = 5
2 варіант: а) х + у = 7 б) х/8 + у/6 = 2 в) ху + 7у = 12
2. Чи є пара чисел рішенням рівняння?
1 варіант: х + 3у = -5 а) (-5;0), б)(-4;3), в)(4; -3).
2 варіант: 2х + у = -5 а) (-4;3), б)(-1;-3), в)(0;5).
3. Виразіть з лінійного рівняння
1 варіант: 4х – 4у = 12 а) х через у б) у через х
2 варіант: 2х -2у = 4 а) х через у б) у через х
(взаємна перевірка)
Слайд 10(+відповіді або за дошкою)
Додаткове завдання класу:
Знайти три будь-яких розв'язки рівняння.
х + у = 27 у – х = 3
9.Підбиття підсумків уроку. 2 хв
Чого дізнались на уроці?
Чому навчились?
Що сподобалось?
Виставлення оцінок (учні оцінюють свою роботу)
Слайд 11
10.Домашнє завдання.1 хв
Читати п.25, вивчити за конспектом, виконати: № 958(1,3), №962(1,3), № 975(1)