Літературне читання 4 клас конспек уроку " Літературна казка "Дубок" за О.Іваненко

Про матеріал
Розробка уроку з теми Літературні казки. Елемент критичного мислення "Шість капелюхів мислення"
Перегляд файлу

Тема уроку О.Іваненко «Дубок»

Мета. Ознайомити учнів із літературною казкою «Дубок» О.Іваненко; навчити їх аналізувати прочитаний твір, визначати основну думку, давати характеристику дійовим особам; удосконалювати у дітей уміння складати власні тексти на запропоновану  тему; розвивати читацькі навички; виховувати у школярів любов і шанобливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

І. Організація учнів до уроку.

Наш урок цікавим буде!

Казку люблять усі люди!

І дорослі, і малі,

Тобто, й наші школярі.

Будемо ми працювати,

                                           Й руку вправно піднімати.

                                           Казка кличе нас усіх,

                                           Починаємо мерщій!..

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Робота зі схемою.

  •          Доповніть схему. Підготуйте повідомлення.

        

                                                  

 

 

 

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

  1. Робота із загадкою.

Із жолудя він проростає,

В кроні сил чимало має.

Кабани плоди смакують,

Люди міць його цінують. (Дуб)

  1. Конкурс на найкраще декламування скоромовок.

Дуб до дуба дріботів:                         Бук бундючивсь перед дубом,                                      

  •          Дай дідусю, жолудів.                    Тряс над дубом бурим чубом.
  •          По мені дощі ходили,                   Дуб пригнув до чуба бука -                                                                         

Жолудята не вродили.                       Буде букові наука.

 

  1. Вправа «Установіть відповідність».

від малої сокири падають.

як глухий дуб розвивається.

а від дуба – жолудь.

який батько, такий син.

-Установіть відповідність між частинами речень. Поясніть значення утворених прислів’їв.

Від яблуньки яблука,

     І граб, і дуб

 Який дуб, такий тин;

Тоді просо засівається,


4. Робота з віршем Н.Красоткіної «Дуб».

  •          Прослухайте вірш. Де відбувається події, описані в тексті? У яку пору року? Яким ви уявляєте дуб за його описом у вірші?

   На узліссі дуб виростав –

   Хтось листки його фарбував.

   Це ж який художник зумів

   Підібрати сто кольорів?

   То червоним дуб весь горить,

   То засвітить жовтим на мить.

   Скільки ж ще відтінків у дубів…

   Скільки у світі є кольорів?

   Дуб такий розкішний стоїть,

   Кольоровим листям шумить.

   Той художник – осінь була,

   Дубу фарби всі віддала.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  •          Як бачите, про дуб складено багато творів: скоромовок, загадок, віршів та прислів’їв. Про дуб складено багато і легенд. А ще дуб є героєм літературної казки, автором якої є О.Іваненко. Казка має назву «Дубок».

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя про життєвий і творчий шлях Оксани Іваненко.

- Оксана Іваненко народилася в Полтаві. Її мама працювала вчителькою у дитячому притулку, а батько – редактором газети. З дитинства дівчинка мріяла стати вчителькою. Тому вже у шістнадцять років почала працювати вихователькою в дошкільному дитбудинку. Тут вона створює інсценівки та казки для дітей, котрі ж зразу доходили до маленького читача. Твори читали діти, а інсценівки відразу ставили на сцені. Для дітей було надруковано майже 50 книжок. Одним із відомих творів письменниці є повість «Тарасові шляхи» - розповідь про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка. Важливе місце у творчості письменниці займають природничі казки, написані на науковій основі.

 

Словникова робота (слова написані на дошці).

гіллястий                         лантух                         ясен

бешкетувати                   товстелезний               комора

зосереджено                   суховій                         розсердитися

провесінь                        гомоніти                       найголовніший

- Прочитайте слова мовчки.

- Назвіть назву дерева.

- Назвіть слова якими можна описати дуб.

- Доберіть синоніми до дієслів.

- Поясніть лексичне значення слів:

Провесінь – рання весна, початок весни.

Суховій – сухий гарячий вітер, що супроводжується високою температурою і викликає тривалу засуху.

Лантух – великий мішок із грубої тканини.

Комора – будівля для зберігання зерна.

2. Читання учнями казки частинами.

- Прочитайте частину казки до запитання. Дайте відповідь на запитання.

- Перевірте свої передбачення, читаючи до кінця.

3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Прочитайте перший абзац казки. Про що в ньому розповідається? Яка рослина виростає із жолудя?

- Що ви дізналися про дуб?

- Знайдіть і прочитайте частину казки, у якій розповідається: скільки років живе дуб, коли він скидає листя, яке має коріння.

  •          Чому всі в лісі любили старого дуба? Доведіть словами з тексту.
  •          У яких словах висловлена повага малого жолудя до старого батька? Прочитайте.
  •          Чому маленький жолудьок ховався під листя?
  •          Хто збирав жолуді? Навіщо?
  •          Прочитайте рядки, у яких висловлено сум жолудів за своїм рідним лісом.
  •          Знайдіть і прочитайте частину тексту, у якій йдеться про те, як із маленького жолудя виріс міцний дуб. Перекажіть стисло цю частину тексту.
  •          Яке значення для природи має висаджування дерев? А для людей?
  •          Прочитайте прислів’я, яке є в тексті. Поясніть його значення. Як це прислів’я пов’язане зі змістом казки?
  •          Прочитайте останнє речення казки. Дайте відповідь на запитання. Поясніть свою думку.

VІ. Творче застосування знань, умінь і способів діяльності.

  1. Робота з ілюстрацією.
  •          Розгляньте малюнок на с.70 підручника.
  •          Кого ви бачите? Що ви бачите?
  •          Чиї звуки ви можете почути?
  •          Який настрій має малюнок? Поясніть свою відповідь.
  1. Вправа «Шість кольорових капелюхів». Стратегія критичного мислення.

Білий капелюх. Які події, описані в казці, можуть трапитися в реальному житті?

Жовтий капелюх. Дії яких персонажів ви схвалюєте?

Чорний капелюх. Дії яких персонажів ви засуджуєте?

Червоний капелюх. Які емоції викликає у вас ця казка?

Зелений капелюх. Що ви могли б порадити кожному з персонажів?

Синій капелюх. Чого навчає ця казка?

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

  •          Вислови своє враження від прочитаного тексту. Продовж речення.

    Мені сподобався твір, тому що…

    Мені не сподобався твір, тому що…

VІІІ. Домашня робота.

  1. Прочитай казку з підручника на с.66-71.
  2. Складіть казку про будь-яку іншу рослину.
  3. Якщо самостійно не виходить скласти казку, то скористуйтеся сайтом Казка Фан (запропонуйте своїх персонажів та згенеруйте казку).

 

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Богданець-Білоскаленко Н. І, Зоряна М. І .)
Додано
25 березня 2025
Переглядів
683
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку