Літературне читання, 4 клас "Леонід Глібов. Зозуля і Півень"

Про матеріал
Розробка уроку літературного читання з теми "Леонід Глібов "Зозуля і Півень". Істотні ознаки басні" для учнів 4 класу.
Перегляд файлу

                                                                Зелена Лариса Євгенівна,

 вчитель початковихкласів

Соледарської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів №13,

 спеціаліст «вищої категорії», «старший учитель»

Урок літературного читання, 4 клас

Тема. Л. Глібов «Зозуля і Півень». Істотні ознаки байки.

Мета: розширювати знання учнів про особливості жанру байки; продовжити ознайомлення школярів із життям і творчістю Л. І. Глібова; навчати визначати головну думку байки; розширювати словниковий запас школярів; розвивати образність мовлення, виразність читання, артистичні здібності учнів через інсценування сюжету байки; виховувати почуття справедливості і переконання, що тільки щирість і відвертість — запорука душевного спілкування.

Обладнання: портрет Л. Глібова, ілюстрації до байки, таблиця із словниковими словами, прислів`я, шапочки-маски героїв байки.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Встали, дітки, підтягнулись.

Один одному всі щиро посміхнулись.

На урок старання, не забули взяти?

Сядьте всі рівненько, починаєм працювати.

 

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

          1) Вправи для очей.

             “Маятник” – рух очей праворуч, ліворуч.

              “Стовпчик” – рух очей вгору, вниз.

              “Катаємо мячик” – по колу вправо, вліво.

2) Гра “Звуки природи”

               Вітерець у лісі – ш-ш-ш

               Пролетів жук – ж-ж-ж

               Заспівав комарик – з-з-з

               Пролетів птах – шух-шух-шух

               Почули горобчика – цінь-цвірінь

               Синичку – ци-ци-пі

               Зозулю – ку-ку.

3) Робота над скоромовкою.

Гра «Дощик».

Діти читають хором:

- Накрапає дощ (тихо).

- Дощ пускається сильніше (голосніше).

- Злива (голосно).

- Дощ слабішає (тихіше).

- Дощ припиняється (читання припиняється).

Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

Так як ти, не вмію я,

Ти не вмієш так, як я.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

  1. Читання слів «луною» за вчителем.

вкупі

невдовзі

візьметься

самісінький

вгледів

нажаханий

оговтався

бурмило

скрута

  1. Гра «Розвідники».

Знайти речення в яких є ці слова.

  1. Гра «Чомусики».

- Яка головна думка твору (назва твору)?

- Хто такий Езоп?

- До якого жанру належить цей твір?

-  Що таке байка?

- Байка -  це невеликий, найчастіше віршований твір  повчального змісту.

У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено людей, їх ставлення до оточуючого, до природи, один до одного. В байках є основна частина, розповідь про якусь подію і повчальний висновок, а ще байка містить алегорію.

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

- Прочитайте, епіграф уроку.

Здається, байка просто бреше,

А справді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине.

Читайте, згадуйте мене!

— Сьогодні розширюватимемо знання про жанр байки, про творчість і життя відомого українського байкаря Л. І. Глібова.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

- Сьогодні у нас працює довідкове бюро. Кореспонденти підготували цікаві факти про життя й творчість Леоніда Глібова.

1-й учень:

—Народився Л. І. Глібов 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Батьки його не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда рідні звали Льолик. Він був веселим і жвавим хлопчиком, дуже любив рослини і квіти. Вдома охоче доглядав за квітами. Його прозвали жартома „квітчастий король”.

2-й учень:

До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка.

       У 13 років Леоніда відвезли до Полтави у гімназію. Він швидко подружився з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, хлопець так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у вірш, над яким він старанно вивів назву „Сон”. Це був перший вірш Глібова.

3-й учень:

   Леонід Іванович дуже любив дітей. Декілька років працював учителем географії та історії. Але важка хвороба змусила припинити викладацьку діяльність. На 66-му році життя від астми і хвороби серця Л. Глібов помер. Весь Чернігів проводжав його в останній путь. Труну несли на руках.

Відомий український байкар залишив після себе значний творчий, доробок (байки, вірші, казки, загадки, акровірші).

- Дякуємо нашим кореспондентам із  “Довідкового бюро” за цікаву інформацію.

2. Гра „Рибки”

Самостійне мовчазне читання статті про Л. І. Глібова учнями

— Де і коли народився майбутній байкар?

— Де минуло його дитинство?

— Де хлопчик здобув освіту?

— Де пройшла найбільша частина життя байкаря?

— Хто з відомих людей був серед його учнів?

— Де письменник друкував твори для дітей? Під яким псевдонімом?

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання байки Л. Глібова „Зозуля і Півень”

1) Гра „Відгадай загадки, назви героїв байки”.

• Хто з вас птаха того знає,

Що дітей не доглядає,

Яйця тихо, крадькома

В гніздах інших залишає? (Зозуля)

• Гребінь, крила, гарний хвіст

І співає як артист. (Півень)

— Що вам відомо про цих птахів?

— Де живе кожен із цих птахів? Які голоси вони мають? Чи гарно співають?

2) Виразне читання байки вчителем.

— Чи сподобалася вам байка?

— Чи є інші дійові особи, крім Зозулі й Півня? (Горобець, автор)

3) Словникова робота.

Читання „сходинок” слів

довіку

годить

клювати

пурхнув

кралечко

вихваляє

невеличка

виспівуєш

веселенько

недоленька

милесенький

жалібненько

 

-  Прочитайте кожну колонку слів згори вниз мовчки, а потім знизу вгору — з прискоренням.

— Чи є тут дієслова? Прочитайте їх.

— Які ви знаєте зменшувально-пестливі суфікси? (-еньк; -ечк-; -есеньк-) Знайдіть слова, ужиті у зменшувально-пестливій формі.

— Доберіть синоніми до слів.

Довіку — завжди, вічно.

Пурхнув — перелетів.

— Поясніть значення слів.

Годить — догоджає, задовольняє.

Кралечко — красуня, краля.

Недоленька — нещасливе, тяжке життя.

Безталанне — безрадісне, нещасне.

Прочитайте тлумачення слів далебі і знічев’я у підручнику (с. 120).

4) Гра „Губи на замку”.

 Самостійне мовчазне повторне читання байки учнями.

— Читаючи байку, спробуйте розподілити слова героїв.

5) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

— За що хвалили одне одного Півень і Зозуля?

— Як Зозуля вихваляла спів Півня? З чим порівнювала його спів? Прочитайте.

— Що їй відповів Півень? Якими словами звертався до Зозулі? Прочитайте.

— Хто почув цю розмову? Що сказав Горобець, почувши ці розмови?

— Де у байці міститься повчання? Які слова з цього повчання стали прислів’ям? Як ви його розумієте?

— Як ви вважаєте, ці слова стосуються птахів? Чи автор мав на увазі когось іншого?

— Які риси характеру засуджує автор у цій байці?

6) Вправи на розвиток швидкості читання.

Гра „Хто швидше?”

— Прочитайте, як Півень звертався до Зозулі.

— А як — Зозуля до Півня?

7) Робота над виразністю читання.

— Який оберете тон читання? (Ніжний, захопливий, облесливий)

— У якому темпі будете читати? (Спокійно, повільно)

— Яким тоном читатимете слова автора в кінці твору? (Упевнено-повчально)

8) Робота в парах. Читання за особами.

- Визначте, хто читатиме за Півня, а хто за зозулю.

- Прочитайте один одному.

 

9) Гра «Кмітливчики». Робота в групах.

-  Із слів складіть прислів’я  і поясніть, як ви їх розумієте.

 

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.

(друг той не хто маже а медом той каже  хто правду)

 

В лиху годину пізнаєш вірну людину.

(годину в пізнаєш лиху людину вірну)

 

Подумай двічі, тоді скажи слово.

(тоді двічі а подумай скажи слово)

 

Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох.

(стоїть а правда брехня на нозі одній на двох)

Правда, як олія, скрізь на верх спливає.

(як олія скрізь правда спливає на верх)

10) Інсценізація байки.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З якою байкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці? Доведіть, що це байка.

— Хто її автор?

— Чого вчить ця байка?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Вивчити байку напам’ять (с. 119—121).

 

 

docx
Додав(-ла)
Зелёная Лариса
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
13 травня 2020
Переглядів
3347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку