«Лялька – мотанка прадавній оберіг українців!»

Про матеріал

 Ознайомити учнів з історією виникнення ляльки – мотанки, її значення для українського народу, функціями, різновидами, традиційними типами, конструктивними особливостями та елементами одягу ляльки. Поглибити знання про традиції та обряди нашого народу.

Перегляд файлу

ТЕМА: «Лялька – мотанка   прадавній  оберіг українців                                         Мета:

  •      Ознайомити  учнів з історією  виникнення  ляльки – мотанки, її значення  для українського  народу, функціями, різновидами, традиційними  типами, конструктивними  особливостями та   елементами   одягу  ляльки. Поглибити  знання про традиції  та обряди нашого народу.
  •      Розвивати уявлення про життя наших предків; увагу, спостережливість, аналітичні  здібності; вміння  висловлювати  власну  думку                                        та узагальнювати  отриману інформацію. 
  •      Виховувати  почуття  пошани   до оберегу  як національної відзнаки, формувати  національну  свідомість,  інтерес до самостійного  виготовлення ляльки-мотанки.

           ознайомити з  поняттям «квест»

  •       формувати вміння правильного використання інтернет-ресурсів
  •       розвивати аналітичний тип мислення;
  •       практикувати навички самостійної роботи  і вміння працювати в колективі;
  •       систематизувати знайдену інформацію та робити висновки.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент:

 

1. Психологічне налаштування на плідну працю.

Сьогодні я хотіла б розпочати наш урок віршем     Марії Чепурної                        «Золота  хвилинка.»

У великій книзі на столі                                                                                             Прочитала дівчинка  Марина                                                                          Найдорожча  всюди  на Землі «золота  хвилина».                                                                      Ось Марина  в матері питає, що таке хвилина золота?                                                           Мама доню ніжно цілувала, усміхнулась і отак сказала                                                             Із  хвилинок  золотих,  дитя ,  все людське  складається життя                                           А  тому їх марнувать   не треба ,за хвилину хтось злетить у небо                             Хтось ялинку чи кленок посадить,  хтось  корисне другові порадить                                 І від цього на душі приємно, бо живеш на світі не даремно                                               То ж і ти як виростеш в житті  не марнуй хвилини золоті .                                                                                

 ІІ.  Мотивація

           Ми проведемо сьогодні  незвичайний урок ,  етнографічний фестиваль «Етно’ лялька» .Фестиваль  наш буде проходити у формі   квесту .  Квест — це пошукова діяльність, спрямована на один або декілька маршрутів, які ведуть до певних цілей.  А тема нашого фестивалю «Лялька – мотанка прадавній оберіг українців», тому і цілі у нас  такі :  познайомитися   з історією  виникнення  ляльки – мотанки,  її значенням  для українського  народу, різновидами, традиційними  типами ляльок та її конструктивними  особливостями , навчитися виготовляти ляльку – мотанку.

    На минулому уроці  ми  розподілились  на   групи  і кожна група  обрала собі ролі .Так у нас визначилось 5 груп,   для кожної групи були  визначені  завдання:

- так для істориків -  дослідити історію виникнення ляльки – мотанки  , її призначення ,

- для майстринь - навчити створювати власними руками ляльки – мотанки, 

-для вишивальниць -   які види вишивок використовуються  для одягу ляльки – мотанки,

- інженер з техніки безпеки нагадає нам яких правил з техніки безпеки необхідно дотримуватись під час роботи, .

- маркетолог  - прорекламує нам нашу ляльку.

 Для того, щоб знайти відповідь на  завдання  було  рекомендовано використовувати відповідну літературу, а також мережу Інтернет, де можна отримати необхідну інформацію. Ви  повинні були   зробити відбір матеріалу, виділивши головне з тієї інформації, яку ви  знайшли.

Вступ. 

Епіграфом нашого фестивалю будуть  такі  слова  

Наш оберіг ішов з землі,

коли нас скіфами ще звали ,

і талісман той берегли,

і щастя в доленьці шукали.  

                                О.Онищенко

 

Тема  фестивалю  «Лялька – мотанка   прадавній  оберіг українців » вибрана  з метою ближче ознайомитися з українськими народними  традиціями. А саме більш детальніше пізнати народні звичаї українського народу.  Чи задумувалися  ви над тим, чому  лялька – мотанка , яка була відома  багато тисяч років тому , залишається популярною і  сьогодні? Відповіді на ці та інші запитання,   спробуємо знайдемо  сьогодні на уроці. Гадаю  інформація  буде не лише цікавою, а й корисною!

 

І так слово надаємо історикам.

Слово надається майстриням…

Вишивальницям….

Інженеру з техніки безпеки….

Маркетологу….

Згідно  з народними повір’ями, ляльки-обереги мають чарівні властивості : захищають людину від злих сил, лихого ока, притягують на себе хвороби і нещастя. Наприклад, я вам розповім про ляльку – оберіг для немовляти.  В Україні, ще на початку  минулого століття дівчина, готуючи скриню з весільним посагом, разом з рушниками та сорочками, клала туди своїх ляльок, яких вона  забирала із собою в нову сім’ю. Причому в родині чоловіка дозволялось молодій дружині, допоки в молодят немає діток, гратись лялькою, і чим більше, вважалося, вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і тим здоровіші будуть діти. А коли народжувалась дитина, то молода мати клала своїх ляльок до дитячої колиски, щоб оберігали дитя від хвороб та поганих очей, а коли дитина підростала, то ляльки віддавались їй для грання.

А от обрядові  ляльки мали  зовсім  інше  призначення. Наприклад,  їх виготовляли  для того, щоб  пішов  дощ або для позбавлення  від  хвороби.  Взагалі  існує безліч  обрядових  ляльок: Вербниця (до Вербної  неділі), на Івана  Купала (лялька  на один  день, можна  загадувати  бажання  і  разом  з  віночками  опускати  в  ріку), помічниця  по  господарству – лялька з дуже  довгими  ручками, до  яких  прив’язано  багато  стрічок.  Зерновушки – ляльки набиті  зерном,  які  приносять достаток у хату і т.д.

      Окремий різновид обрядової ляльки, яка робилася на добробут і щастя – це весільна подвійна лялька, що зображувала «князя з княгинею», тобто, молодого й молоду. Такій подвійній ляльці робили одну ручку на двох, що  символізувало  злагоджене любов’ю життя, що вони вже єдине ціле.  І нерідко таку парну ляльку садовили на першій підводі, якою молоді їхали до церкви вінчатися, щоб ця лялька захищала майбутнє подружжя від лихого ока. 

До речі,  ця традиція збереглась  до наших днів  чи  ні?  Так, збереглась, але не повністю,  на капоті першої  машини весільного кортежу  завжди є лялька, хоча вона вже сама.  

     Отже, лялька-мотанка -  це  не просто іграшка  – це українська народна лялька,  яка у кожній родині виконувала роль оберегу, була символом мудрості, символом   зв’язку між поколіннями, одна з найдревніших іграшок і  чарівних  істот нашого народу.  Ляльку-мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка пов’язувала увесь рід.

 

Закріплення матеріалу:   проведення тесту.

VІI.Практична робота. 

ТЕХНОЛОГІЯ  ВИГОТОВЛЕННЯ  НАРОДНОЇ  ЛЯЛЬКИ:

 

1. Виготовлення  голови.

2. Намотування   хреста  на  обличчі  ляльки.

3. Виготовлення  тіла  ляльки.

4. Виготовлення  одягу  для  ляльки.

5. Одягання  ляльки.

 

Найважливіший етап у виготовленні ляльки-мотанки - формування ідеї, задуму, образу.  Залежно від ідеї  підбирається матеріал і з'являється ім'я ляльки, тобто задум реалізовується. Майстриня має вирішити: з якою метою вона буде робити ляльку, в чому вона буде допомагати її власникові, які потаємні бажання реалізовувати. Наприклад, людина з кимось  посварилась  і хоче  помиритися, тоді створюючи  ляльку   закладають  в  неї  образи вибачення;  якщо потрібно вирішити сімейні проблеми, тоді вкладаються відповідні цьому  побажання та прохання  і т.д.

      Створення ляльки-мотанки - це дійство нового народження. Кожна лялька-мотанка – несе певну енергію. Мотаючи ляльку, людина  мотає свою долю.  

Тому, найголовніше — виготовляти ляльку з доброю думкою і хорошим настроєм.

Тоді дитина, яка бавитиметься цією іграшкою, буде щасливою, а оселя, де вона перебуватиме, — благополучною.

 

VIII.  ІНСТРУКТАЖ  З  ОХОРОНИ  ПРАЦІ.

    На заняттях ви будете  користуватися  різними  інструментами  тому дотримання певних  правил, особливо правил техніки безпеки при цьому,  є обов'язковим. 

(посібник  «Правила  безпеки  праці  під  час  виготовлення  ляльки », ст. 6)

 

Вимоги безпеки перед початком роботи:

  •      робочий інструмент і матеріал розкладете у встановленому місці, в зручному і безпечному для користування порядку.

Вимоги безпеки під час роботи:

  •      дотримуйте в порядку і чистоті робоче місце, не допускайте захаращення  його  інструментами, відходами і сміттям;
  •      будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим;
  •      не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу;
  •      світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку;
  •      положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;
  •      у разі поганого самопочуття або травмування припинити роботу, сповістити про це   вчителя.

 

 

 

Вимоги безпеки при роботі з ножицями:

  •      кладіть ножиці праворуч   із зімкнутими лезами, направленими від себе;
  •      стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб,      їх можна упустити і поранити себе або працюючого поряд;
  •      передавайте ножиці колечками вперед, із зімкнутими лезами;
  •      не підходьте під час роботи з ножицями до інших учнів.

 

Вимоги безпеки після закінчення роботи:

  •      приведіть в порядок робоче місце;
  •      інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце;
  •      сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.

 

 

 

 ІХ.  КОНТРОЛЬ  І САМОПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ.

    Вчитель об’єднує учнів у  групи, роздає їм  картки  на яких  написані  етапи  виготовлення  народної  ляльки.

Завдання: розташувати  картки  у  правильній  послідовності.

 

     Вчитель  оцінює роботу  учениць  на уроці, враховуючи  роботу  з  картками. Аналізує  разом  з учнями результати  уроку  відповідно  до  поставленої  мети.

Х.   ПІДСУМОК  УРОКУ. 

      Узагальнюючи  отримані  знання  на   сьогоднішньому   уроці    ми можемо сказати, що  різновидів ляльок-мотанок є дуже багато, і кожна має своє символічне призначення. Також символічне значення  мають  обличчя,  елементи  одягу,  колір одягу, навіть матеріал з якого виготовляють  одяг. Виготовлена  лялька  несла в собі тепло людських рук, любов і турботу, з якою створена, позитивну  енергетику..!  Українці вірили, що зробивши ляльку, можна просити у Вищих Сил допомоги  лише у добрій  справі і таку ляльку  потрібно  виготовляти лише з добрими намірами. Пам’ятайте, лялька, зроблена власними руками, жива та енергетична, значно тепліша та добріша, ніж куплена-пластмасова, адже вона наша –  рідна лялька-мотанка!  

 

 

docx
Додано
12 травня 2025
Переглядів
210
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку