М.Вінграновський "Гусенятко"

Про матеріал
Даний урок має на меті перевірити засвоєння учнями змісту твору і вдосконалювати вміння учнів працювати у групах.
Перегляд файлу

 Тема. М. Вінграновський. «Гусенятко».

 Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність твору, визначити його головну думку; розвивати навички виразного читання, переказу,  аналізу художнього твору, висловлювати  власну думку; виховувати почуття милосердя, любові та бережливого ставлення до природию  

Обладнання: портрет письменника,   ілюстрації  учнів до твору, картини природи.

Теорія літератури: оповідання, герої твору, тема, ідея, опис.

          ХІД УРОКУ     

I.       ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.

II.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

Сьогодні на уроці ми продовжуватимемо роботу над змістом твору М.Вінграновського «Гусенятко».

III.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

 Перевірка засвоєння учнями змісту казки шляхом проведення літературного диктанту

          Літературний диктант.

 1. У яку пору року  народилося гусенятко? 

2.Скільки років було матері-гусці ?

3.  Чого слід було остерігатися гусці, яка летіла підгодуватися? 

4.Хто залишився з гусенятком?

5. Які настанови давав гусак матері-гусці перед відльотом у вирій?

6.  У якому місці гусям було зупинятися безпечно? 

5.Який перший ворог з’явився біля гусака з гусенятком?  

6. Що використав гусак як плавучий засіб?  

7.  Чому гусенятку  не можна було купатися?  

8. На яку небезпеку несла вода гусака з гусенятком?  

9.Хто піймав гусака за шию?  

10.  Чим гусячій сім’ї запам’яталися ГЕС та заводи? 

11.  Хто хотів піймати гусака як рибу? 

12.  Хто врятував гусенятко? 

Повторення відомостей з теорії літератури.

 IV.    ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ  ВМІНЬ ТА НАВИЧОК .

Робота над дослідженням художнього тексту

Робота учнів у групах

Завдання для 1 групи.

Пригадайте, які є види описів і знайдіть їх у тексті. Яка їх роль у творі?

Види описів: пейзажі, описи птахів (портрети героїв).

  Опис  гусенятка: «згорблене, вогке, сумне, з прилиплою шкаралупкою на дзьобику».  

Гусак «У тата були сторожкі очі, висока очеретяна шия. Мав тато і високі м’які сірі груди, … жовті очі».

Пейзаж: «Знизу, із заплави, покотило волохатими хвилями, білими комірцями обпінився при воді очерет, нагнувся сухо над гускою, довшим листям своїм прикрив її всю на гнізді, і — доки він лежав під вітром — гуска скубнула з очерету його бляшаного листя, хотіла було скубнути ще раз, але очерет підвівся».

Ці описи дають яскраве уявлення про місце дії, про зовнішність героїв, їхні особливості.

Завдання для 2 групи

Охарактеризувати родину гусей, порівняти  їх із людьми. Знайти в тексті цитати на підтвердження своїх думок.

Гуска й гусак — самовіддані батьки, які турбуються про дітей, готові навіть на самопожертву. Вони не можуть покинути гусеня  напризволяще. Гусак — турботливий, досвідчений, бореться за свій порятунок і порятунок гусеняти.

В родині панує любов і взаємоповага. Родина гусей своїми якостями нагадує хороших людей. Хоча у творі є персонажі, які приносять шкоду гусячій родині.

 Завдання для 3 групи

 Визначте  головну думку твору, обґрунтуйте своє твердження.

Головна думка твору — відновлення єдності живого світу, гармонійного співіснування природи й людини.  Необхідно співчувати слабшому та бережливо  ставитися до довкілля. Багатьом людям варто було б навчитися у цих птахів милосердя, доброти, вірності, відповідальності за свою родину.

 Підведення підсумків роботи груп.

Майстерно зображують птахів також художники на своїх полотнах.

Усне малювання. Опис картин К.Костанді «Гуси», П.Нілуса «Поел з гусьми».

 Виставка ілюстрацій, намальованих до твору.

V. РЕФЛЕКСІЯ.

 Продовжити речення

Сьогодні на уроці я зрозумів, що …

Твір «Гусенятко» навчає …

VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти розповідь «Як я допомагаю птахам»,  виготовити рекламний плакат про важливість охорони природних ресурсів Землі.

 

 

 

docx
Додано
4 жовтня 2025
Переглядів
239
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку