М'яка іграшка у сучасному - декоративно-ужитковому мистецтві
Іграшки з’явились одночасно з появою людей. Треба ж було якось забавляти дітей в первісному племені і їх мами давали дітям всілякі камінчики, «деревяшки» незвичної форми – ото і були перші іграшки.
Потім з’явились вже оброблені кам’яні та дерев’яні фігурки, ляльки, свистульки, брязкальця (погремушка), ще іграшки ліпили з глини.
Сама давня із всіх іграшок – лялька. Які тільки форми вона не мала, і як тільки не видозмінювалась протягом років!
Однією з перших м’яких іграшок стала ганчіркова лялька ( тряпичная кукла). Гралися в ганчіркові ляльки не тільки дівчатка, а й хлопчики до 7-8 років, а вже потім ігри і іграшки ділились на дівчачі і хлопчачі. Для малюків ляльки виготовляли мами і бабусі. Підростаючи, дівчата самі вчилися виготовляти собі ляльку, таким чином набували вмінь шити і вишивати. Потім з’явились плюшеві ведмедики, зайчики, котики, правда, раніше вони не були такими барвистими, яскравими як зараз.
М′яка іграшка – сама нова із всіх іграшок, їй трохи більше 100 років.
М'яка іграшка відповідає своїй назві, оскільки зроблена з хутра або тканини і наповнена м'яким матеріалом. Раніше для набивання використовували солому, тирсу, стружку, вату, волокна бавовни і т. п. Тепер використовуються сучасні матеріали: синтепон, холлофайбер, синтетичні гранули і т. п.
Шиття м'яких іграшок - це дуже захоплююче, цікаве заняття. Воно може з часом стати для вас улюбленим хобі. Варто тільки один раз спробувати.
Сучасні іграшки мають різне призначення:
•Розвиваючі іграшки для дітей(різноманітні машинки, ляльки,лялькові меблі та посуд, іграшкові побутові прилади; набори іграшкових інструментів, електронні іграшки).
.
•Декоративні іграшки для оздоблення приміщень (.глиняні, фарфорові, металеві статуетки, кухонні іграшки-грілки, ляльки в оригінальному чи народному одязі, копії машин, літаків, кораблів, великі яскраві та пухнасті м’які іграшки, іграшки-саше,тощо).
•Колекційні іграшки. (будь які іграшки, що мають свою історію або виготовлені в обмежено невеликій кількості для колекцій, часто з дорогих матеріалів або відомими особами).
•Народна іграшка ( ляльки , маленькі предмети побуту, зображення тварин та птахів, виготовлені з природних підручних матеріалів, що склались історично для кожної народності).
•Обрядова іграшка.(часто народна іграшка несе ритуальне навантаження – оберіг – фігурки коней чи птахів, лялька-берегиня; у східній культурі – різноманітні статуетки богів і тварин, підвіски; фігурки з воску використовують у містичних обрядах.)
•Іграшка для театральних вистав.(пальчиковий театр, ляльки-рукавички, ляльки-маріонетки, тощо)
•Іграшка-сувенір.
М’яка іграшка може бути зшита з м’яких тканин, фетра, зв’язана гачком або спицями, з м’якою набивкою всередині.
Навіть саму гарну іграшку можна зшити з «нічого». Це можуть бути клаптики тканини, обрізки стрічок, мережива, клаптики шкіри, клейонки і, звичайно, ваша фантазія. Не обмежуйте свою фантазію. Всі самі найкращі речі в світі були виготовлені не по інструкції, а в процесі вільної творчості. А найголовніше - робити все з любов’ю.