11 травня о 15:00Вебінар: Закінчення навчального року: документи, звіти, аналіз, планування та власний емоційний стан

Магнітне поле струму

Про матеріал
Опорний конспект уроку Тема уроку. Магнітне поле струму Мета уроку: сформувати уявлення учнів про магнітне поле як виді матерії. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Перегляд файлу

Опорний конспект уроку

Тема уроку. Магнітне поле струму

Мета уроку: сформувати уявлення учнів про магнітне поле як виді матерії.

Тип уроку:   урок вивчення нового матеріалу.

 

План

  1. Магнітне поле

На початку XIX сторіччя після відкриттів Ерстеда, Ампера, Фарадея й Максвелла стало зрозуміло, що взаємодія між магнітами й провідниками зі струмом має однакову фізичну природу. Ця взаємодія, так само як і електрична, відбувається через поле. Відповідне поле назвали магнітним.

  • Магнітне поле — складова електромагнітного поля, що проявляє себе через дію на заряджені рухомі частинки (або тіла) і створена намагніченими тілами, змінним електричним полем і зарядженими рухомими частинками (тілами).

  1. Силова характеристика магнітного поля

З дослідів Ампера й визначення магнітного поля випливає, що магнітне поле чинить певну силову дію. Якщо прямий провідник, виготовлений з немагнітного матеріалу, підвісити на проводах між полюсами постійного магніту й пропустити струм, то провідник відхилиться від початкового положення. Причиною такого відхилення є сила, що діє на провідник зі струмом з боку магнітного поля,  сила Ампера.

Збільшуючи або зменшуючи силу струму I в провіднику або довжину   активної частини провідника, можна переконатися, що сила Ампера прямо пропорційна й силі струму, і довжині провідника:

.

Змінюючи кут між провідником і лініями магнітного поля, можна довести, що сила Ампера буде максимальною (), якщо провідник розташований перпендикулярно до ліній магнітного поля.

Оскільки , то для даної ділянки магнітного поля відношення  залежить тільки від властивостей самого поля. Тому це відношення обрали за силову характеристику магнітного поля — магнітну індукцію.

Магнітна індукція — це фізична величина, що характеризує силову дію магнітного поля й чисельно дорівнює відношенню максимальної сили, з якою магнітне поле діє на розташований у цьому полі провідник зі струмом, до добутку сили струму на довжину активної частини провідника:

.

Одиниця магнітної індукції в СІ — тесла (Тл).

1 Тл — це індукція такого однорідного магнітного поля, що діє з максимальною силою 1 Н на провідник довжиною 1 м, через який тече струм 1 А.

.

  1. Напрямок вектора магнітної індукції

За напрямок вектора магнітної індукції в певній точці поля обрано напрямок, на який вказує північний кінець магнітної стрілки, установленої в цій точці.

Напрямок вектора магнітної індукції магнітного поля провідника зі струмом визначають за допомогою правила буравчика або правила правої руки.

Правило буравчика:

  • http://subject.com.ua/lesson/physics/11klas_1/11klas_1.files/image279.jpgякщо вкручувати буравчик за напрямком струму в провіднику, то напрямок обертання ручки буравчика вкаже напрямок вектора індукції магнітного поля струму. http://subject.com.ua/lesson/physics/11klas_1/11klas_1.files/image278.jpg

 

Правило правої руки:

  • якщо направити відігнутий великий палець правої руки у напрямку струму в провіднику, то чотири зігнутих пальці вкажуть напрямок вектора індукції магнітного поля струму.

 

 

  1. Графічне зображення магнітного поля

Лінії магнітної індукції — умовні лінії, у кожній точці яких дотична збігається з лінією, уздовж якої напрямлений вектор магнітної індукції.

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика (академічний рівень) 10 клас (Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я.)
До уроку
Розділ 1. Кінематика
Додано
8 грудня 2020
Переглядів
104
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку