Тема. Математичний диктант. Обчислення значень виразів. Порівняння й розв’язування задач. Побудова відрізків.
Мета: 1. Формування ключових компетентностей: навчальної – вміння докладати спільних зусиль до досягнення бажаного результату; соціальної – формування почуття співчутливості та взаємодопомоги.
2. Формування предметних компетентностей:
Обладнання: кольорові олівці, зображення родини, Домовика, двох мишей.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ой, який холодний день
Сьогодні, малята,
Та все ж будем по знання
І нині рушати.
Психологічне налаштування
Посміхніться всім навколо,
Ручки простягніть,
Щоб не могли ми нікого
У біді лишить.
Хочу сьогодні вам розказати
Одну історію, любі малята.
На дворі вітрисько свище,
Ходить по горі котище,
А тим часом малі миші
Нишпорять собі по хижі.
Довго вони були в полі,
Де жили собі на волі.
А запаси закінчились
Й миші в хаті об’явились.
Вирішили тут зостатись,
І, як в маслі сир, кататись.
Та спочатку роздивитись
І з жильцями подружитись.
А жило тут небагато:
Батько, мати, 3 маляти
І, звичайно, домовик,
Що порядкувати звик.
Та не дуже вдалий день
Вибрали мишата,
Щоб знайомство зав’язати –
Нема мами й тата.
Ще з самісінького ранку
Вони на роботі.
Діти – «верхи піднімають»,
Домовик – в скорботі.
Проблемна ситуація
Діти бігають, стрибають,
Безлад по всій хаті.
На Домовика не зважають –
Їм би лиш гуляти.
Щоб взялись діти за розум,
Вчитись почали,
Домовик наклав закляття
І сказав малим:
- Як не справитесь з завданням
Й не наведете лад,
Перетворю на мишей вас
І не верну назад!
ІІ. Оголошення теми уроку
Математику, малята,
Варто знати всім!
Треба приклади складати
І задачі розв’язати,
Вирази обчислити і порівняти,
Відрізки накреслити і підібрати
І, навіть, кульки зафарбувати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Тож беріться до роботи,
Не гайте часу.
Я ж поки піду котові
Їсти занесу.
Так злякались Домового
Діти, аж пищать.
І тепер усіх навколо
Просять їх порятувать.
Допоможемо малятам?
Навчимо всьому?
Хай зустрінуть маму й тата
Й радіють цьому!
IV. Робота над темою уроку
1. Хвилинка каліграфії
Ви найперше покажіть їм,
Як цифри писать.
Свої зошити відкрийте
Й пишем цифру «5».
А кожну наступну цифру
Більшу треба взять.
До кінця рядка дійдете
Й далі не писать.
2. Усний рахунок
(Робота з математичним віялом)
Віяла математичні
Застосуйте ви вже звично.
Покажіть, як рахувать
І увагу розвивать.
Три коти у холодочку
Сірих мишок їли,
Проти кожного кота
Два коти сиділи.
Це задача, а не сміх,
Полічіть котів усіх.
Десять зерняток мишка знайшла.
Шість зерняток мишка кротові дала,
А ті, що лишились, в комірці закрила
І мишеняток до них не пустила.
Крізь шпарку мишата на них поглядають
І скільки їх там ще досі не знають.
Три грибочки на горбочку,
Стільки ж видно з-під листочка.
Відповісти хто б зумів,
Скільки разом всіх грибів?
3. Робота за підручником (с. 102)
Завдання 1 (Математичний диктант)
А диктант математичний
Ми осилим? – це ж нам звично.
Ось підручник, перший номер
І швидесенько все зробим.
Як ми гарно потрудились,
Що аж трішки потомились.
З котом зробим фіззарядку
Та й усе буде в порядку.
Фізкультхвилинка «Сірий котик»
Завдання 2 (Робота в групі)
Далі - в хаті лад навести:
Скласти іграшки, підмести,
Щоб не сердивсь Домовик.
Він бо до порядку звик.
Ви у групі попрацюйте.
Іграшки складіть й міркуйте.
Завдання 3 (Самостійна робота)
Ще відрізки зобразити.
Вмієте ви це робити?
Тож накресліть 2 рівненько
І навчіть цьому маленьких.
Завдання 4 (Колективна робота над задачами)
Треба дать ще лад журналам,
Що малі порозкидали.
Порахуєм, порівняєм
Й на поличку поскладаєм.
Вже стає чистіше в хаті.
Розумнішають малята
Й дуже хочуть разом з вами
Щодня в школу поспішати.
Завдання 5 (Коментоване виконання завдання)
Ще б розвинути увагу
Й мислення логічне,
Щоб могли ви розв’язати
Завдання практичне.
Як кипить у нас робота!
Та все ж відпочить охота.
Потанцюймо, покружляймо,
Втому нашу проганяймо!
Фізкультхвилинка «Станьте, діти всі рівненько»
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в зошитах з друкованою основою (с. 57)
Завдання 1
Як спливає швидко час.
Домовик вже йде до нас.
І тепер геть мишенята
Стали нам допомагати.
Швидко олівці беріть
І ці кульки розділіть.
Завдання 2 (Робота в парах)
Коли наші малюки
У «Магазин» грались,
Копійки від їхніх ігор
Геть кругом валялись.
Тож давайте позбираєм
Та на купки поскладаєм.
І на цьому прибирання
Ми вже завершаєм.
VI. Підсумок уроку
А тут – Домовик на поріг.
Вмить кімнатами пробіг.
Та усе кругом в порядку:
Діти роблять фіззарядку.
Замели скрізь і прибрали.
Все на місце поскладали.
Виглядають маму й тата
І вже можуть так багато.
Завдання 4 (Диференційоване завдання)
Навіть вирази оці
Прокоментувати.
Домовик дітей обняв,
Гнів на милість поміняв
І, навіть, смачненьким тортом
Він усіх попригощав.
Діти ж урок зрозуміли
Й поведінку геть змінили:
І батькам допомагають,
І у школі все встигають,
А дружку Домовику
Склянку молока лишають.