Пензель має бути м'яким. Малювання пензлем не вимагає сильного натискання, опір матеріалу незначний. Це знімає напруження з руки, як і під час роботи з олівцем, тому під час малювання пензлем рука не втомлюється. Проте зменшується відчуття характеру руху, що ускладнює формування в учнів виразних уявлень про рух.
Матеріали для малювання. Пензлі. Банки для води
Пензлі
Пензель має бути м’яким. Малювання пензлем не вимагає сильного натискання, опір матеріалу незначний. Це знімає напруження з руки, як і під час роботи з олівцем, тому під час малювання пензлем рука не втомлюється. Проте зменшується відчуття характеру руху, що ускладнює формування в учнів виразних уявлень про рух.
Лінія контуру під час малювання фарбами виходить розпливчастою, недостатньо чіткою. Для малювання гуашшю та аквареллю можна використовувати круглі пензлі двох розмірів: маленькі (№ 4—6) — для мазків і ліній та великі (№ 10—12) — для зафарбовування великих ділянок.
Учні повинні засвоїти правильне положення пензля в руці й різні способи роботи ним: усім ворсом чи тільки кінчиком. У процесі навчання після кожної операції під час роботи з фарбами слід нагадувати дітям про необхідність ретельно промивати пензель водою, щоб не забруднити інші фарби. Ані під час малювання, ані після пензлі не повинні залишатися в банці з водою: м’який ворс швидко втрачає форму, і малювання пензлем ускладнюється. Після закінчення заняття пензлі необхідно зібрати, промити їх у чистій воді й залишити сохнути ворсом догори.
Банки для води
Можна використовувати півлітрові скляні або металеві банки, тому що вони стійкі й уміщують достатню кількість води. Це дуже зручно, тому що не потрібно часто змінювати воду в процесі малювання, і учні мають можливість перевірити, чи достатньо вимито пензель і чи можна набирати фарбу іншого кольору.