До 30-річчя незалежності України
До 25-річчя Конституції України
До Дня Соборності України
Історія - свідок часів, світло істини, життя пам'яті, вчителька
Історія - свідок часів, світло істини, життя пам'яті,
вчителька життя, вісниця старовини.
Марк Туллій Цицерон,
давньоримський політик і філософ,
До Дня Соборності України.
Виставка-хроніка «Україна: історія об'єднання»
Книжково-ілюстративна виставка до Дня Соборності України «Велика злука – великі сподівання»
В бібліотеці Маріупольського ВМПУ є постійно діюча виставка "Велика злука - великі сподівання".
За інформацією та відповідною літературою з питань державотворення можна звертатися до завідувачки бібліотекою Клевцової Наталі Олександрівни. Адреса поштової скриньки: klevsova.natalia@ukr.net
28 червня 1996 року Верховна Рада України ухвалила Конституцію України. Це стало важливою віхою українського державотворення. Конституція становить ядро національної правової системи. Вона фіксує головні юридичні та політичні аспекти відносин між державою та суспільством: від забезпечення прав i свобод людини до подальшого розвитку держави. У цьому полягає соціальна цінність Основного закону.
Перша відома кодифікація права на українських територіях відбулася за часів Давньої Русі і була зафіксована в “Руській Правді” (ХІ–ХІІ століття). Наступні історичні епохи продемонстрували безперервний пошук шляхів, методів та інструментарію для оформлення і закріплення основних принципів суспільно-державної взаємодії.
Український конституціоналізм має власні особливості. Найголовніші з них – демократизм, повага до суспільних та індивідуальних прав. Ці засади формувалися протягом століть у відповідності до національного характеру українців, способу життя, цінностей і суспільних відносин.
Український конституціоналізм інколи випереджав європейський. Йдеться про конституцію Пилипа Орлика 1710 року – “Договір та Встановлення прав і вольностей
Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною,
полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою”. Це правова пам’ятка, в якій уперше в Європі обґрунтовується можливість існування парламентської демократичної республіки.
У період Української революції 1917–1921 років конституційний процес розпочався відразу після проголошення Першого універсалу Центральної Ради. 29 квітня 1918 року Центральна Рада прийняла Конституцію Української Народної Республіки. УНР проголошувалася суверенною державою, “самостійною і ні від кого незалежною”.
Державотворчі процеси цього періоду були припинені тривалою окупацією українських земель східним сусідом. Свого часу абсолютна монархія Російської імперії не потребувала будь-яких конституцій. Натомість Радянський Союз, де авторитаризм і тоталітаризм досягли крайньої стадії, навпаки, за кілька десятиліть наплодив таку кількість основних законів, якої для цивілізованих країн вистачило б на тисячоліття. Втім, усі вони лише декларували певний набір демократичних цінностей, за ширмою яких поставала нова імперія, набагато страшніша за всі попередні.
Новітній конституційний процес в Україні нерозривно пов’язаний з відновленням української державності. Творення Конституції розпочалося із прийняттям Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Процеси творення національного законодавства активізувалися з розпадом СРСР та ухваленням Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року. Всеукраїнський референдум засвідчив підтримку проголошення незалежності України. Більшість країн світу визнали Україну суверенною державою. Тож актуалізувалося питання прийняття Основного закону. Однак протистояння між президентом та парламентом істотно затягнуло конституційний процес.
О 09 годині 18 хвилин 28 червня 1996-го країна отримала Конституцію – першу Конституцію незалежної України. У ній було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян.
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість, безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Конституція України містить норми прямої дії.
Одним із ключових положень стала 5-а стаття Конституції, згідно якої “носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ”.
Власне, конституційний процес не завершився прийняттям Конституції 28 червня 1996 року. Він триває увесь час, допоки існує держава і розвивається суспільство.
Віртуальні екскурсії онлайн музеями України
Почати екскурсії можна, перейшовши за цим посиланням
https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/
Web-квест
«30 причин любити Україну»
Web-квест "30 причин любити Україну" розрахований на здобувачів освіти
Маріупольського ВМПУ та приурочений до 30-річчя незалежності України, 25-
Web-квест "30 причин любити Україну" розрахований на здобувачів освіти
Web-квест "30 причин любити Україну" розрахований на здобувачів освіти Маріупольського ВМПУ та приурочений до 30-річчя Конституції України, до Дня Соборності України.
Квест складається із 5-ти етапів:
Web-квест буде проходити з 16 грудня 2020 р. до 12 січня 2021 року.
Відповіді на питання внести в бланк (його можна скачати за посиланням) та
надіслати членам організаційного комітету.
Підсумки будуть підведені 22 січня 2021 р.
Адреса електронної скриньки mvmpu99his@gmail.com
Етап I. Державотворення
Етап IІ. Артефакти
Етап ІІІ. Видатні постаті
Етап IV. Мальовничі місця України
Етап V. Традиції
28 червня 1996 року Верховна Рада України ухвалила Конституцію України. ценцен стало
важливою віхою українського державотворення. Конституцiя становить ядро
нацiональної правової системи. Вона фiксує головні юридичні та полiтичні аспекти
відносин між державою та суспільством: від забезпечення прав i свобод людини до