Матеріали конкурсу експериментально-дослідницької роботи "Юнийдослідник" Тварити та здоров'я

Про матеріал
Найбільш тісне спілкування зі світом природи найчастіше зводиться до спілкування з тваринами. Мета роботи: дослідити позитивний вплив тварин на організм людини. Тварини є прикладом безкорисної любові та відданості, вони позитивно впливають на наше здоров'я. Догляд за домашніми улюбленцями підвищує самооцінку, запобігає самотності, сприяє зниженню ризику серцево-судинних захворювань, а також допомагає розвинути такі якості, як відповідальність, співчуття та допомога іншим. Матеріал можна використати при приведенні позакласних заходів з біології.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Всеукраїнський  конкурс

дослідницько-експериментальних  робіт

з природознавства

«Юний дослідник»

напрямок

«Охорона здоров'я»

 

 

ТВАРИНИ ТА ЗДОРОВ’Я

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

 

  ВСТУП

  Мета, завдання, об'єкт  та предмет дослідження, методи дослідження,

   актуальність обраної теми -----------------------------------------------------------3

 ОСНОВНА ЧАСТИНА

   1.Тварини та люди: такі різні та водночас подібні------------------------------- 4

   2. Цікаве з життя «братів наших менших»---------------------------------------- 5

  3. Історія зоотерапії---------------------------------------------------------------------   9

4. Що таке каністерапія----------------------------------------------------------------  10

5.  Кішки – потужні енергетики------------------------------------------------------  10

6.Екзотичні тварини-------------------------------------------------------------------- 11

7.Дельфіни – неперевершені лікарі-------------------------------------------------- 12

8.Акваріумні рибки лікують нерви--------------------------------------------------  13

ВИСНОВОК

Правила поводження з домашніми улюбленцями ------------------------------ 13

СПИСОК ВИКОРИТСАНИХ ДЖЕРЕЛ-------------------------------------------  15

ДОДАТКИ--------------------------------------------------------------------------------  16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            Найбільш тісне спілкування зі світом природи  найчастіше зводиться до спілкування з тваринами.

            Головний метод вивчення природи – спостереження. Мені стало цікаво дізнатися, як впливають тварини на здоров'я людини? При яких захворюваннях вони можуть допомогти людині в одужанні? Чи є заклади, де тварини допомагають лікувати і які це захворювання.Я вирішила докладно дослідити позитивний впливтварин на організм людини.

Мета дослідження:

1.Дослідити позитивний вплив тварин на здоров’я людини

2. Розширити знання про користь тварин, їх використання  в медицині

3.Дати поради щодо утримання домашніх тварин

Завдання:

1.Опрацювати літературу з даної теми.

2.Ознайомитись з термінами «зоотерапія», «каністерапія», «дельфінотерапія» та яке відношення вони мають до здоров’я людини.

3.Дослідити, як домашні тварини  впливають на самопочуття людини

4.З’ясувати, як можна здійснювати лікування людини з допомогою тварин.

5. Зробити висновки щодо впливу тварин  на здоров’я людини.

Об'єктдослідження:  тварини

Предмет дослідження:вплив тварин на здоров’я та  емоційний стан людини.

Методи дослідження:  спостереження, робота з літературними джерелами.

Актуальність обраної теми:

тварини, особливо домашні,   займають важливе місце в нашому житті. З екрану телевізора, при спілкуванні зі знайомими, з власного досвіду  ми знаємо, що життя людини без тварин взагалі не можливе.

C:\Users\ПК\Desktop\IMG_20210223_094549.jpg

Тварини і люди: такі різні та водночас подібні

          Життя людини з початку її розвитку поєднано з тваринами. Ми настільки з ними пов'язуємо своє життя, що без цього зв'язку  себе не уявляємо. Навколо нас птахи, бджоли, комахи, свійські та дикі тварини. При захворюваннях тварин наше спілкування з ними продовжується, і це не залежить від нас. І не обов'язково,  щоб людина працювала з тваринами, вона спілкується з ними через природні ресурси, продукти харчування.

         Ще в XV столітті було зафіксовано, що тварини розповсюджують хвороби спільні для людини та тварин, а також можуть бути джерелом інфекції. Тому на захист населення від хвороб, спільних для людей та тварин залучили лікарів системи охорони здоров'я та лікарів ветеринарної медицини. Недаремно говорять: «Медичний лікар лікує людей, а ветеринарний  - Людство». Провідні вчені розробили заходи щодо попередження розповсюдження інфекції, та заходи щодо їх ліквідації, та здійснення взаємного обміну інформацією. 

     Мова піде про тварин, адже тварина так само «відбиває» у своєму мозку всесвіт,вона теж себе відчуває унікальним створінням, протиставлення іншого світу. Її психіка так само індивідуальна,як і її анатомія та фізіологія.

          В мене вдома є друзі, з  якими я проводжу майже увесь свій вільний час. Це песик Боба, кішечка Ася, папуга Маруся. Мені  подобається спостерігати за їхньою поведінкою. Люди, які проводили багато часу з тваринами, добре знають їхню індивідуальність, закономірності поведінки і сприймають їх як особистостей. Відомо, що сильні собаки  не чіпають дрібних,не кусають  маленьких дітей. Це найвідданіші друзі.

Цікаве з життя «братів наших менших»

           Відомо багато випадків, коли собаки рятували людей,вони служать повадирями сліпих. Недарма в багатьох країнах світу поставлені пам'ятникии цій надзвичайній тварині: у Парижі - сенбернару Баррі,який урятував під сніжними заметами в Альпах 40 чоловік, у Берліні -  собаці-провіднику сліпих, на Алясці - ватажку упряжки Балту,  який під час епідемії довіз у занесене снігом селище протидифтерійну сироватку, у Санкт-Петербурзі на території дослідного інституту - собаці, що служив науці. А як ці тварини відчувають настрій людини!

          Щодо до кішок, то їхня доля склалася по-іншому. У недалекому минулому кішку використовували винятково для знищення шкідливих гризунів. Англієць Д Грін у своїй книжці «Неймовірна Кішка» описує надзвичайні випадки,що підтверджують майже телепатичні здібності цих домашніх тварин. Вони відчувають прихід господарів, передбачають землетрус, ховаються перед наближенням збудженої юрби і т.д. Навіщо ходити по лікарях? Звичайнісінька домашня кішка інколи може замінити собою цілу поліклініку  -  так вважають вчені.
          Тепер про пернатих. Уже в Давньому Римі були спеціальні жерці, що спостерігали за поведінкою храмових курей, які передбачали погоду. А в наш час у Японії курей так само тримають у храмах для того, щоб ті повідомляли про наближення землетрусів. У момент небезпеки птиця поводиться неспокійно, і намагається вибратися із приміщення.
         А мурахи?! Це вірні помічники людини. Для багатьох тварин вони ж  є своєрідними санітарами,  у яких ті «купаються», щоб звільнитися від паразитів. Народна медицина нагромадила чималий досвід використання мурашок з лікувальною метою. Мурашиною кислотою лікують ревматизм,невралгічні та інші захворювання.

Не менший інтерес як лікувальний засіб становить бджолина отрута, яка являє собою продукт отруйної залози, що  широко застосовується як у народній, так і в науковій медицині. У малих дозах він здатний збуджувати діяльність захисних сил організму і показаний при захворюваннях пов'язаних із болісним синдромом при головних болях, ревматичного або інфекційного походження, радикулітах, та інших ураженнях периферичної нервової системи,бронхіальній астми, гіпертонії, мігрені, захворюваннях крові, кровоносної системи, психічних розладах,загальному виснаженні організму,тощо. Володіє протизапальною дією  прополіс, який  використовують і у вигляді мазі, примочок, таблеток,рідин. Препарат рекомендується для лікування термічних і хімічних опіків,  застосовується як очні краплі у вигляді водного екстракту, як бактерицидний і протизапальний засіб при ураженнях слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, при лікуванні захворювань шкіри та зубів. Крім того,бджоли виробляють желеподібну масу молочного кольору,якою годують личинку матки. Чого тільки немає в цьому висококалорійному бджолиного кормі. Спостереження в клініці довели,що молочко дуже корисне: це тонізуючий,антисептичний засіб, зміцнює сили організму,нормалізує обмін речовин. Його рекомендується вживати хворим, ослабленим після важких і тривалих захворюваньта людям похилого віку. Молочко дає гарний ефект при зниженому у і підвищеному тиску, підвищує життєвий тонус,попереджує утворення злоякісних пухлин. Згадаємо і про «бджолиний бальзам». Ця речовина одержала назву прополіс. Він був відомий уже в часи Арістотеля. Прополіс використовують і у вигляді мазі, примочок, таблеток, рідин. Препарат рекомендується для лікування термічних і хімічних опіків, застосовуються як очні краплі у вигляді водного екстракту, як бактерицидний і протизапальний засіб при ураженнях слизових оболонок верхніх дихальних шляхів,лікуванні захворювань шкіри та зубів.
Світ надзвичайно різноманітний. Наприклад, риби з'явилися на Землі близько 435 мільйонів років тому . У м'ясі рибі міститься дещо менше білків і жирів ніж у м'ясі ссавців, зате вона багата на мінеральні елементи серед яких переважають фосфор,кальцій, калій, натрій,магній,сірка,залізо, мідь, марганець,кобальт,цинк, молібден, хлор, йод,бром,фтор. Риб'яча ікра містить білки,  жири,  вітамінами А та D. Риб'ячий жир широко використовується в медицині,харчовій промисловості,техніці.  З кісток, шкіри і внутрішньої плівки плавальних міхурів роблять желатин, який використовується в кулінарному та кондитерському виробництві. Японські дослідники зібрали велику кількість фактів,що підтверджують активну роль риб у прогнозуванні землетрусів.

          Нажаль, найбільш небезпечним фактором для життя риб є сучасна господарська діяльність людини: розлив нафти на поверхню води,радіоактивні відходи, пестициди, синтетичні, мийні засоби, відходи шкіряних, пивоварних, лісопильних, цукрових заводів, текстильних і целюлозно-паперових комбінатів. І чим інтенсивнішимими будуть охоронні заходи, тим більше зможе людина використовувати скарби царства Нептуна. Все повинно робитися в міру.
         Згадаймо ще одну корисну тварину - жабу. Вона стала першим об'єктом, на якому німецький учений Й.Фрейнліх зумів побачити, що відбувається при алергічних станах у крові. Вражаючою є чутливість  земноводних до різноманітних отруйних сполук. Сотні тисяч жаб гинуть щороку в ім'я науки, і цілком заслужено їм поставлені пам'ятники на знак визнання людиною їхніх великих заслуг. Один із таких пам'яток було споруджено у паризькому університеті (Сорбонна), інші збудували в Токіо студенти- медики.
Мабуть немає жодної людини,  яку б не цікавили щоденні прогнози погоди. Чудовими синоптиками є ті самі жаби. Щоб дізнатися,  якою буде погода,  люди в банку з водою поміщали жабу і ставили маленьку драбинку. Якщо тварина підіймалися по щаблях наверх - насувається негода, а якщо сиділа у воді - буде хороша погода. Чому так відбувалося? У суху погоду шкіра жаби зневоднюється, тому вона сидить у воді. Земноводні допомагають знищувати шкідників  городів, садів, полів, а також переносників багатьох захворювань - мух,комарів, гусениць, клопів. У деяких країнах м'ясо жаби вважається делікатесом: лапки запікають у яйці та сухарях, або відварюють. З виділення жаб виготовляють протимікробні засоби. Недарма ж у старовину впосуд із молоком  поміщали жабу і продукт довго зберігався. Секрет цього явища вдалося розгадати: слиз, що змочує тіло жаби,  убиває багатьох бактерій, у тому числі і молочнокислі. В отруті деяких видів жаб виявлений дуже високий вміст адреналіну.

             Як розповідали мені місцеві мешканці, у 80-х роках в Зачепилівському районі здійснювали вилов жаб озернихі відправляли їх  до Японії. Використовували їх задля смачного  м’яса,  бо жаб’ячі лапки – в Японії делікатес! А жителів району за участь в  цій акції отоварювали   килимовими виробами високої якості, які, до речі, до цього часу прикрашають  помешкання жителів Зачепилівщини.      Як бачимо,  жаби приносять людям чимало користі. То ж давайте припинимо знищувати їх, адже вони не вимагають від людини нічого, окрім природного права на життя.
            Емблема медицини - чаша зі змією - з'явилася в давніх фракійців. Пізніше вона потрапила до Грузії, Македонії, Римської імперії, і нарешті, поширилася по всьому світі.  У ті часи, під час лікування недуг часто вдавалися до зміїної отрути, яку звичайна збирали в чашу. Застосовування зміїної отрути - це ціла епоха в історії медицини.Тому давні римляни і греки спробували використовувати зміну  отруту для виготовлення препаратів мазей, лікування, опіків ран, лихоманок, віспи, тощо.Деякі  зміїні отрути слугують кровоспинними,знеболювальними,  протипухлинними засобами, чудово зарекомендували себе в лікуванні м'язового ревматизму, ревматизму суглобів і сухожиль, запальних процесів, алергічних захворювань.       

От і закінчується наше знайомство із цими чудовими тваринами,якихна жаль,багато людей бояться і намагаються знищити. Чи заслуговують вони на смертний вирок? Звичайно ж ні. Людське невігластво, безпідставний страх і забобони завдають природі непоправної шкоди і позбавляють медицину дуже потрібної сировини, а сільське господарство  - природного регулятора чисельності шкідливих гризунів - потенційних носіїв та переносників небезпечних інфекцій.

Історія зоотерапії

           Лікування за допомогою тварин корінням йде в старовину. Палестинці й іудеї, наприклад, лікували шкірні запальні захворювання за допомогою птахів: торкалися до них своїми ураженими ділянками, бажаючи заразити птицю, і такий прийом, за їх свідченнями, допомагав одужати. Стародавні ассірійці, єгиптяни, а трохи пізніше і римляни, вже свідомо займалися «профілактикою» хвороб і заводили у своїх будинках тварин, здатних, на їх думку, оберегти і вилікувати від бронхіту, туберкульозу, хвороб серця і ниркової недостатності. Жителі степів і пустель лікувалися вужами: клали змію на хворе місце, щоб вона поглинала хвороба.

                Гіппократ стверджував, що верхова їзда прискорює не тільки процес відновлення після поранень, але не менш ефективно допомагає і людям з депресією, звільняючи їх від «темних думок», вселяючи «думки веселі і ясні».На жаль, зоотерапиії в медицині довгий час не надавали значення. І тільки всередині ХХ століття згадали про неї. І хоча наука  молода, але вже тисячі фактів переконливо говорять про те, що у тварин є здатність допомагати хворим людям.

           Психологи довели, що навіть пасивне спостереження за тваринами позитивно впливає на організм. Наприклад, дивлячись на рибок в акваріумі, людина заспокоюється. Хочете позбутися від депресії - заведіть собі собаку. Більш того, присутність собаки поруч з людиною попереджає нервові зриви, що виникають в результаті стресів. З'явилися проблеми з тиском - заводьте кішку. Змії теж лікують тяжкі хвороби, в основному пов'язані із захворюваннями суглобів. Спілкування з хом'якамиі кроликами полегшує стан хворобливості в м'язах і суглобах.

Що таке  каністерапія?

     Будь-яке спілкування з собакою корисно дляздоров'я, адже наші собаки теж мають цілющі властивості. Головне в них - їх добра вдача. Вони потребують того, щоб любити людей. Чотириногий друг радісно зустрічає вас вдома в очікуванні прогулянки. Обов'язкові прогулянки кілька разів на день корисні як собаці, так і людині.

Каністерапія - лікування, яке проводиться за участю спеціально навчених собак. Цей метод терапії та реабілітація допомагають людям з обмеженими можливостями і тим, хто має проблеми з соціальною адаптацією.

      Лікарі-псіхіатри  визнали позитивний вплив собак на пацієнтів, які страждають на аутизм.Особливу цінність має і собача шерсть. З неї виготовляють лікувальні пояси, які полегшують м'язові болі. Стикаючись з шкірою, вона виробляє масаж, поліпшує мікроциркуляцію крові. Собачий пояс - перевірений часом засіб для профілактики і лікування болю в попереку,  при радикуліті або остеохондрозі. Підтримуючий ефект пояса надає сприятливу дію на поставу.

На думку західних вчених, саме присутність в будинку собаки здатне нормалізувати серцевий ритм і кров'яний тиск, позбавити від радикуліту,  може зняти напад мігрені, виліковує від страхів і напруги, відновлює мікроклімат в будинку, покращуючи психологічну обстановку, знімаючи напруженість в сімейних відносинах.

Кішки -  потужні енергетики

         На відміну від собак, кішки - потужні енергетики.  Спілкування з кішками налаштовує на позитивний лад, заспокоює, відволікає від негативу, знімає втому і навіть біль. Даруючи нам позитивну енергію, наші чотириногі друзі змушують нас розслабитися, забути про проблеми, позбутися депресії, дратівливості, безсоння. Доведено, що власники кішок менше хворіють на серцево-судинні захворювання. Люди, у яких в будинку живе кішка, звертаються до лікарів в 5 разів рідше за інших. Відомо, що енергетика кішки близька до людської. У момент спілкування людини і кішки відбувається біоенергетичний контакт.

           Східна медицина також підтверджує ефективність «чотириногих лікарів» стверджуючи, що порушення в енергетичному балансі людини призводять до різних хвороб, тобто шкідливий як надлишок енергії,  так і її недолік.У східних цілителів існує навіть спеціальна методика ефективного використання «хвостатого цілителя».

Різні породи кішок по-різному впливають на людський організм. Сибірські, ангорські, перські кішки, власниці довгої шерсті, - неперевершені психотерапевти та невропатологи. Їх «пацієнти»- люди, які страждають безсонням, дратівливістю, депресіями.

Чи здогадуєтесь ви, чому приходячи з вулиці, ви завжди першим ділом намагаєтеся погладити кішку? Це неусвідомлене бажання скинути на неї весь свій негатив. І ваша улюблениця із задоволенням приймає на себе цей вантаж. І ось вже через кілька хвилин ви знову готові радіти життю.

Здавна вважається доброю прикметою, коли у вас в будинку живе чорна кішка. І саме чорні кішки, як ніякі інші, мають здатність вбирати в себе погану енергію будинку.

Екзотичні тварини

           Дуже модно зараз купувати екзотичних тварин, але, ніколи не варто забувати, що це тварини, а не іграшка. І якими б вони не були, у них є своє внутрішнє «я» і характер.

        Відомо, що спілкування з папугами допомагає позбутися заїкання. Вони покращують пам'ять і розумові здібності людей. А яку психологічну радість дарують оточуючим! Птахи заряджають людину оптимізмом. Відомі випадки, коли вони не просто лікують, а ще й рятують людей в прямому сенсі. Наприклад, при пожежі видають гучні крики, якими будять своїх господарів, які ні про що не підозрюючи, сплять. Так пернаті врятували не одну сім'ю. Також папуги відлякують злодіїв, наприклад, був випадок, коли в магазин проникли злодії, але почувши розмови, грабіжники порахували, що в магазині є люди і зникли. Насправді це кричав папуга.

Дельфіни - неперевершені лікарі

          Сьогодні в «лікуванні тваринами» все більш популярною стає дельфінотерапія. У багатьох дельфінаріях нашої країни вже доступна така послуга, як «плавання з дельфінами».

Дельфіни - це тварини, які відчувають потребу в спілкуванні, тому легко йдуть на контакт з людьми. Те, що вони вміють працювати рятувальниками і лоцманами, відомо з давніх часів, а ось  використовувати   їх як лікарів стали недавно.

         До роботи з людьми допускаються не всі дельфіни, а тільки ті, які пройшли спеціальну підготовку і володіють «хорошим характером». Їх вчать робити необхідні рухові маніпуляції та керувати  ультразвуковим біолокатором. Справа ця непроста і копітка, зате результат компенсує витрати часу і сил! Вплив ультразвуку нормалізує всі обмінні процеси в організмі. Такі зміни покращують імунну систему, діяльність головного мозку і рухові реакції організму. Найбільша ефективність методу спостерігається при лікуванні захворювань, пов'язаних з порушеннями обміну речовин і психосоматичними розладами.

Скануючи пацієнта, тварина відчуває характерну вібрацію нездорового органа і потім за допомогою ультразвукових сигналів виліковує його. Під час сеансу у воді, людина перебуває в положенні на спині, дельфін пливе поруч.

Психологічний вплив є важливим компонентом методу дельфінотерапії. Дослідження показали, що здорова людина стає більш спокійною  і працездатнною, а хворий отримує від дельфіна те, що лікар йому дати не в силах. Курс дельфінотерапії складається з 7-10 сеансів протягом не менше двох тижнів. Зазвичай один сеанс триває 15 хвилин. Найближчий до нас  дельфінарій знаходиться в м. Харкові, де дельфіни не тільки беруть участь у найцікавіших програмах, а й допомагають лікувати. Показаннями є: ДЦП, дитячий аутизм та інші розлади мови і слуху, хвороба Дауна, порушення центральної нервової системи, стреси і депресії, розлади пам'яті. Сеанси дельфінотерапії  успішно пройшла учениця нашої школи, яка до знайомства з дельфінами не говорила.  Дельфінотерапія зробила чудо! Зараз учениця навчається в 9 класі, вільно говорить, а про дельфінів  згадує з теплотою. І кожного разу, коли їздить до м.Харкова, обов'язково  відвідує своїх лікарів.

Акваріумні рибки лікують нерви

          Завести рибок і спостерігати за ними - одне задоволення і до того ж   вони знижують  тиск, заспокоюють  нервову систему, знімають стрес і навіть допомагають  уникнути безсоння. Саме тому акваріум з рибками лікарі зазвичай радять завести людям, страждаючим неврозами і депресією. Рибки викликають у людей почуття радості і благополуччя, сприяють підвищенню інтелектуального рівня, «допомагають » уникати серйозних помилок у житті і навіть зміцнюють сімейні стосунки. За допомогою рибок лікують шкірні захворювання. Акваріум прекрасно коригує мікроклімат, а вода, яка випаровується, зволожує повітря, робить його корисним для здоров'я та легким для дихання, що вкрай важливо для профілактики астм і простуд. На Сході є повір'я: якщо загинула рибка в акваріумі, то це означає, що вона взяла на себе ту біду, яка призначалася власнику акваріума, тим самим, убезпечила його, заплативши своїм життям. І як стверджують майстри Сходу, -  золоті рибки приносять радість і позитивні емоції.

Правила поводження з домашніми улюбленцями

         Є кілька простих правил, які допоможуть  мирно і без шкоди для здоров'я та гаманця співіснувати з тваринами:

- діти віком менше 3-4 років ще не можуть в достатній мірі контролювати свої імпульси агресії та злості, тому слід постійно бути пильними, коли вони контактують з тваринами;

- батьки повинні тримати догляд домашнього вихованця під постійним контролем, навіть якщо дитина достатньо доросла;

- дітям необхідно детально і в спокійній формі давати вказівки та розповідати про особливості догляду за тваринами: що вони їдять, п'ють, як їх слід тренувати;

- якщо дитина повністю ігнорує тварину чи виявляє до неї антипатію, слід подумати про те чи не знайти для тварини інших господарів;

- батьки – приклад для наслідування, діти вчаться відповідально ставитись до тварини спостерігаючи за поведінкою батьків;

- і, нарешті, домашні тварини сприяють встановленню більш міцних сімейних стосунків між батьками та дітьми.

Основні результати дослідження

          Тварини є прикладом безкорисної любові та відданості, вони  позитивно впливають на наше здоров'я – і морально, і фізично. Догляд за домашніми улюбленцями підвищує самооцінку, запобігає самотності, сприяє зниженню ризику серцево-судинних захворювань, а також допомагає розвинути  такі якості, як відповідальність, співчуття та допомога іншим.

Зростати у родині, де є домашні тварини – чудовий досвід для нас, дітей, проте слід пам'ятати, що вся відповідальність лягає на плечі батьків, тому вибір домашнього улюбленця – серйозне рішення, яке повинне прийматися усіма членами сім'ї після врахування усіх «за» і «проти».

ОТЖЕ, ХОЧЕШ БУТИ ЗДОРОВИМ І ЩАСЛИВИМ - ЗАВЕДИ СОБІ ТВАРИНУ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК  ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

  1. Н. Берчіна. Кінь або кішка.//Навколо світу// № 12; 2006 рік, с.215-220
  2. Ю.Лебедько. Газета Велика перерва від 25.02.2008 року, Змагання лікарів з котом.

    3. Є. Рожанський. Вільна Кубань. Вони нам посміхаються від 20.04.2007

    4.О.Н.Пузирьова. Довідник-лікарський порадник з народної і нетрадиційної медицини; В. Аріель, м. Тула 1992 рік, с. 228-234

5. Н. Склярова. Велика перервавід 22.04.2004 року;Собака - лікар людини.

 6.М.М. Іллічова.Путівник по методикам оздоровлення організму.– М.Ексмо, 2008, с.139-165.

7. С.Марчук. К.Тварини та здоров’я. //Шкільнийм світ//. №24;2001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТКИ

Я в Харківському дельфінарії

C:\Users\ПК\Desktop\IMG_20210222_123322.jpg

 

Я і мій друг Боба

 

C:\Users\ПК\Desktop\IMG-571a185ed92cdb9da7ed642c0da23829-V.jpgC:\Users\ПК\Desktop\IMG-92c61e16ee9346442f9bed6c53f09500-V.jpg

 

 

 

 

Моя кішечка Ася дуже ніжна

 

C:\Users\ПК\Desktop\IMG-8dbc5ae84d00e7d8d6ef5ce46a964bbd-V.jpgC:\Users\ПК\Desktop\IMG-109f3d5c6578a3287df70ca67802f434-V.jpg

 

Папуга Маруся почувається справжнім членом нашої родини

C:\Users\ПК\Desktop\IMG-63d7d3f28e07664818502f940df1de8d-V.jpgC:\Users\ПК\Desktop\IMG-dd5a9642bd508c1528a2d0ca931374d6-V.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Тварини та здоров'я»

(Виховний захід для учнів молодших класів)

 

20161118_101951

20161118_100952

 

«Мої домашні улюбленці»

(Виставка фото робіт учнів школи)

 

C:\Users\Администратор\Desktop\біологія - фото\IMG_20200221_123403.jpg

 

1

 

docx
Додано
27 квітня 2021
Переглядів
1116
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку