Механічна робота. Потужність

Про матеріал

Інтегрований урок фізики, математики та української літератури у 10 класі, у якому поєднується знання учнів з теми "Механічна робота та потужність" з практичним використанням в умовах формування компетентностей Нової української школи

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок

фізики, математики та української літератури «Механічна робота. Потужність.»

(10 клас)

 

 

 

                                                                              Підготувала

                                                                                           Кокошинська З.М.

                                                                                     вчитель фізики

Галаганівський НВК

 

 

 

 

2018

 

Тема уроку: Робота й потужність

Мета уроку:

- пояснити визначення поняття «механічна робота», «потужність», надати уявлення про прояви механічної роботи і потужності в природі; ввести одиниці вимірювання фізичних величин;

- сприяти розвитку операцій аналізу, синтезу, узагальнення шляхом встановлення причинно-наслідкових зв’язків;

-виховувати культуру запису мовлення й спілкування, самостійність, наполегливість у навчанні, творче мислення.

Обладнання: плакати, портрети вчених, візки, тягарці, набір м’ячів різної маси;пластикова кулька, динамометр, картки із задачами, іграшкові автомобілі, секундомір, вимірювальна стрічка.

 

Девіз: «Урок за працю! Тільки праця принесе добробут»

Хід уроку

І.Організаційний момент:(вступне соло вчителя)

Вітаю щиро всіх присутніх на нашому уроці,

Адже урок – це скарб, це світ

Знання, умінь,емоцій.

Чи варто знати людству нині

Про різні явища фізичні,

Коли комп’ютерні мережі в

Курсі всіх новин?

Але незалежно від настрою,

А тим більше від моди,

Фізика вивчає явища природи!

На основі спостережень,дослідів,законів.

Ця наука, як у житті, треба все вміти:

Вчитись – думати,творити, відкриттям радіти.

Тож бажаю Вам,поринути

у світ таємниць і відкриття

фізичних законів

(роздає картки)

 

Вчитель пояснення девіз уроку. Чи погоджуєтесь ви з цим? Чи актуальне висловлювання сьогодні?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань:

«Низка запитань»

Будь-яке фізичне тіло,розмірами можна знехтувати в порівнянні з відстанню… (Матеріальна точка);

Розділ фізики,що вивчає види рухів у природі….(Кінематика);

Розділ механіки,що вивчає причини виникнення руху тіл у природі…(Динаміка);

Ньютон установив закони динаміки (Три);

Предмет відкриття закону всесвітнього тяжіння І.Ньютона (Яблуко);

Фізична величина,що кількісно характеризує взаємодію тіл…(Сила);

Одиниця маси в системі СІ… (кг);

Одиниця вимірювання ваги…(Н)

Деформації виникають під час дії сили…(Пружності);

У природі є види тертя…( Ковзання, кочення, спокою)

Фізична величина, що дорівнює добутку сили на плече цієї сили…(Момент сили М).

«Згадай»

1). Яку фігуру зображено на банкнотах номіналом 1 долар?:

а) зрізану піраміду;

б) піраміду;

в) зрізаний конус;                  (а)

2). Кого з математиків знайшли у морозну листопадову ніч на сходах церкви?

а) Архімеда;

б) Л.Ейлера;

в) Ж.Л.Д Аламбера ;           (в)

3). Хто з учених загинув на дуелі у двадцятирічному віці?

а) Е. Галуа;

б) Н. Абель;

в) Б.Паскаль ;                      (а)

4). Хто з письменників є автором книжки «Математика?»

а) Л.Толстой;

б) Т.Шевченко;

в) І.Франко                         (а)

5. Хто з учених першим запропонував нумерацію крісла в театрі за рядами й місцями?

а) Піфагор;

б) Р.Декарт;

в) Л.Ейлер                       ( б)

6. Хто з учених брав участь у кулачному бою на 58-й олімпіаді до 548 р. до н.е.?

а) Фалес;

б) І.Ньютон;

в) Піфагор                       (в)

ІІІ. Повторення вивчення матеріалу:

Учитель укр. літератури підготувала кілька прислів’їв, приказок, загадок про силу тертя у природі, техніці, побуті.

Ще великий педагог В.О.Сухомлинський підкреслював та цінував фольклор бо вважав,що у більшості зразків цього жанру закладено не лише авторитет поколінь, а й мудру педагогіку наших пращурів, котра рекомендує чи відкриває,схвалює,чи засуджує,застерігає чи повчає.

Учитель укр. мови та літератури. Діти,мабуть,вам уже доводилося зустрічати на уроках літератури джерело різнобічної інформації,це фольклор: загадки, прислів’я, приказки, порівняння. Але це несподіваним і загадковим є те, як ці знання можна застосувати на уроках фізики  під час вивчення окремих тем. Прислів’я і приказки – короткі влучні вислови, що в художній формі типізують різні явища, пояснюють, розвивають їхні наслідки й залежність від інших фізичних величин.

Нещодавно ви вивчали тему: «Сила тертя. Види тертя у природі.»

Я пропоную вам кілька висловів, дайте їм пояснення з точки зору знань з фізики:

  • На те й коня купують, щоб не спотикався;
  • Лежачий плуг скоро поржавіє. Ледача людина скоро постаріє.
  • Згадав про підкови, як на слизьке загнав.
  • Коса любить брусок і сама кусок.
  • Зникло б у ниток тертя – пропали б одяг та взуття.
  • Суха ложка рот зере.
  • Сухий шматок горло шкребе.
  • Танцює, як цап на льоду.
  • Гнила дошка цвяха не тримає.
  • Погляньте на цю біду, як корова на льоду.
  • Виписує кренделя, як у голо лід теля.
  • У більшому обручі менший вмостився. І перший і другий за кульки вчепився.
  • Без мастила нема діла.
  • Немазаний віз скрипить, а мазаний сам біжить

 

А ще хочу вас запитати про що йдеться у вірші С.Руданського

Чи в Києві чи в Полтаві

Чи в самій столиці

Ходе чумак із мазницею

Помежи крамниці:

А в крамницях тих товару

Сріблом й золотом сяє

А чумакові все байдуже,

Він дьогтю питає!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 

З поняттям механічної роботи Ви вже знайомі з курсу фізики 8-го класу. Вам відомі вже деякі поняття, формули, визначення. Однак щоразу ви не тільки згадуєте те, що вивчили раніше, але й довідаєтесь про нове. Зустріч із новим очікує на Вас і в цьому параграфі.

 

Проблемне запитання Як обчислити механічну роботу?

 

 

Механічна робота

Потужність

Це фізична величина, яка дорівнює добутку модуля сили F на модуль переміщення S, що його здійснює тіло під дією цієї сили, і на косинус кута  між    вектором сили та вектором переміщення

 

Одиниця вимірювання в СІ – 1 Дж.

Робота – скалярна величина

Робота додатна, якщо

Робота від’ємна, якщо робота дорівнює нулю, якщо cos 90

Це механічна величина, яка характеризує швидкість виконання роботи й дорівнює відношення роботи до проміжку часу.

P=

Одиниця вимірювання в СІ – Вт(ват)

Якщо А=Fs; s=vt

1к.с.=746 Вт.  V – миттєва швидкість

Якщо автомобіль рухається на гору і потрібна більша сила тяги, водій переходить на меншу швидкість і навпаки

 

Учитель математики детально дає пояснення значення трибометричної функції cos  та прояви її під час розв’язання задач з даної теми

  • Геометричний зміст роботи сили

  < α = 30 ,

< α = 45,

< α = 60,

< α = 90.

  • Малюнок, що зображує рух тіла.

(роздає картки із зазначенням значення косинуса кутів для знаходження механічної роботи, та потужності)

Практичне завдання

Задача

Автомобіль потужністю 100 к.с. проїхав 50 км за 0,5 години. Визначити, яку силу розвивав автомобіль

P=100r/c/=73600Вт;

S=50 км =50000м;

T = 0,5 год = 1800с

F - ?

 

Проблемне запитання:

«Чи завжди тіла виконують механічну роботу?»

«Які дві умови треба знати, щоб переконатися у тому, що тіло виконує механічну роботу?»

«Якщо тіло рухається по інерції, чи виконує воно роботу?»

 

Учні – консультанти проводять досліди – експерименти:

  1. Два учні перетягують одне одного. Чи виконують вони механічну роботу?
  2. Дві учениці грають в теніс, чи виконують вони механічну роботу?
  3. Чи виконує роботу тенісний м’ячик?
  4. Дівчинка рухається на скутері, самокаті, чи виконує роботу дівчинка?
  5. Дівчина вирізає кружечки, чи виконує вона механічну роботу.
  6. Хлопчик тягне візочка на шнурку, чи виконує він механічну роботу?
  7. Хлопчик рухається з місця до дошки і навпаки. Чи виконується механічна робота?
  8. Ракету запустили на орбіту Землі, чи виконує вона роботу.

 

Підсумки уроку:

Завершуємо урок у вигляді інтерактивної гри «Незакінчене речення». Виставлення оцінок. Учні працюють із відкритими реченнями:

  • На сьогоднішньому уроці я дізнався…
  • Я навчився…
  • Мені сподобалося…
  • Я зробив нове відкриття…

 

Притча

І людина,і тварини,

що рухомі без ужину,

івоза у водоспаді,

(милуватись нею раді),

вітер, тепловоз,»Тойота»

все виконує роботу.

та не скелі, не будинки,

на афіші на зупинках.

не балкони у нас вдомі

бо вони всі нерухомі

рухатися починають

ті, енергію, що мають.

 

 

 

 

 

Історична довідка:

  1. Прості механізми, їх види, застосування у промисловості, техніці, побуті.
  2. Звичайнісінька ручка для письма. У 1884 р. ньюйорський страховий агент Батерман винайшов ручку, якою ми користаємося дотепер. У 1819 р. в США вже було 58 фірм випускали авторучки. В одній із них працював Джон Паркер умілий майстер. Саме він почав випускати моделі авторучек із різних видів пластмас. Ці ручки мають назву «вічне перо»

 

 

Учитель фізики:

Всі ми родом із дитинства, тому, мабуть, не має потреби нагадувати, що і має і ваше покоління росло, навчалось, виховувалося на казках:

  • Які фізичні явища, закони, характеризують героїв казки

«Ріпка» (імпульс тіла)

«Колобок» (криволінійний рух)

«Івасик - Телесик» (реактивний рух човна)

«Три поросята» (імпульс тіла)

«Рукавичка» (імпульс тіла)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика (академічний рівень) 10 клас (Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я.)
До уроку
Розділ 3. Закони збереження в механіці
Додано
29 січня 2018
Переглядів
3128
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку