Ментальна арифметика

Про матеріал
Ментальна арифметика має мало спільного з тією арифметикою, яку всім нам викладали в школі. Це зовсім не вивчення правил рахунку, а розвиток певних навичок і тренування мислення. Діти, які займаються нею, набувають навичок швидкого рахунку та вільного виконання усно складних математичних операцій, але це не є головною метою. Дана методика не нова, хоча в навчальних центрах використовується відносно недавно.
Перегляд файлу

МЕНТАЛЬНА АРИФМЕТИКА

Ментальна арифметика має мало спільного з тією арифметикою, яку всім нам викладали в школі. Це зовсім не вивчення правил рахунку, а розвиток певних навичок і тренування мислення. Діти, які займаються нею, набувають навичок швидкого рахунку та вільного виконання усно складних математичних операцій, але це не є головною метою. Дана методика не нова, хоча в навчальних центрах використовується відносно недавно.

СУТЬ МЕНТАЛЬНОЇ АРИФМЕТИКИ

Багатьох батьків цікавить питання, що ж таке ментальна арифметика. Це унікальна методика, яка розвиває одночасну роботу обох півкуль мозку за рахунок швидкого усного рахунку на візуалізації абакус. Абакус - це давня дошка для обчислень.

Ментальна арифметика - комплекс занять, під час яких діти:

 • навчаються працювати з уявним образом такого інструменту, як рахівниці;
 • уявляють завдання, що вимагають обчислень, у вигляді картинок.

У результаті цього активізується робота правої півкулі мозку. Обчислення ж відбувається в лівій півкулі. І завдяки тому, що мозок працює гармонійно, інтелектуальні здібності дитини розвиваються.

Що таке ментальна арифметика

Опанувавши ментальну арифметику, дитина 5 років може обчислювати складні арифметичні приклади без калькулятора і одночасно читати вірш. Крім цього, у даної програми є ще безліч переваг:

 • розвиток уяви та образного мислення;
 • поліпшення пам'яті;
 • формування зосередженості, посидючості та концентрації уваги;
 • тренування дрібної моторики рук;
 • відмінна успішність у школі з усіх предметів;
 • уміння розв’язувати задачі і творчим, і аналітичним шляхом;
 • вироблення лідерських якостей;
 • тренування впевненості і самостійності у дитини.

Що таке ментальна арифметика

ЧИ Є КОРИСТЬ ВІД ЦІЄЇ МЕТОДИКИ?

Головне завдання ментальної арифметики - навчити злагоджено працювати обидві півкулі мозку. Це дозволяє виконувати одночасно кілька різних завдань, критично осмислювати інформацію, постійно вдосконалювати свій інтелект, швидко приймати рішення в нестандартних ситуаціях.

Напевно, ви не раз бачили відеоролики, у яких дітвора дошкільного або молодшого шкільного віку примудряється одночасно малювати, усно лічити  й розповідати вірші. Або демонструє рівень інтелекту, властивий лише дорослій людині з вищою технічною освітою.

Коли мова йде про методику навчання, батьки схильні вірити не красивим описам, а науковим фактам, які доводять її ефективність. Учені всього світу не раз експериментально підтверджували, що при роботі правої та лівої півкуль головного мозку «у зв'язці» - результативність навчання зростає в кілька разів. Дослідження проводилися за участі дорослих і дітей.

Ліва півкуля відповідальна за логічність міркувань і точність інформації, а права - за образність та уяву. Якщо вони задіяні в роботу одночасно, можна використовувати мозок на повну потужність і значно збільшити інтелектуальні здібності. Причому, чим менше вік того, кого навчають, тим кращими будуть результати.

Що таке ментальна арифметика

ТРОХИ З ІСТОРІЇ ВИНИКНЕННЯ

Дана методика активно використовується в 60 країнах світу. В Японії вона є невід'ємною частиною шкільної програми. Сьогодні навчанням дітей з використанням ментальної арифметики в нашій країні займаються лише кілька десятків установ, у тому числі центр інтелектуального розвитку SMARTUM. Застосовується вона як додатковий позашкільний матеріал для загального розвитку дітей.

Насправді ж цій методиці кілька сотень років. Її початок прийнято відраховувати з часів появи китайських суаньпань, перша згадка про які датується 190 роком. Згодом ця дерев'яна рахівниця удосконалювалися і поліпшувалися. А в XVI столітті в Японії стали застосовувати соробан - рахункову дошку, яка сьогодні вважається об'єктом культурної спадщини світу. Її використання покладено в основу методики навчання ментальної арифметики.

Що таке ментальна арифметика

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Спочатку дитина вчиться рахувати на абакус. Вона пальцями перебирає кісточки на рахівницях і складає-віднімає числа. Потім, опанувавши даний спосіб, учень уявляє абакус усно. Але при цьому дитина так само працює пальцями, тільки перебирає вже уявні кісточки. Після того, як дитина опанує прості обчислення, вона вчиться рахувати й одночасно виконувати деякі інші дії: читати вірш або робити фізичні вправи. Потім, як правило за рік, діти переходять на більш складний рівень: вони навчаються множити і ділити на абакус. На третьому році починаються найскладніші арифметичні операції: наприклад, знаходження квадратного або кубічного кореня.

Інтелект - ознака розвиненого мислення. Без постійного вдосконалення й отримання нових навичок неможливим є не тільки розвиток мислення, але навіть підтримування його на досягнутому рівні.

Інтелектуально розвинена дитина вміє:

 • швидко навчатися, використовуючи отриманий раніше досвід;
 • шукати нестандартні шляхи вирішення завдань;
 • миттєво орієнтуватися в нових умовах і обставинах. Це додатково виховує стресостійкість, допомагає краще адаптуватися до змін ситуації. Тому дорослі повинні знати, що означає ментальна арифметика для дітей.

Максимальний ефект ментальна арифметика дає в дошкільному віці, коли у малюка ще не сформувалися певні стереотипи мислення й активно працюють нейронні зв'язки у мозку.

Початок форми 

docx
Додав(-ла)
Marchuk Marta
Додано
28 лютого
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку