Методична розробка (8 клас) - лабораторна робота: «Дослідження електричного кола з паралельним з'єднанням провідників»
Лабораторна робота виконується з використанням виготовленого обладнання: «Стенд для проведення лабораторних робіт- вимірювання постійного струму при послідовному, паралельному та змішаному з'єднанню опорів»
Лабораторна робота зводиться до підключення досліджуваної ланки до стенду; подавши напругу згідно замовлених варіантів: 3 В; 4,5 В; 6 В. В положенні перемикача SA1 – «V» вимірюється напруга подана на ланку з певним опором при підключеній ланці до джерела живлення, а в положенні перемикача SA1 – «А»; мікроамперметр вмикається послідовно з досліджуваною ланкою і вимірюється струм, що протікає через ланку. Для стенду використано мікроамперметр на 200 мкА типу М4206. Напруга подана на ланку при проходженні струму через опір ланки вимірюється вольтметром на 10 В (використано мікроамперметр на 200 мкА) – показники мікроамперметра необхідно ділити на 20. Так для прикладу, якщо мікроамперметр, в режимі вимірювання напруги, показує 120; то це означає, що вимірювана напруга становить 6 В. Струм вимірюється в положенні перемикача SA1 – «А», безпосередньо по шкалі приладу. Учні по відомим формулах обчислюють загальний опір ланки і по закону Ома вираховують струм, що протікає через ланку, і порівнюють з даними вимірювання. Схема стенду приведена на рис. 1.
Спрощена схема досліду приведена на рис. 2
Хід роботи:
1. Ознайомитись з правилами техніки безпеки при роботі з електросхемами
2. Виміряти вольтметром напругу від джерела живлення, згідно заданого
варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. з підключеним навантаженням, тобто ланкою I- , чи II- варіанту) і записати отримане значення напруги – перемикач SA1 в положенні «V».
3. Переключити перемикач SA1 в положення «А», виміряти амперметром
струм від джерела живлення, згідно заданого варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. з підключеним навантаженням, тобто ланкою I- , чи II- варіанту і записати отримане значення струму.
4. Зробити розрахунок загального опору з’єднаних паралельно резисторів,
згідно заданого варіанту, записати в таблицю 1, записати формулу для
розрахунку.
5. Зробити розрахунок струму через ланку опорів, використовуючи формулу (3).
6. Зробити порівняння виміряного струму через ланку і розрахованого і пояснити розбіжність даних.
7. Накреслити схему рис. 2 і рис. 3 (заданий варіант)
Література:
1. Автор: Бабин Дмитро Святославович, Інтернет,
https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/8-клас-лабораторніроботи-з-фізики/
Автор: Бабин Дмитро Святославович