Мета - Освітня: розширити знання учнів про розмноження живих організмів; ознайомити з основними способами розмноження: нестатевим та статевим; звернути увагу на спадкову однорідність потомства при нестатевому розмноженні; дати поняття про значення розмноження для відтворення собі подібних.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати біологічні процеси, пояснювати біологічне значення нестатевого та статевого розмноження та робити відповідні висновки і узагальнення.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до процесу життя організмів у природі.
Тема. Форми розмноження організмів
Мета.
Освітня: розширити знання учнів про розмноження живих організмів; ознайомити з основними способами розмноження: нестатевим та статевим; звернути увагу на спадкову однорідність потомства при нестатевому розмноженні; дати поняття про значення розмноження для відтворення собі подібних.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати біологічні процеси, пояснювати біологічне значення нестатевого та статевого розмноження та робити відповідні висновки і узагальнення.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до процесу життя організмів у природі.
Тип уроку. Закріплення знань.
Форма уроку. Комбінований.
Місце уроку в навчальній темі.Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з додатковим матеріалом.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація
уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.
2. Репродуктивні.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно-пошукові: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Інтерактивні: синтез думок,робота в групах.
5. Візуальний:складання таблиць.
Матеріали та обладнання:інформаційна картка, малюнки, комп’ютер.
Основні поняття та терміни: розмноження, брунькування, спороутворення, поліембріонія, партеногенез.
ХІД УРОКУ
І Організаційний етап
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Коли народжується син,
Сягає радість до вершин:
Радіють мама, тата, дід –
Це ж розбруньковується рід.
Коли народжується доня,
Маленьке сонечко в долонях,
Несе вона для всіх під стріху
Лад, затишок, любов і втіху.
Коли народжуються діти,
Чому б нам всім і не радіти!?
Надію й сили дай їм Боже,
Щоб виросли вони всі гожі!
Дійсно, тому, що ми вивчаємо зараз форми розмноження організмів.
Бесіда:
(Відеоролик про хламідомонаду та гідру, І частина.)
(Відеоролик частина ІІ)
Вчитель. Ви вже багато знаєте про процеси розмноження. Та чому в природі з’явилося дві форми розмноження? Чим вони відрізняються одна від одної? Це саме та проблема над якою ми будемо сьогодні працювати.
Теоретично ви знаєте немало, а сьогодні ми будемо доводити свої знання практично. Щоб виконувати практичну роботу треба пам’ятати про правила безпеки при роботі з мікроскопом, предметним та покривним склом.
ІІІ Основна частина
Робота виконується в групах.
1 група досліджує розмноження дріжджів.
2 група досліджує розмноження мукора.
Інструктивна картка для першої групи
1.Розподеліть обов’язки: спікер, дослідник, доповідач, секретар.
2.Дослідник готовить мікропрепарат:
- на предметне скло поклади маленьку частинку дріжджів;
- капни де-кілько крапель теплої води;
- накрий покривним склом.
3.Група вивчає інформаційну картку.
4.Складають доповідь.
5. Доповідач доповідає.
Інструктивна картка для другої групи
1.Розподеліть обов’язки: спікер, дослідник, доповідач, секретар.
2.Дослідник готовить мікропрепарат:
- на предметне скло поклади маленьку частинку мукора;
- накрий покривним склом.
3.Група вивчає інформаційну картку.
4.Складають доповідь.
5. Доповідач доповідає.
ІV Підсумки
Та чому в природі з’явилося дві форми розмноження?
Чим вони відрізняються одна від одної?
V Домашнє завдання: опрацювати конспект, повторити матеріал.
Інструктивна картка для першої групи
1.Розподеліть обов’язки: спікер, дослідник, доповідач, секретар.
2.Дослідник готовить мікропрепарат:
- на предметне скло поклади маленьку частинку дріжджів;
- капни де-кілько крапель теплої води;
- накрий покривним склом.
3.Група вивчає інформаційну картку.
4.Складають доповідь.
5. Доповідач доповідає.
Інструктивна картка для другої групи
1.Розподеліть обов’язки: спікер, дослідник, доповідач, секретар.
2.Дослідник готовить мікропрепарат:
- на предметне скло поклади маленьку частинку мукора;
- накрий покривним склом.
3.Група вивчає інформаційну картку.
4.Складають доповідь.
5. Доповідач доповідає.