МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ОДЕСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ТРАНСПОРТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ З
НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ОСНОВИ СУСПІЛЬНИХ НАУК»
ЗА ТЕМОЮ СУТНІСТЬ ТА ТЕОРІЇ ДЕВІАЦІЇ
РОЗРОБИЛА ВИКЛАДАЧКА Людмила БОНДАРУК
Одеса
2025
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ОДЕСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ТРАНСПОРТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
ОПИС ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА «ОСНОВИ СУСПІЛЬНИХ НАУК»
ТЕМА СУТНІСТЬ ТА ТЕОРІЇ ДЕВІАЦІЇ
РОЗРОБИЛА ВИКЛАДАЧКА Людмила БОНДАРУК
«22 » вересня 2025р.
ПОГОДЖЕНО
Голова комісії соціально-економічних дисциплін
__________________ Світлана ТУЛЯНКІНА
«______» _________________ 2025р.
ЗМІСТ
Суспільство - це світ людей. Людина живе у цьому світі. Вона в ньому народжується, розвивається, стає особистістю. Жити в суспільстві і бути вільним від суспільства неможливо. Проблеми людини й особистості займають в системі сучасного соціологічного знання одне з центральних місць. Без дослідження системи особистості неможливо зрозуміти соціальні процеси, які відбуваються у суспільстві; через критичне мислення з’ясувати чи готовий «Я» до самопізнання і самореалізації своєї особистості.
Сутність людини і суспільства тісно пов’язані із поведінкою. Соціологічна наука цілеспрямовано вивчає поведінку людини в суспільстві, тому, що вона, за висловом сучасного шведського соціолога Пера Монсона, вивчає не лише «поведінку людини у суспільстві», але й суспільство через «поведінку людини».
Тема заняття присвячена вивченню особливого виду поведінки, яка називається девіантною. Девіантна поведінка, яка розуміється як відхилення від соціальних норм, набула останнім часом масового характеру, що поставило це явище в центр уваги соціологів, педагогів, психологів, медичних працівників та правоохоронних органів.
Кожен із нас щодня стикається з різноманітними проявами соціально небажаної поведінки – агресією, шкідливими звичками, протизаконними діями. В даній розробці увага звернена також і на девіантну –позитивну поведінку, таку, що схвалюється суспільством, а деякі її види, навіть заохочуються.
Тема відхиленнь носить міждисциплінарний і дискусійний характер. Зв’язок терміна з поняттям «соціальна норма» багаторазово ускладнює проблему, оскільки межі норми дуже умовні, а людини абсолютно нормальної за всіма показниками просто не існує.
Знайомство здобувачів освіти із соціальною поведінкою та контролем розширює загальний кругозір, сприяє засвоєнню правил поведінки, розвитку професійних якостей та формуванню навичок здорового способу життя.
Заняття може бути корисним для профілактичного виховання, інформування та попередження небажаних результатів девіації.
Дисципліна «Основи суспільних наук»
Тема: «Сутність та теорії девіантної поведінки»
Група БО-31
Вид заняття – лекція.
Мета заняття: сформувати уявлення про поведінку, що відхиляється, проаналізувати причини девіантної поведінки, описати наслідки найбільш небезпечних форм поведінки, що відхиляється.
Завдання:
Навчальні: засвоєння нових знань з урахуванням наявних, самостійне добування нових знань. Закріплення практичних умінь та навичок.
Розвиваючі: розвиток умінь аналізувати, зіставляти, робити висновки; умінь, необхідні застосування отриманих знань під час вирішення практичних завдань.
Виховні: формування навичок соціальної поведінки, профілактика небезпечних форм поведінки, що відхиляється, популяризувати здоров'я заощаджуючі технології.
Методи: проблемно-пошуковий, комунікативний, інформативний, пояснення нового матеріалу.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
1 Організаційна частина (до 5 хв.):
- перевірка відсутніх і заповнення журналу;
- перевірка готовності студентів до заняття.
2 Мотивація навчальної діяльності (2 – 3 хв.)
Мотивація проходить методом бесіди.
3 Повідомлення теми, мети заняття (2 хв.)
Тема заняття: «Сутність та теорії девіантної поведінки»
Оголошується коло питань, які будуть розглянуті у межах даної теми.
4 Актуалізіція опорних знань студентів (8 – 10 хв.)
Шляхом постановки питань, актуалізуються знання, пов'язані з даною темою та отримані на попередніх лекціях.
5 Виклад основного матеріалу (50 хв.)
6 Підведення підсумків заняття (5 хв.)
7 Домашнє завдання (2 хв.)
Складання «Скарбниці мудрих думок про життя». Знайти та записати у зошиті вислови про мудрість життя та поведінку людини. Прокоментувати на занятті своє розуміння висловів і їх практичне значення.
1 Організаційна частина
2 Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми з вами поговоримо про поведінку людини у суспільстві. Ця тема є продовженням розмови про сутність суспільства і людини.
Соціологічна наука цілеспрямовано вивчає поведінку людини в суспільстві, тому, що вона, за висловом сучасного шведського соціолога Пера Монсона, вивчає не лише «поведінку людини у суспільстві», але й суспільство через «поведінку людини». (Презентація 1,слайд1)

3 Актуалізація опорних знань студентів
В поведінці проявляються соціальні якості людини, її культура, погляди, генетичні і біологічні особливості, відношення до себе і оточуючих – тобто, уся гама людяності. На даному занятті ми розглянемо з вами особливий тип поведінки людини, який називається - «девіація», «девіантна поведінка».
Для кращого сприйняття цієї теми ,розпочну з притчі. «Уявіть, що за вікном сонячне літо. І звичайнісінька чорна ворона відклала в своєму гнізді звичайнісінькі пташині яйця. Через кілька тижнів з них вилупилися самі звичайні пташенята чорного кольору. Але одне пташеня було не таке як усі, воно було білого кольору. Чорні підсміювалися над ним і не хотіли з ним дружити. Ставши дорослішою, «біла ворона» зрозуміла, що з нею не дуже-то хочуть дружити і не нав'язувала іншим свого спілкування. Вона жила самотньо, але, як, не дивно, зовсім, не нудьгувала через свою самотність, і це теж відштовхувало інших ворон, які звикли жити зграями ». Звідси і з'явився вираз «Біла ворона» - це метафора, яка використовується для визначення особи, людини, яка має поведінку, уявлення, життєву позицію або систему цінностей, відмінних від інших людей».
4 Повідомлення теми і мети заняття
Тема заняття: «Сутність та теорії девіантної поведінки»
Оголошується коло питань, які будуть розглянуті у межах даної теми. (Презентація 1,слайд 2)
5 Виклад нового матеріалу
Виклад нового матеріалу супроводжується презентацією.
Термін «девіація» (від лат. Deviatio - відхилення у поведінці) це така поведінка, яка не узгоджується із суспільними нормами. (Презентація 1,слайд 3)
Що таке норма? (Лат. Norma- правило, зразок, еталон)
Соціальна норма – це встановлені у суспільстві правила поведінки, що регулюють відносини між людьми, суспільне життя). Без слідування нормам суспільство може поринути у безлад і хаос. (Презентація 1,слайд 4)
Але ,з приводу цього наведу деякі дані спостережень.
З точки зору математичної статистики нормальним у поведінці людей є все те, що зустрічається більш ніж у 50% випадків.
Відповідно до закону нормального розподілу, до 10% людей можуть мати значні відхилення поведінки, а близько 40% - незначні. (Презентація 1,слайд 5)
Девіантна поведінка - це поведінка людини або групи, яка відхиляється від загальноприйнятих суспільних і державних норм ,якими користуються саме у даний час і за сучасними цінностями. (Презентація 1,слайд 6)
Кожен із нас може відхилятися від норм і відхиляється або відхилявся. Погодьтеся, перехід дороги на червоне світло, прогул пари – це все відхилення від норм.
Поняття про нормальність поведінки у суспільстві може суттєво відрізнятися у залежності від культурних особливостей, традицій, історичного контексту суспільства чи конкретного соціуму і т. д. Наприклад, в Стародавньому Китаї у знаті існувала традиція тугого бинтування ніг у дівчаток. Зрозуміло, що зараз подібне поводження батьків з власною дочкою буде оцінено не просто як аморальне, а й злочинне.
Цей термін сьогодні знайшов своє застосування, як у медицині, психології, юриспруденції, педагогіці так і у соціології.
Відхилення можна розділити
на позитивні і негативні.
Не завжди поведінка, що відхиляється завдає шкоди суспільству, людям. Поведінка деяких людей може сприйматися оточуючими як незвичайна, дивна, навіть, може бути, «ненормальна», але в той же час не викликати несхвалення і не завдавати шкоди оточуючим людям, середовищу і самій собі. (Презентація 1,слайд 7)
До позитивних девіацій відносяться усі види соціальної творчості – наукові відкриття, образотворче мистецтво, художні твори, трудоголізм, героїзм, самопожертвування, створення наукових та філософські теорій т.д.
Зрозуміло, що з позицій соціальної системи нові ідеї, відкриття, теорії і цінності оцінюються як девіантні, тобто такі, що відхиляються від існуючих норм.
Подібну поведінку, що відхиляється називають позитивною девіацією.
Значення позитивної девіації: вона може призвести до подолання застарілих норм і стандартів, до соціального прогресу.
Якщо ж відхилення від соціальних норм завдає шкоди самій людині і суспільству, в якому вона живе, ми говоримо про негативне відхилення у поведінці.
Ознаки девіантної негатиної поведінки: (Презентація 1, слайд 9)
- не відповідає загальноприйнятим соціальним і державним нормам;
- негативна оцінка з боку оточення;
- нанесення збитків та шкоди оточуючим людям, суспільству і собі.
До дітей, які молодші п'яти років термін девіантна поведінка не застосовується.
Негативні девіації включають відхилення від правових і моральних норм. Це такі форми поведінки як алкоголізм, наркоманія, кліптоманія, суїцидальна поведінка, вбивства, корупція, грабежі, релігійна, расова і національна нетерпимість, тероризм і т. д.
Серед видів девіантної поведінки видідяють деліквентну поведінку.
«Делінквентна» поведінка – тобто порушуюча закон, злочинна. Така поведінка призводить до кримінальної відповідальноті.
Наприклад - шахрайство, крадіжка, виготовлення фальшивих документів, хабарі, вандалізм, злочинність, автокражі, підпали, проституція, азартні ігри, та ін. (Презентація 1,слайд 10)
Здобувачі освіти виконують завдання. Їм пропонуються різні види девіантної поведінки. Необхідно вибрати і записати у стовпчики приклади позитивної, негативної і деліквентної поведінки. (Презентація 1,слайд 11)
Після виконання цього завдання, освітянам пропонується подумати над питанням, чому люди бувають девіантами.
Далі розглядуємо причини девіантної поведінки. (Презентація 1,слайд 12)
До них відносяться:
1.біологічні, 2. психологічні,3. суспільні.
Біологічний підхід вказує на вроджену схильність людини до здійснення девіантних вчинків. Наприклд, народження талановитої,обдарованої дитини.
Питання. А негативна девіація може бути закладена генетично?
З цього приводу існуюють різні точки зору учених-дослідників. (Презентація 1,слайд 13)
Наприклад, в кінці 19 століття було висунуто припущення про наявність у деяких людей природної схильності до порушень соціальних норм. Прихильники цієї ідеї, вважали, що фізичні особливості індивіда, його темперамент визначають, стане він злочинцем чи ні.
Так, італійський лікар-психіатр, кримінолог Чезаре Ломброзо ще у 19 ст. став атором ідеї природженого злочинця. Він вважав, що злочинця можна розпізнати за зовнішнім виглядом. В якості основних ознак, властивих природженим злочинцям він називав:
* незвично маленький або великий зріст;
* маленьку голову і велике обличчя;
* низький і похилий лоб;
* великі ніздрі або бугристе обличчя;
* великі виступаючі вуха;
* видатна вперед щелепа;
* довгі руки, тонкі пальці;
* і деякі інші ознаки.
Однак, припущення Ломброзо не витримали перевірки практикою. Були проведені порівняльні дослідження, об'єктами яких стали ув'язнені, студенти, військовослужбовці та викладачі коледжів. Ніяких статистично значущих відмінностей між ними виявити не вдалося.
Але заперечувати той факт, що нервово-психічні розлади, відхилення у психічному розвитку (народження дітей з розумовими дефектами, які призводять до недоумства, психопатії) якраз можуть стати причиною негативної девіації ми не можемо.
Психологічний підхід – набагато більшого поширення набуло психологічне пояснення причин девіантної поведінки. Вчені прийшли до висновку, що велику роль у розвитку особистості відіграє саме її спрямованність, а саме - інтереси, уявлення, ідеали, переконання, система цінностей і норм і т.д. (Презентація 1, слайд 14)
Психологічні дослідження показують, що формування таких мотивів протиправних дій, як жорстокість, жадібність, брехливість є наслідком неправильного розвитку дитини. Наприклад, жорстокість може сформуватися як результат холодного, байдужого ставлення з боку батьків. Дослідження показали, що діти і підлітки з низьким рівнем самоповаги, невпевненості саме девіантною поведінкою прагнуть привернути до себе увагу, щоб домогтися схвалення з боку тих, хто оцінить порушення норм як ознаку сильної особистості.
Широке визнання отримав суспільний (соціологічний) підхід в поясненні девіації. Саме він враховує вплив соціальних і культурних факторів на людину, які можуть призвести до девіації.
- незнання законів населенням,
- конфлікти між панівною культурою і субкультурою, вплив, особливо в молодіжному середовищі, таких груп, як скінхеди, готи, хіпі, панки, грефери). Спілкування з носіями злочинної або протиправної субкультури може підштовхнути людину до скоєння злочину.
- Під час економічних криз, інфляції, росту безробіття люди втрачають життєві орієнтири і порушують соціальні норми.
- Також в суспільстві може скластися ситуація розриву між схвалюваними цілями діяльності людини і доступними способами їх здійснення.
Людина прагне досягти матеріального благополуччя, але схвалюваними суспільством засобами цього зробити не виходить. Хороша освіта, старанність у праці не приносять бажаних результатів. Ось тоді і з'являється спокуса «піти іншим шляхом»: розкрадання, шахрайство, хабарництво, корупція. (Презентація 1,слайд 15)
Особистість з твердими моральними установками зможе протистояти цим спокусам, а слабка людина їм піддасться. Але чи варто довіряти легким шляхам? Не шукайте легких шляхів, шукайте правильні!
Девіантна поведінка дуже часто, на жаль, зустрічається у людей вашого віку. Підлітки, молоді люди ще формуються як особистості, їх моральні переконання недостатньо тверді, особистого життєвого досвіду бракує.
За даними соціологічних опитувань останніх років, серед проблем, які хвилюють найбільше, половину опитаних виділяють алкоголізм і наркоманію.
Паління, сьогодні набуло у нашій країні масового характеру, як серед чоловіків так і серед жінок, причому вік за останні роки дуже помолодшав.
Завзятий курець, згідно з даними Комітету « куріння і здоров'я», скорочує своє життя на 8,5 років. Чи варта щоденна сигарета такого скорочення життя? Виміряйте цінність життя і згубного захоплення курінням.
«Алкоголізм і наркоманія вкрай негативні, поряд зі злочинністю види девіантної поведінки».
Алкоголізм починається з побутового п'янства, коли людина регулярно і значно довгочасно вживає спиртні напої і у неї з'являється стійка залежність, виникає призвичаєність. Людина думає про алкоголь як голодний про їжу і вже не може самостійно упоратись з цією бідою. Вона потребує допомоги спеціалістів. Питання до здобувачів освіти : «Чому молодь вживає алкоголь та схильна до інших шкідливих вчинків?».
Дані соціологічного опитування серед молоді. «Чому люди вживають алкоголь». (Презентація 2,слайд 2).

Далі обговорються це питання зі студентами. Вони висловлюють свою думку.
Небезпека алкоголізму для людини полягає
- у pуйнуванні її краси та здоров'я;
- психічних розладів і втраті самоконтролю;
- втрати працездатності;
- руйнуванні сім’ї і т. д.
Небезпека алкоголізму для суспільства полягає у:
Не менш небезпечна для людини й суспільства і наркоманія.
Хто найчастіше стає наркоманом? Особливе хвилювання викликає, те, що це проблема молодих. 65 відсотків наркоманів – це люди до 35 років. Наркоманія - це хронічне захворювання, яке стало наслідком вживання наркотичних засобів. Також, як і алкоголізм викликає звикання, але набагато швидше. Вже після декількох прийомів. Особливо швидко руйнується здоров'я наркомана- підлітка.
2. Якої шкоди приносить наркоманія людині, оточуючим її людям і суспільству?
Наркоманія, як і алкоголізм призводить до зростання злочинності. Щоб отримати наркотики наркоман здатний піти на тяжкі і особливо тяжкі злочини. Дуже велика смертність серед наркозалежних як і алкоголіків. Окрім того страждають близькі люди і оточення. (Презентація 1,слайд 17)
Таким чином, наркоманія і алкоголізм - вороги фізичного, психологічного і соціального здоров'я людини.
Постає питання : «Як запобігти негативній девіації?»
Контроль девіантної поведінки включає в себе два елементи:
1. Суспільна думка;
2. Самооцінка і внутрішній самоконтроль.
Суспільна думка- це сукупність уявлень,оцінок і суджень,які поділяються більшістю населення супільства,соціума. (Презентація 1,слайд 18)
Самооцінка – це інформація людини про саму себе. Це твоя особиста оцінка. Вона може бути як високою так і низькою. (Презентація 1,слайд 19)
При високій самооцінці людина почуває себе:
- активною
- здібною
- успішною
- коханою
- щасливою
- позитивною.
Але, на жаль при негативній самооцінці людина почуває себе в'ялою, гіршою, нездатною, невдачником, одинокою,не любимою, такою, що невзмозі вирішити проблеми.
Важливу роль у поведінці людини відіграє самоконтроль, який тримається на переконаннях людини і на її совісті.
Можна сказати, що найважливішим у поведінці людини є вміння робити вольові вчинки.
Ми закликаємо, вмій сказати: «ні!», коли це:
- загрожує твоєму здоров'ю;
- правопорушення;
- не збігаться з твоїми переконаннями;
- викликає осуд з боку люб'ячих тебе людей. (Презентація 1,слайд 20)
Питання до студентів: «як запобігти шкідливим звичкам?». Студенти висловлюють свою думку. Демонстрація презентації соціологічного опитування молоді – «Причина відмовитись від шкідливих звичок». (Презентація 3,слайд 2)
Профілактика схильності до шкідливих звичок – це не тільки виховання, інформування, але і пропагування здорового способу життя, переконнання, що саме це і є модним і корисним.
(Відеофільм про здоровий спосіб життя).


Які причини на вашу думку можуть спонукати вас до здорового способу життя? (Презентація 4,слайди 1, 2)
6 Підведення підсумків заняття
Запорукою успішного розвитку суспільства - є здоров'я підростаючого покоління, молоді від якого в подальшому залежить і здоров'я нації..
Статтею 3 Конституції України здоров`я людини, як і її життя, особиста честь і гідність, недоторканність та безпека, визначене найвищою соціальною цінністю. (Презентація 1,слайд 23,24)
«Увесь сенс людського життя полягає в тому, щоб розвивати своє «я» - То́мас Карле́йль (1795—1881) — британський письменник, публіцист, історик і філософ. ДІЙ! (Презентація 1,слайд 25).
Статтею 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я людини, як і її життя, особиста честь і гідність, недоторканність та безпека, визначене найвищою соціальною цінністю.
Згідно із статтею 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров`я.
«Людина, що досягла повного розвитку особистості ставить перед собою життєво важливі цілі і досягає їх, у неї з'являються особисті погляди і відносини,особисті моральні потреби і оцінки, які творять для цієї людини відносно стале і незалежне від ситуаційних впливів оточуючого середовища. Тож дій, вчись бути своїм найкращим другом!
7 Домашнє завдання
Складання «Скарбниці мудрих думок про життя». Знайти та записати у зошиті вислови про мудрість життя та поведінку людини. Прокоментувати на занятті своє розуміння висловів і їх практичне значення.
ДОДАТОК А
Посилання.
|
Структура заняття |
Форми та методи |
Відведений час |
|
|
1 Організаційна частина |
3 хв. |
||
|
2 Актуалізація опорних знань |
фронтальне опитування |
10 хв. |
|
|
3 Повідомлення теми, формування мети |
Словесний |
2 хв. |
|
|
4 Мотивація навчальної діяльності (питання, задачі, проблемні ситуації тощо) |
Словесний. Розгляд проблемної ситуації |
5 хв. |
|
|
5 Лекційний виклад нового навчального матеріалу (формування знань) План заняття 1.Поняття девіації. Робота зі слайдами |
Частково-пошуковий |
5 хв. |
|
|
2. 2.Види девіації. Робота зі слайдами |
Пояснювально-ілюстративний |
10 хв. |
|
|
2.1. Закріплення знань. |
Виконання завдання на визначення видів девіації |
5 хв. |
|
|
3. Причини девіації |
Пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий, дослідницький. |
10 хв. |
|
|
3.1. Робота зі слайдами |
Метод колективної розумової діяльності. Аналіз життєвих ситуацій |
10 хв. |
|
|
4. Поняття здорового способу життя |
Пояснювально-ілюстративний, проблемне викладання, демонстрація та обговорення відеофільму |
15 хв. |
|
|
6 Підведення підсумків: - узагальнення матеріал - оцінювання роботи на заняті - пояснення домашнього завдання |
|
6 хв. 2 хв.
2 хв. |
|
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
К. : Либідь, 2022 – 520 с.
1