Таращанський технічний
та економіко-правовий фаховий коледж
Методична розробка заняття
з української мови
«Складнопідрядне речення.
Види підрядних речень.
Розділові знаки у СП»
(з використанням ШІ)
Автор-упорядник:
викладач української мови
та літератури
Козачук О.І.
Тараща 2025
Мета:
- навчальна: формувати ключові та предметні компетентності шляхом виконання навчально-пізнавальних, практично зорієнтованих та інтерактивних завдань відповідно до змістових ліній: узагальнити і систематизувати знання про складнопідрядне речення та його види; повторити правила пунктуації у складнопідрядних реченнях; навчитися встановлювати логічні пари на відповідність, а також перевіряти можливості штучного інтелекту з теми; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати творчі здібності, спостережливість, логічне мислення, увагу, збагачувати й уточнювати словниковий запас здобувачів освіти;
- виховна: виховувати повагу до слова, любов до знань та бажання самовдосконалюватися.
Обладнання: мультимедійна презентація, інтерактивні вправи, підручник, гаджети.
Тип заняття: формування знань, вмінь, навичок.
Хід заняття
Не досить, щоб сяяло світло денного сонця,
коли світло голови твоєї затьмарене.
Григорій Сковорода
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Конституційний Суд України, країни Близького Сходу, Хотинська фортеця, полтавська говірка, Симоненкові рядки, лауреат Нобелівської премії, День Незалежності, Національна академія права, Псалтир, Будинок офіцерів, трипільська культура, дамоклів меч, дніпровські хвилі.
ІІ. Оголошення теми, мети заняття .
ІІІ. Етапи реалізації. Повторення вивченого матеріалу.
1. Сніг з кожною хвилиною густішав, і дедалі непрогляднішою ставала за вікном вируюча сіра каламуть (В. Козаченко). (СС)
2. А в ній (воді) чітко відбивалися не тільки берег, кущі лози, верби та осокори, а й квіти, і трави, умиті ранковою росою.
3. Тільки журавель милується своєю вродою, а місяць жадібно припав до прохолодної води і п'є її, п'є, щедро сипнувши на поверхню блискучого срібла.
4. А місяць світить ясно-ясно, плине і плине безмежно високим небом, усіяним зорями, мов перлинами, сяючими, незгасними, вічними... (А. Шиян).
5. Осінній день важким туманом звис, і плаче луг від сивої наруги (І.Савич).
6. Сонце сміливо розсікало золотими мечами зелену гущавину листя і вигаптовувало на стіні якусь фантастичну плахту (Б. Антоненко-Давидович).
7. Червонястий місяць поволі заходив за Високу могилу, і темна тінь пес ширше й ширше простягалася над нічним степом (В. Малик).
8. Після бурі стало холоднувато, але спрага мучила людей і худобу (З. Тулуб).
VІ. Інформаційний етап.
Інтерактивна бесіда та творчі вправи на розрізнення типів підрядних речень.
V. Закріплення і систематизація знань, вмінь, навичок.
1.Не зоравши, не посієш. 2. Хворий зблід од різкого болю. 3. Завдяки допомозі рідних юнак став відомим архітектором. 4. За сприятливих обставин перегони триватимуть тиждень. 5. Рушник дарували молодятам на щастя. 6. Діти зібралися у залі обговорити план виступу
Очікувані варіанти: 1. Коли не зореш, то й не посієш (умова). 2. Хворий зблід, тому що відчув раптом різкий біль (причина). 3. Юнак став відомим архітектором, адже рідні йому допомагали (причина). 4. Перегони триватимуть тиждень, якщо обставини будуть сприятливими (умова). 5. Рушник дарували молодятам, аби їх життя було щасливим (мета). 6. Діти зібралися у залі для того, щоб обговорити план виступу (мета).
VІ. Підсумок заняття
VIII. Домашнє завдання
1. Опрацювати теоретичний матеріал у підручнику (с.155). Виконайте вправу 355, с.157
2. . Творче завдання : складіть міні-висловлювання (на 4-6 речень) за поданим початком, використавши різні підрядних речень. « Якби я був на екскурсоводом, я б показав гостям України…»