ДОПОВІДЬ
на тему:
«Методика організації і проведення виробничої практики на підприємстві»
ЗМІСТ
Вступ……….................................................................................................4
1.ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА. Загальні положення про практику здобувачів освіти професійно-технічних навчальних закладів
1.1 . Оформлення проходження практики………………………………….…6
1.2. Забезпечення та дотримання вимог охорони праці та умов безпеки життєдіяльності…………………………………………………………………...13
2.ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА. Документація для проходження виробничої практики здобувачами освіти ПТНЗ
2.1 Положення про виробничу практику…………………………………..
2.2 Зразки докуменації для оформлення здобувачами освіти виробничої практики………………………………………………………………………...…20
ВИСНОВКИ ……………………………………………………………….30
Список використаних джерел ………………….…..……….31
АНОТАЦІЯ
У даній випускній роботі розкривається питання виробничої практики, яка готує майбутніх спеціалістів до самостійного виконання обов’язків на першій посаді, де вони працюватимуть. Внесок молодих спеціалістів у практичну діяльність підприємств, установ, організацій відповідної галузі прямо залежить від їхньої підготовленості до роботи, теоретичного кругозору й практичних навичок.
У теоретичній частині роботи проаналізовано загальні положення про практику здобувачів освіти професійно-технічних навчальних закладів, оформлення проходження практики здобувачами освіти, забезпечення та дотримання вимог охорони праці та умов безпеки життєдіяльності.
У практичній частині роботи представлена зразки плануючої документації для проходження виробничої практики на підприємствах.
ВСТУП
Виробнича практика готує майбутніх спеціалістів до самостійного виконання обов’язків на першій посаді, де вони працюватимуть. Внесок молодих спеціалістів у практичну діяльність підприємств, установ, організацій відповідної галузі прямо залежить від їхньої підготовленості до роботи, теоретичного кругозору й практичних навичок.
Базою практики є установа (підприємство, організація) будь-якої форми власності, яка забезпечує виконання програми практики для відповідного кваліфікаційного рівня. Практика проводиться на підставі договорів на її проведення, а їх тривалість може визначатися як на період конкретного виду практики, так і на більш тривалий термін.
На здобувачів освіти, які проходять практику на підприємстві (організації, установі), поширюється законодавство України про працю та правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства (організації, установи). Норми тривалості робочого часу здобувачів освіти також регламентується законодавством про працю і згідно ч.1 ст.51 Кодексу законів про працю України, у віці 16 — 18 років становлять 36 годин на тиждень; у віці 15,16 років - 24 години на тиждень. На них також поширюється дія ст. 190 Кодексу законів про працю України щодо робіт, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років, а саме: забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Забороняється також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Виробнича практика дає здобувачу освіти можливість остаточно переконатися в правильності зробленого ним вибору. Практикант під час роботи на виробництві має можливість вивчити реальні ситуації та перевірити отримані під час навчання знання. Він може самостійно приймати рішення, обґрунтовуючи правильність своїх висновків перед керівником практики. Майбутній спеціаліст навчається субординації, роботі в колективі, отримує навички професійного спілкування.
Розділ 1. Загальні положення про практику здобувачів освіти професійно-технічних навчальних закладів
1.1 Оформлення проходження практики
Професійно-практична підготовка здобувачів освіти професійно-технічних закладів здійснюється у тісному поєднанні з виготовленням корисної продукції, наданням послуг, що оплачуються згідно з законодавством.
Згідно зі ст. 29 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають здобувачам освіти робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із закладами професійної (професійно-технічної) освіти договорів про навчально-виробничу практику.
Типовий договір про навчально-виробничу практику та порядок надання робочих місць визначаються Кабінетом Міністрів України. Здобувачи освіти також можуть самостійно з дозволу керівництва закладів професійної (професійно-технічної) освіти добирати для себе місця для проходження виробничого навчання та виробничої практики, в тому числі з наступним працевлаштуванням.
Керівники підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за забезпечення належних умов праці та оплату праці здобувачів освіти на виробництві, дотримання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії.
Тривалість роботи здобувачів освіти повинна відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами, і не перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.
Перед початком виробничої практики керівник підприємства видає наказ про персональний розподіл здобувачів освіти, на робочі місця та визначає відповідно до змісту робочих освітніх програм види робіт, а також призначає з числа інженерно-технічних працівників та кваліфікованих робітників підприємства відповідальних за проведення виробничої практики, забезпечення умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог, установлює системи оплати праці здобувачів освіти за фактично виконаний обсяг робіт відповідно до встановлених норм праці та укладених договорів про навчально-виробничу практику.
Пунктом 17 Порядку № 992 встановлено, що за роботу, виконану здобувачами освіти відповідно до виробничих завдань за період виробничого навчання та виробничої практики, підприємство виплачує їм заробітну плату. Її нараховують згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат та надбавок. Виплачують зарплату здобувачам освіти або через навчальний заклад, на розрахунковий рахунок якого підприємство перераховує ці кошти після сплати податків і зборів, або за місцем проходження практики – але не пізніше як за 5 днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства.
Зверніть увагу: 50% заробітної плати, нарахованої здобувачів освіти, має бути направлено на рахунок навчального закладу для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист здобувачів освіти (слухачів), проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи (ч. 4 ст. 53 Закону про освіту, ст. 50 Закону про профтехосвіту, п. 18 Порядку № 992). Умову про таке відрахування та реквізити рахунка, на який буде здійснено перерахування, зазначають у договорі між навчальним закладом та підприємством – місцем практики.
Відшкодовувати витрати підприємствам на організацію і проведення практики здобувачів освіти ПТНЗ законодавством не передбачено. Таким чином, місця для проходження практики здобувачам освіти ПТНЗ підприємства повинні надавати безкоштовно.
Гарантії для здобувачів освіти
Проїзд та проживання. Якщо здобувачів освіти скеровано на виробниче навчання та виробничу практику поза місцем розташування навчального закладу, підприємство, яке надало місце проходження практики, може оплатити вартість їхнього проїзду до місць виконання робіт і назад та створює для них потрібні житлово-побутові умови (п. 12 Порядку № 992).
Договір про надання робочих місць або навчально-виробничих дільниць для проходження здобувачами освіти виробничого навчання та виробничої практики. Типова форма такого договору наведена як додаток до Порядку № 992. Якщо практика передбачає виконання здобувачем освіти трудових обов’язків, то договором має бути визначено розмір оплати його праці.
Одначе здобувачи освіти, навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються. Здобувачи освіти, виконують роботи відповідно до навчальних планів і програм, тривалість їхньої роботи має відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами, і не перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.
Підприємство видає наказ відділу кадрів, в якому зазначаються прізвище, ім’я, по батькові практиканта, умови та термін проходження практики, а також керівник практики від підприємства.
Нормативна база
Договір між підприємством, яке визначене як місце проходження практики та ВНЗ укладається не пізніше двох тижнів до початку виробничого навчання.
Договір про надання робочих місць або навчально-виробничих дільниць для проходження здобувачами освіти виробничого навчання та виробничої практики. Типова форма такого договору наведена як додаток до Порядку № 992. Якщо практика передбачає виконання здобувачем освіти трудових обов’язків, то договором має бути визначено розмір оплати його праці.
Одначе здобувачі освіти, навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються. Здобувачі освіти, виконують роботи відповідно до освітніх планів і програм, тривалість їхньої роботи має відповідати часу, визначеному освітніми планами, програмами, і не перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.
Підприємство видає наказ відділу кадрів, в якому зазначаються прізвище, ім’я, по батькові практиканта, умови та термін проходження практики, а також керівник практики від підприємства.
Строковий трудовий договір. Якщо під час практики здобувач освіти буде виконувати трудові обов’язки, то це потребує укладення між ним та підприємством строкової трудової угоди. ч. 2 п. 3.7 Положення № 93 наголошує, що за наявності у штатному розписі вільної посади, робота за якою відповідає вимогам програми практики, здобувач освіти може бути прийнятий до штату підприємства на час виробничої практики.
При цьому на загально-професійну підготовку добувача освіти за програмою практики має відводитися не менше 50% часу його роботи.
Після проходження практики практикантом складається письмовий звіт разом з іншими документами, установленими навчальним закладом (щоденник, характеристика та інше) та подається на рецензування керівнику практики від навчального закладу.
Статтею 25 Закону про ПТО встановлено, що професійно-технічна освіта може включати природничо-математичну, гуманітарну, фізичну, загальнотехнічну, професійно-теоретичну і професійно-практичну підготовку.
Професійно-практична підготовка проводиться у навчальних майстернях, на полігонах, на тренажерах, автодромах, трактородромах, у навчально-виробничих підрозділах, навчальних господарствах, а також на робочих місцях на виробництві чи у сфері послуг у таких формах:
— урок виробничого навчання в навчальному закладі;
— урок виробничого навчання на виробництві чи у сфері послуг;
— виробнича практика на робочих місцях на виробництві чи у сфері послуг;
— переддипломна (передвипускна) практика на виробництві чи у сфері послуг;
— інші форми професійної практичної підготовки.
Згідно з Державним стандартом професійно-технічної освіти, затвердженим постановою КМУ від 17.08.2002 р. № 1135, виробниче навчання та виробнича практика проводяться наприкінці кожного етапу підготовки і передбачають отримання необхідного обсягу практичних знань та вмінь відповідно до кваліфікаційного рівня працівника.
Організаційно-правові заходи, спрямовані на забезпечення робочими місцями учнів, слухачів ПТНЗ для проходження ними виробничого навчання та виробничої практики на виробництві чи у сфері послуг (далі — ВП), визначені Порядком № 992.
ПТНЗ формують переліки підприємств для проходження ВП, ураховуючи пропозиції підприємств-замовників щодо підготовки майбутніх кваліфікованих робітників, роботодавців та місцевих органів виконавчої влади. Базою ВП може бути підприємство, установа, організація будь-якої форми власності (далі — підприємство — база практики), що забезпечує виконання програми ВП для відповідного кваліфікаційного рівня.
Крім того, здобувачам освіти дозволено самостійно добирати для себе місце проходження ВП за погодженням з навчальним закладом (п. 2 Порядку № 992).
Згідно з п. 5 Порядку № 992 ВП організується та проводиться відповідно до Положення № 419 і Положення № 130.
Слід зауважити, що на сьогодні норми Порядку № 992 і Закону про ПТО містять не узгоджені між собою положення в частині оплати проходження учнями ВП. До цього питання ми ще повернемося, а поки розглянемо, як оформляються відносини між ПТНЗ та підприємством — базою практики.
ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ВП
ВП проходить у межах договірних відносин між навчальними закладами та підприємствами, готовими прийняти учнів. Тому основним документом, необхідним для організації ВП, є договір про навчально-виробничу практику, укладений між підприємством, що надає робочі місця чи навчально-виробничі ділянки, та ПТНЗ. Звісно, одним договором оформлення ВП не обмежується. Далі наведемо основні документи, необхідні ПТНЗ для організації ВП.
Організація ВП
1. Перелік підприємств, що надають робочі місця для ВП. ПТНЗ заздалегідь формують переліки підприємств — баз проходження практики. У переліках зазначаються назви підприємств та кількість робочих місць, що виділяються підприємством протягом певного періоду для проходження ВП.
Здобувачі освіти(далі - здобувачі) можуть самостійно з дозволу керівництва ПТНЗ добирати для себе місце для проходження ВП.
2. Договір між ПТНЗ та підприємством — базою практики. Статтею 29 Закону про ПТО встановлено: підприємства надають здобувачам освіти ПТНЗ робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження ВП відповідно до укладеного з ПТНЗ договору про навчально-виробничу практику (далі — договір про ВП). Типовий договір наведено в додатку до Порядку № 992.
Договір укладається з кожним підприємством, на яке направляються здобувачі для ВП, незалежно від чисельності здобувачів, які направляються.
Згідно з п. 8 Порядку № 992 ПТНЗ зобов’язаний укласти такий договір не пізніше ніж за два тижні до початку практики. У ньому вказується, зокрема:
— кількість здобувачів за професіями та спеціалізаціями;
— строки, умови та порядок проведення ВП, забезпечення відповідних умов та безпеки праці на рівні нормативних вимог;
— інші взаємні зобов’язання сторін та строк дії договору.
Зауважимо: обов’язки, що покладаються на підприємство — базу практики, перелічені в п. 11 Порядку № 992,а обов’язки ПТНЗ — у п. 15 цього Порядку.
На підставі укладеного договору підприємство — база практики повинно надати здобувачам обладнані робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження ВП.
При цьому надання робочих місць або навчально-виробничих ділянок для проходження ВП за професіями, спеціальностями, спеціалізаціями, пов’язаними з важкими роботами та роботами зі шкідливими або небезпечними умовами праці, здійснюється підприємствами з урахуванням вимог нормативно-правових актів, що регламентують умови праці та навчання за цими професіями, спеціальностями та спеціалізаціями. Так, при проходженні ВП здобувачами освіти, які не досягли повноліття, за професіями, пов’язаними з важкими роботами та роботами зі шкідливими або небезпечними умовами праці, слід ураховувати норми Положення № 130. Згідно зп. 1.5 цього Положення під час укладання договору про ВП представник ПТНЗ повинен обумовлювати:
— вимоги щодо проведення ВП тільки на робочих місцях, що атестовані відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.92 р. № 442, та відповідають нормативно-правовим актам з охорони праці;
— додаткові вимоги щодо навчання професіям, пов’язаним із роботами зі шкідливими та важкими умовами праці, а також з роботами підвищеної небезпеки, що потребують спеціального навчання та щорічної перевірки знань з питань охорони праці.
Крім того, одним з основних моментів, які слід передбачити в договорі про ВП, є питання оплати праці практикантів під час ВП, а також дотримання вимог ч. 9 ст. 50 Закону про ПТО. Детальніше про це читайте в наступному розділі статті.
3. Акт обстеження робочих місць на підприємстві. Одна з основних вимог до організації ВП полягає у відповідності робочих місць програмі професійно-практичної підготовки та ВП на підприємстві — базі практики. Так, згідно з п. 15 Порядку № 992 ПТНЗ зобов’язаний, зокрема, не допускати здобувачів до виконання завдань на робочих місцях, де не забезпечено необхідних умов проходження ВП.
Тому робочі місця для здобувачів добираються заздалегідь, а їх відповідність навчальній програмі оформляють актом обстеження готовності робочих місць для проходження виробничої практики. Для цього створюється спеціальна комісія, до складу якої зазвичай входять:
— голова комісії: майстер виробничого навчання ПТНЗ;
— члени комісії: відповідальний за техніку безпеки на підприємстві та керівник практики від підприємства.
За результатами обстеження слід установити, відповідають чи ні робочі місця практики учнів навчальним планам і програмам, а також визначити умови безпеки праці на робочих місцях.
Згідно з п.п. 3.2.12 Положення № 563 Міносвіти АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій і районні (міські) управління освіти місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування не повинні дозволяти залучати здобувачів до ВП без обстеження робочих місць відповідними органами державного нагляду.
У свою чергу, директор ПТНЗ організує з відповідними органами державного нагляду за охороною праці обстеження робочих місць перед ВП (п.п. 4.1.21 Положення № 563).
4. Наказ про направлення учнів на ВП. Направлення здобувачів на практику оформляється наказом по ПТНЗ, яким затверджуються списки здобувачів. Списки здобувачів із зазначенням прізвищ майстрів виробничого навчання подаються на підприємства не пізніше ніж за два тижні до початку практики (п. 15 Порядку № 992).
Крім того, доцільно вимагати від підприємства — бази практики копію наказу про персональний розподілздобувачів на робочі місця або навчально-виробничі ділянки. Згідно з п. 9 Порядку № 992 керівник підприємства — бази практики перед початком ВП повинен видати відповідний наказ, в якому вказати інформацію про:
— персональний розподіл здобувачів ПТНЗ на робочі місця або навчально-виробничі ділянки виробничих підрозділів;
— призначення з числа інженерно-технічних працівників та кваліфікованих робітників підприємства відповідальних за проведення ВП (тобто керівників практики від бази практики);
— заходи щодо забезпечення умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог;
— систему оплати праці здобувачам освіти.
Ведення документації з ВП
До складу документації з ВП входять такі документи.
1. Детальна програма ВП. Детальна програма є основним документом, що зумовлює всі види робіт, які повинен самостійно виконувати учень під час ВП. Детальна програма розробляється кожним ПТНЗ окремо за кожною професією з урахуванням сучасних технологій, новітнього устаткування, матеріалів та умов виробництва за погодженням з підприємствами та затверджується в установленому порядку. Детальна програма ВП повинна відповідати кваліфікаційним вимогам та переліку навчально-виробничих робіт.
Як правило, додатково складається місячний план ВП, який також повинен відповідати кваліфікаційним вимогам та переліку навчально-виробничих робіт.
2. Журнал обліку ВП, в якому ведеться облік навчальних досягнень учнів.
3. Щоденник ВП. Згідно з п. 3.9 Положення № 419 під час ВП здобувачі ведуть Щоденник виробничої практики на підприємстві чи у сфері послуг, у якому керівник практики оцінює виконання навчально-виробничих робіт та після їх закінчення робить загальний висновок про результати ВП.
Після закінчення ВП підприємство надає виробничу характеристику на кожного здобувача , яка завіряється підписами керівників практики та печаткою підприємства.
Контрольно-аналітична діяльність ПТНЗ щодо організації ВП
Як правило, на останньому тижні проходження виробничої практикиздобувачі повинні виконати кваліфікаційну пробну роботу. Перелік та зміст кваліфікаційних пробних робіт повинні визначатися майстром виробничого навчання під керівництвом старшого майстра, погоджуватися з керівниками відповідних підрозділів підприємств, розглядатися методичними комісіями та затверджуватися заступником директора з навчально-виробничої роботи ПТНЗ.
Направлення на пробну кваліфікаційну роботу оформляється нарядом.
1.2 Забезпечення та дотримання вимог охорони праці та умов безпеки життєдіяльності
Перед направленням на підприємства для проходження ВП здобувачі повинні пройти в ПТНЗ інструктаж з охорони праці та безпеки життєдіяльності. Згідно з Положенням № 563:
1) завідувач кабінету, лабораторії, майстерні, навчально-виробничої майстерні, майстер виробничого навчання (п. 4.5 Положення № 563):
— контролює дотримання здорових і безпечних умов проведення ВП здобувачів на підприємствах — базах практики, не дозволяє виконання робіт, не передбачених умовами договору;
— проводить інструктажі з охорони праці під час навчального та навчально-виробничого процесу;
2) Майстер виробничого навчання, класний керівник проводить інструктажі з здобувачами з охорони праці при проведенні виробничої практики відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затверджених наказом Держкомітету з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 р. № 15 (п. 4.6 Положення 563).
Ввідний інструктаж з охорони праці та інструктаж на робочому місці учні повинні обов’язково пройти безпосередньо на підприємстві. Так, згідно з п. 11 Порядку № 992 підприємства — бази практики зобов’язані проводити інструктажі щодо охорони праці, правил поведінки на робочих місцях та на підприємствах, змісту роботи чи обслуговування робочих місць або навчально-виробничих ділянок у порядку, передбаченому для працівників відповідних професій, спеціальностей підприємств та в разі необхідності навчати здобувачамбезпечним методам праці.
У разі навчання неповнолітніх професіям, пов’язаним з важкими роботами і роботами зі шкідливими або небезпечними умовами праці, до початку ВП на підприємстві такі здобувачі обов’язково проходять медичний огляд (п. 5.2 Положення № 130).
Із моменту розподілу здобувачів на робочі місця на них поширюються обов’язки з виконання правил охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії, правил внутрішнього трудового розпорядку та інших правил і норм, що діють на підприємстві.
Тривалість роботи здобувачів повинна відповідати часу, визначеному навчальними планами і програмами, та не перевищувати тривалості робочого часу, установленого законодавством для відповідної категорії працівників (абз. 2 п. 7 Порядку № 992).
Питання оплати часу проходження ВП здобувачами ПТНЗ завжди було найбільш актуальним, проте водночас недостатньо врегульованим на законодавчому рівні. Так, положення про обов’язкову оплату ВП було внесено до ст. 29 Закону про ПТО у 2003 році. Утім, це не давало гарантій проходження оплачуваної ВП на переважній більшості підприємств недержавної форми власності. Оплата ВП здобувачів на підприємствах у багатьох випадках була неможлива з об’єктивних причин, а саме:
1) відсутність чіткого законодавчого регулювання, що дозволяє підприємствам — базам практики здійснювати грошові виплати;
2) щодо низки професій обов’язковою умовою для виконання виробничих завдань є досягнення особою 18 років. Це стосується робіт, що пов’язані з керуванням транспортними засобами (водії, трактористи), із матеріальною відповідальністю (касир у банку, продавець), життям і здоров’ям людей (кухар, кондитер, молодша медична сестра), зі шкідливими умовами праці тощо. Середній вік здобувачів освіти ПТНЗ 15 — 18 років, тому вони не могли бути прийняті за всіма професіями на оплачувані робочі місця в період ВП ще й за віковим цензом;
3) у деяких випадках практиканти не виконують роботи, які можна було б безпосередньо виміряти, вирахувати,здобувачі не виконують повний технологічний процес отримання сировини, приготування страв, мають різний рівень володіння професійними вміннями та навичками тощо.
Таким чином, оплата ВП здобувачів на підприємствах могла здійснюватися не в усіх випадках, як того вимагала ст.29 Закону про ПТО.
Із метою врегулювання цієї проблеми Законом № 5026, що набрав чинності 05.08.2012 р., зі ст. 29 Закону про ПТО було вилучено положення про обов’язковість оплати ВП здобувачам ПТНЗ (див. таблицю).
Колишня редакція ст. 29 Закону про ПТО (чинна до 05.08.2012 р.)
Стаття 29. Участь підприємств, установ, організацій у здійсненні професійно-технічної освіти.
Підприємства, установи, організації незалежно від форм власності зобов’язані надавати здобувачам професійно-технічних навчальних закладів оплачувані робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики. Порядок надання робочих місць визначається Кабінетом Міністрів України.
Керівники підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за забезпечення належних умов праці та оплату праці здобувачам на виробництві, дотримання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії.
Чинна редакція ст. 29 Закону про ПТО (з 05.08.2012 р.)
Стаття 29. Участь підприємств, установ, організацій у здійсненні професійно-технічної освіти.
Підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають здобувачам професійно-технічних навчальних закладів робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорами про навчально-виробничу практику. Типовий договір про навчально-виробничу практику та порядок надання робочих місць визначаються Кабінетом Міністрів України.
Керівники підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за забезпечення належних умов праці та оплату праці здобувачів на виробництві, дотримання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітаріївідповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорів про навчально-виробничу практику.
Таким чином, чинна редакція ст. 29 Закону про ПТО не містить вимог про обов’язковість оплати ВП.
Пунктом 5 розд. Х «Прикінцеві положення» Закону № 5026 Кабміну доручено протягом шести місяців із дня набуття чинності цим Законом:
— привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону;
— забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
— забезпечити перегляд та скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
Згідно з роз’ясненням МОН молоді і спорту від 26.11.2012 р., розміщеним на сайті Професійно-технічної освіти в Україні (https://proftekhosvita.org.uа), наразі опрацьовує внесення змін до Порядку № 992 у частині узгодження їх із законами України.
Слід зауважити, що відведений шестимісячний строк закінчився 05.02.2013 р., а зміни до Порядку № 992 досі не внесено.
У зв’язку з цим до внесення відповідних змін положення Порядку № 992 застосовуються в частині, що не суперечить ст. 29 Закону про ПТО.
Зверніть увагу: вилучення зі ст. 29 Закону про ПТО норми про обов’язковість оплати ВП не означає, що роботи, виконані здобувачам за період ВП, тепер не повинні оплачуватися взагалі.
Передбачається, що оплата повинна здійснюватися тоді, коли це визначено договором про навчально-виробничу практику, укладеним між ПТНЗ та підприємством — базою ВП.
Згідно зі ст. 25 Закону про ПТО професійно-практична підготовка здобувачів здійснюється у тісному поєднанні з виготовленням корисної продукції, наданням послуг, що оплачуються згідно із законодавством. У свою чергу,здобувач має право на оплату праці під час ВП відповідно до законодавства (ст. 37 Закону про ПТО).
Таким чином, якщо передбачається, що у процесі проходження ВП здобувач самостійно виконуватиме конкретний обсяг робіт, вироблятиме продукцію, то це має бути передбачено договором про виробничу практику і відповідно робота практиканта повинна бути оплачена.
Якщо ж передбачається, що учень самостійно не виконуватиме конкретний обсяг робіт або не вироблятиме продукцію (наприклад, практикант проходить ВП як дублер), у цьому випадку оплата практики може не здійснюватися, що має бути передбачено договором.
Який статус мають практиканти на підприємстві
Слід зауважити, що законодавством не передбачено зарахування здобувачів ПТНЗ під час проходження ВП на вакантні посади, що є на підприємстві.
Більше того, п. 7 Порядку № 992 установлено, що здобувачі ПТНЗ на час ВП до складу (списку) та штатного розпису працівників підприємства не включаються. Вони не пишуть заяви про прийняття на роботу, на них не заводять трудові книжки.
Здобувачі проходят ВП на підставі спеціального (не трудового або цивільно-правового) договору про навчально-виробничу практику. При цьому виконують роботи відповідно до навчальних планів і програм, а тривалість їх роботи повинна відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами.
Крім того, згідно з абз. 6 п. 8 Порядку призначення і виплати стипендії, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004 р. № 882, на час проходження практики чи іншої трудової діяльності, що здійснюється з дозволу навчального закладу, стипендіат зберігає право на отримання стипендії.
У зв’язку з цим зазначені відносини не є трудовими, а трактуються як навчально-виробничий процес, що підтвердило Мінсоцполітики в листі від 20.08.2012 р. № 107/021/150-12. Дійсно, договір про навчально-виробничу практику не укладається безпосередньо з здобувачами, а законодавство про працю не передбачає такий договір як підставу для виникнення трудових правовідносин. Отже, практикантів не можна вважати найманими працівниками в розумінні трудового законодавства.
Крім того, у листі від 14.08.2012 р. № 18973/03-20 фахівцями ПФУ зазначено таке: оскільки здобувачі, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже, не перебувають у трудових відносинах з підприємством, то єдиний соцвнесок на зарплату здобувачів, що виплачується їм при проходженні ВП, не нараховується та не утримується.
Існує думка: якщо на підприємстві є вакантні посади, то на ці посади може бути зараховано здобувачів у період проходження ВП (якщо робота відповідає вимогам програми практики). Проте вважаємо її спірною. І не тільки тому, що в цьому випадку здобувачів зараховуються до штату підприємства (вони стають повноцінними працівниками), що суперечить п. 7 Порядку № 992. Є й інші причини, що можуть стати перешкодою. Наприклад, обіймати окремі посади можна тільки за наявності певного освітньо-кваліфікаційного рівня, якого здобувачіПТНЗ ще не мають.
50 % зарплати учнів належить ПТНЗ
Згідно з п. 17 Порядку № 992 за всі роботи, виконані здобувачами за період ВП відповідно до виробничих завдань, підприємство нараховує їм зарплату відповідно до встановлених систем оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат та надбавок.
Нараховані кошти переказуються підприємством для виплати на рахунок ПТНЗ або виплачуються безпосередньо здобувачам не пізніше п’яти днів після виплати зарплати працівникам підприємства.
При цьому 50 % заробітної плати за ВП здобувачів ПТНЗ перераховується на рахунок навчального закладу для здійснення статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист здобувачів, проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи. Це передбачено ч. 9 ст. 50 Закону про ПТО таабз. 3 ч. 4 ст. 53 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII.
Слід зауважити: п. 18 Порядку № 992 передбачено, що таке перерахування може здійснюватися щодо зарплатиздобувачів, які одержують стипендію та харчування. Утім, закон має більшу юридичну силу, ніж Порядок, тому підприємство — база практики повинно перераховувати зазначені кошти відносно зарплати всіх практикантів, у тому числі тих, які навчаються у ПТНЗ на платній основі.
Виняток становлять здобувачів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (крім тих, які перебувають на повному державному забезпеченні). Так, згідно з ч. 4 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 р. № 2342-IV таким здобувачам виплачується 100 % заробітної плати, нарахованої в період ВП.
При укладенні договору між ПТНЗ та підприємством — базою практики в ньому слід застерегти порядок виплати зарплати практикантам одним із таких способів:
1) підприємство перераховує всю суму грошових коштів за виконані практикантами роботи на рахунок ПТНЗ, а ПТНЗ виплачує здобувачам належну їм частину цих коштів. При цьому 50 % зарплати практикантів ПТНЗ залишає собі;
2) 50 % грошових коштів за виконані практикантами роботи підприємство перераховує ПТНЗ, а 50 % виплачує безпосередньо практикантам.
НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ
Закон про ПТО — Закон України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.98 р. № 103/98-ВР.
Закон № 5026 — Закон України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності» від 22.06.2012 р. № 5026-VI.
Порядок № 992 — Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затверджений постановою КМУ від 07.06.99 р. № 992.
Положення № 419 — Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затверджене наказом Міносвіти від 30.05.2006 р. № 419.
Положення № 130 — Положення про навчання неповнолітніх професіям, пов’язаним з важкими роботами і роботами з шкідливими або небезпечними умовами праці, затверджене наказом Держкомітету по нагляду за охороною праці від 30.12.94 р. № 130.
Положення № 563 — Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затверджене наказом Міносвіти від 01.08.2001 р. № 563.
Інструкція № 102 — Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102.
2.ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА. Документація для проходження виробничої практики здобувачами освіти ПТНЗ
2.1 Положення про виробничу практику
ПТНЗ керується «Положенням про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах» (наказ МОіН України від 30.05.2006 року №419 ), Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.1999 року №992 «Про порядок надання робочих місць для проходження здобувачами освіти, слухачами ПТНЗ виробничого навчання та виробничої практики», «Положенням про порядок кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту» (наказ Мінпраці та соцполітики України і МОіН України від 31.12.1998 року № 201/469) а також «Положенням про сприяння і працевлаштування випускників державних вищих навчальних і професійно-технічних навчальних закладів України» (наказ МОіН України від 23.03.1994 року № 79) для планування, організації та проведення виробничої практики.
Виробнича практика здобувачів освіти організується відповідно до Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах (наказ МОН від 30.05.2006 р. за № 419) та Постанови Кабінету міністрів від 07.06.1999 р. № 992. про Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчльних закладів виробничого навчання та виробничої практики.
Виробнича практика для здобувачів освіти ПТНЗ є невід'ємною складовою частиною професійної підготовки і проводиться на базі кращих виробничих підрозділів підприємств та організацій, які мають сучасну техніку, високий рівень організації праці, застосовують прогресивні технології. Згідно з Державними стандартами професійно-технічної освіти виробнича практика проводиться наприкінці кожного етапу підготовки та передбачає отримання необхідного обсягу практичних знань та вмінь відповідно до кваліфікаційного рівня робітника.
Мета та завдання виробничої практики
Мета і зміст виробничої практики визначена освітньо-кваліфікаційною характеристикою та освітньою програмою з професійно-практичної підготовки з конкретної робітничої професії.
Головна мета - вдосконалення набутих знань, практичних навичок для досягнення встановленого рівня кваліфікації відповідних робітничих професій, а також забезпечення соціальної, психологічної і професійної адаптації в трудових колективах.
Головними завданнями практики є:
1. Ознайомлення з організацією роботи виробничого підрозділу, до якого прикріплено здобувача освіти.
2. Закріплення знань, умінь і навичок, що одержані в процесі теоретичного і практичного навчання.
3. Самостійне виконання робіт складністю відповідного рівня кваліфікації.
4. Освоєння професії кваліфікованого робітника (відповідного рівня кваліфікації).
5. Вивчення передових високопродуктивних прийомів і способів праці, а також інструментів, приладдя, обладнання.
6. Набуття навичок роботи на сучасному обладнанні та виявлення і усунення простих технічних неполадок обладнання.
7. Дотримання норм і правил безпеки праці, електробезпеки та пожежної безпеки.
8. Ведення щоденника виробничої практики.
Порядок проведення практики
Навчальні заклади заздалегідь формують переліки підприємств - бази проходження практики. У переліках зазначаються назви підприємств та кількість робочих місць, що виділяється підприємством протягом певного періоду для проходження практики.
Здобувачі освіти можуть самостійно з дозволу керівництва професійно-технічних навчальних закладів обирати для себе місце для проходження виробничої практики.
Професійно-технічний навчальний заклад та підприємство, що надає робочі місця для практики, не пізніше місяця до початку практики зобов'язані укласти на основі типового договору. У договорі зазначається кількість здобувачів освіти за професіями; терміни, умови і порядок проведення практики; забезпечення відповідних умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог; інші взаємні зобов'язання сторін та термін дії договору.
Наказом керівника навчального закладу здійснюється закріплення здобувачів освіти на місце проходження практики. Завірені списки здобувачів освіти із зазначенням прізвищ майстрів виробничого навчання подаються на підприємства не пізніше ніж за один тиждень до початку практики.
На місцях проходження здобувачами освіти практики призначаються керівники практики від підприємства. До керівництва виробничою практикою залучаються досвідчені інженерно-технічні працівники і кваліфіковані робітники підприємств. Насамперед здобувачі освіти знайомляться з регламентом роботи підприємства, правилами внутрішнього розпорядку. Вони в обов'язковому порядку проходять інструктажі з охорони праці, техніки безпеки і протипожежної безпеки (вступний і на робочому місці практики). З моменту розподілу здобувачів освіти на робочі місця на них поширюються обов'язки щодо виконання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії, правил внутрішнього трудового розпорядку та інших правил і норм, що діють на підприємстві.
Проходження виробничої практики регламентовано детальною програмою (Методичні рекомендації щодо організації виробничої практики та складання Державної кваліфікаційної атестації серед здобувачів освіти ПТНЗ (Для керівників ПТНЗ). Тривалість роботи здобувачів освіти повинна відповідати часу, визначеному освітніми планами і програмами (7 годин), і не перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.
Детальна програма
Детальна програма є основним документом, що обумовлює всі види робіт, які повинен самостійно виконувати здобувач освіти під час виробничої практики. Вона враховує конкретні умови підприємства-замовника кадрів та спеціалізацію здобувачів освіти, оволодіння здобувачами освіти сучасною технікою і технологією, прийомами і способами роботи передовими робітниками виробництва, розробляється майстрами виробничого навчання, розглядається методичною комісією, затверджується заступником керівника навчального закладу з навчально-виробничої роботи та погоджується з замовниками кадрів.
Кількість годин на виробничу практику обумовлена навчальним планом з професійної підготовки.
Детальна програма розробляється кожним навчальним закладом окремо з кожної професії з урахуванням сучасних технологій, новітнього обладнання, устаткування, матеріалів та умов виробництва, за погодженням з підприємствами - замовниками кадрів і затверджується в установленому порядку.
Майстер виробничого навчання веде облік відвідування та виконання навчальної програми здобувачами освіти у період виробничої практики на виробництві.
Під час проходження виробничої практики здобувачі освіти повинні самостійно виконувати роботу з відповідної професії та кваліфікації на робочих місцях підприємства відповідно до кваліфікаційної характеристики.
Виробнича практика здобувачів освіти завершується виконанням пробної кваліфікаційної роботи.
З метою надання можливості кожному здобувачу освіти самостійно навчитися виконанню усіх видів робіт, передбачених детальною програмою, майстром виробничого навчання складається графік переміщення здобувачів освіти за робочими місцями .
Щоденник практики
Щоденник - основний документ здобувача освіти під час проходження виробничої практики
На початку практики у щоденнику заповнюється титульна сторінка, де вноситься інформація про здобувача освіти, відповідальної особи з боку навчального закладу та керівника практики від підприємства, вказується база виробничої практики.
Щодня здобувач освіти повинен коротко записувати в щоденник найменування виконаних робіт та подавати керівникові практики від підприємства для оцінювання. Не рідше одного разу на тиждень майстер виробничого навчання перевіряє щоденник та дає зауваження і настанови.
На кожного здобувача освіти оформляється виробнича характеристика, що завіряється підписами керівників практики та печаткою підприємства, організації .
Оформлений щоденник разом із виробничою характеристикою здобувач освіти повинен здати майстрові виробничого навчання у визначений термін.
Контроль за проведенням виробничої практики
Старший майстер навчального закладу відповідає за процес вибору баз практики та здійснює загальне керівництво за ії ходом.
Контроль за роботою здобувачів освіти здійснюється майстрами виробничого навчання та керівниками практики від підприємства.
Майстри виробничого навчання забезпечують проведення організаційних заходів (знайомлять здобувачів освіти з порядком проходження практики, змістом детальної програми та веденням щоденників); подають заступникові керівника з навчально- виробничої роботи, старшому майстрові інформацію про наявні відхилення у ході практики (дисциплінарні порушення, неявку здобувачів освіти на базу практики) та приймають оперативні заходи з їх усунення; проводять організаційну роботу щодо виконання учнями кваліфікаційних пробних робіт; слідкують за своєчасним оформленням виробничої характеристики на здобувача освіти.
Керівник практики від підприємства проводить інструктаж з правил техніки безпеки на робочому місці, контролює хід виконання здобувачами освіти виробничих завдань та дає висновок про якість проходження практики.
Перелік документів для проведення державної кваліфікаційної атестації:
1. Наказ про створення кваліфікаційної комісії для проведення
державної кваліфікаційної атестації.
2. Кваліфікаційна характеристика на професію (для кожної професії окремо).
3. Журнал обліку теоретичного навчання (за всі роки навчання).
4. Журнал обліку виробничого навчання (за всі роки навчання).
5. Зведена відомість підсумкових оцінок успішності здобувачів освіти з усіх предметів навчального циклу.
6. Щоденники обліку виконання навчально-виробничих робіт (за
всі етапи виробничого навчання та виробничої практики).
7. Перелік письмових екзаменаційних робіт (з кожної професії окремо).
8. Наряди на виконані кваліфікаційні пробні роботи (з кожної професії окремо).
9. Виробнича характеристика на кожного здобувача освіти (отримана від підприємств або організацій, де здобувачі освіти проходили практику).
10. Письмові екзаменаційні (дипломні) роботи.
11. Протокол засідання державної кваліфікаційної комісії.
2.2 Зразки докуменації для оформлення здобувачами освіти виробничої практики
Договір
про надання робочих місць або навчально-виробничих ділянок для проходження здобувачами освіти, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики
«_____» _________________20___ р.
Державний навчальний заклад «Київський центр професійно-технічної освіти», (далі – навчальний заклад), в особі т.в.о. керівника ________________________________, що діє на підставі Статуту з однієї сторони та _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(назва підприємства, установи, організації)
___________________________________________________________________________
(далі – підприємство), в особі _______________________________________________________________________________
(посада, прізвище, ім’я, по батькові)
що діє на підставі _______________________________________________________ з другої сторони, (статут, розпорядження, доручення)
уклали договір про таке:
1. Підприємство зобов’язується:
1.1. Надати здобувача освіти, слухачам обладнані робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання та виробничої практики згідно з планом - графіком:
№ п\п |
Назва і код професії |
ПІП здобувача освіти, слухачів |
Форма підготовки (виробниче навчання/ практика) |
Термін виробничого навчання/практики |
||
початок |
закінчення |
|||||
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
1.2. Розподілити наказом здобувачів освіти, слухачів на робочі місця (самостійні робочі місця) або навчально-виробничі ділянки та призначити кваліфікованих працівників підприємства для безпосереднього керівництва виробничим навчанням та виробничою практикою з оплатою їх роботи в установленому порядку.
1.3. Забезпечити здобувачів освіти, слухачів виробничими завданнями, документацією, технічним обладнанням, не допускати використання їх на роботах, що не відповідають навчальним програмам та майбутнім професіям, спеціальностям та спеціалізації.
1.4. Забезпечити здобувачам освіти, слухачам безпечні умови праці на кожному робочому місці або навчально-виробничій ділянці на рівні нормативних вимог. Проводити інструктажі з охорони праці. Забезпечити здобувачів освіти, слухачів спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту.
1.5. Надати здобувачам освіти, слухачам та майстрам виробничого навчання можливість користуватися лабораторіями, кабінетами, майстернями, бібліотеками, технічною та іншою документацією, необхідною для виконання навчальних програм та відповідних завдань.
1.6. Надавати щомісячно навчальному закладу табелі виходу здобувачів освіти, слухачів на виробниче навчання, виробничу практику.
1.7. Забезпечити облік виконаних кожним здобувачем освіти, слухачем робіт та оплату їх праці відповідно до чинного законодавства.
1.8. Повідомляти навчальний заклад про всі вчинені здобувачами освіти, слухачами порушення трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, правил і норм охорони праці та нещасні випадки, що сталися з ними.
1.9. Після закінчення виробничої практики надати виробничу характеристику на кожного здобувача освіти, слухача.
1.10. Відповідно до статті 29 Закону України «Про професійно-технічну освіту», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.1999р. № 992 та Закону України від 11.09.2003р. № 1158 IV, 50% заробітної плати за виробничу практику здобувачів освіти, слухачів направляти на рахунок навчального закладу для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист здобувачів освіти, проведення культурно-масової та спортивної роботи.
1.11. Надавати консультаційну, технічну і технологічну допомогу та можливість стажування на виробництві викладачам, майстрам виробничого навчання навчального закладу, проводити роботу з професійної орієнтації молоді.
2. Навчальний заклад зобов’язується:
2.1. Подати підприємству не пізніше ніж за два тижні до початку виробничого навчання та виробничої практики список здобувачів освіти, слухачів, які направляються для проходження виробничого навчання та виробничої практики, із зазначенням прізвищ майстрів виробничого навчання навчальних груп – керівників професійно-теоретичної підготовки від навчального закладу, навчальні програми з виробничого навчання та виробничої практики на виробництві.
2.2. Забезпечити попередню професійно-теоретичну на професійно-технічну підготовку здобувачів освіти, слухачів, які направляються для проходження виробничого навчання та виробничої практики, вивчення ними правил технічної експлуатації виробничого обладнання, правилі норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії, правил внутрішнього трудового розпорядку та інших правил і норм встановлених для відповідних професій.
2.3. Здійснювати через майстрів виробничого навчання навчально-методичне керівництво виробничим навчанням та виробничою практикою здобувачів освіти, слухачів.
2.4. Брати участь у розслідуванні в установленому порядку нещасних випадків, що сталися з здобувачами освіти, слухачами.
3. Відповідальність сторін за невиконання договору:
3.1. Сторони відповідають за невиконання передбачених договором обов’язків щодо організації і проведення виробничого навчання та виробничої практики згідно із законодавством.
3.2. Усі суперечки, що виникають між сторонами договору, вирішуються в установленому законодавством порядку.
4. Договір набуває чинності після підписання його сторонами і діє до закінчення виробничого навчання та виробничої практики згідно з планом-графіком.
5. Договір укладено у двох примірниках, один з яких зберігається на підприємстві, а другий – у навчальному закладі.
6. Адреси та реквізити сторін:
підприємства: навчального закладу:
_______________________________________ Державний начальний заклад «Київський центр
_______________________________________ професійно-технічної освіти»
_______________________________________ 03062, м. Київ, вул. Чистяківська, 24
_______________________________________ код ЄДРПОУ 03566044
_______________________________________ р/р UA608201720314241003202046242
_______________________________________ Державна казначейська служба України м. Київ
_______________________________________ ІПН 035660426570
_______________________________________ Свідоцтво ПДВ № 100284219
_______________________________________ Контактний телефон: 400-01-24
_____________________________________ Т.в.о.керівника______________ _________________
(підпис посадової особи підприємства) (підпис)
Навчальний заклад згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», звільнений від сплати податку на прибуток. Підприємство працює на загальній системі оподаткуванні (податок на прибуток 25%).
Н а к а з
„ ____ ” __________ 20 ____р. № _________
Про виробниче навчання ( практику) здобувачів освіти Державного навчального закладу «Київський центр професійно-технічної освіти» з метою виконання освітніх планів і програм та відповідно з договором між ___________________________________________________________________
і ДНЗ „ Київським центр ПТО” від _________________
Наказую:
1. Прийняти на виробниче навчання (практику) за професією:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
з «____»______________20___ по «___» ___________________20___ здобувачів освіти центру:__________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Встановити під час практики тривалість робочого тижня 35 год. ( 7 год. на день), під час виробничого навчання
30 год. ( 6 годин на день)
5. Методичне керівництво виробничим навчанням (практикою) забезпечує майстер виробничого навчання центру _________________________________
6. Оплату здійснювати ___________________________________________
Підстава:
Договір від: ____________
Директор______________________
М.П.
З наказом ознайомлені:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ПРОТОКОЛ
кваліфікаційних пробних робіт
навчальна група № ____, курс навчання ____, професія: Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення
Державний навчальний заклад „ Київський центр професійно-технічної освіти ”
від ”____” ___________ 20__р.
№ з/п |
Прізвище, ініціали здобувача освіти |
Назва робіт |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Не з'явилися: _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові здобувача освіти)
Майстер в/н групи __________________
М.П. Відповідальний працівник
підприємства __________________ _______________________
|
НАРЯД
кваліфікаційних пробних робіт
навчальна група № ____, курс навчання ____, професія: Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів Токар
Державний навчальний заклад „ Київський центр професійно-технічної освіти ”
від ”____” ___________ 20__р.
№ з/п |
Прізвище, ініціали здобувача освіти |
Назва робіт |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Не з'явилися: _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові здобувача освіти)
Майстер в/н групи __________________
М.П. Відповідальний працівник
підприємства __________________
ВИСНОВКИ
Виробнича практика на підприємстві — не від’ємна частина процесу підготовки фахівців у навчальних закладах професійно-технічної освіти. Тому на багатьох підприємствах час від часу з’являється молодь, що прагне застосувати набуті знання.
Внесок молодих спеціалістів у практичну діяльність підприємств, установ, організацій відповідної галузі прямо залежить від їхньої підготовленості до роботи, теоретичного кругозору й практичних навичок.
Виробнича практика для здобувачів освіти ПТНЗ є невід'ємною складовою частиною професійної підготовки і проводиться на базі кращих виробничих підрозділів підприємств та організацій, які мають сучасну техніку, високий рівень організації праці, застосовують прогресивні технології. Згідно з Державними стандартами професійно-технічної освіти виробнича практика проводиться наприкінці кожного етапу підготовки та передбачає отримання необхідного обсягу практичних знань та вмінь відповідно до кваліфікаційного рівня робітника.
Мета і зміст виробничої практики визначена освітньо-кваліфікаційною характеристикою та навчальною програмою з професійно-практичної підготовки з конкретної робітничої професії.
Отже, головною метою практики являється вдосконалення набутих знань, практичних навичок для досягнення встановленого рівня кваліфікації відповідних робітничих професій, а також забезпечення соціальної, психологічної і професійної адаптації в трудових колективах.
Список використаних джерел
1