Релігії Індії. Буддизм. Гаутама народився в сім'ї царя (приблизно 563 р. до н. е.). Провидець Асита оголосив, що немовля стане великим царем, або великим святим. Його батько, бажаючи, щоб Гаутама став великим царем, захистив сина від релігійного навчання і від знання людського страждання. Точне місце народження Будди
Релігії Індії. Буддизм. Одного разу Гаутама, виїхавши за межі палацу, побачив «4 видовища»: старого каліку, хвору людину, труп, що розкладається, і відлюдника. Тоді він усвідомив, що смерть, хвороби, старість і страждання неминучі, що бідних більше, ніж багатих, і багатство у кінцевому рахунку перетворюється на прах.
Релігії Індії. Буддизм. Це спонукало Гаутаму у віці 29 років (у день народження свого сина) залишити свій дім, родину і майно, щоб стати ченцем. Він присвятив життя вивченню того, як подолати страждання. Він пішов шляхом логічної медитації під керівництвом двох брахманів-пустельників, і хоча він досяг високих рівнів свідомості, він не був задоволений цим шляхом, оскільки питання і проблеми життєвих страждань, що мучили його, так і залишилися без відповіді.
Релігії Індії. Буддизм. Через 6 років, на межі смерті він виявив, що суворі аскетичні методи не призводять до пізнання істини, а просто затуманюють розум і виснажують тіло. Після цього Гаутама почав переглядати свій шлях. Він згадав момент з дитинства, коли він відчув занурення в транс. Це повалило його в стан зосередження, яке здавалося йому блаженним. Будда медітує в оточенні демонів
Релігії Індії. Буддизм. Гуатама сів під фікусовим деревом і поклявся, що не встане, поки не знайде Істини. Після 49 днів, у ту ніч, коли він народився, у віці 35 років Гаутама досяг Просвітління і повного уявлення про природу і причину людських страждань — невігластво — а також про кроки, які необхідні для усунення цієї причини. Після цього Отримав ім`я Будда. Будда медітує під фікусовим деревом
Сакральна архітектура. Ступи. За легендою. Будда сам визначив форму ступи, перевернувши круглу чашку для збирання податків. Так ступа стала напівсферичної форми – символ неба та безкінечності, символ Будди. У її центрі – уявна вісь Всесвіту, яка ніби зєдную небо і землю. Вважається, що в них зберігаються священні реліквії Будди.
Велика Ступа Санчі (ІІІ ст. до н. е.) Побудована на круглому цоколі діаметром 31 м. Її оточує тераса, що служила для проведення церемоній. Ступа збудована з каменю і цегли. Внутрішнє приміщення відсутнє, але в товщі цегляної кладки замуровані останки Будди та інші цінні реліквії, пов’язані з його життям і діяльністю.
Велика Ступа Санчі (ІІІ ст. до н. е.) На вершині купола розташована надбудова з квадратною основою. Вона уособлює священну гору Меру. Над нею височить стрижень, що проходить через весь купол, з нанизаними на нього круглими «парасольками», що послідовно зменшуються в діаметрі від низу до верху. Стрижень є символом світової осі, а «парасольки» означають три священних неба.
На півдні він представляв собою багатоярусну піраміду, увінчану невеликим куполом чи двосхилим дахом. Наземні храми. В індийській архітектурі розрізняють два типи наземних храмів храмов. На півночі Індії, де клімат більш дощовий, храм мав форму загостреною високої вежі, з якої легко могла стікати вода.
На свята статую божества приносили до річки й опускали у воду. Для віруючих з нижчих каст це була єдина можливість наблизитися до божества: адже їм, нечистим, заборонялося входити в храм. У такі свята люди з нижчих каст могли зробити ритуальне обмивання у священних водах ріки і змити з себе земні гріхи.
Ісламські канони в Індії У 1398 році в країну прийшла армія Тамерлана. Його нащадок Бабур у 1526 році завоював практично всю Індію та заснував Імперію Великих Моголів. Вона проіснувала до ХVІІ cт. Завойовники намагалися пристосувати залишки зруйнованої архітектури для власного будівництва. Так фрагменти будівель (колони, стовпи, скульптурні прикраси) були перенесені до нових мусульманських споруд. Соборна мечеть, Делі. Одночасно можуть молитися 25 тис. людей
Тадж-Махал Висота 74 м. В його основі лежить квадратна платформа зі сторонами понад 95 м. По кутах мавзолею розташовані чотири мінарети. Стіни викладені полірованим мармуром. У вікнах та арках — ажурні грати. Склепінчасті переходи розписані сурами із Корану арабськими літерами. Прикраси виготовлені з: яшми, нефриту, гірського кришталю, бірюзи, сапфірів, сердоліку, золота.
Індійська мініатюра епохи моголів Її стиль виник під впливом мініатюри Ірану та Середньої Азії, з використанням традиції індуїзму і буддизму, а також європейського живопису і графіки. Створювалися на папері, використовувалося золото і срібло, сік рослин, який додавали у фарбу. Були іллюстраціями у книжках. Вознесіння Христа в образі священика, ХVІІ ст. Крішна в Золотому граді, ХVІІ ст.
Скульптура Індії. Левова капітель Найдавніша і знаменита – капітель від кам'яної колони в Сарнатхе (ІІІ ст до н. е.) Чотири лева несуть буддійське колесо закону, адже Будду називали Левом закону. На абаці розташовані рельєфні фігури слона, коня, бика та лева, що символізують сторони світу. Левова капітель із Сарнатха