Міністерство освіти і науки України
КЗ “Ліцей сучасної освіти “Інтелект” Світловодської міської ради”
Кіровоградської області
“ Мій рідний край”
(конспект уроку в 1 класі)
Підготував
вчитель початкових класів Данилова Марина Олександрівна
Тема: Мій рідний край
Мета: розширити знання учнів про рідний край, державні символи України; розвивати культуру мовлення; виховувати гідних громадян демократичного суспільства, почуття патріотизму, любові до рідного краю.
Обладнання: проектор, дошка, ноутбук, квіточки з фото дітей, дерево, Державні символи України, аудіозапис “Гімн України”, картинки з зображенням народних рослинних символів.
Хід уроку
I. Організаційна частина
- Вітаю всіх моїх першокласників. Сьогодні ви стали справжніми учнями. Сподіваюсь, що ви будете гарно навчатись і нести з гордістю звання «школяр України».
II. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми з вами створимо свій перший журнал “Мій рідний край”.Випуск нашого журналу присвячений нашій Батьківщині — Україні.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Вірші про Україну
Учень 1 _________________________________Ми українці — велика родина,
Мова і пісня у нас солов'їна, Квітне в садочках червона калина, Рідна земля для всіх нас — Україна!
Учень 2 _________________________________ Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик мов свічечка. Хвилюють, малюють, квітують поля Добридень тобі, Україно моя!
Учень 3 __________________________________ Краю мій рідний, моя сторона, Ти для мене — найкраща у світі! Україно моя, ти у серці — одна, Як у віночку, барвистому цвіті.
Учень 4 _________________________________
Україно, ми дочки твої і сини,
Ти для всіх любов'ю зігріла, І шумлять кучеряві твоя ясени, Кличуть в мрію нас їхні вітрила.
Учень 5 _________________________________ Україно, ти рідна моя сторона.
Наші предки тут стежку топтали. І була Україна їм — в світі одна, Тож на неї життя віддавали.
Учень 6 __________________________________ Я з тобою пов'язую долю свою!
І калину, й вербу над водою,
Мову рідну, і спів солов'я у гаю Я люблю і горджуся тобою.
- Як ви думаєте про що цей вірш?
2. Складання “Асоціативного куща” до слова Україна. Сторінка 2 “Легенда про Україну”
Як тільки Господь наш, Творець, поселив на Землі людей, вони одразу почали просити в Бога для себе зручні та вигідні місця для проживання. Не квапились тільки українці. Вони були із самого початку козаками: безпечно мандрували по землі, милувалися красою світу і нікому не заважали. Якось озирнулися і побачили, що повсюдно снують люди, обживають займані місцини. Тоді пішли і вони до Господа. Тихенько стали за порогом і чекали,бо Творець саме тоді був чимось дуже сильно зайнятий. А коли Творець оглянувся і побачив чубатих вояків, то здивувався:
- А чого вам треба, хлопці? – запитав Господь.
- Та землі-матінки хочемо, Боже!
- Буде вам матінка земля. Ідіть та осідайте на тому клаптику між морями, показавши пальцем униз.
- Та там уже іспанці, Боже!
- Ага, то біля них і селіться.
- Не можемо, Господи, там французи, а далі німці, ще якихось людей повно. Подивився Бог згори і переконався, що все вже роздано. А козаки ну дуже йому сподобались – і не хотів Творець залишати їх без земель.
- Гаразд, - сказав Господь. – Віддам я вам он той куточок понад Дніпром, що залишив собі на земний рай. Але то незвичайний куточок – раїна. Земля там дуже родюча і пахне медом, вода – як молоко, а з неба в душу людей ллється пісня. На той куточок будуть зазіхати нечестивці, тому його треба пильнувати і боронити. Як будете і направду такими відважними лицарями, як мені видається, то на тій землі станете господарями, а як ні – то рабами нечестивців.
- Згода. Добре, Господи! Буде так, як кажеш. Благослови в дорогу!
Благословив їх Творець і провів до райський воріт. Відтоді орють козаки землю, а зброєю захищають її від усякої нечисті. І назвали свій райський куточок – Україна. - Чому українці мають завжди захищати свою землю?
- Діти, 24 серпня ми святкували річницю незалежності України. Цього дня 1991 року було ухвалено Акт проголошення незалежності України, за яким Україна є самостійною незалежною демократичною державою. Виборовши волю, Україна, як і кожна самостійна держава, має свої державні символи.
- Послухайте легенду.
«Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір.
Найстаршому матір подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед, показувала шлях до кращого життя. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб.
Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг.
Сміливий та сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними (героїчними вчинками). Люди запам'ятали його і прозвали Прапором.
А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім‟я Гімн.
Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку – Україну. Вони стали державними символами України.»
Герб, Прапор і Гімн – три основні Державні символи України.
- Розгляньте зображення Герба України. На що він схожий?
Число «три» завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько-Мати-Дитя. Вони символізують собою Силу-Мудрість-Любов.
- Розгляньте зображення Прапора України. Якої він форми? Які кольори ви бачите на українському прапорі?
- Пригадайте, що означають ці кольори?
Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського народу.
Синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще – це колір миру.
- Що таке Гімн?
- Як називається Гімн України?
Гімн – це найголовніша пісня держави. З гімну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Це хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.
- А чи чули ми сьогодні чули Гімн України?
- У кожного народу є свої улюблені речі, рослини, дерева. У нас є конверт із загадками, коли ми відгадаємо їх, то дізнаємося, які рослини є символами України. Готові?
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває. (БАРВІНОК)
БАРВІНОК — провісник весни, символ вічності і життєвої сили.
І червона, й соковита, Та гірка вона все літо. Припече мороз – вона
Стала добра й смачна. (КАЛИНА)
КАЛИНА — символ життя, вогню, сім'ї:кущ — мати, ягідки — діти.
Серед літа, мов пір’їнки, Стиха падають сніжинки.
Під віконечком у Олі
Цвітом вкрилися …(ТОПОЛЯ)
ТОПОЛЯ — дівочої краси, образ сумної дівчини,яка чекає свого коханого.
Довгі, тонкі віти має,
Золото кору вкриває,
З гілок кошики плетуть,
В церкву раз на рік несуть. (ВЕРБА)
ВЕРБА — очищає воду, виготовляють музичні інструменти.
З жолудя він проростає, В кроні сил чимало має.
Кабани плоди смакують,
Люди міць його цінують. (ДУБ)
ДУБ — символ могутності та довговічності, здоров'я.
Гарні квіти біля хати Навесні садила мати.
Чорнобриві-чорноброві
Квітнуть в тиші вечоровій. (ЧОРНОБРИВЦІ)
ЧОРНОБРИВЦІ — символ рідного краю, батьківської домівки.
- Але будь-яка країна славна своїми громадянами. І Україна має багато славетних дітей. Давайте подивимося. Відео “Видатні українці”
- Кожен з тих, кого ми з вами бачили на відео, в різні роки 1 вересня переступили поріг своєї рідної школи. Сіли за парти та отримали звання “Першокласник” та “Першокласниця”. Навчаючись в школі, знайшли те, чим подобається займатися. І ви також знайдете своє покликання. Станете неперевершеними майстрами своєї справи. І можливо про когось із вас будуть говорити наступним майбутнім школярам.
- Як дерево виростає із зернини, так і видатні люди починають свій шлях до тріумфу з першої прочитаної книги. А хто мені відповість, що з'являється на гілочках, перш ніж з'являється плід на дереві? (квіти)
- Сьогодні ми з вами будемо цими квіточками на дереві. У нас є дерево з порожніми гілочками. Зараз ми прикріпимо свої квіточки. І по закінченню школи ми станемо зрілими плодами на нашому деревці знань.
IV. Узагальнення та систематизація знань. 1. Бесіда за картинками - В якій країні ми живемо?
- Яку назву має наше селище?
- Які Державні символи ви запам'ятали?
- А які народні рослинні символи є на Україні?
V. Підсумок уроку
- Чи сподобався вам урок?
- Можливо вам щось не сподобалося?