Тема: Множення різниці двох виразів на їх суму.
Мета уроку: активізувати загальні відомості учнів про многочлени, дії над ними, вивести формулу (а + b)(а - b) = a2 – b2, формувати в учнів уміння та навички користуватися цією формулою;розвивати вміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою думку;виховувати працьовитість, спостережливість, кмітливість.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірка готовності учнів, класу до уроку.
ІІ. . Актуалізація опорних знань.
Технологія «Мікрофон»
• Дайте означення многочлена.
• Який многочлен називають многочленом стандартного вигляду?
• Що називають степенем многочлена?
• Як помножити одночлен на многочлен ?
• Як помножити многочлен на многочлен?
• Що означає розкласти многочлен на множники?
• Які способи розкладання многочлена на множники вам відомі?
• Як розкладають многочлен на множники способом винесення спільного множника?
• Як розкладають многочлен на множники способом групування?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми i мети уроку
Відповідно до мети уроку кожний із вас повинен поставити власні цілі, над досягненням яких i буде працювати на сьогоднішньому уроці. Подумайте, які це будуть цілі, й обговоріть їх у парах.
VI. Пояснення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу слід розпочати з виведення формули. Виконати множення многочленів (а + в)(а – в).
Використовую вправи з домашньої роботи для виведення формули (а + в)(а – в) = а2 – ав + ва – в2 = а2 – в2.
На дошці записано:
а)(х+у)(х-у)=.... б)(с-d)(с+d)=....
в)(5+а)(5-а)=.... г) (m - 4)(m + 4) =…
д)(2-b)(2+b)=.... е) (b+c)(b-c) =..
На практиці досить часто зустрічаються добутки спряжених виразів:
m-k і m+k; -3 + 7р і -3 - 7р.
Отже (а + в)(а – в) = а2 – в2, це формула скороченого множення – різниці квадратів двох виразів.
Вона читається: Добуток суми двох виразів та їх різниці дорівнює різниці квадратів цих виразів.
Цю формулу можна записати і оберненому порядку а2 – в2 = (а + в)(а – в), і прочитати таким чином: Різниця квадратів двох виразів дорівнює добутку їх суми і різниці.
V. Формування вмінь та навичок
Робота з підручником:
1 урок: № 752, 754, 757, 759, 761.
2 урок: №763, 764, 766, 767, 769, 770, 772.
VI. Підсумок уроку
1. Питання до класу:
- Що ми навчились на сьогоднішньому уроці?
- Прочитати формули:
(а + в)(а – в) = а2 – в2 та а2 – в2 = (а + в)(а – в).
- Подивимось хто найкраще працював на цьому уроці.
VII. Домашнє завдання.
1 урок: §18. № 753, 755, 758, стр.138.
2 урок: §18. № 765, 768, стр.139.