Модуль уроків до букварного періоду
з навчання грамоти (читання)
на тему:
«Номінативна функція слова, проведених у першому класі».
(У рамках проекту НУШ, за підручником
К. Пономарьової «Українська мова Буквар»)
Вчитель НВК № 39 Деменіна Ольга Іванівна
2019р.
1 урок
І. Ранкова зустріч
(Картинки на яких показано можливі способи вітання людей між собою).
КАРТИНКИ
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Загадка
Вам про все вона розкаже
І малюночки покаже.
Усіх розуму навчить,
Хоч сама завжди мовчить. (Книга)
ФОТО
а) – Як ви думаєте хто нас уже зачекався?
Для підтвердження цього відгадайте загадку.
Знає будь-який школяр –
до усіх книжок доріжку
прокладає нам….. буквар.
Фізкультхвилинка
Вже стомилися ми трішки (ходьба)
вийдем, діти на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три. (плескання)
Наші ніжки: 1 2 3 (тупотіння)
Ось голівонька стомилась (нахиляння)
вліво-вправо нахилилась
1 – 2 – 3 – 4 – 5
Будем разом присідати ( присідання)
1 – 2 – 3 – 4
Всі за парти тихо сіли. ( сідають)
Всі – всі – всі
Ми затихаємо
І з буквариком роботу
знову розпочинаємо.
б) – Увага! Увага! Працює мікрофон.
- Перед вами на малюнку класна кімната.
Назви предмети в ній.
(Запитую тоді, коли стає мало дітей, які підняли руки).
в) – Чи хотілося вам колись про те, що в середині предмета довідатись, дізнатись? Отже, ви любите досліджувати.
- Хто хоче бути дослідником? Встаньте, будь ласка?
- Віднині ви дослідники. Вітаю!
А решта приєднаються, бо це цікаво.
г) Знову працює мікрофон.
- Ви любите, коли вам розповідають?
- А самі розповідати?
- Розгляньте малюнок на с. 5 букваря, а потім слухають дві розповіді про те, що треба Олі брати до школи.
- Яка сподобалась більше?
- А тепер спробуйте ви. Я буду допомагати.
- Все, що сладе Оля в портфель – це навчальне приладдя. Як треба ставитись до нього?
Музична руханка.
д) Впізнай і назви букви.
В кульці букви: У, К, А, В, О, С, Т, П, А,О, У, Р.
Учні обводять букви, які вони впізнали в букварі відповідним кольором.
е) Дослідники! Не дрімайте! А до роботи приступайте!
- Що на малюнку не так?
ІІІ. Підсумок уроку.
2 урок
Тема: Слова, які відповідають на питання хто?
Тема для спілкування «Сім’я».
Мета: Дати поняття про живі і неживі предмети, відповідаючи на запитання хто це?, що це?
Розвивати зв’язне мовлення, спостережливість.
Виховувати любов та повагу до членів родини, бажання робити спільні справи.
Обладнання: фото, малюнки, конструктор «Лего», мікрофон. Руханка з музичним супроводом. Картинки овочів, фруктів, тварин.
.
Хід уроку
І. Ранкова зустріч.
Працює мікрофон.
(Завтра ми поговоримо про вашу дорогу до школи і зі школи додому).
ІІ. Повторення вивченого.
(Учні називають предмети і намагаються не повторюватись). Що лінійка, що гора, що кора і т. д.
Гра «Кращий господар»
Одна команда працює на городі, а інша в саду. Вони складають свої здобутки в кошики. Учні кожної команди по черзі називають, що виростили.
У корзині І команди – це ….. овочі.
А у ІІ – це……. Фрукти.
І про них запитуємо….. що це?
ІІІ. Робота за темою уроку.
а) – Кого ви бачите на малюнку.
(Люди, діти, школярі, старшокласники, першокласники, дівчатка, хлопчики, сестричка, братик).
б) – Робота по ІІ малюнку.
Запропонуй назви своїх предметів, що відповідатимуть на питання Що? Або Хто?
Діти пояснюють які предмети відповідають на питання хто?, а які-що?
- Запропонуй назви своїх предметів з питання що? або хто?
в) - Працюють дослідники, які находять зайвий предмет у кожному рядочку.
(Учні пояснюють свій вибір).
Фізкультхвилинка
Раз, 2, 3, 4, 5
Час прийшов відпочивають
Так, піднесли руки в гору,
нумо, глянемо на зорі,
а тепер всі руки в боки,
як білчата скоки-скоки.
Потім розминали плечі,
Гарні спинки у малечі!
Руки вгору, опустили
І за парти тихо сіли.
Працює мікрофон.
Фізкультхвилинка – руханка з музичним супроводом.
б) Діти впізнають та називають букви.
- Викладіть з елементів конструктора літери відповідно до їх кольору.
- Як запитаємо про тваринку букви І?, Л?, М7 Чому?
в) Що бачите незвичне на останньому малюнку?
-Як можна спитати про дідуся і внучку?
-А бабусю і внука? А про ворота і м’яч?
ІV.Підсумок уроку.
Хто це я запитую про …,
А що це?
Якщо я називаю неживі предмети, всі плещете в долоні, а якщо живі – тупаєте ногами.
Вікно, хлопчик, дідусь, береза, чоботи, зошит, лисиця, заєць, кішка, листя, крокодил.
3 крок
Тема: Слова які відповідають на питання Який? Яка? Яке? Які?
Тема для спілкування «Правила дорожнього руху».
Мета: Практично знайомити учнів зі словами – ознаки предметів; розвивати словниковий запас та зв’язне мовлення, виховувати відповідальність та бажання дотримання правил поведінки на дорозі.
Обладнання: макет світлофора, малюнки акваріума, верблюда, театра, метра, зозулі, вогнища, космонавта, школярів.
Музична руханка.
І. Ранкова зустріч. «Дорога до школи».
(Декілька учнів демонструють правила).
ІІ. Повторення вивченого
-А тепер пригадаємо те, що вже знаємо.
‘1. Гра «Який предмет зайвий».
(На дошці 2 ряди невідомих картинок. Їх покажу тоді, коли ви відгадаєте, який предмет зображено). Доведіть який предмет зайвий.
а) – Тут склянний ящик з водою для риб. (Акваріум)
- Жуйна тварина з одним чи двома горбами (Верблюд)
- Приміщення, де відбувається вистава (Театр)
- Підземна міська залізнииця. (Метро)
(Пояснення учнів)
б) – Пташка, яка не в’є гнізда, а підкидає свої яйця в чужі гнізда. (Зозуля)
- Купа дров, які горять (Вогнище)
- Людина, яка проводить польоти у космосі (Космонавт)
- діти, які навчаються в школі (Школярі)
Фізкультхвилинка з музичним супроводом.
ІІІ. – Сьогодні ми будемо для предметів називати ознаки. Тобто розповідати про них які вони.
а) – Розгорнем букварики і перше що нас зустрічають це обличчя школярів.
- які вони? Яке вам до вподоби?
Радісне. Будемо так працювати, щоб у всіх було радісне обличчя.
Працює мікрофон
б) Відгадай загадку.
Довгі палички кругленькі –
сині, жовті, червоненькі –
на папері походили,
кольори свої лишили…
Звуться палички оці,
Кольорові…(олівці).
-На попередніх уроках ми говорили про предмети. А сьогодні ми вчитимемось називати їх ознаки, які нам будуть завжди допомагати про щось довідатись.
-Ось у нашій загадці про олівець, які слова його допомогли впізнати?
-Ознаки предмета бувають різні.
-На малюнку в букварику назвіть предмети однакового кольору.
в) –А тепер працюють дослідники.
-Чим відрізняються предмети на кожному малюнку?
І м.- висотою, розміром, кольором.
ІІ м. – розмір, колір, малюнком.
ІІІ м. – колір, настроєм, охайністю.
ІV м. – колір, характер.
-Скажіть про дерева і кущі.
-А хто скаже про будинки? Про м’ячики?
Про песика і котика? Про вовка і лисицю?
г) –Дослідники проводжують роботу.
- Назвати за якою ознакою зайвий предмет у кожному рядочку у букварику на с.9.
Фізкультхвилинка
Похитали головою,
Раз – притупки ногою,
Руки вгору піднеси,
Трішки ними потряси.
Нахились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз – присіли, 2 – піднялись.
Відпочили?! От чудово!
А тепер до праці знову!
д) –У нас в гостях букви.
-Чи впізнали ви їх?
-Якого вони кольору?
-Де ці кольори зустрічаються разом?
(Діти розповідають правила користування світлофором), і вивчають віршик.
Червоне – рух забороняє.
Жовте – підготовляє.
Азелене загорається –
Рух розпочинається.
е) Беру мікрофон і діти озвучують пояснення Сергійка песикові за малюнком у букварі.
ІV. Підсумок уроку.
Сіренький, вухатий, полохливий….
Руда, хитра, пухнаста, хвостата…
Вайлуватий, лохматий, буркотливий…
Великий, круглий, гумовий, легкий…
4 урок
Тема: Слова, які відповідають на питання що робить?
Тема для спілкування «Режим дня».
Мета: Практично знайомити дітей з словами – діями предметів; збагачувати словниковий запас слів, розвивати зв’язне мовлення; виховувати бажання дітей дотримуватись розпорядку дня, щоб бути здоровим.
Обладнання: таблиця «Режим дня».
Хід уроку
І. Повторення вивченого
1. – Про які нові слова ви дізнались на минулому уроці?.(Назви ознак)
- На які запитання вони відповідають? (Який?, яка?, яке?, які?).
- Про що вони розповідають? (Вони розповідають про ознаку предметів).
Називаю предмет чи особу, а діти називають їх ознаки.
Зайчик (біленький) Книжка (цікаве)
Сонечко (лагідне) Вовк (сірий)
(Один називає предмет, а інший ознаку)
Потім презентують для всього класу.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
а) – Що зображено на малюнках?
- Назвіть ці предмети.
- Що робить літак? Машина? Кінь?
- Слова летить, їде, біжить – називають дії предметів. Ось сьогодні ми будемо знайомитись з ними.
б) Працює мікрофон.
За малюнками діти розповідають про те, що робить хлопчик, а що дівчинка?
в) – Дослідники! Не дрімайте, а до роботи приступайте!
- Кого ви бачите ліворуч?
- А що зображено праворуч?
- Хто з них чим буде займатись?
Дослідіть!
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
3,4! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились
5,6! Всі веселі
Крутимось на каруселі. (в різні боки0
7,8 руки вгору, руки вниз
Раз присіли, піднялись.
9,10 відпочили
І за парти дружно сіли.
а) – Про що розповідають малюнки наступної сторінки букваря? (Розпорядок дня).
Вручаю мікрофон і учні по черзі розповідають про режим дня Андрійка за серією малюнків.
(Встав, займався, умивався, снідав, ішов)
б) Робота з таблицею «Режим дня».
- Про що розповідає таблиця?
- Яка дія в розпорядку закрита?
- Чи вона важлива? Чому?
- Чи ви виконуєте її кожен день?
- Назвіть будь ласка, дії, які ми виконували, коли проводили фізкультхвилинку.
(Присідали, підлітали, нахилялись, вмивались, крутились, піднімались, сідали).
Музична руханка
в) Працює мікрофон.
Назвіть букви.
-Що робить літера Б? С? П?
-Складіть ці літери за допомогою рук.
г) Пояснення малюнка.
Дослідники! Будь ласка, поясніть, що незвичне на малюнку?
ІІІ. Підсумок уроку.
– Що називали нові слова, з якими ми сьогодні знайомились?
- Пошукайте їх у своїй пам’яті та назвіть їх.
- На які питання вони відповідають?
- Отже, що робить його величність слово?
Пригадайте, що воно називає? Предмет
Ознаку
Дію.
(Сіренька мишка біжить , лисиця руда тікає).
Використана література