Тема: Мова і види кіномистецтва.
Мета: сприяти формуванню музичної та загальної культури; розвивати слухові, ритмічні, вокальні навички; закріпити поняття стилю в мистецтві; познайомити дітей з кіномистецтвом, його видами та жанрами, представниками кінематографа та їх шедеврами у кіномистецтві; вчити дітей аналізувати художні твори; виховувати інтерес дітей до мистецтва.
Оснащення: Зоровий ряд: портрети видатних режисерів і акторів кінематографа; Огюст і Луї Люм`єри. Прибуття потягу на вокзал Ла – Сьота; Жорж Мельєс. Подорож на Місяць; О.Довженко. Земля; В.Флемінг. Віднесені вітром; Чарлі Чаплін. Вогні великого міста.
Обладнання: ТЗН.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань учнів
- Назвіть основні ознаки постмодернізму.
- Які мистецькі стилі виявилися в епоху постмодернізму?
III. Мотивація навчальної діяльності
Кінематограф – один із наймолодших видів мистецтва, який виник на зламі XIX – XX ст. Загальнодоступне й наочне, найпопулярніше в усьому світі кіно, впливає на світогляд людей, дає змогу відчути цілу гаму емоцій. Кінематограф включає: кіномистецтво (та його твори); кіноіндустрію – галузь економіки, яка виробляє фільми, спецефекти для них, мультиплікацію.
IV. Викладення нового навчального матеріалу
Види кіно.
Художнє (ігрове) – втілює сюжети засобами акторської гри.
Мультиплікаційне (анімаційне) – відображує дійсність за допомогою знятих на плівку малюнків або фотографій, об`ємних предметів і лялькових персонажів.
Документальне – фільми зняті суто прихованою камерою. Хроніка – репортаж з місця подій. Публіцистика – висвітлює актуальні суспільно – політичні події. (Серія «Обрані часом» показує долі видатних особистостей України (проект кіностудії «Контакт»).
Науково – популярне – присвячують дослідженням, фактам і гіпотезам у різних галузях знань – історії, медицини, космосу – з метою їх поширення. Освітній фільм – різновид науково – популярного кіно, його використовують як допоміжний засіб у навчальному процесі.
За тривалістю показу фільми: повнометражні та короткометражні (15 – 20 хвилин) – «кіно мініатюри». У ньому потрібно вмістити весь спектр переживань, як у повнометражній стрічці.
Рекламні фільми та відеокліп – швидкий монтаж, лаконізм, насиченість спец ефектами (реклама товарів та послуг, частіше – супровід пісень).
Огюст і Луї Люм`єри (Франція) – винахідники кінематографа, апаратура яких давала змогу знімати і відтворювати зображення на великому екрані (кіноапарат «Сінематограф»). 28 грудня 1895 р. – день народження кіно, перший публічний сеанс у паризькому «Гранд – кафе» на бульварі Капуцинок. Найпопулярніший перший фільм «Прибуття потягу на вокзал Ла – Сьота» (це німі ролики, які тривали не більше хвилини). На екрані поїзд рухався так, ніби насувався на глядачів, і це виглядало реалістично, що справляло сильне враження. Кіно розглядали як атракціон. Не було професійних акторів, і для зйомок запрошували працівників цирку, театру.
Жорж Мельєс - французький режисер, який першим почав застосовувати монтаж, трюки й спец ефекти ( відкрив стоп – кадр в першій науково – фантастичній стрічці «Подорож на Місяць»).
Йосип Тимченко – український винахідник, працював механіком Одеського університету, створив кіноапарат та кінопроектор.
Альфред Федецький – фотограф, відзняв кілька сюжетів, які демонстрували в оперному театрі Харкова (1896 р.)
Німе кіно – неповторний стиль акторської гри з виразними жестами, рухами, мімікою. Зміст передавався через титри, картина супроводжувалася живою музикою піаніста – тапера.
Олександр Довженко – український кінорежисер, створив шедевр німого кінематографа – чорно – білий фільм «Земля» (1930), який віднесено до 12 найкращих фільмів усіх народів.
Звукове кіно – перша американська повнометражна стрічка «Співець джазу» (реж. Алан Кросланд, 1927).
Кольорове кіно – перший фільм «Віднесені вітром» (реж. В.Флемінг, 1939), за романом М.Мітчелл, який став наймасовішим в американському кінематографі.
Портрет митця.
Чарлі Чаплін (1889 – 1977) – класик німого кіно, універсальний митець, американський та англійський кіноактор, сценарист, композитор, кінорежисер, продюсер та монтажер.
Народився в родині артистів мюзик – холу. Батько рано помер, мати тяжко хворіла, тому Чарлі з братом опинилися в школі для сиріт, і були змушені самостійно заробляти на життя. Він вступив до складу дитячої танцювальної групи, в складі якої, при будь – якій можливості, Чарлі міг розсмішити глядача, а з 14 років отримав постійну роботу в театрі. Увійшов в кінолітопис як один із найкращих коміків світового кінематографа. Він створив знаменитий образ бродяжки Чарлі. У 1917 р. Чарлі стає найдорожчим на ті часи актором з контрактом на мільйон доларів.
Головні художні компоненти фільму: зняті на плівку зображення і записані на плівку звуки, як одне єдине ціле. Кіномистецтво об’єднує в собі елементи різних мистецтв: літератури, живопису, театру і музики. Отже, кіно – мистецтво синтетичне, просторово – часове.
Рефлексія. Прийом «Мікрофон».
«Кінематограф для мене — це...»;
«Творчість режисерів кіно вражає мене...».
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання.
Об`єднайтеся у групи, придумайте сюжет для німого кіно.
1