Моя Україна - мій сонячний дім

Про матеріал
Урок збагачує знання учнів про Батьківщину, розширює і поглиблює поняття громадянськості; виховує в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю і особисто причетності до всього, чим живе народ.
Перегляд файлу

 

МОЯ УКРАЇНА –

 МІЙ СОНЯЧНИЙ ДІМ

 

Мета:  збагатити знання учнів про батьківщину; розширити і поглибити поняття громадянськості; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю і особистої причасності до всього, чим живе народ.

Обладнання: карта України, Державний Герб, Прапор, Гімн України, ілюстрації «Рослині символи», «Видатні імена України», «Це наше і це твоє»; презентація «Моя Україна», відеоролик «Україна», мультфільми «Це наше і це твоє»; сонечки, плакати-розмальовки для дітей.

Хід уроку

І. Організація класу

Учитель:

Сьогодні свято завітало в школу

Бо перше вересня, і пролунав дзвінок.

Змужнілі, сонцем зла скані улітку,

Ми розпочнемо Перший наш урок!

  •        Яке ж сьогодні число? Місяць? Рік? (учитель вивішує дату на дошці)
  •        Чим сьогоднішній день особливий?
  •        Я від щирого серця вітаю вас з цим особливим святковим днем і звертаюся до вас рядками вірша:

      Що то діти за країна –

Неба синього блакить.

На ланах у серпні жито

Стиглим золотом блищить?

У якій скажіть країні

Клімат лагідний, м’який?

Бог відводить буревії

Негаразди всіх стихій?

Люди мудрі, працьовиті

У країні тій живуть

На чуже не зазіхають

І свого не віддадуть.

У якій іще країні

Так земля родить охоче?

Наче пісня солов’їна –

Мова ніжна і співоча?

Гори є і полонини

Є моря, ліси, річки…

Загалом, то є країна

Немовної краси!

Гордо, голосно, дитино

Ти назви ім’я країни,

У якій хвалити Бога

Народився і живеш

Й дочкою є чи сином.


І коли ти підростеш,

Будеш їй творити славу

Розбудовувать державу.

Отже, зветься ця країна

Незалежна і єдина –

Наша ненька – Україна!

 

 

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

  •          Сьогодні перший урок у всіх школах нашої країни присвячений Україні і українцям. Тож тема нашого уроку записана на дошці:

«Моя Україна – мій сонячний дім».

  •          Прочитайте на дошці запис:

Святе слово – рідна мати;

Єсть іще святиня –

Вища, Богові миліша –

Рідна Вкраїна.

(П. Куліш)

 

Україно! Ти для мене диво!

І нехай пливе за роком рік,

Буду, мамо, горда і вродлива,

З тебе дивуватися повік…

(В. Симоненко)

  •        Які святі слова любові ви щойно прочитали! А знаєте, який час лежить між їх написанням? Ціле століття! А знаєте, скільки таких слів любові сказано їй, Матері – Україні! Щоб назвати лише авторів творів про Україно потрібно, мабуть, не один том надрукувати.
  •        У всі віки вони звучали одкровенням душі справжніх синів і дочок України. Рідна мати й Рідна Україна – ці слова, ніби два крила любові, які зберегли українську душу, її самобутність. Слова «Мама» і «Україна» посилилися в душі кожного, хто вважав себе дитиною України.

Виступ дітей.

Учениця:

Я – Українка!

Горджуся і радію,

Що рідною мовою я володію

Шевченковім словом

Умію писати

Слова мелодійні

І вірші складати.

Я – Українка!

Живу в Україні

На вільній, єдиній

Моїй Батьківщині

В душі моїй солодко Грає сопілка

Бо я з України,

Бо я – Українка!

 

Учень:

Моя рідна Батьківщина,

Має назву Україна

В мене й нація своя –

Українець  в мами я.

Є у мене й рідна мова

Де вкраїнське кожне слово.

 

 

 

Учитель:

  •        Ми - діти України. Наша Батьківщина – Україна, а ви маленькі українці.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель:

  •        Україна, Рай, Країна, Край, Вкраїна. Ви не можете не відчути, що це – слова – родичі. Україна – це край, земля, країна, де жили наші предки, батьки – наша Батьківщина.
  •        Поповніть прислів’ями свою словникову скриньку (діти записують на своїх плакатах):
  •     Та земля мила, де мати народила.
  •     Кожна травичка на своїм корені росте.
  •     Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

 

  •        Поясніть значення прислів’їв.
  •          Яка ж вона наша Батьківщина? Прочитайте (діти читають зі своїх плакатів).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •          Вам, напевно, цікаво дізнатися про Державні символи України, переглянемо презентацію (перегляд презентації «Моя Україна»).
  •          Ось бачите скільки тисячолітньої мудрості ввібрали державні символи України. Розмалюйте символи України у своєму плакаті. (Практична робота учнів).

 

Мозковий штурм  Гімн України

  •          Продекламуйте перші два рядки гімну.
  •          Що виражається у цьому музичному творі?
  •          Як часто ви чуєте Гімн України?

Кубування Герб

  1. Як це виглядає? (Тризуб, блакитне, жовте)
  2. На що схоже? (Емблема, значок)
  3. Про що це змушує тебе думати? (Про Україну, про волю, незалежність)
  4. З чого це зроблено? (Картон, метал, пластмаса)

Діаграма Вена.  Порівняти Герб і Прапор


  • Символ України
  • Жовтий колір
  • Синій колір
  • Геометричні фігури
  • Герб – Емблема
  • Герб – замкнена ламана лінія
  • Прапор – полотнище
  • Прапор – прямокутник

 


 

 

  •          Не забувайте виконувати «неписані» правила маленьких українців:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка (учні піднімаються)

Учитель:

  •     Якщо ви знаєте, що наша держава сильна, коли єдина – дайте один одному руки.
  •     Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватися про нашу Батьківщину – сплесніть у долоні.
  •     Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту – сплетіть руки вгорі.
  •     Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитися до Герба, Прапора і Гімну, станьте рівненько.

 

  •          Любить і шанує наш народ – народні символи. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народні символи, можна дізнатися, про яку країну йдеться. Народні символи – це наші святині й обереги, а ще краса рідного краю.

 

Учениця:

Соняхи, жоржини,

Айстра і шипшина

Васильки, ромашки,

Лілії, волошки

Мальви, чорнобривці,

Звіробій, чорниці

Мята і калина,

Маки, горбина.

Півники, брусниця,

Грицики, суниця,

Нагідки, космеї,

Рожі, калатеї

Примули, малина,

Рута та ожина,

Це усе рослини

Й квіти України.

 

 

 

Учитель:


  •        Розмалюємо український віночок – оберіг, народний символ України.
  •        Погляньте діти на ці чарівні віночки. Чим квіточки схожі? Чим різняться? І дорослі, і діти зовсім як наші квіти. Ми одна родина. Ось погляньте на карту України. У кожному куточку України живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі, у місті чи в селі, але всі ми живемо в одній державі – в Україні, яка є для всіх нас єдиною. Україна – це наш рідний батьківський край, і ми несемо в собі його культуру, звичаї, традиції, його пісні і вірші, вбираємо в свою душу рідні серцю краєвиди. (Перегляд відеоролика «Моя Україна»).
  •        А тепер погляньте на свої парти, там лежать сонечка. Я хочу, щоб кожен з вас засяяв як маленьке сонечко і ніс людям лиш добро. Прикріпимо сонечка на карту України.

Дівчинка:


Привітний і світлий наш сонячний дім

Як радісно й весело жити у нім.

Тут мамина пісня і усмішка тата.

В любові й добрі тут зростають малята

Дзвінка наша пісня до сонечка лине:

«Мій сонячний дім – це моя Україна!»

(Діти піднімають, стають біля дошки, беруться за руки і співають пісню «Батьківщина – це я»)

Учитель:

  •     Наша країна неповторна та своєрідна своєю красою і талановитими людьми. Нам, українцям, є чим пишатися. Що ви знаєте і хочете розповісти про них?

(Діти називають імена діячів науки, культури і мистецтва, славних звитяжців, видатних спортсменів і розповідають про них )

 

Діячі культури і мистецтва:

  • Тарас Шевченко
  • Леся Українка
  • Іван Франко
  • Соломія Крушельницька
  • Іван Козловський
  • Михайло Грушевський

Імена славних звитяжців:

  • Байда Вишневецький
  • Іван Сірко
  • Петро Канашевич-Сагайдачний
  • Богдан Хмельницький
  • Іван Мазепа
  • Іван Гонта
  • Максим Залізняк
  • Устим Кармелюк

Видатні спортсмени:

  • Брати Клички
  • Яна Клочкова
  • Василь Вірастюк
  • Андрій Шевченко

Учитель:

  •          Відома Україна світу завдяки унікальним явищам, своїми традиціями та культурною спадщиною, завзятістю та працьовитістю. Переглянемо мультфільм – «Це наше і це твоє».

(Перегляд мультфільму)

  •          Чим пишається наша держава і чим пишаємося тепер ми? (Відповіді учнів)

 

 

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань

  •        Любі діти, наш урок добігає кінця. Як називалась тема нашого уроку? Якими повинні бути діти України? Що запам’яталося на уроці? Що вразило? Що найбільше сподобалося? Чи може бути ваша душа байдужою до України?

V. Підсумок

Учитель:

  •        Ми повинні берегти і примножувати добробут нашого краю. Ми любимо неньку – Україну і зробимо все, щоб вона процвітала. А що ви – маленькі українці можете зараз зробити для України?

 Відповіді учнів

  •        Добре вчитись, добре поводитись, нести радість людям.
  •        Дякую всім за роботу.

Учень:

Моя країна – Україна,

Сонячна держава

І дорослому й дитині

Жити в ній цікаво

Щовесни сади квітують,

Солов’ї співають.

У країну Україну

Гості приїжджають:

Із Америки, з Кавказу

З Праги і Варшави

Бо в країні Україні

Гостювать – цікаво.

У столиці – світлі лиця

В селах – щирі люди.

Я за тебе, Батьківщино,

Завжди гордий буду.


 

doc
Додано
6 грудня 2025
Переглядів
81
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку