Наша Галактика. Місце Сонця в Галактиці

Про матеріал
презентація містить навчальний матеріал про "Чумацький шлях", зоряні скупчення, асоціації, туманності, розкриває фізичний зміст підсистеми Галактики та її спіральну структуру.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Наша Галактика. Молочний Шлях. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності. Підсистеми Галактики та її спіральна структура. Місце Сонця в Галактиці.

Номер слайду 2

1. Молочний Шлях. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності

Номер слайду 3

Молочний Шлях - це відносно яскрава сріблясто-біла смуга на зоряному небі, яку давні греки назвали «галактикос» (від грец. «гала» - «молоко»). У північній півкулі неба Молочний Шлях проходить через сузір'я Близнят, Тельця, Візничого, Кассіопеї, Цефея, Лебедя. Кільце Молочного Шляху утворюють найближчі до нас зорі Галактики, яка як зоряна система має вигляд диска чи двоопуклої лінзи.

Номер слайду 4

В 1609 році Г. Галілей за допомогою телескопа виявив, що Молочний Шлях складається з колосальної кількості дуже слабких зірок. В Україні його називають Чумацьким Шляхом. Наше Сонце разом із планетною системою теж входить до складу Галактики.

Номер слайду 5

Зусиллями багатьох астрономів, передусім Вільяма Гершеля, його сина Джона Гершеля, В. Я. Струве, встановлено, що зірки небесної сфери належать величезній зоряній системі - Галактиці (від грецького galakticos - молочний).

Номер слайду 6

Деяка частина зір Галактики об'єднана в скупчення, тобто в групи, які пов'язані між собою взаємним тяжінням і тому рухаються в просторі як єдине ціле. Розрізняють два види зоряних скупчень: розсіяні та кулясті.

Номер слайду 7

Розсіяні зоряні скупчення складаються з декількох десятків, сотень, іноді тисяч зір і мають неправильну форму, їхні діаметри становлять 10 - 20 св.р. Майже всі розсіяні зоряні скупчення знаходяться в районі Молочного Шляху або поблизу нього. Їх виявлено близько 1200, а найвідоміші з них - Плеяди та Гіади. Зокрема, в Плеядах неозброєним оком видно лише сім - десять зір, а при спостереженні у телескоп - понад дві сотні. У розсіяних зоряних скупченнях багато масивних яскравих зір, а також змінних, спалахуючих та зір з незвичайним хімічним складом

Номер слайду 8

Кулясті зоряні скупчення мають сферичну або злегка сплюснуту форму діаметром до 300 св. р. Вони налічують сотні тисяч і навіть мільйони зір, які групуються до центра. В 1918 р. американський астроном X. Шеплі, визначивши відстані до 70 кулястих скупчень довів, що вони згруповані навколо центра Галактики.

Номер слайду 9

У 20-х роках XX ст. увагу астрономів привернули групи біло-голубих зір, що згодом отримали назву ОВ-асоціацій. У 1952 р. В. А. Амбарцумян зробив висновок, що процес групового формування зір продовжується і в наш час. Тоді ж він відкрив групи змінних зір, які отримали назву Т-асоціацій. Це - молоді зорі.

Номер слайду 10

Міжзоряний простір заповнено газом та пилом, за допомогою яких утворюються туманності. Існують такі види туманностей: Дифузні туманності (світлі і темні),туманності правильної форми (волокнисті та планетарні)

Номер слайду 11

Темні туманностіТуманність Кінь. Трубка для куріння

Номер слайду 12

Темна туманність Кінська голова

Номер слайду 13

Світлі туманностіТуманність Оріона

Номер слайду 14

Волокнисті туманностіКрабоподібна туманність

Номер слайду 15

Планетарні туманностіТуманність Равлик

Номер слайду 16

Різновидність туманностей. Лисяче хутро

Номер слайду 17

Різдвяний янгол

Номер слайду 18

Медуза

Номер слайду 19

Метелик

Номер слайду 20

Орел

Номер слайду 21

Пелікан

Номер слайду 22

Серце і Душа

Номер слайду 23

Вуаль

Номер слайду 24

Туманність Кіля

Номер слайду 25

Туманність Ламантин

Номер слайду 26

2. Підсистеми Галактики та її спіральна структура

Номер слайду 27

Типи населення Галактики. Уявлення про населення Галактики увів у 1944 р. німецький астроном В. Бааде (1893 - 1960).

Номер слайду 28

Об'єкти спіральних рукавів галактичного диска було названо населенням І типу. А зорі гало, які концентруються симетрично щодо центра системи - населенням II типу.

Номер слайду 29

До населення І типу належать, зокрема, зорі розсіяних скупчень. До населення II типу - зорі кулястих скупчень.

Номер слайду 30

За сучасними уявленнями наша Галактика має дві складових - плоску та сферичну. Вони відрізняються формою та об’єктами, які їх утворюють. У наш час зорі спіральних рукавів (населення І типу) ототожнюють із плоскою складовою, а зорі гало (населення II типу) - зі сферичною складовою нашої Галактики.

Номер слайду 31

Таким чином, поділ на населення різних типів (підсистеми Галактики) має глибокий еволюційний зміст і відображає різне походження плоскої та сферичної складових.

Номер слайду 32

Гало, диск і ядро Галактики. Гало або корона Галактики складається в основному з газу, газових хмар і дуже старих неяскравих зір, як поодиноких, так і у вигляді кулястих скупчень. Радіус гало, за останніми даними з космічного телескопа ім. Габбла, сягає 300000 св. р. Саме цим радіусом і окреслюються межі Галактики. Рухаючись по витягнутих еліптичних орбітах, зорі гало дуже повільно обертаються навколо центра Галактики. Порівняно з гало диск обертається набагато швидше. Його діаметр 100000 св. p. Поблизу площини диска знаходиться дуже багато молодих зір і зоряних скупчень, не старіших за 1 млрд років.

Номер слайду 33

Ядро Галактики повністю приховане від нас товстим шаром поглинаючої матерії. Але певною мірою «наблизитись» до нього вдалося завдяки спостереженням в інфрачервоному діапазоні. Ядро Галактики сягає 4000 св. р. Для нього типова дуже велика концентрація зір.

Номер слайду 34

Спіральна структура Галактики. Наша Галактика має дуже добре виражену спіральну структуру. Магнітне поле Галактики зосереджене головним чином у спіралях.спіральні рукави в Галактиці утворюються завдяки наявності в центрі системи певного спотворення її форми, наприклад, через наявність перемички в ядрі, яка обертається як тверде тіло.

Номер слайду 35

3. Місце Сонця в Галактиці

Номер слайду 36

Відстань від Сонця до центру Галактики становить, за різними оцінками, 22 - 33 тис. св. р. Разом з усіма близькими зорями Сонце обертається навколо центра Галактики зі швидкістю близько 250 км/с. Період обертання Сонця навколо центра Галактики становить приблизно 200 млн. років і називається галактичним роком. Спіральні рукави, як ціле, і окремі зорі рухаються навколо центра Галактики з різними швидкостями. Кожна зоря то потрапляє у спіральний рукав, то виходить із нього. І тільки Сонце знаходиться в такому її місці, де його швидкість навколо центра Галактики практично збігається зі швидкістю спірального рукава.

Номер слайду 37

За всю історію свого існування Сонце жодного разу не потрапило в спіральні рукави. Для Землі це вкрай сприятливо, бо, якби ми потрапили в спіральний рукав, бурхливі процеси, що породжують смертоносне випромінювання, знищили б усе живе на Землі. Наша планета існує у відносно спокійному місці Галактики впродовж мільярдів років, не відчуваючи катастрофічного впливу космічних катаклізмів.

pptx
Додано
15 листопада
Переглядів
136
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку