ТЕМА № 2. ВІДОМОСТІ ПРО ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА
Урок 5 – 6: Натуральні волокна рослинного походження: бавовна, льон.
Їх одержання, будова та властивості.
План:
Бавовна – це натуральне волокно, яке отримують з поверхні насіння рослини бавовник. Волокна бавовни отримують шляхом відривання їх від насіння однолітньої рослини бавовнику.
Використовують бавовну для виготовлення тканин різного призначення: білизняних, сорочкових, для суконь, костюмів; трикотажу білизняного та верхнього; швейних ниток, галантерейних виробів та в технічних цілях.
Батьківщиною бавовнику є Індія, звідки він був завезений до Єгипту, Китаю, Японії, країн Середньої Азії, Сполучених Штатів та ін. країн світу. Вирощують бавовник у країнах з теплим кліматом, де річна середня температура сягає близько 20 – 30 С.
Волокна бавовни – це тонкі волоски, які покривають поверхню насіння бавовнику. Зібране волокно називають бавовна – сирець (бавовна разом з насінням, де волокна займають 1/3 маси, а насіння 2/3 маси). Воно надходить на бавовняно–очищувальні фабрики для первинної обробки.
Стадії первинної обробки:
Види бавовни, які застосовують для виробництва пряжі і тканин:
У повздовжньому вигляді – це тонка стрічкоподібна, звита трубочка; у поперечному розрізі – неправильної форми коло, посередині якого проходить канал, заповнений повітрям. Тобто волокно має целюлозні стінки та канал, товщина яких залежить від ступеня зрілості волокна. Найкращі якості мають зрілі волокна: вони мають розвинені стінки, товщина яких дорівнює половині ширини каналу; ступень звивання волокна складає 7 – 10 витків на 1 мм довжини. Зрілі волокна характеризуються добрими: міцністю, гнучкістю, чіпкістю, м’якістю, теплозахисними властивостями. Звивчаста структура волокна допомагає при прядінні, а саме допомагає зчіплюватися один з одним, а також запобігає блиску, волокно приємне на дотик і м’яке. Хімічний склад волокна: 95% целюлози, 5% кутикули.
Льон – це однолітня трав’яниста рослина. Для волокна вирощують два основних види льону:
Волокна отримують зі стеблин рослини. Довжина волокна залежить від довжини стеблини та сорту льону. Найбільш довге та якісне волокно отримують з довгунця.
Використовують льон для виготовлення тканини різного призначення: платтєво-костюмних, декоративних, білизняних, технічного призначення; для канатів та вірьовок.
Вирощують льон в Україні (на Поліссі), у Поволжі, Сибіру, в Білорусії.
Первинна обробка складається з таких процесів:
Після первинної обробки виділяють з трести елементарні волокна льону, які придатні для використання у текстильному виробництві. В текстильній промисловості використовують довге волокно, коротке волокно (кудель) та очоси, які отримують при прочісуванні трьопаного льону. З коротких волокон та очосів виробляють грубі товсті полотна технічного призначення та канатно-вірьовочні вироби.
Технічне волокно – це довгий пучок різних за формою та товщиною волокон, які склеєні між собою по довжині природними пектиновими речовинами. Кожний пучок складається з 14 – 24 елементарних волокон. Довжина пучка 50 – 250 мм, товщина – 100 – 300 мкм.
Елементарне волокно у повздовжньому вигляді - довга тонка і гладенька клітина з загостреними кінцями. У поперечному розрізі волокно має вигляд багатокутника з вузьким каналом посередині. Така структура волокна обумовлює гладкість та блиск, високу теплопровідність, високу міцність та низьке видовження. Хімічний склад волокна: 80% природної целюлози та 20% домішок: пектозанів та пектинів (які надають волокну жорсткость), жирів, восків, лігніну та білків.