Науково-дослідницька робота

Про матеріал
Науково-дослідницька робота на конкурс Юний дослідник на тему: "ВИГОТОВЛЕННЯ ВЕРШКОВОГО МАСЛА В ДОМАШНІХ УМОВАХ "
Перегляд файлу

 

 

1

 

КРИВОРІЗЬКА ГІМНАЗІЯ №41

КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

 

 

 

 

 

ВИГОТОВЛЕННЯ ВЕРШКОВОГО МАСЛА

 В ДОМАШНІХ УМОВАХ

 

 

 

Роботу виконав:

Войтов Марк,

учень 4-Б класу

 

Науковий керівник:

Чабан Тетяна Віталіївна,

учитель початкових класів

КГ №41 КМР

     

 

м. Кривий Ріг

 2024

ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………...

3

РОЗДІЛ 1. ОРГАНІЧНЕ ХАРЧУВАННЯ ……………………………………..

4

 

1.1. Що включає поняття органічне харчування …………………………..

4

 

1.2. Користь органічного харчування ………………………………………

6

РОЗДІЛ 2. ВИГОТОВЛЕННЯ МАСЛА З ОРГАНІЧНИХ ПРОДУКТІВ ….

8

 

2.1. Рецепти виготовлення вершкового масла ……………………………..

8

 

2.2 Порівняння вершкового масла виготовленого власноруч та з магазину ……………………………………………………………………...

10

ВИСНОВКИ ………………………………………………………………………

13

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ………………………………………

14

ДОДАТКИ…………………………………………………………………….........

15

 

Додаток А Логотипи органічних продуктів харчування…………………..

15

 

Додаток Б  Приготування вершкового масла з домашніх вершків ………

16

 

Додаток В Приготування вершкового масла з магазинних вершків ……..

19

 

Додаток Г Перевірка зразків вершкового масла після холодильника .......

21

 

Додаток Д  Перевірка зразків вершкового масла у воді …………………..

22

 

Додаток Е Фото зразків вершкового масла під мікроскопом …………….

23

 


ВСТУП

Органічне харчування базується на вирощуванні продуктів без використання синтетичних пестицидів та мінеральних добрив. Воно сприяє збереженню екології та здоров’я, пропонуючи споживачам натуральні та екологічно чисті продукти. Актуальність дослідження полягає в тому, що вершкове масло виготовлене в домашніх умовах буде вищої  якості ніж масло виготовлене в промислових масштабах.

Об’єкт дослідження: вершкове масло.

Предмет дослідження: спосіб виготовлення  вершкового масла в домашніх умовах.

Гіпотеза нашого дослідження полягає у твердженні, що вершкове масло з домашніх продуктів власного виробництва має ряд переваг над маслом промислового виробництва.

Мета роботи: дослідити та проаналізувати процес виготовлення вершкового масла, його властивості, як органічного продукту. 

Для досягнення даної мети та перевірки гіпотези ми поставили наступні завдання:

1) опрацювати інтернет-джерела для ознайомлення з поняттям органічне харчування;

2) визначити користь органічного харчування;

3) провести експеримент з  виготовлення масла з домашніх вершків та купованих;

4) порівняти вершкове масло власного виробництва та відомих виробників з найбільшим попитом у покупців.

У ході дослідження застосували наступні методи: описовий, експериментальний, спостереження, порівняння, узагальнення.

Практичне значення результатів дослідження полягає у використанні їх на уроках з предмету «Я досліджую світ», а також будуть корисними при складанні раціону  здорового харчування.

Структура роботи: робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків.

РОЗДІЛ 1

 ОРГАНІЧНЕ ХАРЧУВАННЯ

 

1.1. Що включає поняття органічне харчування

Органічні продукти (від англ. organic food) - продукція сільського господарства та харчової промисловості, виготовлена відповідно до затверджених правил (стандартів), які передбачають мінімізацію використання пестицидів, синтетичних мінеральних добрив, регуляторів росту, штучних харчових добавок, а також забороняють використання ГМО [3].

Органічні продукти - це продукти харчування, які вирощуються або виробляються без застосування синтетичних хімічних добрив, пестицидів (хімічних речовин для боротьби зі шкідниками), гормонів росту або генетично модифікованих організмів (ГМО). У багатьох країнах існують визначені стандарти та сертифікаційні організації, які регулюють та підтверджують відповідність продуктів органічним стандартам.

Органічні продукти часто позначаються спеціальними логотипами, які вказують на їх сертифікацію відповідно до встановлених стандартів. Зазвичай, такі продукти вважаються екологічно безпечними і можуть мати кілька переваг:

1. Відсутність хімічних залишків: органічні продукти частіше вирощуються без використання штучних хімічних речовин, що може сприяти зменшенню залишків хімікатів в продуктах.

2. Сприяння екологічності: вирощування органічних продуктів може сприяти збереженню ґрунту, води та різноманіття екосистем.

3. Відсутність ГМО: органічні продукти не повинні містити генетично модифікованих організмів.

4. Дотримання етичних стандартів: виробники органічних продуктів часто дотримуються етичних стандартів, таких як добробут тварин та справедливі умови праці. Усі умови, яким повинні відповідати органічне виробництво і продукти, описані в законі №2496-VIII. Те, що вони дотримані, може підтвердити лише сертифікат. Без нього наносити логотип та позиціонувати продукт як органічний не можна [5]. (Додаток А).

В Україні стандарти виробництва вершкового масла мають відповідати ДСТУ (Державний стандарт технічні умови) 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови».

За Державними стандартами  масло, залежно від  масової частки жиру, поділяють на групи :

вершкове масло екстра – вміст жиру від 80% до 85 %;

вершкове масло селянське – вміст жиру від 72,5% до 79,9 %;

вершкове масло бутербродне – вміст жиру від 61,5 % до 72,4%;

топлене масло (молочний жир) – з масовою часткою жиру не менше ніж 99,0% (99,8) [4].

Для боротьби зі шкідниками виробники органічної продукції застосовують біологічні та фізичні методи, без застосування хімікатів. Багато чого виконують вручну, для того щоб не заподіяти  шкоди рослинам і ґрунту.

До складу органічних продуктів також входять різні інгредієнти, без яких не обійтися у виробництві більш складного за своїм складом продукту: начинки, наповнювача, барвника, консерванту. Органічними вважаються ті інгредієнти, які отримали  тільки з натуральної сировини, без застосування добавок чи синтетичних елементів.

Перевагою таких продуктів є користь для здоров’я, але органічні продукти також мають і недоліки: нестійкість до температурних впливів, відрізняються малоінтенсивним підфарбовуванням і вартістю.

Під час переробки екологічно чистих продуктів застосовують щадний фізичний спосіб, щоб  максимально зберегти в них поживні речовини. Заборонено застосовувати під час переробки: хімічне рафінування, штучні ароматизатори, дезодорування, опромінення, підсолоджувачі, будь які консерванти, мінералізація і вітамінізація продукції, генетично змінені організми.

Так, підходи до вирощування та виробництва органічних продуктів найчастіше підкреслюють їх позитивний вплив на здоров'я та довкілля. Відмінні смакові якості,  відсутність шкідливих добавок, високі стандарти якості, відсутність ГМО все це є перевагою органічних продуктів.

Такі продукти зберігають свої живильні властивості, мають високу якість, безпечні й натуральні, оскільки використовуються тільки натуральні, щадні методи переробки , а також виговляються за  традиційними рецептами, використовуючи природні речовини і матеріали для упаковки [1].

 

1.2. Користь органічного харчування

Кожна людина прагне бути здоровою. На здоров’я людини  великий вплив має харчування. Коли людина вживає органічні продукти, її харчування більш збалансоване. Такі продукти мають значно вищу харчову цінність і допомагають забезпечити організм всіма необхідними поживними речовинами. На даний час люди починають замислюватися над харчуванням та оточуючим середовищем, адже все це впливає на здоров’я людини.

Люди задаються питанням щодо того, чи є органічні продукти набагато кориснішими для здоров’я, ніж звичайні овочі та фрукти, які купуються в магазинах та на ринку. На основі рецензованих дослідженнь, які були  проведені Environmental Working Group, проаналізувавши 80 000 продуктів харчування, виявило, що органічні оброблені продукти містять значно менше інгредієнтів, які мають негативний вплив на здоров’я, ніж неорганічні.

Також дослідження показали, що органічні продукти містять значно більше вітаміну С, заліза, магнію та фосфору, а отже являються  кориснішими для здоров’я [8].

За дослідженнями відомо, що органічні продукти практично не містять шкідливих речовин, мають менший вміст нітратів (солі азотної кислоти), які вважаються канцерогенними та відсутність ГМО. Важливо відзначити, що все це може значно знизити ризик розвитку алергій та інших проблем зі здоров'ям.

Перевагою є те, що органічні продукти виключають використання синтетичних пестицидів та  добрив, що забруднюють землю, водойми та підземні води.

Щоб менше впливати на довкілля та мати міцне здоров'я, людям важливо розуміти, зробивши правильний вибір при покупці органічних продуктів, ви можете сприяти підтримці сталого виробництва та збереженню довкілля [7].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РОЗДІЛ 2

 ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

 

2.1 Рецепти виготовлення вершкового масла

Вершкове масло досить дорогий продукт, але без нього неможливий повноцінний раціон. Всі знають, що масло дуже калорійне та поживне. У кулінарії його можна використовувати, як самостійний продукт, так і в додатку до хлібних та кондитерських виробів, а також, як заправку до будь-якої готової страви. Масло часто використовується для стейків, паштетів, печива, булочок, каші та картоплі.

Вершкове масло - харчовий продукт, який представляє собою концентрат молочного жиру. Молочний жир відрізняється цінними біологічними та смаковими якостями. Він включає оптимально збалансований комплекс жирних кислот, містить значну кількість жиророзчинних вітамінів, має низьку температуру плавлення, легко засвоюється організмом (до 95%) [6].

 Метою виготовлення вершкового масла з домашніх та купованих вершків 33% є подальше експериментальне порівняння їх властивостей із властивостями вершкового масла відомих виробників.

1. Виготовляємо масло з домашніх вершків. (Додаток Б).

Для приготування масла з домашніх вершків нам знадобиться:

- вершки домашні 500 мл; 512 г (отримані вершки взято з молока корови перевіреної ветеринаром);

- миска;

- дерев’яна лопатка або міксер.

Беремо домашні вершки, кладемо у миску, в якій будемо збивати. Перемішуємо до утворення грудочок, хлюпання та виділення рідини – це ознаки того, що масло майже готово. На це ми  витратили 8 хв, збиваючи дерев’яною лопаткою.

Зливаємо у склянку виділену рідину. Беремо грудку вершкового масла і промиваємо її під холодною водою. Готуємо формочку, в якій масло буде застигати. Для цього нам знадобиться пластикова ємність та харчова плівка. Кладемо її у підготовлену ємність, задаємо  форму, загортаємо плівкою та кладемо до холодильника для застигання на 8-10 годин.

З цієї кількості вершків вийшло приблизно 300 г вершкового масла жирністю приблизно 82% та пів склянки рідини (маслянки). Для більш делікатного смаку можна додати кропу, спеції або какао.

2. Робимо  масло з магазинних вершків. (Додаток В).

Для приготування масла з магазинних вершків нам знадобиться:

- вершки магазинні 500  мл, 33%, 509 г;

- миска;

- дерев’яна лопатка або міксер.

Беремо куповані вершки, виливаємо у миску. Збиваємо до утворення грудочок, хлюпання та виділення рідини – це ознаки того, що масло майже готово. На це ми  витратили 45 хв, збиваючи міксером. Через меншу жирність вершків час збивання збільшується.

 Зливаємо у склянку виділену рідину. Беремо грудку вершкового масла і промиваємо її під холодною водою. Готуємо формочку, в якій масло буде застигати. Для цього нам знадобиться пластикова ємність та харчова плівка. Кладемо її у підготовлену ємність, задаємо  форму, загортаємо плівкою та кладемо до холодильника для застигання на 8-10 годин.

З цієї кількості вершків вийшло майже 200 г вершкового масла жирністю приблизно 50-60% та повна до верху склянка рідини (маслянки).

Щоб визначити жирність вершкового масла в домашніх умовах не маючи спеціального пристрою ми звернулись до інтернет-джерел, в яких сказано, що чим вищий відсоток жирності виготовленого вершкового масла, тим менше буде маслянки [2]. Отже можемо дійти висновків дивлячись на кількість одержаної рідини (маслянки), що жирність масла з домашніх вершків приблизно 80-82%, а купованих 50-60%.

Отже, в домашніх умовах можна легко та швидко виготовити органічний продукт харчування. 

 

2.2. Порівняння вершкового масла виготовленого власноруч та з магазину

З метою доведення гіпотези нашого дослідження про те, що вершкове масло з домашніх продуктів власного виробництва має ряд переваг над маслом промислового виробництва проведемо декілька дослідів. В результаті чого ми дізнаємося, як масло змінить свою структуру та яким буде на смак.

Для дослідження та порівняння  ми обрали вершкове масло,  яке виготовили самостійно та масло відомих виробників, але з меншою жирністю та з більшим попитом у покупців. (Додаток Г):

      ТМ "Яготинське" 73%     

      ТМ "Злагода" 72,7%    

ТМ "Ферма" 73%

Для початку вирішили дослідити зразки вершкового масла з холодильника (час перебування в холодильнику 8-10 годин). Перевіряємо твердість, колір, легкість відрізання та смак. Нам знадобиться ніж та 5 зразків вершкового масла.

ДОСЛІД 1

1 зразок – масло, зроблене власноруч з вершків домашнього виробництва.

Тверде, насиченого молочно-жовтого кольору,  відрізається доклавши зусилля, крихке, солодко-кисло-солоного смаку.

2 зразок – масло, зроблене власноруч з вершків, придбаних у магазині.

Тверде, молочно-білого кольору,  відрізається доклавши зусилля, солодкого смаку, крихке.

3 зразок - масло ТМ "Яготинське" 73%.

Не дуже тверде, молочно-жовтого кольору,  відрізається легко, пластичне, солоно-солодкого смаку.

4 зразок - масло ТМ "Злагода" 72,7%.

Тверде, молочно-білого з жовтими плямами кольору,  пластичне, відрізається легко, солодко-солоного смаку.

5 зразок - масло ТМ "Ферма" 73%.

Напівм'яке, молочно-жовтого кольору з білими плямами, пластичне, відрізається легко, майже без смаку.

ДОСЛІД 2 (Додаток Д).

Перевіряємо вершкове масло за допомогою гарячої води.

Нам знадобиться 5 зразків масла та 5 склянок з гарячою водою, ложка для розмішування.

Одним з найпростішим та найефективнішим способом перевірки вершкового масла є перевірка в гарячій воді. Якщо масло якісне воно має повністю розчинятися в ній, фарбуючи воду в молочний колір. Звертаю увагу: масло при розчинені у гарячій воді, має бути без будь-якого осаду і, тим більше, «пластівців». Якщо ви помітили їхню наявність - дуже поганий сигнал. Також на поверхні з якісним зразком має утворитися "шапочка" з дрібними бульбашками молочного кольору, однаковими за розміром. У зразку з неякісним «шапочка» буде з крупними бульбашками жовтого кольору  різного розміру. Це ознака наявності домішок.

У підготовлені склянки з гарячою водою додаємо по шматочку вагою 10 г масла та розмішуємо.

1 зразок - розчиняється добре, фарбує воду у молочний колір, утворює на поверхні «шапочку» з маленькими бульбашками однакового розміру та кольору.

2 зразок - розчиняється добре, фарбує воду у молочний колір, утворює на поверхні «шапочку» з трошки більшими бульбашками молочного кольору.

3 зразок - розчиняється повільніше, вода набуває легкого молочного відтінку, утворює на поверхні «шапочку» з бульбашками середнього розміру однакового кольору.

4 зразок - розчиняється повільніше, вода набуває легкого молочного відтінку, утворює на поверхні «шапочку» з бульбашками середнього розміру молочного та білого кольору.

5 зразок – майже не розчиняється, утворюючи товстий шар жиру, з великою кількістю бульбашок великого розміру, вода майже не змінила колір.

Отже, можна зробити висновок, що масло з домашніх вершків найякісніше та дійсно у своєму складі не має шкідливих домішок.

 

 

ДОСЛІД 3 (Додаток Е).

Щоб більш детальніше розглянути жирову шапочку, яка утворилася під час 2 досліду і переконатися, що вершкове масло домашнього виробництва значно якісніше,  ми вирішили дослідити їх під мікроскопом.

Було дуже цікаво більш детально роздивитися бульбашки у збільшеному в 10 разів вигляді.

1 зразок – бульбашки різного розміру з переважною кількістю дрібних.

2 зразок - бульбашки різного розміру з меншою кількістю дрібних .

3 зразок – переважна більшість великих бульбашок та з більшою щільністю.

4 зразок – невелика кількість великих бульбашок з меньшою щільністю.

5 зразок – дві бульбашки великого розміру.

Отже, дивлячись на фото зразків під мікроскопом ми можемо побачити, що бульбашки відрізняються за розміром, кольором та навіть формою і можемо дійти висновку,  що вершкове масло виготовленого в домашніх умовах значно якісніше ніж магазинне масло .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

Із опрацьованих інтернет-джерел стосовно користі органічного харчування та поняття органічне харчування ми дізналися, що органічні продукти містять значно більше вітаміну С, заліза, магнію та фосфору, а отже, є  більш корисними для здоров’я, а також, що досить важливо, не впливають на навколишнє середовище.

Визначено поняття органічного харчування.  Органічні продукти - продукція сільського господарства та харчової промисловості вироблена відповідно до строгих норм та стандартів, які спрямовані на збереження природних екосистем, захист здоров'я споживачів та підтримку сталого сільського господарства.

Органічні продукти виготовленні за відповідними стандартами ДСТУ  (Державний стандарт технічні умови) 4399:2005, зберігають  свої поживні властивості, мають більш високу якість, безпечні для здоров’я та навколишнього середовища і мають натуральний склад при переробці, оскільки для виготовлення використовуються тільки натуральні та щадні методи переробки. Для виготовлення органічної продукції  використовують традиційні рецепти, природні матеріали для упаковки.

Дослідили рецепт та в домашніх умовах виготовили вершкове масло з домашніх та купованих вершків. 

Порівняли вершкове масло власного виробництва та відомих виробників. На основі даних дослідження, ми дійшли  висновку, що домашнє масло виготовлене саме з домашніх вершків найбільш якісне. Магазинне масло «Ферма» використовувати в їжу не рекомендовано, через присутність в складі інших жирів невідомого походження.

Отже, гіпотеза, яка була висунута на початку роботи, доведена. Так як найякісніше, найкорисніше та найсмачніше саме вершкове масло домашнього виробництва.

 


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1. Organik-Eco. URL: https://organic-eco.com.ua/organichne-kharchuvannya-vse-za-i-zhodnogo-proti/ (дата звернення 12.12.2023).

2. Showdream.org URL: https://showdream.org/novini/kulinarya/34736-vershkove-maslo-yak-uniknuti-pdrobki-ta-vibrati-nayblsh-korisniy-produkt.html

3. ВІКІПЕДІЯ. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Органічні_продукти#:~:text=organic%20food)%20%20продукція%20сільського%20господарства,а%20також%20забороняють%20використання%20ГМО (дата звернення 08.01.2024).

4. Національний стандарт України. ДСТУ 4422:2005. Молочна промисловість. Виробництво масла.  2006. С.1-2.

5. Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції: Закон України від 30.06.2023. URL:https://www.epravda.com.ua/publications/2020/12/18/669317/ (дата звернення 13.01.2024).

6. Сухотепла К. В. Особливості виготовлення вершкового масла різними способами. URL: https://repo.snau.edu.ua/bitstream/123456789/2780/1/Сухотепла%20К.%20В.%20Особливості%20виготовлення%20вершкового%20масла%20різними%20способами.pdf  (дата звернення 19.01.2024)

7. ТОВАРИСТВО KRAFTU. URL: https://tovarystvo-kraftu.com/blog/perevahy-orhanichnykh-produktiv-dlia-zdorovia-ta-dovkillia/ (дата звернення 13.01.2024).

8. Харчі інфо. URL: https://harchi.info/articles/chy-ye-organichni-produkty-korysnishymy-za-zvychayni (дата звернення 15.01.2024).

 

 

 

 

ДОДАТОК А

Логотипи органічних продуктів харчування

              Проект «Поширення принципів зеленого офісу серед українських організацій» -  презентація з екології

 

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\18.jpgДОДАТОК Б

Приготування вершкового масла з домашніх вершків

                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

Збивання домашніх вершків

 

image30 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відділення вершкового масла від рідини» маслянки»

 

 

image50 

 

 

 

 

 

 

 

Зливання у склянку відокремленої рідини «маслянки»

 

image40 

 

 

 

 

 

 

 

Промиваємо під холодною водою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задаємо форму готового вершкового масла

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\1.jpgДОДАТОК В

Приготування вершкового масла з магазинних вершків

 

 

 

 

 

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\3.jpg 

 

Збивання вершків з магазину

 

 

 

 

 

 

 

 

Утворення грудочок у процесі збивання вершків з магазину

 

 

 

 

image90 

 

 

 

 

 

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\5.jpg 

Відокремлення масла від рідини «маслянки»

 

 

 

 

 

 

 

 

Задаю форму готовому продукту

 

 

 

ДОДАТОК Г

Дослід 1. Перевірка зразків вершкового масла після холодильника

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\9.jpg

Зразки вершкового масла для досліду

 

 

ДОДАТОК Д

Дослід 2. Перевірка зразків вершкового масла у воді

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\8.jpg

Підготовка для проведення досліду з порівняння

 

12.jpg

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\11.jpg

 

Результати порівняння зразків вершкового масла

 

 

 

ДОДАТОК Е

Фото зразків вершкового масла під мікроскопом

Зразок

 вершкового масла

Збільшення під мікроскопом

Вершкове масло з домашніх вершків

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\13.jpg

Вершкове масло з магазинних вершків

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\14.jpg

Вершкове масло

ТМ Яготинське 73%

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\15.jpg

Вершкове масло

ТМ Злагода 72,7%

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\16.jpg

Вершкове масло

ТМ Ферма 73%

C:\Users\HUAWEI\Desktop\Фото на Юний дослідниц\17.jpg

 

docx
Додано
4 січня
Переглядів
10
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку