Навчальна картка
Історія України 7 клас
Київська Русь за часів Володимира Мономаха
Додаток №1
Додаток №2
Розгляньте портрет Володимира Мономаха і спробуйте за зовнішністю схарактеризувати риси характеру князя.
Видатний історик Василь Татищев так описав зовнішній вигляд князя:
«Він був гарним обличчям, очі в нього були великі, волосся рудувате й кучеряве, лоб високий, борода широка. На зріст він був не дуже високий, але міцний тілом і дуже сильний».
Додаток №3
Уривок тексту «Повісті минулих літ»:
«Ранок в 17-й день 1113 року кияни зібрали раду і послали до Володимира Мономаха з проханням: «Іди, князю, на стіл батьківський і дідівський. А коли не прийдеш, то знай, що багато зла станеться, і не тільки Путятин двір, чи соцький, чи жидів пограбують, а ще й на ятрівку (невістку) твою нападуть, і на бояр, і на монастирі». Почув це Володимир і пішов до Києва. Зустріли його з великими почестями. Сів на столі отця свого і дідів своїх, і всі були раді, і смута вляглася».
Запитання.
Чому кияни запросили на свій стіл Володимира Мономаха?
Додаток №5
Витяг зі «Статуту» Володимира Мономаха.
Запитання.
Як, на ваш погляд, «Статут» вплинув на становище міських і сільських низів?
Додаток №6
Вірш Юрія Шкрумеляка про Володимира Мономаха
По незгодах між братами Ти заблис, як зірка ясна. Бо за тебе Україна Процвітала горда, красна. Добрий, чесний ти й розумний Справедливо став судити – Ти сильнішим не дозволив Слабких кривдити й гнобити. Міцно владою держав ти Пребагату Україну
|
І на ворога водив ти Свою сміливу дружину. Ти князів до згоди кликав, Як дітей та рідну мати: Знайте всі, що тільки згода Може тривко будувати! І на смертному вже ложі Дітям дав свої науки. Довго тим наш край держався, Що створили твої руки! |
Запитання.
Як поет оцінює князя?
Додаток №7
Правління Мстислава Володимировича
Мстислав продовжив справу Володимира. ______ року він захопив всю Білу Русь — Полоцьке князівство, а князів Полоцьких заслав до Греції. У Новгороді, де князював Мстислав понад ___ років, до 1117р., він користувався авторитетом та любов'ю.
Мстислав _________________ в справи інших князів. Він успішно продовжував боротьбу з ___________________ за підтримки всіх князів.
Помер Мстислав у _________ р. З ним закінчився черговий етап історії Русі, коли традиція збирання земель довкола єдиного центру — Києва ще боролася з тенденцією відокремлення земель.
Мстислав користувався _________________________ за успішну боротьбу з __________________. В історії залишився він з прізвищем _______________, а церква незабаром після смерті визнала його Святим.