Тема уроку: Політичний та соціально-економічний розвиток Київської Русі наприкінці Х – першій половині ХІ ст.
Мета: ознайомити учнів з особливостями політичного та соціально-економіч-ного розвитку Київської Русі в конці Х – першій половині ХІ ст.
Очікувані результати уроку
Після цього уроку учні зможуть:
Обладнання :
Смолій В.А. Історія України: Підручник для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл/ В.А. Смолій, В.С. Степанков. – К.: Генеза, 2007. – 224 с.: іл., карти.;
схема «Соціальна структура суспільства»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань, умінь, навичок учнів
Хід уроку
1. Політичний устрій
Варіант І
Учитель пропонує учням, слухаючи його розповідь, скласти схему управління Київської Русі в кінці Х – першій половині ХІ ст.
Варіант ІІ
Учитель пропонує учням прочитати відповідний матеріал підручника і заповнити, запропоновану схему:
Політичний устрій Київської Русі
Закріплення матеріалу:
2. Соціальна структура суспільства
Вчитель пропонує учням розглянути соціальну структуру Київської Русі і відповісти на запитання
Соціальна структура суспільства
Княжа династія Рюриковичів |
посідали найвище місце в суспільстві |
Бояри |
місцева знать, дружинники, володіли спадковими землями – вотчиною |
Духовенство |
служителі церкви |
Міщани |
жителі міста: міська знать, дрібні торговці, ремісники, чернь |
Селяни |
а) селяни - смерди, вільні селяни, які володіли землею, сплачували данину; б) селяни-закупи, які втратили землю за борг – «купу»; в) селяни-рядовичі, працювали у феодала за угодою – «рядом» |
Раби |
військовополонені, залежні селяни |
Закріплення матеріалу:
1. На які верстви поділялося населення Русі в к. Х – І пол. ХІ ст.?
2. Які зміни відбулися в соціальній структурі суспільства?
3. Господарське життя Київської Русі
Варіант І
Слухаючи розповідь вчителя, скласти розгорнутий план відповіді: «Господарське життя Русі»
Варіант ІІ
Вчитель пропонує учням прочитати відповідний матеріал підручника і заповнити таблицю:
Господарське життя Київської Русі
Сільське господарство |
Ремесло |
Торгівля |
|
|
|
Закріплення матеріалу:
1. Які досягнення в господарстві відбулися в кінці Х – першій половині ХІ ст.?
Домашнє завдання: Опрацювати відповідний матеріал підручника, написати оповідання на тему: « Один день із життя селянина/ремісника/боя-
рина» (за вибором учня)