Навчальна програма "Громадянська освіта" 6 клас для ЗЗСО за модельною програмою "Громадянська освіта. 6-9 клас дляЗЗСО (авт. Васильків І,Д,, Кравчук В,М, Танчин І,З.)

Про матеріал
Навчальна програма «Громадянська освіта. 6–9 клас» для закладів загальної середньої освіти Навчальна програма "Громадянська освіта. 6 клас" для ЗЗСО За модельною програмою «Громадянська освіта. 6–9 клас» для закладів загальної середньої освіти (авт. Васильків І. Д., Кравчук В. М., Танчин І. З.) «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (наказ Міністерства освіти і науки України від 19.12.2024 № 1768)
Перегляд файлу

 


                                                Краснокутський ліцей № 1 Краснокутської селищної ради

Богодухівського району Харківської області

 

 

                                                       ЗАТВЕРДЖЕНО 

                                                       Протокол засідання педагогічної ради

                                                       Краснокутського ліцею №1

                                                                    № 1

 

Навчальна програма

«Громадянська освіта. 6–9 клас» для закладів загальної середньої освіти

 

За модельною програмою

                                           

«Громадянська освіта. 6–9 клас» для закладів загальної середньої освіти

(авт. Васильків І. Д., Кравчук В. М., Танчин І. З.)

«Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (наказ Міністерства освіти і науки України від 19.12.2024 1768)


«Громадянська освіта»

6-9 клас

Вступна частина

Модельна навчальна програма з предмета «Громадянська освіта» (далі — Програма курсу) розроблена на основі Державного стандарту базової середньої освіти (далі — Державний стандарт) і є складовою частиною громадянської та історичної освітньої галузі (далі – Галузь).

Навчальний предмет «Громадянська освіта» передбачений Типовою освітньою програмою для 59 класів закладів загальної середньої освіти (Наказ МОНУ № 1120 від 09.08.2024 р.) для 6 – 9 класів (цикли адаптаційного і базового пре- дметного навчання) НУШ. Він базується на ціннісних орієнтирах, визначених пунктом 4 Державного стандарту. Компе- тентнісний потенціал навчального предмета «Громадянська освіта» відповідає переліку ключових компетентностей та наскрізних умінь, передбачених пунктами 79 Державного стандарту, розробленого з урахуванням «Рекомендації Євро- пейського Парламенту та Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя» (від 18.12.2006 р.).

Програма навчального предмета «Громадянська освіта» враховує наступність між предметами та курсами грома- дянської та історичної освітньої галузі, а також навчального предмета «Етика» соціальної і здоров’язбережувальної га- лузі, адаптаційного циклу та циклу базової середньої освіти. Вона опирається на досягнуті в попередніх класах НУШ обов’язкові результати навчання і забезпечує можливість досягнення більшості з конкретних результатів 3 і 4 , а особли- во 5 і 6 груп загальних результатів, передбачених для 7-9 класів. Також навчальний предмет «Громадянська освіта» за- кладає основу для наступної роботи в 9 класі над вивченням навчального предмета «Правознавство», в 9 класі разом із курсом «Правознавство» забезпечує формування громадянських компетентностей випускників базової школи.

Актуальність предмета. Суверенна, демократична, європейська держава Україна потребує активних і відповіда- льних за своє майбутнє громадян із високим почуттям патріотизму, власної гідності, стійкою громадянською позицією та готовністю до виконання своїх громадянських обов'язків. Екзистенційна важливість цих завдань для держави стала очевидною під час російсько-української війни й, зокрема, після широкомасштабного російського військового вторгнен- ня. У цьому контексті навчання громадянської освіти займає особливе місце, оскільки спрямоване на виховання особис- тостей здобувачів освіти з активною громадянською позицією, розвинутим критичним мисленням, здатних відповідаль- но ставитися до своїх прав та обов’язків, брати активну участь у суспільно-політичних процесах, усвідомлено діючи на захист державної суверенності України та утвердження демократії в країні.


Програма відображає засадничі ідеї Державного стандарту базової середньої освіти та концепції «Нова українська школа».

Мета і завдання навчального предмета «Громадянська освіта» відповідають «Концепції розвитку громадянської осві- ти в Україні», схваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2018 р. № 710-р.

Метою курсу шкільної громадянської освіти є формування і розвиток у громадян України громадянських компе- тентностей, спрямованих на утвердження і захист державності та демократії, здатності відстоювати свої права, відпові- дально ставитися до громадянських обов’язків, брати відповідальність за власне життя, за налагодження гармонійних стосунків між членами сім’ї, за життя територіальної громади.

Мета реалізовується через виконання таких завдань:

  •         сприяння формуванню громадянської національної та культурної ідентичності;
  •         сприяння всебічному розвитку і функціонуванню державної мови в усіх сферах суспільного життя, підвищення духовного рівня Українського народу та усвідомлення його моральних норм;
  •         формування поваги до честі та гідності, прав і свобод людини, здатність їх захищати;
  •         формування громадянської відповідальності за суспільно-політичні процеси, набуття навичок здійснення демок- ратичного управління на місцевому рівні та участі громадян в управлінні державними справами;
  •         формування і розвиток критичного мислення та медіаграмотності, вміння їх практично застосовувати;
  •         впровадження ідей інклюзивного навчання;
  •         формування активної життєвої позиції, здатності до громадських ініціатив і волонтерства;
  •         формування навичок конструктивної міжособистісної та суспільної взаємодії, яка ґрунтується на взаємоповазі, обмін досвідом і співпраці;
  •         впровадження принципів солідарності та турботи про спільний добробут.

Програма ґрунтується на визначених Державним стандартом ціннісних орієнтирах, а саме:

  •         повага до особистості учня та визнання пріоритету його інтересів;
  •         забезпечення рівного доступу кожного учня до освіти;
  •         дотримання принципів академічної доброчесності;
  •         становлення вільної особистості учня, підтримка його самостійності, підприємливості та ініціативності, розвиток критичного мислення та впевненості в собі;
  •         формування культури здорового способу життя учня;
  •         створення освітнього середовища без будь-яких форм дискримінації учасників освітнього процесу.

В основу навчання покладено компетентнісний підхід, що корелюється з ключовими компетентностями, визначе- ними Законом України «Про освіту» та основними положеннями Державного стандарту базової середньої освіти Нової української школи.

 

Можливості предмета «Громадянська освіта» у формуванні ключових компетентностей:

 

Ключові компе- тентності

Компоненти

1

Спілкування дер- жавною мовою

.

Уміння: використовувати українську мову як державну для духовного, культурного й наці- онального самовияву; володіти всіма видами мовленнєвої діяльності; усно й письмово тлу- мачити поняття, факти; доступно і переконливо висловлювати власну думку, використову- вати можливості мови для розкриття тем громадянської освіти; вести аргументовану поле- міку на відповідну тематику; читати і розуміти перекладені та адаптовані українською пер- шоджерела, авторські наукові публікації; створювати українською мовою (усно і письмово) тексти на громадянознавчу тематику.

Ставлення: поцінування української мови як державної; усвідомлення її як державотвор- чого чинника та чинника національної ідентичності; розуміння цінності кожної мови.

Навчальні ресурси: навчальні тексти; діалог, дискусія.

2

Спілкування іно- земними мовами

Уміння: читати і розуміти науково-публіцистичні та художні твори громадянознавчого змісту іноземною мовою; відбирати та використовувати інформацію про світ іноземними мовами; обговорювати прочитані або прослухані мовою оригіналу та в перекладі українсь- кою громадянознавчі твори.

Ставлення: розуміння ролі іноземної мови як засобу пізнання світу та збагачення власного суспільствознавчого досвіду; готовність до міжкультурного діалогу, відкритість до пізнання різних культур.

Навчальні ресурси: іншомовні науково-популярні публікації, онлайн-ресурси, словники.

3

Математична

Уміння: оперувати абстрактними поняттями; виокремлювати головну й другорядну інфор-


 

 

компетентність

мацію; установлювати причинно-наслідкові зв’язки; чітко формулювати визначення та бу- дувати гіпотези; формулювати тезу й добирати аргументи; перетворювати інформацію з од- нієї форми в іншу (схему, таблицю, діаграму).

Ставлення: прагнення висловлюватися точно, логічно, раціонально осмислювати інфор- мацію.

Навчальні ресурси: тексти зі статистичними даними, діаграми, таблиці, графіки тощо.

4

Компетентності

в природничих на- уках

і технологіях

Уміння: оцінювати вплив людини на навколишнє природне середовище; розкривати вплив на суспільне життя і право технологій та наукових теорій; змістовно, логічно, послідовно, точно описувати процес власної діяльності; спостерігати, аналізувати; визначати роль при- роди в житті людини; використовувати сучасні технології.

Ставлення: сприйняття природи як цінності; готовність захищати довкілля, зберігати при- родні ресурси для сьогодення та майбутніх поколінь; готовність до опанування новітніх те- хнологій.

Навчальні ресурси: науково-пізнавальні й навчальні тексти природничого та технологіч- ного змісту; усні та письмові презентації в рамках дослідницьких проєктів.

5

Інформаційно- цифрова компете- нтність

Уміння: діяти за алгоритмом, зокрема здійснювати пошукову діяльність та аналіз суспіль- них явищ; застосовувати інформаційно-комунікаційні технології для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією з навчальною метою та в приватному спілкуванні; грамотно й безпечно комунікувати в інформаційному просторі; розпізнавати маніпулятивні технології та протистояти їм; розвивати медійну грамотність.

Ставлення: задоволення пізнавального інтересу; прагнення до гармонійного спілкування у віртуальному інформаційному просторі; критичне сприйняття інформації, поданої в ЗМІ; прагнення дотримуватись правил роботи з інформацією (дотримання авторського права то- що).

Навчальні ресурси: дописи в соціальних мережах і коментарі до них; цифрові бібліотеки; інструментальні тексти (алгоритми дій, інструкції тощо); медійні тексти.


 

6

Уміння вчитися впродовж життя

Уміння: визначати мету навчальної діяльності та способи її досягнення; планувати й орга- нізовувати власну навчальну діяльність; користуватися різними джерелами довідкової ін- формації (словниками, енциклопедіями, онлайн-ресурсами); здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію; застосовувати комунікативні стратегії відповідно до мети та ситуації спілкування.

Ставлення: розуміння соціальної ролі освіти, відкритість до сталого самонавчання, бажан- ня ділитися знаннями з іншими, готовність до інновацій; усвідомлення потреби вчитися з метою самовдосконалення й самореалізації.

Навчальні ресурси: довідкова література, зокрема пошукові системи; електронні мережеві бібліотеки; інструкції з ефективного самонавчання.

7

Соціальні та гро- мадянські компе- тентності

Уміння: аргументовано і грамотно висловлювати власну громадянську позицію в суспіль- но-політичних питаннях; співпрацювати з іншими на результат, запобігати конфліктам і розв’язувати їх, досягати розумних компромісів.

Ставлення: сприйняття людської гідності як найвищої цінності; повага до правових норм; усвідомлення необхідності конструктивної участі в громадському житті; емпатія, відпові- дальність.

Навчальні ресурси: тексти соціально-політичного змісту; інтерактивні технології навчан- ня, кооперація та діалогове спілкування в навчанні та позакласній роботі.

8

Ініціативність і пі- дприємливість

Уміння: презентувати власні ідеї та ініціативи зрозуміло, грамотно; використовувати ефек- тивні комунікативні стратегії для формулювання власних пропозицій; вміти самоорганізо- вуватися; оцінювати економічні ініціативи та економічну діяльність; співпрацювати з ін- шими для загального добробуту громади; оцінювати переваги й ризики, вести перемовини. Ставлення: готовність брати на себе відповідальність; розуміння ролі комунікативних умінь для успішної професійної кар’єри.

Навчальні ресурси: тексти, які містять моделі ініціативності; ділові папери (план роботи, звіт, резюме, заява тощо), самопрезентація, зразки реклами.


 

9

Обізнаність та са- мовираження у сфері культури

Уміння: розвивати власну національно-культурну ідентичність у сучасному полікуль- турному світі; окреслювати основні тенденції розвитку культури; зіставляти досягнення ук- раїнської культури з іншими культурами; виявляти вплив культури на людину та розвиток цивілізації; дотримуватися норм української літературної мови та мовленнєвого етикету.

Ставлення: визнання цінності культурного багатоманіття; відкритість до інших культур, переконань та світогляду інших людей, повага і толерантність; зацікавленість світовими культурними надбаннями, повага до розмаїття культурного вираження різних народів.

Навчальні ресурси: твори мистецтва; тексти, що містять описи творів мистецтва; дослід- ницькі проєкти.

10

Екологічна грамо- тність

і здорове життя

Уміння: дотримуватися здорового способу життя; відповідально застосовувати комуніка- тивні стратегії для протистояння деструктивним та маніпулятивним впливам; виявляти то- лерантність до різних поглядів, конструктивно спілкуватися в різних соціальних середови- щах; плекати екологічне мислення та здоров'язбережувальну діяльність на основі знань про суспільство.

Ставлення: сприйняття здоров’я як загальнолюдської цінності; бажання дотримуватися здорового способу життя; усвідомлення значення навколишнього середовища для життя і здоров’я людини; готовність зберігати природні ресурси.

Навчальні ресурси: тексти, які сприяють гармонізації психоемоційного стану; інтернет- джерела з питань впливу природного та техногенного середовища на здоров’я й безпеку людини.

Громадянські компетентності. Перелік основних громадянських компетентностей визначено в Додатку 1 до Концепції розвитку громадянської освіти в Україні (в редакції Розпорядження КМ № 893-р від 08.10.2022):

  1.    розуміння власної громадянської ідентичності, державної приналежності, національної, етнічної та культурної ідентичностей, повага до інших культур та етносів;
  2.    здатність плекати українські традиції та духовні цінності, володіти відповідними знаннями, вміннями та навичками, поділяти європейські цінності, спроможність реалізувати свій потенціал в умовах сучасного суспільства;
  3.   розуміння значення національної пам'яті, особливості її розвитку, впливу на суспільно-політичні процеси;

  1.    знання принципів демократії та здатність застосовувати їх у повсякденному житті; розуміння та сприйняття цінності прав та свобод людини, вміння відстоювати свої права та права інших;
  2.    розуміння та сприйняття принципів рівності та недискримінації, толерантності, соціальної справедливості, доброче- сності, вміння втілювати їх у власні моделі поведінки, здатність попереджувати та вирішувати конфлікти;
  3.    знання та розуміння державного устрою, принципів і шляхів формування державної політики у всіх сферах суспіль- ного життя на національному, регіональному та місцевому рівнях;
  4.    знання механізмів участі в суспільному, суспільно-політичному та державному житті, вміння їх застосовувати разом з прийняттям рішень на місцевому, регіональному і національному рівнях; відповідальне ставлення до своїх грома- дянських прав і обов'язків, пов'язаних з участю в суспільно-політичному житті;
  5.    здатність формувати та аргументовано відстоювати власну позицію, поважаючи відмінні думки/позиції, якщо вони не порушують прав та гідності інших осіб;
  6.   здатність критично аналізувати інформацію, розглядати питання з різних позицій, приймати обґрунтовані рішення;
  7.    здатність до соціальної комунікації, солідарних дій та вміння співпрацювати, формувати групи задля вирішення проблем спільнот різного рівня, зокрема шляхом волонтерської діяльності.

У вивченні предмета «Громадянська освіта» пріоритетними є:

  •        віковідповідність, дитиноцентричність, україноцентричність;
  •        досягнення очікуваних результатів навчання через діяльність (індивідуальну, групову, самостійну, колективну, проєктну, творчу) здобувачів освіти;
  •        формування громадянської (державної), національної та культурної ідентичності;
  •        національно-патріотичне виховання та сприяння засвоєнню демократичних норм, цінностей і моделей поведінки як відповідальних громадян України;
  •        сприяння формуванню розуміння цінностей правової держави (правопорядку), поваги до Конституції та Законів України, державної мови та державних символів, усвідомленню та дотриманню своїх громадянських обов’язків;
  •        пізнання загальних процесів, особливостей розвитку суспільства та принципів його організації;
  •        досягнення конкретних результатів у здобутті громадянських знань та уміння користуватися ними;
  •        критичне мислення і медіаосвіта;
  •        взаємоповага, відкрите спілкування та ефективна співпраця;
  •        формування поваги до честі та гідності людини, до прав та свобод людини, здатності їх захищати.

Особливості організації освітнього процесу та шляхи реалізації програми. Програма предмета «Громадянська освіта» передбачає вивчення курсу впродовж 4-х років (6, 7, 8, 9 класи) в обсязі, визначеному чинною Типовою освітньою програмою. Курс 6 класу опирається на досягнуті впродовж 5 класу результати, визначені модельними програмами курсу

«Вступ до історії та громадянської освіти» на основі вимог Додатку 18 ДСБСО для 5-6 класів, та продовжує громадянську освіту учнівства на пропедевтичному рівні. Основні змістові лінії Програми — «Мистецтво жити в суспільстві», «Мисте- цтво жити в державі», «Мистецтво спілкуватися» — є наскрізними та об’єднують теми відповідно 2, 3, 4 розділів щоріч- но. Перший розділ 6 класу є вступним та забезпечує знайомство дітей з поняттям «громадянська освіта» і завданнями кур- су. У кожному з наступних класів передбачено наростання умінь з якісно вищим розумінням значення громадянської освіти та усвідомленням власної навчальної діяльності. Перші розділи при цьому відіграють роль ланки, яка пов’язує по- передній клас із наступним в логічний ланцюжок. Змістове наповнення 8 класу підсумовує вивчене в 6 та 7 класах і до- зволяє розширити можливості самостійної, колективної і практичної діяльності здобувачів освіти. Курс 9 класу враховує зростання умінь та інтересів учнівства, використовує можливість опертися на попередній досвід і результати навчання.

У змістовому наповненні передбачено щорічно 4 розділи та 12 тем, які розраховані на рекомендовану Типовою освітньою програмою кількість годин. Доцільно проводити одне або два (за достатніх умов) підсумкові оцінювання, по- єднуючи матеріали 1 і 2 та 3 і 4 розділів. Час, необхідний для вивчення певного розділу / теми, учитель / учителька визна- чають самостійно, орієнтуючись на конкретний клас та обставини. Уроки практичної роботи, уроки узагальнення знань, уроки для проміжного чи тематичного оцінювання учитель / учителька встановлюють самостійно за освітньою програ- мою закладу освіти. Для забезпечення навчального поступу здобувачів освіти та усвідомленого досягнення кращих ре- зультатів варто використовувати формувальне оцінювання. За бажанням учителя / учительки в рамках розділів можна ви- користовувати кредитно-накопичувальну систему оцінювання досягнень або ж здійснювати поточне оцінювання усних відповідей, письмових завдань, практичних вправ, самостійних робіт, індивідуальних та групових проєктів, досліджень, есеїв тощо. Тематику творчих / проєктних робіт учитель / учителька формулюють самостійно з врахуванням запитів уч- нівства, змісту розділу / теми та диференційованого підходу. Певні творчі / проєктні роботи, підготовка і виконання яких є затратними в часі, але демонструють досягнення значної кількості очікуваних результатів, можуть бути оцінені за гру- пами загальних результатів як підсумкові, але про це здобувачі освіти мають бути повідомлені заздалегідь. Програмою передбачено резервний час, який учителі можуть використати на власний розсуд. Вчитель / вчителька добирає з доступ- ного в конкретних умовах асортименту видів діяльності ті, які зарекомендували себе найефективнішими і менш ресурсо- затратними, і, за можливості, забезпечують водночас досягнення передбачених програмою основних результатів та фор- мування наскрізних ключових компетентностей.


Досягнення очікуваних результатів навчання, реалізація компетентністного та змістового потенціалу курсу забезпе- чується шляхом: а) поєднання зусиль педагога і здобувачів освіти; б) використання підручника та ресурсних матеріалів (нормативно-правових актів, інформаційних ресурсів, додаткової літератури та методичних матеріалів до курсу; в) викори- стання можливостей інтернету та індивідуальної творчої роботи, проєктної колективної та самостійної діяльності, вико- нання практичних завдань; г) поєднання компетентнісного, особисто орієнтованого та діяльнісного підходів до організації навчальної діяльності.

 

Структура змістової частини програми навчального предмета «Громадянська освіта»

 

 

6 клас

7 клас

8 клас

9 клас

 

Тема 1. Вступ. Знайомство з громадянською освітою.

 

 

 

 

Розділ І. Людина частина

Тема 1. Культура матеріа- льна і духовна. Коли виникла культура або чи складно ма- лювати на камені? Культур- не розмаїття. Господарю- вання (економіка). Приватна власність. Людина і природа. Тема 2. Права і свободи людини. Права людини: іс- торичний екскурс. Класифі- кація прав людини та прик- лади (особисті (фізичні, гро- мадянські) права людини; політичні права; соціальні та економічні права; культурні права, екологічні права). Сво- бода світогляду і віроспові- дання. Єдність прав і обов’язків.

Тема 3. Що робить людину

людиною? Людська гідність.

Тема 1. Культура. Культура і суспільство. Базові компоненти культури: мова, цінності, норми. Домінуюча культура і субкульту- ри.

Тема 2. Суспільство. Що об’єднує людей у суспільство. Структура суспільства. Соціа- льна стратифікація.

Тема 3. Людина в суспільстві. Особистість. «Людина істота суспільна» (Аристотель). Соціа- лізація особистості. Роль сім’ї й однолітків як інститутів первин- ної соціалізації у процесі форму- вання особистості.

Тема 1. Культурні та соці- альні аспекти взаємодії в суспільстві. Різноманіт- ність культур. Вплив куль- турних відмінностей на взаємини між соціокульту- рними спільнотами. Релі- гійні та конфесійні особли- вості. Повага до звичаїв і традицій інших спільнот. Тема 2. Як людина може змінити світ. Роль індивіда в суспільстві. Громадянсь- ка відповідальність.

Участь у громадських справах. Добрі практики. Тема 3. Кошти і справи. Що таке державний бю- джет. Як держава фінан- сує свої програми і проєк- ти. Роль податків у фінан-

 

природи і суспільства.

 

Тема 2. Хто я? Самопізнан-

 

ня, індивідуальність, гідність

 

і честь. Мої інтереси і світо-

 

гляд. Я бережу природу.

 

Тема 3. Хто ми? Родина,

Розділ І. Культура. Суспільство. Особистість

клас, громада, держава. Я вдома, у класі, в громаді, в державі. Ввічливість і взає-

моповага. Основи шкільного

 

етикету.

 

Тема 4. Що навколо нас?

 

Загальнолюдські цінності.

 

Різноманітність і рівність.

 

Норми та правила. Права і

 

обов’язки.


 

 

 

Взаємоповага. Мої цінності, мета і мрії. Самоаналіз і са- морозвиток. Особистісні якості. Внутрішня мотива-

ція.

 

суванні держави. Як фор- мується місцевий бюджет. Меценати і спонсори. Що таке підприємницька діяль- ність.

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ ІІ. Мистецтво жити

в суспільстві

Тема 5. Що таке суспільст- во? Як суспільство впливає на нас? Як ми впливаємо на суспільство? Сфери життя суспільства: політична, еко- номічна, соціальна, духовна. Тема 6. Взаємодія в суспі- льстві. Що таке права і обов’язки? Дружба, команд- на робота. Співпраця і кон- куренція. Як дотримуватися академічної доброчесності. Тема 7. Моральні основи поведінки в суспільстві.

Добро і зло. Повага. Відпові-

дальність. Чесність. Справе- дливість. Як ухвалювати етичні рішення.

Тема 4. Родина як мінісус- пільство. Сім’я і шлюб. Под- ружжя. Батьківство і ма- теринство. Права та обов’язки батьків і дітей.

Родинні цінності і правила. Захист сім’ї в суспільстві і державі.

Тема 5. Дитина – маленька людина. Поняття прав ди- тини. Право дітей на соціа- льний, правовий, економічний захист.

Тема 6. Громада. Історич- ний розвиток громади на те- ренах України. Громадський простір в минулому і сього- денні. Доступність.

Пам’ятки історії, культури, природи. Культурні та еко- логічні права й обов’язки лю- дини і громадянина.

Тема 4. Самореалізація особис- тості. Самореалізація і розвиток. Життєві цінності й пріоритети. Активна громадянська позиція.

Тема 5. Мистецтво жити з ін- шими людьми та з іншими іде- ями. Стереотипи. Упередження. Забобони. Здатність взаємодія- ти.

Тема 6. Проблеми, з якими сти- каються різні спільноти.

Конфлікти та їх подолання. Спо- соби подолання конфліктів. Війна як найжорсткіша форма конфлі- кту.

Тема 4. Громадські об’єднання. Волонтерст- во. Свобода асоціації. Гро- мадські організації та по- літичні партії в Україні.

Молодіжні та дитячі орга- нізації в Україні. Громадян- ська участь і активізм.

Роль волонтерства і соціа- льної активності. Як знай- ти волонтерські можливо- сті.

Тема 5. Поняття і проти- дія корупції.

Що таке корупція. Види корупції та її суспільна шкідливість. Виявлення, протидія і запобігання ко- рупції. Система антикору- пційних органів держави.

 

Розділ ІІІ. Мистецтво жити

в державі

Тема 8. Для чого людям потрібна держава? Що таке держава? Якими є ознаки держави? Як здійснюється державна влада? Що таке адміністративний устрій?

Якими є цінності держави

Тема 7. Наша держава – Україна. Україна – молода держава з багатовіковою історією. Проголошення не- залежності України. Держа- вна символіка України. Кон-

ституція України основ-

Тема 7. Громадянське суспільс- тво і держава. Сутність грома- дянського суспільства та його інститути.

Поняття і ознаки держави. Фор- ми держави. Функції держави.

Належність до громадянства

Тема 6. Взаємодія з ор- ганами влади. Поняття і види звернень громадян.

Вимоги до оформлення, порядок і терміни розгляду звернень громадян. Елект- ронні петиції. Анонімні зве-


 

 

Україна?

Тема 9. Що означає мати громадянство? Поняття

«громадянин» в давнину і в сьогоденні. Чим різняться громадяни держави і її насе- лення? Чому громадяни ма- ють не лише права, а й обов’язки? Якою має бути громадянська поведінка шкі- льного колективу?

ний закон нашої держави. Якою нашу державу бачить світ?

Тема 8. Державні органи влади та їх функції. Систе- ма органів державної влади в Україні. Верховна Рада Укра- їни. Кабінет міністрів Укра- їни. Місцеві державні адміні- страції в системі державно- го управління. Суди та їх призначення. Президент Ук- раїни.

Тема 9. Місцеве самовряду- вання. Що таке місцеве са- моврядування? Як форму- ються органи місцевого са- моврядування? Якими є за- вдання і можливості органів місцевого самоврядування?

Як місцеве самоврядування впливає на життя громади?

України.

Тема 8. Демократичні цінності та інститути. Суть і цінності демократії. Державна влада в демократичній державі. Елект- ронне урядування в Україні. Пар- тисипативна демократія — де- мократія участі. Інститути без- посередньої демократії в Україні: загальна характеристика. Он- лайн-сервіси, платформи та ін- струменти електронної демок- ратії.

Тема 9. Право як нормативний регулятор суспільних відносин. Поняття про право та його джерела. Право і закон. Система права, основні галузі права. Пра- вовідносини. Правова держава.

Характеристика правової дер- жави, демократія як її основа. Тема 10. Права, свободи та за- конні інтереси людини як цінні- сний вимір громадянського су- спільства і правової держави.

Поняття про права, свободи та законні інтереси людини. Концеп- ція прав людини: витоки, ключові цінності, еволюція (генеза). Охо- рона й захист людської гідності. Рівність. Справедливість. Права людини в умовах правового ре- жиму воєнного стану. Міжнаро- дне гуманітарне право та права людини.

рнення громадян.

Тема 7. Ми – майбутні виборці. Виборні та приз- начувані органи влади. Ак- тивне і пасивне виборче право. Принципи виборчого права. Види виборчих сис- тем. Законодавство Украї- ни про вибори.

Тема 8. Захист прав, сво- бод та законних інтересів людини. Способи захисту прав. Як держава забезпе- чує захист прав людини.

Система судів та право- охоронних органів: як до них звертатися. Роль між- народних організацій у за- хисті прав людини.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ ІV. Мистецтво спілкування

Тема 10. Що таке спілку- вання? Стилі спілкування (дружнє, сімейне, ділове) та їхні особливості. Види спіл- кування. Слова, жести, мімі- ка. Роль державної мови в спілкуванні.

Тема 11. Як бути добрим співрозмовником? Як роз- почати і підтримувати роз- мову, як завершити розмову ввічливо? Як показати, що ви слухаєте? Як правильно за- питувати?

Тема 12. Як спілкуватися без конфліктів? Довіра і вза- ємоповага в спілкуванні. Мо- ва ворожнечі. Розпізнавання і вираження своїх емоцій. Зна- чення емпатії у спілкуванні.

Тема 10. Елементи спілку- вання. Відправник і отриму- вач. Повідомлення: зміст, форма, способи передачі ін- формації. Зворотній зв'язок. Мистецтво запитувати.

Тема 11. Уміння висловлю- вати свої думки. Чітке фор- мулювання. Аргументація.

Висновки. Текстове і усне повідомлення. Мистецтво публічного виступу. Враху- вання особливостей аудито- рії.

Тема 12. Спілкування в групах і колективах.

Ролі лідера і членів команди. Як працювати над спільними завданнями. Командна моти- вація. Відповідальність і то- лерантність. Вплив самови-

раження на взаємодію з ін- шими.

Тема 11. Ефективна комуніка- ція. Вербальні і невербальні засо- би спілкування. Вміння сказати і вміння почути. Свобода слова і відповідальність. Право вислов- лювати свою думку, бути почу- тим. Блогер, інфлюенсер, лідер думок та їхня відповідальність. Спілкування онлайн. Соціальні мережі. Безпека в інтернеті.

Тема 12. Формування громад- ської думки. Інформація. Пові- домлення та медіатексти. Засо- би поширення інформації. Масме- діа в Україні.

Обмеження свободи слова. Плю- ралізм думок. Маніпуляції і пропа- ганда. Способи маніпулювання інформацією. Ознаки пропаганди. Медіаграмотність. Інформаційна безпека.

Тема 9. Спілкування та сучасні виклики. Інтер- нет і право. Кібербезпека, захист персональних даних. Право інтелектуальної вла- сності. Авторське право,. Академічна доброчесність. Плагіат.

Тема 10. Формальне і не- формальне спілкування. Особливості та відміннос- ті формального і неформа- льного спілкування. Діловий етикет. Дрес-код. Як вра- ховувати у спілкуванні різні культурні контексти.

Тема 11. Мистецтво ве- дення переговорів. Техніки розв’язання конфліктів.

Основи переговорного про- цесу. Як підготуватися до переговорів. Як досягти згоди.

 

 

 

 

Підсумок. Майбутнє дер- жави і роль молоді в її

розвитку.


Основна частина Громадянська освіта 6 клас

 

Очікувані результати навчання

Пропонований зміст

Пропоновані види навчаль-

ної діяльності

Учень / учениця:

  •         виокремлює основне і другорядне в тексті
  •         обґрунтовує користь обміну досвідом та взаємонавчання; пояснює значення освіти в житті людини
  •         пояснює, як людина впливає на різні спільноти і державу своєю дія- льністю

 Вступ. Знайомство з громадянською освітою.

Що таке громадянська освіта і для чого вона потрібна? Як ми можемо берегти і розвивати державні цінності? Як бути

добрим громадянином?

Робота з підручником Запис власних міркувань

Обговорення в парах чи групах Формулювання запитань до текс- ту

Усне повідомлення

Розділ І. Людина частина природи і суспільства (6 годин).

  •         формулює питання різного типу до тексту / медіатексту, візуальних джерел
  •         обґрунтовує унікальність та неповторність кожної людини
  •         детально описує та характеризує в цілому себе та інших осіб за різни- ми ознаками (інтереси, світогляд тощо)
  •         переконує інших у перевагах поведінки, заснованої на повазі до прав людини і поваги до гідності людини

 Хто я? Самопізнання, індивідуальність, гідність і честь. Мої інтереси і світо- гляд. Я бережу природу.

Формулювання запитань до тексту

Пошук інформації для відпові- дей на запитання «Чому ми про це вивчаємо?»

Підбір матеріалів для колажу Обговорення в парах чи групах Укладання тез, повідомлення, виступу

  •         добирає приклади, які розкривають поняття / терміни, що використо- вуються в межах теми
  •         поводиться з повагою до гідності інших осіб
  •         розрізняє та ідентифікує локальні, регіональні, національно-культурні спільноти, співвідносить себе з ними
  •         описує соціокультурні практики різних спільнот, до яких належить, порівнює їх з іншими (вподобання в їжі, способи привітання та звер- тання до людей, формули ввічливості тощо)
  •         бере до уваги і зважає у власній поведінці на інтереси класної та інших спільнот, до яких належить

 Хто ми? Родина, клас, громада, держава. Я вдома, у класі, у громаді, у державі. Вві- чливість і взаємоповага. Основи шкільного етикету.

Наведення прикладів Створення переліку / глосарію / тулбоксу

Ситуативні вправи на вироб- лення навичок

Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Створення короткого самостій- ного письмового повідомлення Моделювання ситуації


 

  •         пояснює, чому і якими правами від народження наділена кожна люди- на
  •         наводить приклади етнічного, релігійного, культурного та іншого роз- маїття в Україні та світі в минулому і сьогоденні
  •         зіставляє культури, їхні цінності, традиції, спосіб життя
  •         аргументує потребу спільних правил і законів, а також необхідність їх дотримуватися
  •         спільно з однолітками усвідомлено бере участь у громадських заходах

 Що навколо нас? Норми і правила. Права і обов’язки. За- гальнолюдські цінності. Різно- манітність і рівність. Норми і правила. Права і обов’язки.

Підсумкова робота

Створення простих візуальних медіапродуктів самостійно та в групі

Наведення прикладів Створення індивідуальних та колективних презентацій Виконання проєкту «Загальнолюдські цінності Різноманітність і рівність» Систематизація інформації з теми

Розділ ІІ. Мистецтво жити в суспільстві (5 годин)

  •         зіставляє джерела інформації щодо достовірності та повноти
  •         пояснює, як людина впливає на різні спільноти і державу своєю дія- льністю
  •         пояснює причини та наслідки розмаїття в сучасній Україні, аналізує культурне розмаїття України та світу
  •         визначає, що влаштовує / не влаштовує в знайомому оточенні
  •         пропонує, як можна змінити те, що його / її не влаштовує
  •         пояснює вплив учинків окремої людини на її найближче оточення, місцеву громаду, Україну та світ

  Що таке суспільство? Як суспільство впливає на нас? Як ми впливаємо на суспільст- во? Сфери життя суспільства: політична, економічна, соціаль- на, духовна.

Аналіз медіаресурсів Обговорення в парах чи групах Підготовка запитань для ін- терв’ю

Запис власних міркувань Укладання переліку

Пошук і аналіз додаткових дже- рел інформації з теми

 

  •         пояснює, як людина впливає на різні спільноти і державу своєю дія- льністю
  •         адаптує свою поведінку до нових ситуацій, зважаючи на набутий до- свід
  •         дотримується принципів академічної доброчесності в навчанні та повсякденному житті
  •         пояснює, що вдалося та не вдалося досягти під час виконання роботи

 Взаємодія в суспільстві. Що таке права і обов’язки? Дружба, командна робота. Співпраця і конкуренція. Як дотримуватися академічної доброчесності.

 Моральні основи поведінки в суспільстві.

Створення короткого самостій- ного письмового повідомлення Проєкт «Добро і зло. Повага і відповідальність».

Створення індивідуальних та колективних презентацій. Рольова гра. Моделювання ситуації.


 

нових місць та ситуацій

  •         визнає відповідальність за свою поведінку, якщо вона призводить до порушення гідності інших людей чи до неможливості реалізації їхніх прав
  •         називає порядок дій у випадку порушення прав дитини
  •         обґрунтовує небезпеку замовчування порушення прав людини

 

Добро і зло. Повага. Відповіда- льність. Чесність. Справедли- вість. Як ухвалювати етичні рішення.

 Підсумкова робота

Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Укладання рекомендацій / пам’яток до теми

Розділ ІІІ. Мистецтво жити в державі(3 години).

  •         пояснює, як держава забезпечує реалізацію прав людини (зокрема дитини)
  •         визначає способи власної співучасті в житті класу / закладу освіти /

родини / місцевої спільноти

  •         пояснює вплив учинків окремої людини на її найближче оточення, місцеву громаду, Україну та світ
  •         емоційно долучається до заходів, які спрямовані на утвердження цін- ності незалежності і територіальної цілісності України
  •         пояснює значення громадсько-політичних понять (зокрема демокра- тія, свобода, права, право / закон) з допомогою вчителя
  •         розрізняє повноваження органів влади і приватних осіб

Для чого людям потрібна держава? Що таке держава? Якими є ознаки держави? Як здійснюється державна влада? Що таке адміністративний устрій? Якими є цінності держави Україна?

Відображення отриманої інфор- мації графічно (схеми, таблиці, діаграми)

Створення короткого самостій- ного письмового повідомлення Моделювання ситуації Формулювання запитань до текс- ту

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи табли- ці

  •         обговорює важливість поваги прав людини всіма людьми
  •         обґрунтовує необхідність захищати права людини і громадянина та дотримуватися обов’язків громадянина
  •         наводить приклади протидії порушенням прав людини
  •         аналізує правила та процедури закладу освіти з погляду дотримання прав людини (зокрема недискримінації) та поваги до гідності людини
  •         бере участь у виборах до органів самоврядування закладу освіти, ана- лізує та оцінює їхню роботу

Що означає мати громадянство? Поняття

«громадянин» в давнину і в сьо- годенні. Чим різняться грома- дяни держави і її населення?

Якою має бути громадянська поведінка шкільного колективу? Права і обов’язки громадян

Обговорення в парах чи групах Робота з підручником

Пошук інформації для відповідей на запитання «Чому ми про це вивчаємо?»

Рольова гра Наведення прикладів


 

Розділ ІV. Мистецтво спілкування

  •         гнучко та конструктивно взаємодіє з новими людьми, адаптується до нових місць та ситуацій
  •         дотримується вимог щодо непорушення особистого простору інших осіб
  •         переконує інших у перевагах поведінки, заснованої на повазі до прав людини і поваги до гідності людини
  •         зважає на емоції та почуття інших осіб у своїй поведінці
  •         визнає успіхи та досягнення інших осіб

Що таке спілкування? Стилі спілкування (дружнє, сімейне, ділове) та їхні особливості. Види спілкування. Слова, жести, міміка. Роль державної мови в спілкуванні.

Ситуативні вправи на вироблен- ня навичок

Моделювання ситуації Укладання тез, повідомлення, виступу

Рольова гра

Створення простих візуальних медіапродуктів самостійно та в групі

  •         адаптує свою поведінку до нових ситуацій, зважаючи на набутий до- свід
  •         висловлює власне судження про культурне розмаїття та його цінність для суспільства, виявляє зацікавленість переконаннями інших людей
  •         описує почуття, емоції та потреби, що мають інші люди
  •         намагається краще зрозуміти своїх друзів, уявляючи, який вигляд має та чи інша ситуація з їхнього погляду

Як бути добрим співрозмовником? Як розпо- чати і підтримувати розмову, як завершити розмову ввічливо? Як показати, що ви слухаєте? Як правильно запитувати?

Ситуативні вправи на вироблен- ня навичок

Укладання рекомендацій / пам’яток до теми Підготовка запитань для ін- терв’ю

Рольова гра Обговорення інформації

  •         поводиться з повагою до гідності інших осіб
  •         описує соціокультурні практики різних спільнот, до яких належить, порівнює їх з іншими (вподобання у їжі, способи привітання та звер- тання до людей, формули ввічливості тощо)
  •         визначає негативні емоції та застосовує способи їх опановування та реакції на них
  •         взаємодіє з людьми з відмінними ідеями та цінностями
  •         виявляє мову ворожнечі
  •         зважає на емоції та почуття інших осіб у своїй

Як спілкуватися без конфліктів? Довіра і взаємопо- вага у спілкуванні. Мова воро- жнечі. Розпізнавання і вира- ження своїх емоцій. Значення емпатії у спілкуванні. Підсумкова робота

Моделювання ситуації Виконання групового проєкту Створення простих візуальних медіапродуктів самостійно та в групі

Аналіз медіаресурсів Запис власних міркувань Проєкт «Роль державної мови у спілкуванні».

 


Громадянська освіта

7 клас

 

Очікувані результати навчання

Пропонований зміст

Пропоновані види нав- чальної діяльності

Розділ І. Культура. Суспільство. Особистість

Учень / учениця:

  •      демонструє знання перебігу подій, явищ, процесів у часі в межах істори- чних епох [9 ГІО 1.1.2-1]
  •      виявляє і пояснює ознаки культурно-історичних епох [9 ГІО 1.1.3-3]
  •      наводить приклади впливу людини на природу в минулому і сьогоденні [9 ГІО 2.2.1-1]
  •      характеризує чинники, що впливають на заняття людей, спосіб ведення господарства, соціальний устрій, визначає тенденції економічного роз- витку [9 ГІО 2.2.2-2]
  •      пояснює і наводить приклади єдності, розмаїття і багатовимірності мину- лого та його впливу на сучасність [9 ГІО 4.3.2-2]
  •      розкриває суть та значення Цілей сталого розвитку ООН [9 ГІО 6.2.1-5]

Тема 1. Культура матеріальна і духовна. Коли виникла куль- тура або чи складно малювати на камені? Культурне розмаї- ття. Господарювання (еконо- міка). Приватна власність.

Людина і природа.

Укладання переліку (чи візуа- лізації)

Створення короткого самостій- ного письмового повідомлення Створення ментальної мапи / асоціативного куща Обговорення в парах чи групах Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами

  •      за історичними джерелами визначає період, епоху [9 ГІО 1.3.1-2]
  •      аргументує важливість міжнародних і національних документів, що міс- тять стандарти прав людини [9 ГІО 5.2.2-1]
  •      пояснює значимість прав людини для особи, групи людей і суспільства загалом [9 ГІО 5.2.2-2]
  •      розрізняє права людини і обов’язки громадянина, пояснює взаємозв’язок між правами/ потребами та правом і законом [9 ГІО 5.2.2-3]

Тема 2. Права і свободи лю- дини. Права людини: історич- ний екскурс. Класифікація прав людини та приклади (особисті (фізичні, громадянські) права людини; політичні права; соціа- льні та економічні права; куль- турні права, екологічні права). Свобода світогляду і віроспові- дання. Єдність прав і

обов’язків.

Створення короткого самостій- ного письмового повідомлення Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Створення переліку / глосарію / тулбоксу

Систематизація інформації з теми

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інфор- мації


 

  •      планує своє життя у коротко- та / або довготривалій перспективі, планує способи досягнення своїх цілей [9 ГІО 5.1.2-3]
  •      пояснює поняття “гідність” та ідентифікує в минулому та сучасності ви- падки захисту та порушення гідності людини [9 ГІО 5.1.3-1]
  •      обґрунтовує необхідність поваги до власної гідності та гідності іншої особи [9 ГІО 5.1.3-2]

Тема 3. Що робить людину людиною? Людська гідність. Взаємоповага. Мої цінності, мета і мрії. Самоаналіз і само- розвиток. Особистісні якості. Внутрішня мотивація.

Формулювання запитань до тексту

Наведення прикладів Запис власних міркувань Написання есею Створення медіаконтенту

Візуалізація власних міркувань

Розділ ІІ. Мистецтво жити в суспільстві

  •         пояснює, як належність до різних спільнот та зовнішні чинники впли- вають на формування його / її поглядів та переконань [9 ГІО 5.1.1-2]
  •         аналізує склад сучасного суспільства, своє місце в ньому [9 ГІО 5.3.1-1]
  •         презентує здобутки рідної та інших соціокультурних спільнот [9 ГІО

5.3.1-2]

  •         обґрунтовує необхідність, попри життєві обставини, доброчесно та у правовий спосіб утверджувати свої права [9 ГІО 6.1.3-2]

Тема 4. Родина як мінісуспі- льство. Сім’я і шлюб. Под- ружжя. Батьківство і мате- ринство. Права та обов’язки батьків і дітей. Родинні цінно- сті і правила. Захист сім’ї в суспільстві і державі.

Створення ментальної мапи / асоціативного куща Обговорення в парах чи групах Робота з підручником Створення мультимедійного продукту, схеми / таблиці Написання есею

  •         ідентифікує та моделює ситуації, пов’язані з порушенням прав людини, та обирає способи захисту цих прав [9 ГІО 5.2.1-1]
  •         характеризує роль держави та демократії щодо забезпечення прав лю- дини і створення умов для розвитку особистості [9 ГІО 5.1.4-1]
  •         обґрунтовує необхідність, попри життєві обставини, доброчесно та у правовий спосіб утверджувати свої права [9 ГІО 6.1.3-2]

Тема 5. Дитина – маленька людина. Поняття прав дити- ни. Право дітей на соціальний, правовий, економічний захист.

Моделювання ситуації

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інфор- мації

Укладання тез, повідомлення, виступу

  •         визначає віддаленість, тривалість одних подій, явищ, процесів відносно інших [9 ГІО 1.1.2-2]
  •         наводить приклади змін та неперервності в історії суспільства, пояснює цю взаємодію [9 ГІО 1.2.3-3]
  •         визначає належність культурно-історичних пам’яток, господарських об’єктів до географічних, етнографічних та історичних регіонів, країн, цивілізацій [9 ГІО 2.1.2-2]
  •         пояснює важливість заходів щодо збереження і популяризації пам’яток історії, культури та туристичних об’єктів і бере участь у таких заходах [9 ГІО 2.3.1-1]
  •         характеризує стан об’єкта громадського простору за певними критері- ями [9 ГІО 2.3.1-2]

Тема 6. Громада. Історичний розвиток громади на теренах України. Громадський простір в минулому і сьогоденні. Досту- пність. Пам’ятки історії, ку- льтури, природи. Культурні та екологічні права й обов’язки людини і громадянина.

Створення схеми / таблиці / логічного ланцюжка

Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Створення переліку / глосарію / тулбоксу

Систематизація інформації з теми

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи таб- лиці

Запис власних міркувань


 

Розділ ІІІ. Мистецтво жити в державі

  •      демонструє знання перебігу подій, явищ, процесів у часі в межах істори- чних епох [9 ГІО 1.1.2-1]
  •      користується історичною періодизацією для характеристики історичних подій, явищ, процесів [9 ГІО 1.3.1-3]
  •      наводить приклади різних тлумачень минулого суб’єктами історичного процесу [9 ГІО 3.3.2-2]
  •      розрізняє коротко- та довготривалі явища і процеси в хронологічному, географічному, людському вимірах [9 ГІО 4.1.3-1]
  •      втілює результати пізнавальної діяльності в медіатекстах [9 ГІО 4.3.2-4]

Тема 7. Наша держава — Україна. Україна — молода держава з багатовіковою іс- торією. Проголошення незале- жності України. Державна символіка України. Конститу- ція України — основний закон нашої держави. Якою нашу державу бачить світ?

Укладання логічного / хроноло- гічного ланцюжка Формулювання запитань до тексту

Наведення прикладів Запис власних міркувань

Створення простих візуальних медіапродуктів самостійно та в групі

  •      характеризує засади діяльності та компетенцію вищих органів влади в Україні, механізми їх формування та діяльності [9 ГІО 6.1.1-1]
  •      докладно описує проблеми, з якими стикаються різні спільноти (заклад освіти, громада, держава, світ) [9 ГІО 6.2.1-1]
  •      аналізує політичне, суспільне і культурне життя в Україні та світі, ви- клики для демократії і прав людини [9 ГІО 6.3.1-1]
  •      аналізує приклади вирішення конфліктних ситуацій в українському сус- пільстві та світі [9 ГІО 6.3.1-2]
  •      наводить приклади, як громадяни можуть впливати на політичні і суспі- льні процеси [9 ГІО 6.1.2-1]

Тема 8. Державні органи вла- ди та їх функції. Система ор- ганів державної влади в Украї- ні. Верховна Рада України. Ка- бінет міністрів України. Місце- ві державні адміністрації в системі державного управлін- ня. Суди та їх призначення.

Президент України.

Систематизація інформації з теми

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи таб- лиці

Укладання асоціативного куща Пошук інформації в інтернеті Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інфор- мації

  •      обмірковує, що він може робити для утвердження культури демократії [9 ГІО 5.1.4-2]
  •      характеризує засади діяльності та компетенцію вищих органів влади в Україні, механізми їх формування та діяльності [9 ГІО 6.1.1-1]
  •      докладно описує проблеми, з якими стикаються різні спільноти (заклад освіти, громада) [9 ГІО 6.2.1-1]
  •      пропонує декілька варіантів розв’язання проблем відповідної спільноти та обирає найоптимальніший [9 ГІО 6.2.1-2]
  •      наводить приклади, як громадяни можуть впливати на політичні і суспі- льні процеси [9 ГІО 6.1.2-1]

Тема 9. Місцеве самовряду- вання. Що таке місцеве само- врядування? Як формуються органи місцевого самовряду- вання? Якими є завдання і мо- жливості органів місцевого самоврядування? Як місцеве самоврядування впливає на життя громади?

Відображення отриманої інфо- рмації графічно (схеми, таблиці, діаграми)

Створення схеми / таблиці Пошук інформації в інтернеті Створення інформаційних пові- домлень

Створення індивідуальних та колективних презентацій Наведення прикладів


 

Розділ ІV. Мистецтво спілкування

  •           виявляє смислові зв’язки між різними фрагментами інформації та дже- релами різних видів [9 ГІО 3.2.1-3]
  •           створює власний інтелектуальний продукт, дотримуючись засад акаде- мічної доброчесності [9 ГІО 3.2.2-3]
  •           формулює запитання стосовно взаємодії суспільно-історичних подій, явищ, процесів, діяльності людей, робить припущення щодо їх впливу на суспільство [9 ГІО 4.1.1-2]
  •           оцінює якість виконання роботи за допомогою рефлексії та конструк- тивного зворотного зв’язку [9 ГІО 6.2.2-1]

Тема 10. Елементи спілку- вання. Відправник і отримувач. Повідомлення: зміст, форма, способи передачі інформації.

Зворотній зв'язок. Мистецтво запитувати.

Створення медіаконтенту Підготовка запитань для ін- терв’ю

Систематизація інформації з теми

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи таб- лиці

Запис власних міркувань

  •           виявляє суперечності, логічні та фактологічні помилки в аргументах [9 ГІО 4.2.2-2]
  •           чітко формулює та висловлює судження стосовно суспільних ідей з урахуванням власного досвіду, різних видів інформації [6 ГІО 4.2.3-1]
  •           аргументує власні судження за допомогою історичних фактів, наявних досліджень, доступних історичних джерел та з урахуванням гуманісти-

чних цінностей [9 ГІО 4.2.3-2]

Тема 11. Уміння висловлюва- ти свої думки. Чітке форму- лювання. Аргументація. Висно- вки. Текстове і усне повідом- лення. Мистецтво публічного виступу. Врахування особливо- стей аудиторії.

Укладання тез, повідомлення, виступу

Створення інформаційних пові- домлень

Ситуативні вправи на вироб- лення навичок Моделювання ситуації

  •           за самостійно визначеними критеріями добирає інформацію для вико- нання завдання, аргументує свій вибір [9 ГІО 3.1.2-1]
  •           пояснює вплив конкретного вчинку і події з погляду суспільних потреб та інтересів, важливості для власного досвіду [9 ГІО 4.3.2-1]
  •           оцінює та контролює вплив емоцій на свою поведінку [9 ГІО 5.1.2-2]
  •           формулює і аргументовано висловлює, відстоює у дискусії власні пог- ляди та переконання [9 ГІО 5.1.2-4]
  •           дотримується принципів академічної доброчесності в навчанні, науко- вій та іншій творчій діяльності [9 ГІО 6.1.3-3]

Тема 12. Спілкування в гру- пах і колективах. Ролі лідера і членів команди. Як працювати над спільними завданнями. Ко- мандна мотивація. Відповіда- льність і толерантність. Вплив самовираження на взаємодію з іншими.

Створення простих візуальних медіапродуктів самостійно та в групі

Обговорення інформації Пошук інформації для відпові- дей на запитання «Чому ми про це вивчаємо?»

Робота в команді Дискусія


Громадянська освіта

8 клас

 

Очікувані результати навчання

Пропонований зміст

Пропоновані види навчальної діяльності

Розділ І. Культура. Суспільство. Особистість.

Учень / учениця:

  •         визначає та пояснює, що для нього / неї означає нале- жність до соціокультурної спільноти [9 ГІО 5.1.1-1]
  •         визначає способи власної участі в житті класу / закла- ду освіти / родини / місцевої спільноти [9 ГІО 6.2.1-4]
  •         спільно з однолітками усвідомлено бере участь у гро- мадських заходах або організовує їх [9 ГІО 6.2.1-7]
  •         бере участь у проєктах, спрямованих на утвердження цінності незалежності й територіальної цілісності Ук- раїни [9 ГІО 6.2.1-8]

Тема 1. Культура.

Культура і суспільство. Що таке культура. Що таке суспільство (соціум). Ключовий вплив культури на соціальне життя.

Базові компоненти культури: мова, ціннос- ті, норми. Особлива роль мови як базового елемента культури.

Роль цінностей і норм у культурі. Соціальні норми в житті людей.

Домінуюча культура і субкультури. Сукупно- сті цінностей, вірувань, традицій і звичаїв, якими керується більшість членів суспільства чи певні соціальні групи.

Обговорення в парах чи групах Складання повідомлення Створення презентації Створення асоціативного куща Укладання переліку, словника

  •         пояснює, як належність до різних спільнот та зовнішні чинники впливають на формування його/її поглядів та переконань [9 ГІО 5.1.1-2]
  •         аналізує склад сучасного суспільства, своє місце в ньому [9 ГІО 5.3.1-1]
  •         розрізняє додаткові можливості (привілеї) та обме- ження за різними ознаками [9 ГІО 5.3.1-4]
  •         виявляє інтереси різних спільнот / груп і шукає шляхи їх (інтересів) узгодження [9 ГІО 6.2.1-3]

Тема 2. Суспільство.

Що об’єднує людей у суспільство. Спільна культура, спільна територія та спільна іденти- чність: історичні приклади.

Структура суспільства. Соціальні взаємодії між елементами суспільства. Статуси, ролі, групи, організації, інститути. Яким є сучасне українське суспільство.

Соціальна стратифікація. Критерії соціаль- ної стратифікації. Соціальна нерівність. Різно- манітність і рівність. Соціальна мобільність.

Рольова гра «Будуємо суспільст- во»

Дискусія, обговорення в групах / парах

Написання есею

Підготовка тез виступу / доповіді Пошук ілюстративних прикладів до понять теми

  •         презентує здобутки рідної та інших соціокультурних спільнот [9 ГІО 5.3.1-2]
  •         визначає способи власної участі в житті класу / закла- ду освіти / родини / місцевої спільноти [9 ГІО 6.2.1-4]

Тема 3. Людина в суспільстві. Особистість

«Людина — істота суспільна» (Аристо- тель). Людина — індивід — особистість. Соціалізація особистості. Засвоєння культу-

Обговорення в парах чи групах Порівняння

Укладання питальника

Добір критеріїв для аналізу моло-


 

 

ри (норм поведінки, цінностей, ідей, правил, стереотипів, розуміння). Агенти та інститути соціалізації в сучасному українському суспіль- стві.

Роль сім’ї й однолітків як інститутів пер- винної соціалізації в процесі формування осо- бистості. Соціалізація в сім’ї. Соціалізація

серед однолітків. Молодіжні субкультури.

діжної субкультури

Створення мультимедійного про- дукту

Розділ ІІ. Мистецтво жити в суспільстві

  •         пояснює, як належність до різних спільнот та зовнішні чинники впливають на формування його / її поглядів та переконань [9 ГІО 5.1.1-2]
  •         визначає свої сильні та слабкі сторони і формулює способи самовдосконалення [9 ГІО 5.1.2-1]
  •         планує своє життя у коротко- та / або довготривалій перспективі, планує способи досягнення своїх цілей [9 ГІО 5.1.2-3]

Тема 4. Самореалізація особистості. Самореалізація і розвиток. Зростання особис- тої ефективності людини в різних сферах жит- тя. Розвиток індивідуальних здібностей.

Життєві цінності й пріоритети. Духовні та матеріальні цінності. Ієрархія цінностей на різних етапах життя.

Активна громадянська позиція. Чинники фо- рмування громадянської позиції. Громадянсь- кий обов’язок. Громадянський опір збройній агресії Російської Федерації в Україні.

Створення власної «піраміди ці- лей»

Укладання переліку тез для диску- сії

Обговорення в парах / групах Організація колективної акції на підтримку громадянської ініціати- ви

Укладання переліку цінностей Підготовка доповіді / презентації

  •         пояснює критерії інклюзивності громадського просто- ру [9 ГІО 2.3.2-1]
  •         бере участь у громадських ініціативах щодо форму- вання інклюзивного простору [9 ГІО 2.3.2-2]
  •         формулює і аргументовано висловлює, відстоює в дискусії власні погляди та переконання [9 ГІО 5.1.2-4]
  •         розкриває сутність принципу недискримінації і вияв- ляє його порушення в повсякденному житті й медіа- повідомленнях [9 ГІО 5.3.1-3]
  •         пропонує способи залучення (інклюзії) різних людей у спільноти різного порядку, враховує при цьому думку

людей, які потребують такого залучення [9 ГІО 5.3.2-

Тема 5. Мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями.

Стереотипи. Упередження. Забобони. Осно- вні риси та шляхи подолання стереотипів.

Здатність взаємодіяти. Свобода і недискри- мінація. Рівність. Форми і прояви дискриміна- ції. Мова ворожнечі. Інклюзія і толерантність.

Створення ментальної мапи / асо- ціативного куща

Робота в парах / групах Написання есею Рольова гра

Укладання глосарію до теми Створення плаката / постера / ін- фографіки / презентації


 

1]

  •         аналізує причини та наслідки дискримінації та утисків в минулому і сьогоденні [9 ГІО 5.3.2-2]
  •         пропонує, як протистояти випадкам дискримінації та утисків [9 ГІО 5.3.2-3]
  •         пояснює природу виникнення стереотипів, критично оцінює стереотипи та упередження [9 ГІО 5.3.2-4]

 

 

  •         докладно описує проблеми, з якими стикаються різні спільноти (заклад освіти, громада, держава, світ) [9 ГІО 6.2.1-1]
  •         пропонує декілька варіантів розв’язання проблем від- повідної спільноти та обирає найоптимальніший [9 ГІО 6.2.1-2]
  •         виявляє інтереси різних спільнот / груп і шукає шляхи їх (інтересів) узгодження для розв’язання проблем ві- дповідних спільнот / груп [9 ГІО 6.2.1-3]
  •         аналізує приклади вирішення конфліктних ситуацій в українському суспільстві та світі [9 ГІО 6.3.1-2]
  •         пропонує способи подолання конфліктів, розв’язання соціальних, політичних та інших суперечностей [9 ГІО

6.3.1-3]

Тема 6. Проблеми, з якими стикаються різні спільноти.

Конфлікти та їх подолання. Поняття, види та стадії конфлікту.

Способи подолання конфліктів. Переговори, медіація, компроміс і консенсус.

Війна як найжорсткіша форма конфлікту.

Види збройних конфліктів.

Моделювання і вирішення ситуа- цій

Проведення дослідження Обговорення в парах / групах Імітація переговорів

Робота з медіатекстами

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інформа- ції

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи таблиці

Розділ ІІІ. Мистецтво жити в державі

  •         визначає важливість для себе громадянства України, пояснює свої права та обов’язки як громадянина [9 ГІО 5.1.4-3]
  •         пояснює та ілюструє ознаки громадянського суспільс- тва [9 ГІО 6.1.1-2]

Тема 7. Громадянське суспільство і держа- ва.

Громадянське суспільство. Сутність грома- дянського суспільства та його інститути.

Держава. Поняття і ознаки держави. Форми держави. Функції держави. Належність до гро- мадянства України.

Добір аргументів для дискусії Систематизація інформації з теми Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи таблиці Робота в групах / парах Створення ментальної мапи / асо- ціативного куща

Написання есею

 характеризує роль держави та демократії щодо забез- печення прав людини і створення умов для розвитку

особистості [9 ГІО 5.1.4-1]

Тема 8. Демократичні цінності та інститути. Демократія. Суть демократії. Цінності демок- ратії. Державна влада в демократичній держа-

Рольова гра

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інформа-


 

  •         пояснює та ілюструє розподіл гілок влади [9 ГІО 6.1.1- 2]
  •         наводить приклади, як громадяни можуть впливати на політичні і суспільні процеси [9 ГІО 6.1.2-1]
  •         застосовує окремі механізми безпосередньої (прямої) демократії, зокрема електронної [9 ГІО 6.1.2-2]
  •         використовує принципи врядування, долучається до розроблення правил, які діють у закладі освіти і гро- маді, виявляє випадки їх порушення [9 ГІО 6.1.2-3]
  •         аналізує політичне, суспільне і культурне життя в Ук- раїні та світі, виклики для демократії і прав людини [9

ГІО 6.3.1-1]

ві. Електронне урядування в Україні. Партиси- пативна демократія — демократія участі.

Інститути безпосередньої демократії в Ук- раїні. Вибори і референдум: загальна характе- ристика. Інші демократичні інструменти для громадян. Онлайн-сервіси, платформи та ін- струменти електронної демократії.

ції

Обговорення в парах чи групах Знайомство з онлайн-сервісами електронного урядування Укладання переліку переваг і не- доліків

Створення інфографіки Моделювання виборів в класі / закладі освіти

Створення макету електронної петиції

  •         визначає важливість для себе громадянства України, пояснює свої права та обов’язки як громадянина [9 ГІО 5.1.4-3]
  •         пояснює та ілюструє принцип верховенства права, ознаки правової держави [9 ГІО 6.1.1-2]
  •         характеризує взаємозв’язок та взаємну відповідаль- ність громадян і держави в розвитку правової культу- ри та збереженні територіальної цілісності держави [9

ГІО 6.1.3-1]

Тема 9. Право як нормативний регулятор суспільних відносин.

Право. Поняття про право та його джерела. Право і закон. Система права, основні галузі права. Правовідносини.

Правова держава. Характеристика правової держави, демократія як її основа.

Обговорення в парах чи групах Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інформа- ції

Пошук і аналіз додаткових джерел інформації з теми

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи таблиці Створення «Конституції класу»

  •         пояснює поняття «гідність» та ідентифікує в минуло- му та сучасності випадки захисту та порушення гідно- сті людини [9 ГІО 5.1.3-1]
  •         обґрунтовує необхідність поваги до власної гідності та гідності іншої особи [9 ГІО 5.1.3-2]
  •         аналізує середовище закладу освіти щодо поваги до гідності та дотримання прав людини (за визначеними критеріями) [9 ГІО 5.1.3-3]
  •         ідентифікує та моделює ситуації, пов’язані з пору- шенням прав людини, та обирає способи захисту цих прав [9 ГІО 5.2.1-1]
  •         пояснює різницю між поколіннями прав людини і зна- чимість прав людини для особи, групи людей і суспі-

Тема 10. Права, свободи та законні інтереси людини як ціннісний вимір громадянського суспільства і правової держави.

Поняття про права, свободи та законні ін- тереси людини. Концепція прав людини: ви- токи, ключові цінності, еволюція (генеза). Кла- сифікація прав людини. Права дитини.

Захист прав людини. Охорона й захист люд- ської гідності. Рівність. Справедливість.

Права людини в умовах правового режиму воєнного стану. Міжнародне гуманітарне пра- во та права людини.

Графічна візуалізація Дискусія

Створення медіаконтенту Створення індивідуальних та ко- лективних презентацій Підготовка до інтерв’ю. Укладан- ня запитань

Моделювання ситуації

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інформа- ції


 

льства загалом [9 ГІО 5.2.2-2]

 розрізняє права людини і обов’язки громадянина, по- яснює взаємозв’язок між правами / потребами та пра-

вом і законом [9 ГІО 5.2.2-3]

 

 

Розділ ІV. Мистецтво спілкування

  •         застосовує критерії для визначення достовірності і повноти інформації [9 ГІО 3.3.1-1]
  •         створює власний інтелектуальний продукт, дотриму- ючись засад академічної доброчесності [9 ГІО 3.2.2-3]
  •         визначає вплив економічних, політичних, соціальних та культурних обставин на погляди і життєву позицію автора джерела [9 ГІО 3.3.2-1]

Тема 11. Ефективна комунікація

Живе спілкування. Вербальні і невербальні засоби спілкування. Вміння сказати і вміння почути.

Свобода слова і відповідальність. Право ви- словлювати свою думку, бути почутим. Бло- гер, інфлюенсер, лідер думок та їхня відпові- дальність.

Спілкування онлайн. Соціальні мережі. Безпека в інтернеті.

Рольова гра

Укладання запитань для інтерв’ю Аналіз інтернет-повідомлень Написання інформаційного пові- домлення

Пошук і дослідження прикладів

  •         визначає сутність, важливість джерела інформації, його пізнавальні можливості [9 ГІО 3.2.1-1]
  •         ставить обґрунтовані/ доречні запитання до змісту здобутої інформації [9 ГІО 3.2.1-2]
  •         характеризує інформацію залежно від джерела похо- дження, часу і місця виникнення та способів поши- рення інформації в суспільстві [9 ГІО 3.2.2-2]
  •         застосовує критерії для визначення достовірності і повноти інформації [9 ГІО 3.3.1-1]
  •         класифікує джерела інформації на підставі їх достові- рності, надійності, повноти [9 ГІО 3.3.1-2]
  •         виявляє факти маніпулювання масовою інформацією в текстових і візуальних джерелах [9 ГІО 3.3.3-1]
  •         наводить приклади дії пропаганди в суспільстві [9 ГІО

3.3.3-2]

Тема 12. Формування громадської думки. Інформація. Повідомлення та медіатексти. Засоби поширення інформації. Масмедіа в Ук- раїні.

Обмеження свободи слова. Плюралізм думок. Маніпуляції і пропаганда. Способи маніпулю- вання інформацією. Ознаки пропаганди. Ме- діаграмотність. Інформаційна безпека.

Обговорення в парах чи групах Створення новинного сюжету Аналіз медіаповідомлень Моделювання ситуації Укладання порадника Визначення критеріїв для аналізу медіа

Порівняння медіаповідомлень


Громадянська освіта

9 клас

Очікувані результати навчання

Пропонований зміст

Пропоновані види навчаль- ної діяльності

Розділ І. Культура. Суспільство. Особистість

Учень / учениця:

  •         на основі аналізу джерела ідентифікує події та явища політич- ної, соціальної, економічної, культурно-інтелектуальної істо- рії, історії повсякденності тощо [9 ГІО 3.2.2-1]
  •         визначає поєднання політичних, економічних, соціальних, те- хнологічних, культурних та інших чинників, які впливали один на одного і творили історичну епоху [9 ГІО 4.1.1-1]
  •         пояснює і наводить приклади єдності, розмаїття і багатовимір- ності минулого та його впливу на сучасність [9 ГІО 4.3.2-2]

Тема 1. Культурні та соціальні аспек- ти взаємодії в суспільстві.

Різноманітність культур. Вплив куль- турних відмінностей на взаємини між соціокультурними спільнотами. Релі- гійні та конфесійні особливості. Повага до звичаїв і традицій інших спільнот.

Укладання логічного / хроноло- гічного ланцюжка Систематизація інформації з те- ми

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи табли- ці

Наведення прикладів Запис власних міркувань

  •         створює власний інтелектуальний продукт, дотримуючись за- сад академічної доброчесності [9 ГІО 3.2.2-3]
  •         використовує інформацію із суміжних галузей знань для хара- ктеристики минулих і сучасних суспільних подій, явищ, про- цесів [9 ГІО 4.2.1-2]
  •         пояснює вплив конкретного вчинку і події з погляду суспіль- них потреб та інтересів, важливості для власного досвіду [9 ГІО 4.3.2-1]
  •         дотримується принципів академічної доброчесності в навчан- ні, науковій та іншій творчій діяльності [9 ГІО 6.1.3-3]

Тема 2. Як людина може змінити світ. Роль індивіда в суспільстві. Гро- мадянська відповідальність. Участь у громадських справах. Добрі практики.

Участь в дискусії

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інфор- мації

Аналіз кейсу

Створення медіаконтенту Пошук і аналіз додаткових дже- рел інформації з теми

  •         характеризує роль Конституції України, засади діяльності та компетенцію вищих органів влади в Україні, а також самовря- дних територіальних спільнот, механізми їх формування та ді- яльності [9 ГІО 6.1.1-1]
  •         характеризує взаємозв’язок та взаємну відповідальність гро- мадян і держави в розвитку правової культури та збереженні територіальної цілісності держави [9 ГІО 6.1.3-1]
  •         пояснює переваги ринкової економіки та важливість чесної конкуренції для розвитку суспільства [9 ГІО 6.3.1-4]

Тема 3. Кошти і справи. Що таке державний бюджет. Як держава фі- нансує свої програми і проєкти. Роль податків у фінансуванні держави. Як формується місцевий бюджет. Ринкова економіка (загальне поняття). Мецена- ти і спонсори. Що таке підприємницька діяльність.

Робота з підручником Формулювання запитань до текс- ту

Відображення отриманої інфор- мації графічно (схеми, таблиці, діаграми)

Створення короткого самостій- ного письмового повідомлення


 

Розділ ІІ. Мистецтво жити в суспільстві

  •      пропонує способи залучення (інклюзії) різних людей у спіль- ноти різного порядку, враховує при цьому думку людей, які потребують такого залучення [9 ГІО 5.3.2-1]
  •      пояснює та ілюструє ознаки правової держави і громадянсько- го суспільства [9 ГІО 6.1.1-2]
  •      визначає способи власної участі в житті класу / закладу освіти /

родини/ місцевої спільноти [9 ГІО 6.2.1-4]

  •      виявляє інтереси різних спільнот / груп і шукає шляхи їх (інте- ресів) узгодження для розв’язання проблем відповідних спіль-

нот / груп [9 ГІО 6.2.1-3]

Тема 4. Громадські об’єднання. Во- лонтерство. Свобода асоціації. Громад- ські організації та політичні партії в Україні. Молодіжні та дитячі органі- зації в Україні. Громадська участь і активізм. Роль волонтерства і соціаль- ної активності. Як знайти волонтер- ські можливості.

Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Створення переліку / глосарію / тулбоксу

Виконання групового проєкту Моделювання ситуації Укладання тез, повідомлення, виступу

  •      пояснює та ілюструє ознаки правової держави і громадянсько- го суспільства [9 ГІО 6.1.1-2]
  •      бере участь у проектах, спрямованих на утвердження цінності незалежності і територіальної цілісності України [9 ГІО 6.2.1- 8]
  •      аналізує політичне, суспільне і культурне життя в Україні та світі, виклики для демократії і прав людини [9 ГІО 6.3.1-1]

Тема 5. Поняття і протидія корупції. Що таке корупція. Види корупції та її суспільна шкідливість. Виявлення, про- тидія і запобігання корупції. Система антикорупційних органів держави.

Пошук інформації в інтернеті Підбір матеріалів для колажу Аналіз кейсу

Моделювання ситуації Виконання групового проєкту Обговорення в парах чи групах

Розділ ІІІ. Мистецтво жити в державі

  •         характеризує роль держави та демократії щодо забезпечення прав людини і створення умов для розвитку особистості [9 ГІО 5.1.4-1]
  •         обмірковує, що він / вона може робити для утвердження куль- тури демократії [9 ГІО 5.1.4-2]
  •         пропонує способи розв’язання соціальних, політичних та ін- ших суперечностей [9 ГІО 6.3.1-3]
  •         ідентифікує та моделює ситуації, пов’язані з порушенням прав людини, та обирає способи захисту цих прав [9 ГІО 5.2.1-1]
  •         застосовує окремі механізми безпосередньої (прямої) демокра- тії, зокрема електронної [9 ГІО 6.1.2-2]

Тема 6. Взаємодія з органами влади. Поняття і види звернень громадян. Ви- моги до оформлення, порядок і терміни розгляду звернень громадян. Електронні петиції. Анонімні звернення громадян.

Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інфор- мації

Рольова гра Моделювання ситуації

Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Створення переліку /глосарію / тулбоксу


 

  •         аналізує склад сучасного суспільства, своє місце в ньому [9 ГІО 5.3.1-1]
  •         характеризує засади діяльності та компетенцію вищих органів влади в Україні, а також самоврядних територіальних спіль- нот, механізми їх формування та діяльності [9 ГІО 6.1.1-1]
  •         характеризує взаємозв’язок та взаємну відповідальність гро- мадян і держави в розвитку правової культури та збереженні територіальної цілісності держави [9 ГІО 6.1.3-1]
  •         аналізує політичне, суспільне і культурне життя в Україні та світі, виклики для демократії і прав людини [9 ГІО 6.3.1-1]

Тема 7. Ми майбутні виборці. Ви- борні та призначувані органи влади.

Активне і пасивне виборче право. Прин- ципи виборчого права. Види виборчих систем. Законодавство України про вибори.

Створення простих візуальних медіапродуктів самостійно та в групі

Обговорення інформації

Пошук і аналіз додаткових дже- рел інформації з теми Систематизація інформації з те- ми

Графічна візуалізація змістових елементів теми в схемі чи табли- ці

  •         пояснює значимість прав людини для особи, групи людей і суспільства загалом [9 ГІО 5.2.2-2];
  •         розрізняє права людини і обов’язки громадянина, пояснює взаємозв’язок між правами / потребами та правом і законом [9 ГІО 5.2.2-3];
  •         дотримується законодавства та суспільних норм і правил, які не суперечать правам людини [9 ГІО 5.2.2-4];
  •         аналізує середовище закладу освіти щодо поваги до гідності та дотримання прав людини (за визначеними критеріями) [9 ГІО 5.1.3-3];
  •         ідентифікує та моделює ситуації, пов’язані з порушенням прав людини, та обирає способи захисту цих прав [9 ГІО 5.2.1-1];

Тема 8. Захист прав, свобод та закон- них інтересів людини.

Способи захисту прав. Як держава за- безпечує захист прав людини. Система судів та правоохоронних органів: як до них звертатися. Роль міжнародних ор- ганізацій у захисті прав людини.

Пошук інформації в інтернеті за запропонованими параметрами Укладання рекомендацій / пам’яток до теми

Аналіз кейсу Моделювання ситуації

Укладання асоціативного куща

Розділ ІV. Мистецтво спілкування

  •         чітко формулює та висловлює судження стосовно суспільних ідей з урахуванням власного досвіду, різних видів інформації [6 ГІО 4.2.3-1]
  •         втілює результати пізнавальної діяльності в медіатекстах [9 ГІО 4.3.2-4]
  •         дотримується законодавства та суспільних норм і правил, які не суперечать правам людини [9 ГІО 5.2.2-4]
  •         діє доброчесно з урахуванням своїх емоцій та почуттів інших осіб [9 ГІО 6.2.2-2]

Тема 9. Спілкування та сучасні ви- клики. Інтернет і право. Кібербезпека, захист персональних даних. Право ін- телектуальної власності. Авторське право. Академічна доброчесність. Пла- гіат.

Пошук інформації в інтернеті Створення мультимедійного продукту

Ситуативні вправи на вироблен- ня навичок

Виготовлення візуалізації/ порів- няльного колажу

Створення медіаконтенту


 

  •         пояснює вплив конкретного вчинку і події з погляду суспіль- них потреб та інтересів, важливості для власного досвіду [9 ГІО 4.3.2-1]
  •         визначає та пояснює, що для нього означає належність до со- ціокультурної спільноти [9 ГІО 5.1.1-1]
  •         аналізує склад сучасного суспільства, своє місце в ньому [9 ГІО 5.3.1-1]
  •         розрізняє додаткові можливості (привілеї) та обмеження за різними ознаками [9 ГІО 5.3.1-4]

Тема 10. Формальне і неформальне спілкування. Особливості та відмін- ності формального і неформального спілкування. Діловий етикет. Дрес-код. Корпоративні норми. Як враховувати в спілкуванні різні культурні контексти.

Створення ментальної мапи / асоціативного куща Обговорення в парах чи групах Робота з текстом підручника та додатковими джерелами інфор- мації

Рольова гра Аналіз кейсу

Укладання рекомендацій

  •         розпізнає тенденційну інформацію [9 ГІО 4.2.2-1]
  •         формулює і аргументовано висловлює, відстоює у дискусії власні погляди та переконання [9 ГІО 5.1.2-4]
  •         використовує принципи врядування, долучається до розроб- лення правил, які діють у закладі освіти і громаді, виявляє ви-

падки їх порушення [9 ГІО 6.1.2-3]

Тема 11. Мистецтво ведення перего- ворів. Техніки розв’язання конфліктів. Основи переговорного процесу. Як під- готуватися до переговорів. Як досягти згоди.

Рольова гра

Ситуативні вправи на вироблен- ня навичок

Пошук інформації в інтернеті Систематизація інформації з те- ми

  •         створює власний інтелектуальний продукт, дотримуючись за- сад академічної доброчесності [9 ГІО 3.2.2-3]
  •         презентує здобутки рідної та інших соціокультурних спільнот [9 ГІО 5.3.1-2]

Тема 12. Підсумок. Майбутнє держа- ви і роль молоді в її розвитку. Якими ми хочемо бачити свою державу, гро- маду, родину? Що ми можемо зробити

для їхнього розвитку?

Виконання групового проєкту Написання есею

Створення інформаційних пові- домлень

Виготовлення візуалізації

 

 

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Нормативно-правові акти

  1. Конституція України: Закон України від 28.06.1996 254к/96-ВР.

URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text

  1. Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року.

URL: https://chl.kiev.ua/default.aspx?id=331

  1. Загальна декларація прав людини: ухвалена резолюцією 217А (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 р.

URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015#Text

  1. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод: ухвалена в Римі 4 листопада 1950 р.

URL https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text


  1. Конвенція про права дитини: ухвалена 20 листопада 1989 року (редакція зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Ге- неральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_021#Text
  2. Міжнародний пакт про громадянські і політичні права: ухвалений і відкритий для підписання, ратифікації та приєднан- ня резолюцією 2200 А (XXI) Генеральної Асамблеї ООН від 16 грудня 1966., ратифікований Україною 19 жовтня 1973 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_043#Text
  3. Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права: ухвалений 16 грудня 1966 р.

URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_042#Text

  1. Виборчий кодекс України: Закон України від 19 грудня 2019 року 396-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20#Text
  2. Про волонтерську діяльність: Закон України від 19 квітня 2011 року 3236-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3236-17#Text
  3. Про всеукраїнський референдум: Закон України від 26 січня 2021 року 1135-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1135-20#Text
  4. Про громадянство України: Закон України від 18 січня 2001 року 2235-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2235-14#Text
  5. Про громадські об'єднання: Закон України від 22 березня 2012 року 4572-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4572-17#Text
  6. Про доступ до публічної інформації: Закон України від 13 січня 2011 року 2939-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2939-17#Text
  7. Про забезпечення функціонування української мови як державної: Закон України від 25 квітня 2019 року 2704-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2704-19#Text
  8. Про запобігання корупції: Закон України від 14 жовтня 2014 року 1700-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text
  9. Про застосування англійської мови в Україні: Закон України від 04.06.2024 3760-IX. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/CardByRn?regNum=9432&conv=9
  10. Про звернення громадян: Закон України від 2 жовтня 1996 року 393/96-ВР.

URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80#Text

  1. Про культуру: Закон України від 14 грудня 2010 року 2778-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2778-17#Text
  2. Про медіа: Закон України від 13 грудня 2022 року 2849-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2849-20#Text
  3. Про медіацію: Закон України від 15.12.2021 р. 1875-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1875-20#Text

  1. Про освіту: Закон України від 5 вересня 2017 року 2145-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text
  2. Про основні засади молодіжної політики: Закон України від 27 квітня 2021 року 1414-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1414-20#Text
  3. Про охорону дитинства: Закон України від 26 квітня 2001 року 2402-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2402-14#Text
  4. Про повну загальну середню освіту від 16 січня 2020 року 463-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463- 20#Text
  5. Про політичні партії в Україні: Закон України від 5 квітня 2001 року 2365-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2365-14#Text
  6. Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 2 червня 2016 року 1402-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#Text
  7. Стратегія національно-патріотичного виховання, затверджена Указом Президента України від 18 травня 2019 року

№286/2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/286/2019#Text

 

Підручники, посібники, інша література

  1. Антикорупційні інструменти для роботи з молоддю. URL: https://training.eo.gov.ua/posibnyky/
  2. Больц Н. Абетка media: [посіб.] /пер. з нім. Віталія Климченка; за наук. ред. Валерія Іванова. К.: Академія української преси, Центр вільної преси, 2015.
  3. Вивчаючи міжнародне гуманітарне право : навчально-методичний посібник для закладів середньої освіти / М. Єлі- гулашвілі, О. Козорог, Т. Короткий, Н. Хендель; за ред. к.ю.н. Т. Короткого. Київ, УГСПЛ; Одеса : Фенікс, 2019.
  4. Гуменюк Л. Практична медіаграмотність: посіб. / Людмила Гуменюк, Валентина Потапова; ред.-упоряд. Оксана Воло- шенюк. К.: АУП, ЦВП, 2015. URL: http://www.aup.com.ua/books/mbm/
  5. Демократична школа. Всеукраїнська програма освіти для демократичного громадянства: практичний посіб. / заг. ред. Олени Шинаровської. URL: https://theewc.org/content/uploads/2020/02/Tool-for-Democratic-School-Development-web- Ukrainian.pdf
  6. Етика ділового спілкування : навч. посіб. / Т. Б. Гриценко, С. П. Гриценко, Т.Д. Іщенко та ін. Київ : Центр навчальної літератури, 2019.
  7. Інфомедійна грамотність онлайн: посібник для тренера / за заг. ред. Тараненко О. / Розроблено в межах проєкту «Ви- вчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність». URL: https://filter.mkip.gov.ua/wp-content/uploads/2022/04/l2d- e_online_curriculum_6s_8-1.pdf

  1. Компасс. Посібник з освіти з прав людини за участю молоді / за ред. Брандер П., Кін Е. та інш. / Рада Європи, 2020. 490 с. URL: https://rm.coe.int/compass-2020-ukr-yfdua/1680a23873
  2. Кравчук В.М. Опорні конспекти з теорії держави і права. 2011. URL: http://surl.li/fwusz
  3. Кравчук М.В. Теорія держави і права (опорні конспекти): навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. 3-є вид., змін. й доповн. К.: Всеукраїнська асоціація видавців «Правова єдність», 2014.
  4. Кубрак О. Етика ділового та повсякденного спілкування: навчальний посібник. Суми: ВТД «Університетська книга»,

2019.

  1. Культура й практика викладання прав людини: поради, вправи, симуляційні ігри: Методична збірка для використання в освітньому процесі для 5–11 класів за результатами проєкту «SIMschool – симуляційні ігри для вивчення прав люди- ни», що реалізується ГО «CRISP» і ГО «ЕдКемп Україна» у партнерстві з Європейським Союзом. Х.: Вид-во «Дім Рек- лами», 2021. 220 с. URL: https://drive.google.com/drive/folders/1YjvHkEV-Df1e-k41nZZL8HH9846N5rZP
  2. Ложкін Г.В., Пов’якель Н.І. Психологія конфлікту: теорія і сучасна практика: Навчальний посібник. К.: ВД «Професіо- нал», 2007.
  3. Махній М.М. Невербаліка і культура. К.: Blox.ua, 2009. URL: http://archive.li/G9hcf
  4. МедіаДрайвер: мультимедійний онлайн-посібник / авт. кол.: Андрій Кокотюха, Лариса Денисенко, Ірина Славінська.

URL: http://mediadriver.online/book

  1. Міжнародне гуманітарне право. Посібник для юриста / [М.М. Гнатовський, Т.Р. Короткий, А.О. Кориневич, В.М. Ли- сик, О.Р. Поєдинок, Н.В. Хендель]; за ред. Т.Р. Короткого. Київ-Одеса : Українська гельсінська спілка з прав людини, Фенікс, 2016. 2017. URL: https://www.helsinki.org.ua/wp-content/uploads/2018/03/MHP-final.pdf
  2. Посібник з прав людини для інтернет-користувачів та пояснювальний меморандум: рекомендація СМ/Rec (2014)6 Ко- мітету міністрів Ради Європи. URL: https://rm.coe.int/16802e3e96
  3. Права людини в документах ООН [Текст] / упоряд. та вступ. слово Т. Яблонська. К. : Українсько-Американське бюро захисту людини; Амстердам: [б.в.], 1997.
  4. Розбудова миру. Профілактика і вирішення конфлікту з використанням медіації: соціальнопедагогічний аспект. [Навч.- метод. посібник]. К.: ФОП Стеценко В.В. 2016.

URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/705010/1/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D1%96%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%B A%20%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B1%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%20%D0%BC%D0%B8%D1

%80%D1%83.pdf

  1. Танчин І. З. Соціологія: навчальний посібник. К.: Знання, 2008.

  1. Яхно Т.П., Куревіна І.О. Конфліктологія та теорія переговорів Навчальний посібник. К.: Центр учбової літератури,

2012.

 

Інформаційні ресурси

  1. Живемо в демократії /навчальні матеріали з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини.

URL: https://www.living-democracy.com/uk/

  1. Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України (НАУ)» URL: https://www.nau.ua
  2. Міжнародне гуманітарне право. URL: https://redcross.org.ua/ihl/
  3. Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського URL: https://www.nbuv.gov.ua
  4. Новинна грамотність: онлайн-курс / автор. кол.: Наталія Виговська, Ірина Виртосу, Діана Дуцик та ін.; за заг. ред. Діа- ни Дуцик та Дарії Тарадай. URL: https://video.detector.media/special-projects/novynna-gramotnist-i22
  5. Електронний кабінет громадянина: Цифрові сервіси. URL: https://itd.rada.gov.ua/idsrv

 

docx
Додано
3 січня
Переглядів
231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку