ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення педагогічної ради
від ___.___.202__ р.
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
ТЕХНОЛОГІЇ
6 КЛАС НУШ
Розроблено на основі модельної навчальної програми «Технології. 5–6 класи» для закладів загальної середньої освіти
(авторки Ходзицька І. Ю., Горобець О. В., Медвідь О. Ю., Пасічна Т. С., Приходько Ю. М.), «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України»
(наказ Міністерства освіти і науки України від 12.07.2021 №795) 70 год (2 година на тиждень)
Відповідає підручнику Технології. 6 клас: підр. для 6 кл. закл. загал. серед. освіти / І. Ю. Ходзицька, О. В. Горобець, О. Ю. Медвідь [та ін.] – Харків: Вид-во «Ранок», 2023. – 160с. : іл.
2024-2025н.р.
Пояснювальна записка
Навчальна програма освітньої галузі «ТЕХНОЛОГІЇ» для 6 класу розроблено відповідно до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Концепції Нової української школи (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року»), на основі Державного стандарту базової середньої освіти. Програма побудована таким чином, що її можна використовувати для різних груп – дівчат, хлопців та класів, що не поділяються на групи хлопців та дівчат. Навчальний предмет «Технології» призначений для реалізації творчого потенціалу учнів в особистісно і соціально значущій предметно-перетворювальній діяльності; розв’язання реальних життєвих проблем створеними виробами за алгоритмом проєктно-технологічної діяльності у взаємодії і кооперуванні дій з іншими особами; практичного застосування набутих інтегрованих знань, наскрізних для всіх ключових компетентностей умінь, способів проєктно-технологічної діяльності в нових життєвих ситуаціях. Програма побудована на основі проєктної діяльності, тож результатом діяльності учнів має бути проєкт.
Метою технологічної освітньої галузі є реалізація творчого потенціалу учня, формування критичного та технічного мислення, готовності до зміни навколишнього природного середовища без заподіяння йому шкоди засобами сучасних технологій і дизайну, здатності до підприємливості та інноваційної діяльності, партнерської взаємодії, використання техніки і технологій для задоволення власних потреб, культурного та національного самовираження
Метою навчального предмету «Технології» є формування у здобувачів освіти життєво важливих компетентностей, необхідних у самостійному житті, розвиток творчого потенціалу, критичного мислення, духовно-моральних цінностей, реалізація здібностей та інтересів учнів у сфері проєктно-технологічної діяльності.
Програмою передбачено, що необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість.
Дана програма:
У програмі визначено вимоги до конкретних очікуваних результатів навчання; коротко вказано відповідний зміст кожного навчального модуля. Причому зміст указаний таким чином, що кожний учитель/учителька, які обрали цей варіант програми, легко зможе адаптувати її під особливості своєї роботи.
Програму побудовано із врахуванням таких принципів:
Згідно з вимогами Державного стандарту до обов’язкових результатів навчання учнів, передбачено, що учень/учениця:
Ключові компетентності – якості особистості, що дають змогу ефективно брати участь у різноманітних сферах діяльності (загальнокультурна, соціальна, інформаційно-комунікативна, уміння вчитися впродовж життя, обізнаність і самовираження у сфері культури).
Основою формування ключових компетентностей є особистісні якості, особистий, соціальний, культурний і навчальний досвід учнів; їх потреби та інтереси, які мотивують до навчання; знання, уміння та ставлення, що формуються в освітньому, соціокультурному та інформаційному середовищі, у різних життєвих ситуаціях. Наскрізними в усіх ключових компетентностях є такі вміння: читати з розумінням, висловлювати власну думку усно й письмово, критично та системно мислити, логічно обґрунтовувати позицію, діяти творчо, виявляти ініціативу, конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, співпрацювати з іншими тощо.
Крім спеціальних умінь і навичок у процесі навчання учні оволодівають загально-навчальними уміннями і навичками, які мають відношення до всіх предметів, наприклад, навичками роботи з книгами, довідниками, читання й письма, раціональної організації домашньої праці, дотримання режиму дня тощо.
Завдання:
Основні принципи програми «Технології»: системність, наступність, лінійність, інтегративність у побудові змісту. Змістові лінії реалізуються систематично й послідовно, по одній вихідній лінії, з поступовим ускладненням від класу до класу. Опанування учнями технологій в основній школі ґрунтується на засадах компетентнісного, особистісно зорієнтованого, діяльнісного та інтегративного підходів.
Підходи :
Компетентнісний підхід сприяє формуванню ключових, предметних і міжпредметних компетентностей, насамперед загальнокультурних і художньо-естетичних.
Особистісно зорієнтований підхід забезпечує розвиток в учнів індивідуальних здібностей, творчого потенціалу.
Діяльнісний підхід спрямований на розвиток умінь і здатності застосовувати їх у навчальній та соціокультурній практиці.
Інтегративний підхід виражається в акцентуванні взаємодії різних видів мистецтва в рамках освітньої галузі та пошуку міжпредметних зв’язків з предметами інших освітніх галузей.
Вимоги до обов’язкових результатів навчання учнів з технологічної освітньої галузі передбачають, що учень:
- формулює ідею та втілює задум у готовий продукт за алгоритмом проектно-технологічної діяльності;
- творчо застосовує традиційні і сучасні технології;
- ефективно використовує техніку, технології та матеріали без заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу;
- турбується про власний побут, задоволення власних потреб та потреб інших осіб.
За типовим навчальним планом для 5-9 класів ЗЗСО з українською мовою навчання затвердженим МОН від 19.02.2021 №235 (додаток 3) рекомендовано кількість годин з технологій 2. За типовим навчальним планом для 5-9 класів ЗЗСО з українською мовою навчання затвердженим МОН від 09.08. 2024 №1120 (додаток 3) 1 год., 1 година додається з навчального навантаження, які рекомендовані для перерозподілу між освітніми компонентами.
Формування ключових та предметних компетентностей
Зміст навчальної програми орієнтовано на формування в учнів ключових і предметних компетентностей, які покликані наблизити процес трудового навчання до життєвих потреб учня, його інтересів та природних здібностей.
Ключова компетентність – це знання, уміння і навички у комплексі зі сформованою життєвою позицією учня.
У формуванні ключових компетентностей беруть участь усі навчальні предмети, інтегруючи процес навчання навколо них. Кожен предмет, маючи власний компетентнісний потенціал, вносить свій внесок у формування ключових компетентностей, тобто у творення навчального середовища української школи.
Додаток 11
до Державного стандарту
ТЕХНОЛОГІЧНА ОСВІТНЯ ГАЛУЗЬ
Компетентнісний потенціал
Ключові компетентності |
Уміння та ставлення |
Вільне володіння державною мовою |
Уміння: оперувати технологічними поняттями, фактами державною мовою в усній і письмовій формі обговорювати питання, пов’язані з реалізацією проекту державною мовою обґрунтовувати державною мовою технології проектування і виготовлення виробів Ставлення: усвідомлення важливості розвитку української технічної, технологічної термінології і номенклатури шанування державної мови під час виконання завдань у різних сферах діяльності |
Здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами |
Здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) мовою Уміння: висловлювати власні ідеї, думки, коментувати та оцінювати власну діяльність і діяльності інших осіб рідною мовою шукати інформацію в технічній літературі, підручниках, посібниках, технологічній документації, періодичних виданнях, електронних, зокрема онлайн-джерелах, рідною мовою; критично оцінювати та використовувати її Ставлення: усвідомлення важливості розвитку технічної, технологічної термінології і номенклатури рідною мовою Здатність спілкуватися іноземними мовами Уміння: читати технологічні карти, розуміти технічні записи в інструкціях, відеоматеріали іноземними мовами шукати, критично оцінювати і використовувати інформацію для виконання завдань, у разі потреби презентувати проекти іноземними мовами застосовувати в разі потреби іноземні мови для ефективної діяльності Ставлення: усвідомлення зростання власних можливостей у роботі над проектом за умови володіння іноземними мовами |
|
|
Математична компетентність |
Уміння: застосовувати математичні методи для виконання технологічних завдань у різних сферах діяльності розуміти, використовувати і будувати прості математичні моделі для розв’язання технологічних проблем Ставлення: усвідомлення ролі і значення точності та правильності вимірювань, обчислень і розрахунків для проектування і виготовлення виробів |
Компетентності в галузі природничих наук, техніки і технологій |
Уміння: порівнювати властивості конструкційних матеріалів логічно обґрунтовувати технології проектування і виготовлення виробу виготовляти вироби, доцільно застосовуючи технології та обладнання формулювати гіпотези, збирати дані, здійснювати експерименти (випробування) з виготовленими виробами, аналізувати і узагальнювати результати проектно-технологічної діяльності використовувати наукові відомості для досягнення мети проектно-технологічної діяльності, приймати обґрунтовані рішення чи формулювати висновки Ставлення: усвідомлення значення технологій у повсякденному житті, необхідності дотримання технологічної послідовності у виготовленні виробів, використання наукового підґрунтя у процесі проектування |
Інноваційність |
Уміння: трансформувати здобуті знання про матеріали, технології та обладнання у вдосконалення технологічного процесу, новий чи покращений продукт (послугу) з новими якостями, що використовується у практичній діяльності, чи новий підхід до реалізації соціальних послуг, адаптувати їх до нагальних потреб суспільства Ставлення: усвідомлення важливості інновацій у технологічних процесах для сталого розвитку суспільства |
Екологічна компетентність |
Уміння: розумно і раціонально використовувати природні ресурси, ощадливо використовувати матеріали долучатися в доступний спосіб до безвідходного виробництва, вторинної переробки матеріалів використовувати наукові відомості для збереження довкілля Ставлення: усвідомлення ролі довкілля для життя і здоров’я людини, розуміння важливості грамотної утилізації побутових відходів і відходів виробництва виявлення шанобливого ставлення до природи і праці |
Інформаційно- комунікаційна компетентність |
Уміння: безпечно та ефективно використовувати соціальні мережі для обговорення ідей, пов’язаних із виконанням технологічних проектів, критично застосовувати інформаційно-комунікаційні технології для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією, етично працювати з інформацією з дотриманням принципів академічної доброчесності (права інтелектуальної власності тощо) використовувати цифрові технології в сучасному виробництві, зокрема робототехніці здійснювати проектування з використанням цифрового середовища застосовувати цифрові пристрої для презентації власних і спільних результатів Ставлення: шанування норм авторського права, виявлення поваги до інтелектуальної власності усвідомлення ролі сучасних інформаційних технологій у проектуванні, виготовленні та просуванні продукту на ринку |
Навчання впродовж життя |
Уміння: визначати власну потребу в навчанні, шукати і застосовувати потрібну інформацію для реалізації проекту долучатися до організації освітнього процесу (власного і групового), зокрема через ефективне керування ресурсами та інформаційними потоками визначати навчальні цілі і способів їх досягнення Ставлення: виявлення допитливості та наполегливості, самостійності, здатності долати труднощі та реагувати на зміни усвідомлення потреб у постійному самовдосконаленні, прагненні пізнавати нове, підвищенні рівня власних знань |
Громадянські та соціальні компетентності |
Громадянські компетентності Уміння: застосовувати доступні стратегії ефективної і конструктивної участі в громадському житті та реалізації громадських проектів співпрацювати, спілкуватися, взаємодіяти, приймати колективні рішення, оцінювати їх результативність і вплив на громаду, попереджувати і залагоджувати конфлікти, досягати компромісу працювати, виконувати різні ролі в групі, брати участь у виконанні складних завдань (реалізації проектів), розв’язанні проблем групи, прийнятті спільних рішень Ставлення: визнання рівності прав і свобод людини, дотримання принципів колегіальності в прийнятті рішень Соціальні компетентності Уміння: виступати ініціатором і брати участь у соціально важливих проектах, спрямованих на покращення власного добробуту і добробуту інших осіб, громади застосовувати технології для проектування виробів чи послуг, що покращують умови здорового способу життя піклуватися про власний добробут безпечно застосовувати техніку в процесі життєдіяльності Ставлення: усвідомлення важливості рівних прав і можливостей усіх учасників проекту як запоруки ефективної роботи, спрямованої на досягнення успішного кінцевого результату |
Культурна компетентність |
Уміння: виражати власні ідеї, досвід і почуття через виготовлені вироби, зокрема твори декоративно-ужиткового мистецтва популяризувати декоративно-ужиткове мистецтво своєї громади, рідного краю, країни вивчати та популяризувати культуру України та світу під час виготовлення виробів та реалізації проектів досліджувати технології виготовлення виробів декоративно-ужиткового мистецтва Ставлення: шанування творчого вираження ідей, народних звичаїв, традицій, культури збереження і розвиток традиційних технологій виготовлення виробів декоративно-ужиткового мистецтва |
Підприємливість та фінансова грамотність |
Уміння: проектувати власну професійну діяльність відповідно до своїх здібностей, переваг і недоліків творчо мислити, генерувати нові ідеї та ініціативи, втілювати їх у життя для поліпшення власного добробуту, розвитку суспільства і держави формулювати цілі та завдання, розробляти плани для їх досягнення, прогнозувати і мінімізувати ризики, приймати рішення та оцінювати їх ефективність розраховувати і раціонально використовувати ресурси застосовувати економічні знання в повсякденному житті, розраховувати самостійно або з допомогою інших осіб вартість матеріалів, необхідних для виготовлення спроектованого виробу, оперувати грошима під час створення продукту (виробу чи послуги), розраховувати та оцінювати (з допомогою інших осіб у разі потреби) вартість ідеї, що передбачає проектування і виготовлення виробу чи надання послуги Ставлення: виявлення ініціативності, відкритості до нових ідей, впевненості і рішучості під час реалізації власних ідей; визнання своїх талантів, здібностей, вмінь і демонстрація їх у праці і творчості відповідальність за кінцевий результат власної і групової діяльності усвідомлення ролі фінансів як одного з ресурсів у роботі над проектом, потреби ощадливого та ефективного використання грошей у побуті та під час організації проектної діяльності (власної чи групової) |
Структура навчальної програми
Розроблена модельна навчальна програма складається з чотирьох основних модулів:
Навчальний програмовий матеріал, призначений для засвоєння учнями, викладено в таблиці, що містить такі опцій:
|
||
Пропонований зміст
|
Очікувані результати навчання |
Види навчальної діяльності |
Орієнтуючись на зміст навчального предмета визначає перелік необхідних тем для вивчення в межах обраного об'єкта, формуючи теоретичну і практичну базу знань і вмінь. |
Результати складають основу освітніх цілей у роботі вчителя/вчительки, орієнтують його/її на запланований навчальний результат та мають бути досягнуті на кінець навчального року. Вчителі мають планувати поетапну їх реалізацію при виконанні окремих проєктів.
|
Види навчальної діяльності покликані спрямувати вчителя на ті види робіт, які доцільно реалізувати учням під час опанування певної теми. Це та послідовність дій, яку варто виконувати для реалізації проєктної діяльності. |
Програма реалізує технологічну освітню галузь Державного стандарту і включає такі модулі:
Матриця
Кількість проєктів |
Об'єкти проєктно-технологічної діяльності учнів |
Основна Технологія |
Додаткова технологія |
К-ть год ин |
Примітка |
Модуль 1. Втілення задуму в готовий продукт за алгоритмом проєктно-технологічної діяльності (18год) |
|||||
Теоретичний матеріал |
|
|
|
2 |
|
Проєкт №1 |
Листівка |
Технологія виготовлення вишитих виробів |
Технологія виготовлення аплікації (з текстильних і природних матеріалів) |
8 |
|
Проєкт №2 |
Панно «Серце» |
Технологія ізонитка (ниткографія |
Технологія виготовлення вишитих виробів |
8 |
|
Модуль 2. Ефективне використання техніки і матеріалів без заподіяння шкоди навколишньому середовищу (16 год) |
|||||
Проєкт №3 |
«Лялька-мотанка (оберіг)» |
Технологія виготовлення ляльки-мотанки з джутових ниток |
Технологія виготовлення вишитих виробів
|
5 |
|
Проєкт №4 |
«Ялинкова прикраса» |
Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом |
Технологія виготовлення вишитих виробів, технологія виготовлення аплікації (з текстильних матеріалів) |
6 |
|
Проєкт №5 |
«Лисичка» |
Технологія виготовлення нових речей зі старих (апсайклінг). |
Технологія виготовлення виробів з втулок туалетного паперу |
5 |
|
Модуль 3. Творче застосування традиційних і сучасних технологій декоративно-ужиткового мистецтва (27 год) |
|||||
Проєкт №6 |
«Букет квітів» |
Технологія виготовлення виробів з бісеру |
Технологія виготовлення квітки паралельним низанням (плетіння «назустріч») |
12 |
|
Проєкт №7 |
«Патріотичний браслет» |
Технологія виготовлення виробів у техніці «макраме». |
Технологія виготовлення виробів плетіння браслету з бісера |
6 |
|
Проєкт №8 |
«Фоторамка» |
Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом |
Технологія виготовлення виробів з бісеру, аплікація, колаж |
9 |
|
Модуль 4. Турбота про власний побут, задоволення власних потреб і потреб інших осіб (9 год) |
|||||
Міні-проект 1
|
Охайне житло |
Технологія догляду за житлом |
Визначення власних та потреб оточуючих в благоустрої та організації побуту. |
2 |
|
Міні-проект 2
|
Здоров’я та краса мого волосся |
Технологія догляду за волоссям |
Комплекс процедур та засобів для догляду за своїм волоссям. |
3 |
|
Міні-проєкт 3
|
Раціональне харчування і моє здоров’я |
Технологія здорового харчування |
Правила здорового харчування |
3 |
|
Підсумковий урок за рік. |
|
|
|
1 |
|
Разом |
|
|
|
70 |
|
Основна частина
№ п/п |
Пропонований зміст |
Види навчальної діяльності |
Очікувані результати навчання |
Модуль 1. Втілення задуму в готовий продукт за алгоритмом проєктно-технологічної діяльності (18год) |
|||
1 |
Поняття про проєктування. Методи проєктування: метод біоніки. Сутність методу біоформ у створенні форми виробу |
Рефлексія проєктної діяльності в 5 класі. Аналіз отриманих знань і умінь.
|
Обговорює спільно з учителем чи іншими особами мету проєктнотехнологічної діяльності
|
2
|
Правила внутрішнього розпорядку в навчальній майстерні, загальні правила безпечної праці та організації технологічної діяльності. |
Ознайомлення з правилами внутрішнього розпорядку в навчальній майстерні, загальними правила безпечної праці та елементами технологічної діяльності |
Учень знайомиться з правилами внутрішнього розпорядку в навчальній майстерні, загальними правила безпечної праці. |
Об’єкт проєктної діяльності: Проєкт №1. «Листівка» Основна технологія: Технологія виготовлення вишитих виробів початковими, лічильними та вільними швами. Додаткові технології: технологія виготовлення аплікації (з текстильних і природних матеріалів) 8 год |
|||
3 |
Вибір та обгрунтування об’єкта проєктування (види листівки). Планування роботи з виконання проєкту. Інструктаж з БЖ. |
Вибір об’єкта проєктування. Планування роботи з виконання проекту. |
Застосовує методи біоніки та біоформ при проєктуванні виробу. |
4 |
Вибір та обгрунтування об’єкта проєктування (види листівки). Планування роботи з виконання проєкту. Інструктаж з БЖ. |
Вибір об’єкта проєктування. Планування роботи з виконання проекту. |
Застосовує методи біоніки та біоформ при проєктуванні виробу. |
5 |
Добір конструкційних матеріалів (тканина, нитки, картон) та інструментів (голки, ножиці, канва, наперсток) для роботи. Виготовлення основи листівки. Інструктаж з БЖ. |
Ознайомлення з інструментами, матеріалами, обладнанням. Створення банку ідей проєктів на рік.
|
Добирає необхідні інструменти і пристосування відповідно до визначеної технологічної послідовності. |
6 |
Добір візерунка для вишивання. Знайомствоз видами вишивальних швів та з технологіями виконання цих швів («штапівка», «косий хрест» тощо). Інструктаж з БЖ. |
Підбір візерунка для оздоблення та вишивання. Знайомство з технологіями вишивання, виконання простих вишивальних швів.
|
Вирізняє технології виготовлення та оздоблення виробів поширені в регіоні проживання за характерними ознаками. Працює самостійно відповідно до наданої інструкції. |
7 |
Вишивання оздоблювальних елементів. Інструктаж з БЖ. |
Виготовлення деталей |
Використовує інструменти та пристосування самостійно дотримуючись правил безпечної праці та санітарних норм. |
8 |
Кріплення оздоблювальних елементів до основи. Інструктаж з БЖ. |
Приклеювання вишитого елементу на основу (картон) |
Демонструє в роботі зосередженість, |
9 |
Виготовлення листівки (клейовим способом). Інструктаж з БЖ. |
З’єднання деталей виробу |
Аргументовано добирає способи оброблення матеріалів відповідно до |
10 |
Остаточна обробка виробу. Захист проекту. Вимоги до готового виробу. Інструктаж з БЖ. |
Виготовлення та оздоблення виробу. Оформлення виробу. Презентація проєктної діяльності. |
Виявляє недоліки і виправляє допущені помилки, аналізує їх та робить відповідні висновки. |
Об’єкт проєктної діяльності: Проєкт №2. Панно «Серце» Основна технологія: технологія ізонитка (ниткографія) Додаткова технологія: технологія виготовлення вишитих виробів 8 год |
|||
11 |
Вибір та обгрунтування теми проєкту. Планування роботи з виконання проекту. Інструктаж з БЖ. |
Планування роботи з виконання проекту. Аналіз подібних виробів.
|
Планує самостійно або з |
12 |
Проектування малюнка виробу методом біоформ. Графічне зображення. Моделі-аналоги. Знайомство з ниткографією. Інструктаж з БЖ. |
Виконання графічного зображення виробу
|
Виконує технічний малюнок або ескіз
|
13 |
Добір конструкційних матеріалів (текстильні матеріали) та інструментів. Послідовність виготовлення виробу. Інструктаж з БЖ. |
Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення виробу. Планування роботи з |
Критично оцінює власні можливості, наявний досвід для виконання поставлених завдань. Добирає матеріали для виготовлення виробу та |
14 |
Підготовчі вправи : коло |
Виконання вправи за інструкцією |
Визначає послідовність технологічних операцій виготовлення виробу. |
15 |
Підготовка основи, нанесення малюнка на картон за схемою. Інструктаж з БЖ. |
Виготовлення виробу відповідно до обраної технології. Освоєння різних видів швів. |
Виконує заплановані технологічні операції у визначеній послідовності, |
16 |
Вишивання малюнка. Інструктаж з БЖ. |
Виконання виробу відповідно до обраної технології. Правила безпечної праці. |
Працює самостійно до наданої інструкції, дотримуючись правил безпечної праці та санітарних норм. |
17 |
Вишивання малюнка. Остаточна обробка виробу. Оформлення країв виробу. Інструктаж з БЖ. |
Виготовлення та оздоблення виробу. Послідовність кінцевої обробки виробу і контроль якості виробу. |
Контролює та оцінює процес і якість |
18 |
Захист проекту. Вимоги до готового виробу. Інструктаж з БЖ. |
Презентація проєктної діяльності. Поняття про показники якості виробу: функціональні (можливість використання), естетичні, ергономічні (зручність привабливість). |
Виявляє повагу до власних або чужих результатів проєктнотехнологічної діяльності. Виявляє недоліки і виправляє допущені помилки, аналізує їх та робить відповідні висновки. |
Модуль 2. Ефективне використання техніки і матеріалів без заподіяння шкоди навколишньому середовищу (16 год) |
|||
Об’єкт проєктної діяльності: Проєкт №3. «Лялька-мотанка (оберіг)» Основна технологія: технологія виготовлення ляльки-мотанки з джутових ниток 5 год |
|||
19 |
Вибір та обгрунтування теми проекту (виду ляльки-мотанки). Планування роботи з виконання проекту. Інструктаж з БЖ. |
Планування роботи з виконання проект. Аналіз подібних виробів
|
Аналізує інформацію про матеріали і техніку, використовує її для |
20 |
Добір конструкційних матеріалів та інструментів для виготовлення ляльки-мотанки. Інструктаж з БЖ. |
Проєктування виробів без |
Добирає необхідні інструменти і пристосування відповідно до визначеної технологічної послідовності. Із розумінням визначає |
21 |
Виготовлення ляльки-мотанки. Інструктаж з БЖ. |
Технологічна послідовність |
Визначає послідовність технологічних операцій виготовлення виробу. Демонструє в роботі зосередженість, |
22 |
Оздоблення ляльки-мотанки (на власний вибір). Інструктаж з БЖ. |
Види оздоблень. Послідовність кінцевої обробки виробу |
Контролює та оцінює процес і якість |
23 |
Остаточна обробка виробу. Захист проекту. Інструктаж з БЖ. |
Розрахунок вартості витрачених матеріалів та виготовленого виробу. |
Створює екологічні вироби з урахуванням гігієнічних властивостей |
Об’єкт проєктної діяльності: Проєкт №4. Ялинкова прикраса Основна технологія: Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом Додаткова технологія:: Технологія виготовлення вишитих виробів 6 год |
|||
24 |
Планування роботи з виконання проекту. Проектування прикраси методом біоформ. Графічне зображення. Розробка ескізу виробу. |
Проєктування виробів без |
Планує послідовність дій для виготовлення моделі виробу, орієнтовні строки їх виконання. |
25 |
Добір конструкційних матеріалів та інструментів для створення виробу. Виготовлення шаблонів прикраси. |
Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення виробу. Вирізання шаблонів. |
Аргументовано і доцільно замінює природні матеріали вторинними |
26
|
Розкрій виробу за допомогою шаблонів |
Виготовлення деталей іграшки (розкрій, пошив) |
Працює самостійно до наданої інструкції, дотримуючись правил безпечної праці та санітарних норм. |
27 |
Оздоблення іграшки (на власний вибір), виконання вишивки на деталях ялинкової прикраси |
Виготовлення виробу відповідно до обраної технології. Організація робочого місця. |
Контролює якість виробу. Розраховує вартість витрачених матеріалів та виготовленого виробу. |
28
|
З’єднання деталей виробу петельним швом, набивання наповнювачем. |
Вимоги до готового виробу. Послідовність кінцевої обробки виробу. Правила безпечної праці. |
Виконує заплановані технологічні операції у визначеній послідовності, |
29 |
Остаточна обробка виробу. Захист проекту |
Презентація проєктної діяльності. |
Оцінює власні результати художнього |
Об’єкт проєктної діяльності: Проєкт №5. Маріонетка «Лисичка» Основна технологія: Технологія виготовлення нових речей зі старих (апсайклінг). 5 год |
|||
30
|
Апсайклінг. Нове життя старим речам. Планування роботи з виконання проекту. Проектування поробки методом біоформ. Графічне зображення. |
Проєктування виробів без |
Планує послідовність дій для виготовлення моделі виробу, орієнтовні строки їх виконання. Виконує ескіз виробу, зазначає інформацію, необхідну для його виготовлення. |
31 |
Добір конструкційних матеріалів та інструментів для створення виробу. Виготовлення шаблонів виробу. |
Проєктування виробів без |
Аргументовано і доцільно замінює природні матеріали вторинними |
32
|
Виготовлення маріонетки і перехрестя для керування лялькою |
Виготовлення виробу відповідно до обраної технології. Дотримання правил безпечної праці при виконанні технологічних операцій |
Визначає послідовність технологічних операцій виготовлення виробу. Демонструє в роботі зосередженість, |
33 |
Прив’язування ниток до перехрестя і оздоблення виробу (на власний вибір). |
Організація робочого місця. Способи оформлення виробу. |
Оцінює споживацькі якості, естетичний вигляд і корисність, практичність створеного виробу |
34 |
Остаточна обробка виробу. Захист проекту |
Презентація проєктної діяльності. |
Оцінює власні результати художнього |
Модуль 3. Творче застосування традиційних і сучасних технологій декоративно ужиткового-мистецтва (27 год) |
|||
Об’єкт проектної діяльності: Проект №6 «Букет квітів» Основна технологія: технологія виготовлення виробів з бісеру 12 год. |
|||
35 |
Вибір та обгрунтування теми проекту (види квітів). Планування роботи з виконання проекту. Моделі-аналоги. |
Визначення теми та завдань проєкту. Вибір та обґрунтування |
Планує самостійно або з |
36 |
Знайомство з технологією виготовлення квітки паралельним низанням (плетіння «назустріч»). |
Пошук зразків квітів для проєкту, аналіз подібних виробів. Створення банку ідей. Етапи виконання квітки. |
Здійснює пошук та обирає моделі-аналоги відповідно до об’єкта проектування. |
37 |
Добір конструкційних матеріалів й інструментів для роботи (ножиці, кусачки, круглогубці). Добір схеми. |
Добір матеріалів, інструментів та |
Добирає необхідні інструменти і пристосування відповідно до визначеної технологічної послідовності. |
38 |
Плетіння пелюсток квітів паралельним низанням. |
Виготовлення виробу з викорис- танням техніки бісероплетіння: паралельне плетіння.
|
Застосовує технології і техніки декоративно-ужиткового мистецтва у |
39 |
Плетіння листочків та чашолистиків паралельним низанням. Виготовлення серединки квітки. |
Виготовлення виробу відповідно до обраної технології |
Демонструє в роботі зосередженість, |
40 |
Закріплення та нарощування дроту у виробі. З’єднання деталей виробу. |
Застосування спеціальних прийомів бісероплетіння. |
Виконує заплановані технологічні операції у визначеній послідовності, |
41 |
Квітка «Волошка». Плетіння пелюсток квітів паралельним низанням. |
Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення виробу та орієнтовної вартості виробу |
Визначає послідовність технологічних операцій виготовлення виробу. |
42 |
Плетіння листочків та чашолистиків паралельним низанням. Виготовлення серединки квітки |
Виконання виробу відповідно до обраної технології. Правила безпечної праці. |
Працює самостійно до наданої інструкції, дотримуючись правил безпечної праці та санітарних норм. |
43 |
Нарощування дроту у виробі. З’єднання деталей виробу. |
Технологічний процес виготовлення виробу |
Демонструє в роботі зосередженість, |
44 |
Квітка «Підсніжник» Плетіння пелюсток квітів паралельним низанням. |
Дотримання правил безпечної праці при виконанні технологічних операцій |
Оцінює споживацькі якості, естетичний вигляд і корисність, практичність створеного виробу |
45 |
Плетіння листочків та чашолистиків паралельним низанням З’єднання деталей виробу. |
Прийоми роботи з інструментами та пристосуваннями |
Контролює якість виробу. Розраховує вартість витрачених матеріалів та виготовленого виробу. |
46 |
Остаточна обробка виробу. Оформлення букету з квітів. Захист проекту |
Виконання остаточної обробки виробу. Презентація проєктної діяльності. |
Контролює та оцінює процес і якість |
Об’єкт проектної діяльності: Проект №7 «Патріотичний браслет» Основна технологія: Технологія виготовлення виробів у техніці «макраме». 6 год |
|||
47 |
Знайомство з технікою «макраме» і її основними прийомами. Вибір та обгрунтування теми проекту Планування роботи з виконання проекту. |
Застосування методів проєктування для створення виробів декоративно-ужиткового мистецтва.
|
Використовує кілька джерел інформації про традиції та сучасні |
48 |
Добір конструкційних матеріалів та інструментів для виготовлення браслету. Виміряння шнура. |
Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення виробу та орієнтовної вартості виробу |
Оцінює та обґрунтовує значення декоративно-ужиткового мистецтва у |
49 |
Плетіння браслету. Виконання рухливої застібки браслету. |
|
|
50 |
Плетіння браслету. Виконання рухливої застібки браслету. |
Виконання виробу відповідно до обраної технології. Правила безпечної праці. |
Застосовує технології і техніки декоративно-ужиткового мистецтва у |
51 |
Плетіння браслету. Виконання рухливої застібки браслету. |
|
|
52 |
Остаточна обробка виробу. Захист проекту. |
Виконання остаточної обробки виробу з дотриманням правил безпеки. Контроль якості виробу. |
Спільно з учителем визначає свій рівень навчальних досягнень. |
Об’єкт проектної діяльності: Проект №8 «Фоторамка» Основна технологія: технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом Додаткові технології: технологія виготовлення виробів з бісеру, аплікація, колаж 9год |
|||
53 |
Вибір та обгрунтування теми проекту). Планування роботи з виконання проекту. |
Застосування методів проєктування для створення виробів декоративно-ужиткового мистецтва. |
Вирізняє автентичні вироби декоративно-ужиткового мистецтва за |
54 |
Проектування фоторамки методом фантазування. Графічне зображення. |
Зміст роботи на кожному етапі проєктування. Складання технологічної послідовності виготовлення та оздоблення виробу. |
Застосовує методи проєктування відповідно до індивідуальних здібностей та власних інтересів з метою втілення творчих ідей в |
55 |
Добір конструкційних матеріалів та інструментів для виготовлення фоторамки. |
Добір матеріалів. Добір технології |
Добирає матеріали для виготовлення виробу та розраховує витрати на |
56 |
Виготовлення шаблонів. Вирізання рамки |
Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення виробу та орієнтовної вартості виробу. Організація роборого міста. |
Застосовує технології і техніки декоративно- ужиткового мистецтва у |
57 |
Виготовлення основи рамки, обклеювання її. |
Виконання виробу відповідно до обраної технології. Правила безпечної праці. |
Виконує заплановані технологічні операції у визначеній послідовності, |
58 |
Виготовлення деталей декору рамки (вирізання, склеювання, зшивання |
Технологічний процес виготовлення декору рамки |
Виявляє повагу до власних або чужих результатів проєктнотехнологічної діяльності |
59 |
Прикріплення елементів декору на основу рамки. |
Прийоми роботи з інструментами та пристосуваннями |
Демонструє в роботі зосередженість, |
60 |
Оздоблення рамки різними декоративними елементами (за власним вибором). |
Художнє конструювання |
Використовує опрацьовану
культурологічну інформацію про |
61 |
Остаточна обробка виробу. Захист проекту. |
Виконання остаточної обробки виробу. Контроль якості виробу. |
Спільно з учителем визначає свій рівень навчальних досягнень. |
Модуль 4. Турбота про власний побут, задоволення власних потреб і потреб інших осіб (9год) |
|||
Міні-проект 1: Охайне житло Технологія: технологія догляду за житлом. (2 год) |
|||
62 |
Значення гігієни житла для здоров’я родини. Особливості прибирання житла (правила добору та технологія догляду). |
Визначення власних та потреб оточуючих в благоустрої та організації побуту. |
Визначає власні/чужі потреби в організації побуту. Усвідомлює значення прибирання житла. |
63 |
Мийні засоби та інструменти для прибирання житла. Безпечне користування мийними засобами та побутовою технікою. |
Правила добору миючих засобів для догляду за різними видами поверхонь та правила безпечного користування миючими засобами та побутовою технікою. |
Знає правила добору миючих засобів для догляду за різними видами поверхонь. Знає правила безпечного користування миючими засобами та побутовою технікою. |
Міні-проект 2: Здоров’я та краса мого волосся. Технологія: технологія догляду за волоссям. (3 год) |
|||
64 |
Зовнішній вигляд волосся та стан здоров’я людини. Чинники, що впливають на стан волосся. Типи волосся. |
Визначення власного типу волосся і вибір догляду за ним.
|
Знає фактори що впливають на стан волосся. Визначає комплекс процедур та засобів для догляду за власним волоссям в залежності від його типу. |
65 |
Особливості догляду за волоссям. Характеристика товарів для догляду за волоссям. Засоби для догляду за волоссям. |
Комплекс процедур та засобів для догляду за своїм волоссям.
|
Планує дії по догляду за власним волоссям. Усвідомлює необхідність догляду за волоссям. Вміє обирати товари для догляду за власним типом волосся. |
66 |
Стародавні вірування та обряди, які пов’язані з волоссям Колективний проєкт: придумати і намалювати гарну зачіску (різні історичні епохи) |
Робота над проєктом. Зображення і вирізання малюнків предметів, розташування їх. Використання інтернет-ресурсів. |
Обговорює ідеї, конструктивно взаємодіє з іншими особами у |
Міні-проєкт 3: Раціональне харчування і моє здоров’я. Технологія: технологія здорового харчування. (4 год) |
|||
67 |
Поняття раціональне харчування. |
Правила здорового харчування |
Усвідомлює значення знань про правила здорового харчування |
68 |
Корисні речовини в харчових продуктах. Калорійність страв та продуктів харчування. |
Знайомство з калорійністю страв та продуктів харчування. Визначення корисних страв для себе та оточуючих. |
Обгрунтовує корисність і потрібність деяких речовин у продуктах харчування. Вміє користуватися таблицями калорійності продуктів харчування. |
69 |
Колективний проєкт: скласти добовий раціон, враховуючи правила раціонального харчування і оформити малюнками проєкт. |
Робота над проєктом. Складання добового меню школяра. Використання інтернет-ресурсів. |
Обговорює ідеї, конструктивно взаємодіє з іншими особами у |
70 |
Підсумковий урок за рік. Виставка творчих робіт. |
Перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу та підтвердження результатів поточних оцінок, отриманих упродовж цілого навчального року. |
Уміє працювати в колективі та самостійно, проявляє толерантне ставлення один до одного, вміє вислуховувати співрозмовника і приймати його точку зору, оцінює себе і однокласників. |
Навчальна програма предмету «Технології» складена таким чином, що вчителі, які мають різні умови (майстерні) для навчання легко зможуть розробити календарно- тематичне планування. Для цього потрібно врахувати методично-технічне наповнення майстерні, бажання учнів, потреби школи тощо.
Оцінювання результатів навчання здобувачів освіти здійснюється відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898, Наказ МОН від 02.08.2024 №1093
Об’єктами оцінювання є результати навчання учнів.
Результати навчання — це знання, уміння, навички, ставлення, цінності, набуті в процесі навчання, виховання та розвитку, які можна ідентифікувати, спланувати, виміряти й оцінити та які особа здатна продемонструвати після завершення освітньої програми на кожному рівні (циклі) загальної середньої освіти.
Оцінювання результатів навчання учнів здійснюється згідно з вимогами до обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом на основі компетентнісного підходу. Оцінювання дає інформацію про досягнення результатів навчання на певному етапі освітнього процесу. Результати оцінювання виражаються в балах від 1 до 12. Оцінювання здійснюється за визначеними критеріями, які дозволяють встановити відповідність між вимогами до обов’язкових результатів навчання, визначеними Державним стандартом, і фактичними результатами навчання, яких досягають учні.
Оцінювання здійснюється за визначеними критеріями, які дозволяють
встановити відповідність між вимогами до обов’язкових результатів навчання,
визначеними Державним стандартом, і фактичними результатами навчання, яких досягають учні.
Загальні критерії оцінювання (додаток 1) визначають загальні підходи до встановлення результатів навчання учнів і слугують основою критеріїв оцінювання за освітніми галузями (додаток 2).
Критерії оцінювання реалізуються за чотирма рівнями (початковий,
середній, достатній, високий).
Критерії оцінювання дають змогу здійснювати оцінювання результатів навчання у 12-бальній шкалі оцінювання.
Основними видами оцінювання результатів навчання учнів, що проводяться закладом, є формувальне, поточне та підсумкове: тематичне, семестрове, річне.
Формувальне оцінювання - інтерактивне оцінювання учнівського прогресу, що дає змогу вчителям визначати потреби учнів, адаптуючи до них
процес навчання.
Формувальне оцінювання (оцінювання в процесі навчання) є важливим
складником освітнього процесу, оскільки воно відображає ж процес навчання
учнівства, зорієнтований на досягнення визначеного очікуваного результату, так і результат його навчальної діяльності на певному етапі навчання та дозволяє вчителю / вчительці зрозуміти, як краще підготувати учнів / учениць до підсумкового оцінювання та відслідковувати їхній прогрес протягом
навчального року.
Завдання для оцінювання добираються так, щоб можна було отримати
об’єктивну інформацію про рівень досягнення учнями обов’язкових результатів
навчання певної групи, яка охоплює споріднені загальні результати відповідної
освітньої галузі.
За потреби, для отримання інформації щодо рівня досягнення очікуваних
результатів навчання учнями, визначених в окремому елементі навчальної
програми (тема / розділ тощо), здійснюється тематичне оцінювання,. Результати
тематичного оцінювання можуть бути використані для коригування освітнього
процесу.
Метою підсумкового оцінювання є співвіднесення фактичних результатів навчання, яких досягли здобувані освіти, з обов'язковими / очікуваними результатами навчання, визначеними Державним стандартом / модельною навчальною програмою за певний період навчання.
Підсумкове оцінювання здійснюють періодично. Кількість підсумкових
робіт, час їхнього проведення вчитель / учителька може встановлювати
самостійно.
Підсумкові роботи можуть забезпечувати охоплення одного, декількох або
всіх груп результатів, визначених у Державному стандарті, у межах вивченого
впродовж певного періоду, і мають забезпечувати об’єктивність оцінювання.
Підсумкове оцінювання за семестр здійснюють за групами результатів
навчання, що передбачені Критеріями оцінювання за освітніми галузями
(додаток 2), з урахуванням різних форм і видів навчальної діяльності.
У Свідоцтві досягнень виставляють семестрові оцінки за групами
результатів. На підставі оцінок за групами результатів виставляють загальну
оцінку за семестр з кожного навчального предмета.
Оцінка за семестр може бути скоригованою.
Підсумкове оцінювання за рік не здійснюють. Річну оцінку виставляють на підставі загальних оцінок за І та II семестри або скоригованих семестрових оцінок. Річна оцінка не обов’язково є середнім арифметичним оцінок за І та II семестри. Для визначення річної оцінки потрібно враховувати динаміку особистих досягнень учня і учениці протягом року. Річне оцінювання також може бути скоригованим.
Критерії оцінюваання результатів навчання здобувачів освіти відповідно до нових рекомендацій, затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України від 02.08. 2024 № 1093 ( додаток 1)
1. Державний стандарт базової середньої освіти. Затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 898.
2. Модельна навчальна програма «Технології. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (авторки Ходзицька І. Ю., Горобець О. В., Медвідь О. Ю., Пасічна Т. С., Приходько Ю. М.), «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (наказ Міністерства освіти і науки України від 12.07.2021 №795).
3. Наказ Міністерства освіти №1093 від 2 серпня 2024 року Про затвердження рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання.
4. Наказ Міністерства освіти та науки України №1120 від 9 серпня 2024 року Про внесення змін до Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти.
1