Історія виникнення алкоголю. Про оп’яняючі властивості спиртних напоїв люди дізналися не менш ніж 8 тис. років до н. е. У Греції з винограду почали виготовляти вино за 4 тис. років до н. е. Чистий спирт почали одержувати в VI-VII століттях араби, які його й назвали «алкоголь», що означає «одурманюючий»
Алкоголь — легкозаймиста, безбарвна рідина з характерним запахом, належить до сильнодіючих наркотиків, викликає спочатку збудження, а потім параліч нервової системи. Хімічна формула С2 Н5 ОН, молярна маса 46,068 г/моль, густина 0,7893 г/см³ (20 °C). Це безбарвна, прозора, летка,легкозаймиста рідина, має характерний запах і пекучий смак. Добре змішується з водою, є гарним розчинником для багатьох органічних речовин (наприклад, жирів, алкалоїдів, хлорофілів, глікозидів,ефірних олій). Яке біологічне значення цієї хімічної сполуки?
Біологічне значення етанолу для організму людини1. Ендогенний етанол утворюється в клітинах під час обміну вуглеводів або в травному каналі завдяки процесам бродіння за добу в кишечнику людини синтезується близько 1,0 – 1,5 г ендогенного етанолу. 2. Етиловий спирт – це розчинник для багатьох органічних речовин; добре розчиняється у воді й жирах, тому є незамінним чинником метаболізму. 3. Бере участь у регуляції проникності клітинних мембран, енергетичному обміні (під час розкладу 1 г сполуки вивільняється близько 29 к. Дж енергії), 4. У синтезі нейромедіаторів (дофамін, серотонін, норадреналін) та нейромодуляторів (ендорфіни. У нормі у організмі людини міститься близько 0,001 – 0,015 г спирту на 1 л крові.
Екзогенний етанол в організм людини надходить здебільшого з алкогольними напоями міцні (горілка, коньяк, віскі), середньоміцні(шампанське, вино, медовуха) слабоалкогольні (пиво, квас, кумис, сидр). Підвищений понад природну норму вміст етанолу порушує природні механізми: 1.ушкодження мембран, 2.порушення гормональної та імунної систем організму, 3.перебігу окисно-відновних процесів, процесів 4.енергоутворення 5. синтезу білків і ліпідів, обміну нейромедіаторів,6. денатурація білків.
Початковий виявляється у відчутті тепла в тілі, легкого запаморочення голови. Поведінка людини майже не змінюється, але з'являється самовпевненість. Посилюється серцебиття, розширюються зіниці, судини обличчя. Зовнішні рухові розлади непомітні, але координація рухів дещо порушується, уповільнюється реакція на зовнішні подразники.
При вживанні великої кількості алкоголю наступає середній ступінь оп'яніння. П'яний нервується, йому властиві спалахи гніву, буяння, озлобленості, він втрачає почуття відповідальності за свої вчинки, прихильний до вихваляння і агресії. Після витвережування, проявляється в'ялість, сонливість, головний біль.
Важкий ступінь сп'яніння наступає при вживанні великої дози алкоголю. Для цього стану характерні дві фази: збудження і гальмування:у фазі збудження мова стає невиразна, рухи некоординовані, вчинки беззмістовні, нерідко агресивні;фаза гальмування проявляється у в'ялості, сонливості і закінчується глибоким наркотичним сном. В такому стані людина не реагує навіть на сильні больові подразники, вона може заснути на вулиці, а в холодну пору року замерзнути. Після пробудження людина майже не пам'ятає, що з нею було, з'являється сильне бажання випити ще. У людини можлива нудота, блювота та інші ознаки отруєння.
Розщеплення надлишку оцтового альдегідуздійснюється трьома шляхами:1) за допомогою ферментів алкогольдегідрогеназ,що відбувається в мітохондріях клітин печінки (окиснення близько 80 % етанолу 2) за участі алкогольоксидази (цитохром Р450), або мікросомальної етанол окиснювальної системи, локалізованої в незернистій ЕПС (до 15 % етанолу);3) за участі каталази в пероксисомах (до 5 % етанолу).
ІІ етап. Окиснення ацетальдегіду до ацетату за участі ферментів ацетальдегіддегідрогеназ.ІІІ етап. Окиснення ацетату до СО2 і H2 O. Незначна частина ацетату включається в цикл Кребса або використовується для синтезу жирних кислот, холестеролу. Отже, перетворення етанолу відбувається переважно в печінці за схемою: алкоголь → ацетальдегід → ацетат → вода й вуглекислий газ
Негативний вплив алкоголю на здоров’я людини1. Токсичний вплив. Етанол належить до групи загальнотоксичних отрут, що виявляє різнобічний вплив на всі органи, особливо на центральну нервову систему (ЦНС), печінку та серцевий м’яз. Етанол та оцтовий альдегід спричиняють алкогольні ураження підшлункової залози, нирок, легень, системи кровотворення, сприяють розвитку анемії.
2. Наркотичний вплив. ВООЗ у 1975 р. спеціальним рішенням затвердила висновок про те, що етанол – це наркотик, що руйнує здоров’я населення. Алкоголь є психоактивною речовиною,що впливає на ЦНС і спричиняє звикання й залежність. Приємні відчуття після вживання алкоголю пояснюються виробленням ендорфінів (нейромодулятори,що впливають на емоційний стан), дофаміну (нейромедіатор, що активує центри задоволення).
Тератогенний вплив. Спирт спричиняти вади розвитку плоду, пошкоджувати ембріони і впливати на його генетичний матеріал. У важких випадках сприяє розвитку фетального алкогольного синдрому, що характеризується аномаліями обличчя, відставанням у розвитку, вадами серця, сечовидільної й статевої систем.