Неоднозначність образу Гобсека (за повістю О. де Бальзака „ Гобсек”)

Про матеріал
Допомогти учням визначити та усвідомити, в чому полягає неоднозначність образу Гобсека; дослідити психологію думок і дій героя; розкрити його характер через аналіз зв’язків з іншими персонажами повісті; розвивати логічне мислення учнів, навички аналізу художніх образів, уміння зіставляти літературу й життя, висловлювати та обґрунтовувати свої думки; сприяти формуванню справжніх цінностей, філософського ставлення до життєвих проблем.
Перегляд файлу

Тема:  Неоднозначність  образу  Гобсека  (за  повістю  О. де Бальзака  „ Гобсек”)

Мета:   допомогти  учням  визначити  та  усвідомити,  в  чому  полягає  неоднозначність  образу Гобсека;  дослідити психологію думок і дій героя;  розкрити  його   характер через  аналіз зв’язків  з іншими персонажами повісті; розвивати  логічне   мислення учнів,  навички аналізу  художніх  образів, уміння зіставляти літературу й життя,  висловлювати та обґрунтовувати свої думки;                                                                                                          сприяти формуванню справжніх цінностей, філософського ставлення до життєвих проблем.

Тип  уроку:  урок  вивчення  та  аналізу  художнього  твору.

Обладнання:  текст  повісті  «Гобсек»,  мультимедійна  презентація,  інтерактивна дошка, додатковий матеріал,зошити  учнів.

Випереджувальні  завдання.

1.  Прочитати  повість  Бальзака  «Гобсек».

2.  Дібрати  цитати  до  характеристики  образу  Гобсека.

3. Підготувати інформацію про Гобсека.

 

Гроші – головний закон світу.

О. де Бальзак

Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

1.2 Запитання до учнів: (питання для кросворду)

  •      Представником якого  літературного напряму є відомий французький письменник О. де Бальза? (реалізм)
  •      Назвіть відомого французького письменника доби класицизму, який теж мріяв про багатство та владу, здобувши високий титул для своєї сімї

( Мольєр)

  •      Скільки редакцій має повість О. де Бальзака « Гобсек»? ( три)
  •      За жанром твір « Гобсек» є…( повість)
  •      Ким був Гобсек? (лихвар)
  •      Хто такий Дервіль? (адвокат)
  •      Імя сина графині де Ресто?( Ернест)
  •      По життю Гобсек завжди був…( скнарою)
  •      Автор говорить про Гобсека, що в ньому співіснують двоє людей: скнара і …( філософ)
  •      Імя де Тря? ( Максим)
  •       Який документ залишали боржники Гобсекові, беручи в борг гроші?
  •      ( вексель)
  •      Всім на думку Гобсека у світі керують …( гроші)
  •      Імя дружини Дервіля? ( Фанні)
  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

2.1. Повідомлення теми, мети вчителем.

     Як бачимо, образ лихваря, скупого скнари з'явився у творах різних національних літературах. Ви вже знайомились з творами з такою проблематикою в творчості не лише зарубіжних, а й українських письменників. Пригадаймо Карпенка – Карого « Сто тисяч» , Мольєра

« Міщанин – шляхтич». Проблема грошей та їх вплив на життя людей була і є актуальною й досі. Повість Бальзака є яскравим прикладом доби реалізму, яка відображає не лише людську сутність, а й зображує все тогочасне суспільство Франції у 19 столітті.   

    Отже, темою нашого сьогоднішнього уроку є: «Неоднозначність  образу  Гобсека  (за  повістю  О. де Бальзака  „ Гобсек”)

Метою уроку є не лише охарактеризувати головного героя, а й дійти висновку: Гобсек -  скнара чи філософ? В житті кожної людини є свої моральні цінності: повага, кохання, порядність, справедливість, дружба, гроші, здоров’я, сім’я. Що ж було найважливішим для Гобсека, головного персонажа повісті Оноре де Бальзака?

 2.2. Робота з епіграфом.

     Прочитайте епіграф уроку, запишіть його в зошит. Прокоментуйте вислів  письменника.

          2.3 Слово вчителя.

     Головний  герой  повісті  Бальзака  «Гобсек»   пережив  і  морські  мандри,  і романтичні  почуття,  і   трагічність  юнацьких  років.  На  сьогоднішньому  уроці  ми  поговоримо  про   людину, у якої було дуже багато грошей, але в той же час їй завжди було їх мало.  У таємничій могутності  цього  чоловіка   є щось магічне  та  загадкове  і  одразу   не  можна  впевнено  визначити  якусь  одну  рису  характеру   цього  героя.  Це  філософ  і  скнара,  романтик  і  реаліст,  тонкий  психолог  і  егоїст.   Чи є він щасливою людиною? Для того, щоб краще зрозуміти всі тонкощі головного персонажа, пригадаймо, які художні прийоми використовують письменники для створення художнього образу ? (портретна характеристика, психологічний аналіз, соціальне середовище, оцінка інших персонажів)

3. Опрацювання  навчального  матеріалу

  •     Аналіз  тексту  з  елементами  бесіди   
  •        Хто  такий  Гобсек?   (Лихвар, який дає людям гроші під відсотки, це ділова людина, для нього  гроші – товар, який можна зі спокійною совістю продавати.)
  •        Скільки йому років? ( 75 – коли познайомився з Дервілем, 89 – помер)
  •        Чому Бальзак вибирає для свого героя таке красномовне ім’я?  (Воно означає те, що є сутністю героя — «глитай», «живоглот», і розуміти це можна так: Гобсек поглинав, збирав золото, а золото поглинало його. Тому що Гобсек дійсно здатний проковтнути життя людські)
  •          Що відомо про сім'ю головного персонажа?

 Мати ще в десять років віддала свого сина юнгою на корабель у пошуках кращого життя. У нього була сестра, племінниця та онука, проте Гобсек ніколи не цікавився рідними  та не підтримував ні з ним зв'язок. Заздалегідь ненавидів своїх спадкоємців. Майже 20 років він поневірявся світом, намагаючись розбагатіти.

  •        Знайдіть у тексті портрет Гобсека. 

   Його жовтувата блідість нагадувала колір срібла, з якого злізла позолота. Волосся в  лихваря було зовсім пряме, завжди акуратно причесане і з сильною сивиною – попелясто-сіре. Риси обличчя: нерухомі, безпристрасні, здавалися відлитими з бронзи. Очі, маленькі і жовті, як у тхора, і майже без вій, що не виносили яскравого світла, тому він захищав їх козирком пошарпаного картуза. Гострий кінчик довгого носа, покритий ряботинням, походив на свердлик, а губи були тонкі. Говорив цей чоловік тихо, м’яко, ніколи не гарячкував.

  •          Яким вимальовується нам образ Гобсека?

 Людиною, вік якої важко вирахувати, порівнюючи його з металом, який не вказує на свій вік. Який є загадкою. Адже ніхто нічого про нього не знає. Як говорив про нього адвокат Дервіль – це людина автомат або людина вексель.

  •          Яким є опис житла головного персонажа?

Його кімната, де все було охайне і потерте, починаючи з зеленого сукна на письмовому столі – до килима над ліжком, скидалася на холодну оселю самотньої старої діви. Узимку дрова в каміні, завжди присипані купкою попелу, диміли, ніколи не розгоряючись полум’ям. В кімнаті завжди було прохолодно.

  •          Слово вчителя.

Зовнішній вигляд та атмосфера помешкання Гобсека допомагає читачеві уявити ті умови в яких він проживав, які , напевно, йому подобались. Чому ж одні його глибоко поважали, як, наприклад адвокат Дервіль, сказавши графові де Ресто, що якби з ним щось сталося, то своїх дітей він би залишив лише Гобсекові.  Натомість Анастазі де Ресто його ненавиділа. В чому ж така різниця у ставленні до нього?

Пригадайо персонажів, які позичали у нього кошти та його до них ставлення?

Виконання вправи на встановлення відповідності про ставлення Гобсека до своїх позичальників.

 

 

 

Дервіль

поважає, підтримує

Фанні Мальво

співчуває

Анастазі де Ресто

цинічно карає

Граф де Ресто

розуміє, допомагає

Ернест де Ресто

піклується

Максим де Трай

зневажає

 

Слово вчителя:

Спробуймо проаналізувати кожного з позичальників та детальніше пояснити ставлення Гобсека до кожного з них:

Дервіль –( позитивне ставлення до адвоката)

Фані Мальво ( позитивне ставлення до швачки)

Анастазі де Ресто та Максим де Трай ( негативне та критичне ставлення до таких людей…

Граф де Ресто  (креативність ) граф де Ресто вирішив скласти договір купівлі-продажу свого майна Гобсекові, а Дервілю доручив скласти зустрічну розписку Гобсека про те, що продаж фіктивний і що як тільки старший син графа Ернест де Ресто досягне повноліття, Гобсек зобов'язується віддати йому все майно. Оскільки Ернест був надто прив'язаний до матері, жінки легковажної та марнотратної, то граф попросив Дервіля зберігати розписку в себе. Таким чином, саме завдяки Гобсекові, вдалося зберегти все майно, не давши  можливості  в майбутньому Анастазі розтратити його.

  •          Слово вчителя.
  •          Спостерігаючи та аналізуючи дії своїх позичальників, у лихваря була своя філософія життя. До кожного з них у Гобсека був свій підхід.  Чи можна його вважати недипломованим психологом(

Він є чудовим психологом та знавцем людських душ.

Повернення до моральних цінностей,які знаходяться на дошці. Забрати ті, які на думку учнів є зайвими.

  •          Яким  з вказаних моральних цінностей надавав перевагу Гобсек: гроші, справедливість, порядність,повага,працелюбність.

Згадаймо цитати, які характеризують та пояснюють внутрішній світ Гобсека:

  •          Читання цитат Гобсека та їх аналіз:

 «Я читаю в серцях. Від мене ніщо не сховається». ( 1 учень)

 «У мене погляд, як у Бога, я зазираю в душі»( 2 учень)

        «Так краще вже самому давити, ніж дозволяти, щоб інші тебе давили.» ( 3 учень)

        «Я володію світом, не втомлюючи себе, а світ не має наді мною ані найменшої влади».

Про що говорять ці слова?

Ці слова говорять про те, що лихвареві приносило моральне задоволення не лише процес збагачення, а й відчуття влади на людьми, бачити страх у їхніх очах перед ним.

  •          Як закінчується  життя цієї людини? (Самотній, його проклинають, дім наповнений протухлими, вкритими густою пліснявою продуктами. Останній погляд – на камін: там золото.) Цей факт вкотре підтверджує, наскільки Гобсек був жадібним. Але найбільше вражає те, що саме в каміні він ховав гроші, вважаючи, що там злодій їх не знайде.

  Слово  вчителя

  •        Що може бути абсурднiшим за смерть вiд старості у холодній кімнаті посеред незлiченного багатства?   Попри  те,  що  він  все  своє  життя  накопичував  і  в  усьому  собі відмовляв,  не  можна  однозначно  стверджувати,  що  цей  образ  є  негативним, адже в ньому були і хороші риси характеру.  Давайте  спробуємо  визначити  основні  риси  характеру  Гобсека. 

 

  •        Риси характеру Гобсека  

C:\Users\User\Desktop\1111.png

 

Позитивні риси

Негативні риси

Освіченість.  працелюбність, гострий  розум, скромність, енергія, самовладання, стриманість,  обережність феноменальна пам’ять,  комерційний досвід,  знання людської психології

Корисливий, скупий;  живе подвійним життям, удаючи із себе майже злидаря;   боїться оточуючих, підозрює в кожній людині злодія;

заручник власної жадібності;  жалюгідний, егоїст;  жорстокість,  цинічність

 

Слово  вчителя    

    «Всевладний»  Гобсек гине, набуті ним гроші – мертві. Гроші всевладні лише в матеріальному світі: це еквівалент праці, дії, реалізованості особистості. Але ні любов, ні благополуччя, ні щастя, ні, врешті, здоров΄я та життя не мають грошового еквівалента. Філософія Гобсека виявилася помилковою: володіти можна тим, що має ціну, а безцінне (те, що і є справжньою сутністю людського світу)   підвладне лише Любові. 

       Гобсек так і  не зрозумів, що вже на певному етапі не він володіє грошима, а вони керують ним. Втративши моральні орієнтири, Гобсек пропустив момент, коли гроші зробили його бранцем золота. Гобсек збіднив своє життя, не зумівши поставити гроші на службу хоч би собі і своїй далекій родичці. Адже він міг насолоджуватися теплом родинної любові, дарувати кохання, по-іншому бачити цей прекрасний світ. Як сказав В. Шекспір:

Висновок уроку

Метод «Прес…»  для мене образ Гобсека – це…скнара чи філософ?

Я вважаю, тому що….

Оцінювання учнів.

Домашнє  завдання.    Написати  твір – роздум  на тему « Чи стану я іншим, якщо розбагатію? »

 

1

 

docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Ковбасенко Ю.І., Ковбасенко Л.В.)
Додано
19 листопада 2025
Переглядів
386
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку