УРОК ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ (9 КЛАС)
ТЕМА: РМ(Усно) “Влада грошей та їхнього впливу на людину у повісті Оноре де Бальзака “Гобсек„
Мета: простежити руйнівний вплив влади грошей на внутрішній стан людини; аналізувати особливості втілення мотиву влади золота в повісті; сформувати розуміння найвищої цінності людського життя та переваги його над «владою золота»; розвивати критичне мислення; вдосконалювати вміння висловлювати власну думку; формувати уявлення учнів про справжні життєві цінності.
Обладнання: портрет Оноре де Бальзака; ілюстративний матеріал до повісті «Гобсек», презентація, текст повісті, уривки із кінофільму «Гобсек».
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Вид уроку: урок-дослідження
Невже все зводиться до грошей?
Дервіль (Бальзак «Гобсек»)
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань. Вступне слово вчителя.
Одним із складних питань у житті людини є питання вибору життєвих цінностей. Зокрема, що поставити на перше місце: достаток чи родину, гроші чи сімейний затишок, багатство чи просте звичайне людське щастя. Часто у вирішенні складних проблем нам допомагає література, бо виховують і навчають нас не тільки позитивні персонажі, а й негативні.
Отже, сьогодні ми з вами на прикладі вічного образу Гобсека, який, до речі, і в часи
Бальзака, і сучасними читачами сприймається по-різному, розглянемо питання влади грошей та її філософія у життєвій позиції героїв повісті Оноре де Бальзака «Гобсек». Завдання уроку: простежити руйнівний вплив влади золота на людину.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Щоб нам розглянути цю проблему, треба подумати:
1. «Для чого людині мати гроші?»
Перед вами лежать листки, спробуйте записати всі свої асоціації, зв’язані з грішми.
Учні складають асоціативний кущ. Давайте співставимо наші відповіді.
2.
А чи може людина протистояти грошам?
Хто з героїв повісті «Гобсек» зміг протистояти? (Дервіль, Фанні Мальво, граф де Ресто)
А хто не готовий на такі «жертви»?
(Гобсек, Максим де Трай, Анастазі де Ресто)
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Оскільки, мета уроку «Згубний вплив грошей», зупинимося на характеристиці головного героя.
IV. Робота з теми
1. Вступне слово вчителя
Ви знаєте, що ім’я людини накладає відбиток на характер. Перевіримо разом, чи справді герой такий, яким його змалював автор. Серед характеристик вибрати ті, які дійсно характеризують Гобсека:
- Доброзичливий
- Обмежений
- Лагідний
- Егоїст
-
Люблячий
- Скупий
- Боязливий
- Корисливий
- Глузливий
Це ми назвали риси характеру. А тепер треба довести сутність цього образу.
Відновити в пам’яті події нам допоможе фрагмент кінофільму. При перегляді зверніть увагу на основне життєве правило Гобсека.
2.
Перегляд фрагменту фільму
«Гобсек» (1937)
3. Отже, яким було життєве правило Гобсека?
(«З усіх земних благ варто домагатися тільки…золота. В золоті зосереджені всі сили людства...»)
4.
Гра «Кубування» Запитання:
- Чим заробляє собі на життя Гобсек?
- Хто є клієнтом головного героя?
- Чому до послуг Гобсека зверталися лише у крайній потребі?
- Чому Гобсека називають «людиноюавтоматом», «людиною-векселем»?
- Чому «він сам стягував борги по векселям, бігаючи по всьому Парижу»? - Чи відповідає рівень достатку Гобсека його способу життя?
5. Слово вчителя. Основні принципи та правила, за яким живуть люди, підкріплюються якоюсь філософією. Спробуємо визначити життєву філософію Гобсека. У вас перелік цитат, що стосуються саме філософії героя. Виберіть ті, які найбільше розкривають сутність особистості Гобсека.
Робота в групах «Життєва філософія Гобсека».
1.
«Незрушне лише одне почуття, яким нас наділила природа, - інстинкт самозбереження»
2. «Найтривкіша з усіх насолод – марнославство. Марнославство – це наше
«я».
3. «Щастя або в сильних емоціях, які підточують наше життя, або в розмірених заняттях»
4. «Краще самому визискувати, ніж дозволяти, щоб визискували тебе»
5. «Гроші – товар, який із чистим сумлінням можна продавати дорожче або дешевше»
6. «У золоті зосереджені всі сили людства»
7. «А хіба можуть відмовити тому, в чиїх руках мішок із золотом?»
8. «Що таке життя? Машина, яку приводять у рух гроші»
9. «Золото – ось духовна суть усього теперішнього суспільства»
10. «А влада і втіха – хіба не основи нашого нового суспільного ладу?»
11. «Я досить багатий, щоб купувати людську совість»
12. «Як і я, мої товариші…люблять владу і гроші тільки задля самої влади і самих грошей»
13. «У мене погляд, як у Господа Бога, я зазираю в душі»
14. «Я читаю в серцях. Від мене ніщо не сховається»
15. «Я володію світом…а світ не має наді мною найменшої влади»
6. «Висловити думку»
Запитання: Як ви розумієте висловлювання Дервіля про Гобсека «В ньому співіснують двоє людей: скнара і філософ, створіння нице і створіння піднесене»?
Вчитель: Керуючись цими принципами, Гобсек прожив все своє життя. Сподіваюсь, що ви розумієте хибність поглядів головного героя
Яким ми бачимо його в кінці твору?
Як закінчується життя людини з такою життєвою філософією?
Давайте переконаємося в цьому, переглянувши знову фрагмент фільму. (Перегляд фрагменту «Гобсек» (1937).
7. Узагальнення попередніх етапів роботи.
У цієї людини було багато грошей, але чогось в цьому житті він не зрозумів.
Тож чого не зрозумів Гобсек у своєму житті?
8.
Проблемне питання. На превеликий жаль, наш герой не збагнув основних життєвих цінностей.
Що не можна купити за гроші? Назвіть такі цінності і запишіть на своїх листочках відповіді.
(Складання асоціативного куща)
V. Підсумки. Так що ж втілює в собі образ Гобсека?
(Гобсек втілює в собі або символізує собою згубну силу грошей, які непомітно для людини оволодівають нею, а вона і не помічає, що вже не вона володіє грішми, а вони – нею. Вони, гроші, стали її хазяїном, керують її життям: воно втратило всі барви, перетворилося на «колекціонування» грошей.
Дервіль з жахом дивиться інколи на «папашу Гобсека» і запитує: «Невже все зводиться до грошей?». Але життя самого Дервіля, Фанні Мальво, закоханої в молодого графа де Ресто Камілли Гранльє і є відповіддю: «Ні, не все зводиться до грошей». А життя скнар – лише одна зі сторін життя, темна, безрадісна.)
VI. Заключне слово вчителя.
Образ скупого у світовій літературі широко популярний. Письменники різних національностей зображували у своїх творах згубну владу грошей, золота на людину. Я б радила вам прочитати твори: В. Шекспір «Венеціанський купець», Ж.Б. Мольєр «Скупий».,”Міщанин-шляхтич”, “Сто тисяч” І.КарпенкаКарого. У цих творах письменники через різні сюжети показують, як жадібність і прагнення до наживи руйнують людські душі, ведуть до морального падіння та втрати духовних цінностей.
VII. Оцінювання
VIII. Домашнє завдання.
(завдання на вибір)
1. Написати твір-роздум «Невже все зводиться до грошей?»
2. Есе «Хіба не цікаво заглянути в найпотаємніші куточки людського серця? Хіба не цікаво розгадати чуже життя й побачити його зсередини, без жодних прикрас» (Бальзак)
3.Запишіть свої спостереження «Що я побачив у куточку серця Гобсека, Анастазі де Росто, Фанні Мальво?».